Proiect de Lectie Descrierea Unui Obiect Fiin Predare [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DIDACTIC Clasa: a III-a B Şcoala: Liceul Teoretic “Mihai Eminescu” Cluj-Napoca Data : 14.03.2019 Propunător: prof.înv.primar Vîrtic Lenica Matilda Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Limba și literatura română Unitatea de învăţare: Care e alaiul primăverii? Subiectul: Descrierea unui obiect/a unei ființe Tipul lecţiei: ȋnsuşire de noi cunoştințe Forma de realizare: activitate integrată Scopul lecţiei:  Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare  Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse  Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale/scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse

Competenţe specifice: *Limba şi literatura română 1.1. Extragerea unor informații de detaliu dintr-un text informativ sau literar accesibil 2.1. Descrierea unui obiect/unei ființe din universul apropiat pe baza unui plan simplu 3.1. Extragerea unor informații de detaliu din texte informative sau literare

3.3. Formularea unei păreri despre o povestire/personajele acesteia *Educaţie civică 3.1. Relaționarea pozitivă în grupuri mici, pentru rezolvarea unor sarcini simple de lucru

Obiective operaţionale: :

Pe parcursul lecției, elevii vor fi capabili: O1 - să extragă informații de detaliu din textul audiat; O2 – să identifice trăsături/caracteristici ale unui obiect/ a unei ființe; O3 - să descrie folosind cuvinte proprii un obiect/o ființă pe baza unui plan dat; O4 - să formuleze propoziții dezvoltate pentru a realiza o descriere; O5 - să își exprime părerea în legătură cu conținutul descrierilor audiate.

Resurse : I. Metodologice Strategii didactice Metode şi procedee: explicaţia, exerciţiul, conversaţia, problematizarea, jocul didactic, dezbaterea. Mijloace de învăţământ: manual, caiete, fişe de lucru, creioane colorate/carioci, retroproiector. Forme de organizare: frontal, individual, pe echipe II. Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică, aprecieri verbale,evaluarea orală, minifișe III. Temporale: 1 ORĂ (50 de minute ) IV. Umane: Clasa are un număr de 29 de elevi V. Bibliografice:  ***Curriculum Naţional- Curriculum pentru învăţământul primar, M.E.C.T.S., 2012;  Manual Comunicare în limba română, cls. a III-a, Cleopatra Mihăilescu, Tudora Pițilă, Editura Art 2014

OB

ETAPELE

OP

LECŢIEI

1

2 1. Moment organizatoric 2. Verificarea temei

O1

3. Reactualizarea cunoştințelor anterioare

O1 O2

4. Captarea atenției

Conceperea, organizarea şi desfăşurarea activităţii ACTIVITATEA PROPUNĂTOAREI

3  Asigur un climat de ordine şi disciplină necesar derulării în bune condiţii a lecţiei.  Organizez colectivul de elevi al clasei.  Verific tema scrisă frontal ; fac aprecieri; corectez eventualele greşeli uşor vizibile.

 Le voi solicita elevilor să citească și să ne prezinte modul în care au realizat un fluturaș și vom discuta despre informațiile ce trebuie să le conțină un fluturaș.  Îi provoc pe elevi să fie atenți la textul pe care o să îl citesc deoarece în urma audiției acestuia vor descoperi ce vom învăța astăzi la ora de limba și literatura română (Anexa 1).  Voi adresa întrebări elevilor urmărind ca aceștia să descopere titlul lecției.  Ce am prezentat în primul text? Pe cine am prezentat în acest text? Ce am aflat despre carte?

ACTIVITATEA ELEVILOR

METODE ŞI PROCEDEE

CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII

4

5

Se pregătesc pentru începerea orei de limba şi literatura română.

Instructajul verbal

Citesc şi urmăresc rezolvarea temei pentru acasă.

MIJLOAC

EVALUARE

E

/

DIDACTI

FEED-

CE

BACK

6

7

Material didactic

Observarea comportamen tului elevilor frontal

Conversaţia

Caiete,

Conversația

caiete

Expunerea Conversația

Retroproiector

Evaluare orală

Citesc informațiile de pe fluturași . Enumeră caracteristici ale unui fluturaș. Răspund la întrebări. Identifică ce tip de text este cel prezentat.

Aprecieri verbale Evaluare orală

Ce tip de text este textul A?



5. Anunţarea titlului lecţiei şi a obiectivelor

Ce am prezentat în al doilea text? Ce am aflat despre despre mama? Ce tip de text este textul B?

 Le spun copiilor că astăzi învățăm să realizăm o descriere a unui obiect/ a unei ființe.  Scriu ,la tabla, data şi titlul lecţiei, iar elevii, în caiete.

Ascultă tema lecției. Notează pe caiete ,după ce am notat şi eu pe tablă, titlul lecției.

Exerciţiul 6 .Dirijarea învățării

 Voi spune elevilor ce este o descriere. ●Textul în care se prezintă un obiect, un animal, o persoană, un colț din natură, cu însușirile lor caracteristice, se numește descriere.  Descrierea poate apărea atât în :

O1

O2

texte literare (descrierea unui personaj, a unui peisaj, a unui obiect, etc.); texte nonliterare (texte științifice).

Obsevarea sistematică frontal

Expunerea Conversaţia

Caietul elevului.

Explicația

Elevii notează ȋn caiete , pe măsură ce discutăm si notez pe tablă.

Retroproiector

Observarea sistematică

Conversaţia

 Le prezint elevilor planul de realizare a unei descrieri și discutăm despre ce trebuie să conțină o descriere, apoi se atașează aceste informații în caietul elevilor (Anexa 2).

frontal individual fişe

Plan de idei: (Anexa 2)

 

Numim obiectul/ființa; Prezint părțile componente/alcătuirea corpului/trăsături fizice/trăsături morale;

Evaluare orală frontal

Expunerea

Aprecieri verbale

 

Spun ceva important despre obiect/ființă; Pun obiectul/ființa în relație cu alte obiecte/ființe. Evaluare orală

 Sarcină de lucru pe grupe Realizează descrierea  Împart clasa în 7 grupe și le voi cere să extragă câte un bilețel dintr-un coșuleț pe care sunt scrise ca sarcini de lucru să descrie:  O lalea (sarcină pentru 2 grupe);  O mașină;  O păpușă;  O persoană (sarcină pentru 2 grupe);  Un animal.  Voi oferi grupelor obiectele prezentate și îi voi îndruma să realizeze descrierea acestora.

O2 O3 O4

O5

7.Obţinerea performanţelor

O1

8.Asigurarea retenţiei şi a transferului

 Voi cere câte unui elev din fiecare grupă să citească textul realizat și vom urmări dacă în descriere s-au atins pașii prezentați în planul de idei. De asemenea, voi îndruma elevii să observe modul de exprimare și coerența textului realizat de colegi.

Citesc descrierile realizate

 Voi adresa elevilor întrebări în vederea consolidării cunoștințelor noi învățate: Despre ce am discutat astăzi? Ce este o descriere? Ce conține o descriere?  Tema de casă : pg 79 auxiliar

Îşi notează tema pentru acasă ȋn caiete.

Observarea sistematică individual Exercițiul Aprecieri verbale

Exercițiul

Conversația

minifişe

Aprecierea verbală Individual Observarea sistematică Aprecieri ȋntre colegi Aprecieri verbale

 Fac aprecieri verbale asupra participării elevilor la lecţie.

Ascultă cu atenție aprecierile făcute.

Observarea sistematică frontal

ANEXA 1 1. Citeşte cu atenţie textele:

Textul A

Textul B

Cartea Cartea este un obiect confecționat din foi de hârtie numite pagini sau file. Paginile, adesea conțin documente sau informații științifice, povești și ilustrații potrivite textelor. Coperta e confecționată din carton sau plastic, ea conține titlul cărții, autorul și de obicei o ilustrație potrivită. Cotorul e din același material din care e confecționată coperta.

Mama mea Mama mea se numește Domnița. Ea are 60 de ani. Are capul rotund, părul negru, pielea albă, ochi mari, strălucitori, verzi. Ea este scundă și plinuță, are mâinile micuțe și aspre deoarece muncește mult. Se îmbracă cu fuste și bluze colorate, este veselă, generoasă, optimistă și încrezătoare. Ea este foarte grijulie cu mine, îmi este alături în toate momentele dificile, mă sprijină și mă încurajează. Îi place să coase și să confecționeze obiecte tradiționale românești, să lucreze în grădină și să vizioneze spectacole de muzică populară. Eu îmi iubesc mult mama și ea are un loc special în inima mea.

Ghiocelul Legenda ghiocelului Ghiocelul este floarea ce vesteşte primăvara. El răsare din pământul înzăpezit , A fost odată o rază de soare. Era chiar fata cea începând chiar cu luna februarie şi rezistă mai mică și răsfățată a astrului luminos. Și  tocmai pentru că era cea mai mică și mai răsfățată, tatăl ei o foarte bine la temperaturile scăzute. lăsa să zburde pe unde îi dorea inima. Ghiocelul are câte două sau trei frunze lungi Într-o bună zi, pe când umbla prin văzduh, se şi subţiri de culoare verde, iar florile, care ies opri într-o grădină plină de flori minunate. dintr-un bulb, sunt albe și înmiresmate. Și, repezită cum era, s-a năpustit asupra grădinii, Interesant este şi faptul că animalele sălbatice evită să transforme ghiocelul în hrana a cules o floare și s-a înălțat din nou în zare.  lor. Există peste o sută de specii de ghiocei.

ANEXA 2

Plan de idei:  Numim obiectul/ființa;  Prezint părțile componente/alcătuirea corpului/trăsături fizice/trăsături morale;  Spun ceva important despre obiect/ființă;  Pun obiectul/ființa în relație cu alte obiecte/ființe.

Textul în care se prezintă un obiect, un animal, o persoană, Textul în care se prezintă un obiect, un animal, o persoană, un colț din natură, cu însușirile lor caracteristice, se numește un colț din natură, cu însușirile lor caracteristice, se numește descriere. descriere.  Descrierea poate apărea atât în :  Descrierea poate apărea atât în :

-

texte literare (descrierea unui personaj, a unui peisaj, a unui obiect, etc.); texte nonliterare (texte științifice).

Plan de idei pentru realizarea unei descrieri:  Numim obiectul/ființa;  Prezint părțile componente/alcătuirea corpului/ trăsături fizice/trăsături morale;  Spun ceva important despre obiect/ființă;  Pun obiectul/ființa în relație cu alte obiecte/ființe.

-

texte literare (descrierea unui personaj, a unui peisaj, a unui obiect, etc.); texte nonliterare (texte științifice).

Plan de idei pentru realizarea unei descrieri:  Numim obiectul/ființa;  Prezint părțile componente/alcătuirea corpului/ trăsături fizice/trăsături morale;  Spun ceva important despre obiect/ființă;  Pun obiectul/ființa în relație cu alte obiecte/ființe.

Textul în care se prezintă un obiect, un animal, o persoană, un colț din natură, cu însușirile lor caracteristice, se numește descriere.  Descrierea poate apărea atât în : - texte literare (descrierea unui personaj, a unui peisaj, a unui obiect, etc.); - texte nonliterare (texte științifice). Plan de idei pentru realizarea unei descrieri:  Numim obiectul/ființa;  Prezint părțile componente/alcătuirea corpului/ trăsături fizice/trăsături morale;

 Spun ceva important despre obiect/ființă;  Pun obiectul/ființa în relație cu alte obiecte/ființe.