31 0 332KB
Plan de lectie Unitatea de invatamant: Scoala Nr. 14 Alexandru Davila Pitesti Clasa: a VII - a Data: 17 noiembrie 2011 Timp: 50 de minute Profesor: Locul de desfasurare: Sala de clasa Obiectul: Cultura civica Aria curriculara: Om si societate Subiectul: Institutii si practici democratice Titlul lectiei: Principiul separarii puterilor in statele democratice
Tipul lectiei: Predare – invatare Motivatia: Necesitatea lectiei rezida in cunoasterea conceptelor democratice si in manifestarea initiativei in rezolvarea unor probleme ale grupurilor din care fac copiii parte si ale comunitatii locale. Se urmareste o cunoastere a valorilor fundamentale ale democratiei si ale dr 828d36i epturilor omului si o aplicare a acestora. Conditii prealabile: Elevii au dobandit cunostinte esentiale despre valorile fundamentale ale democratiei si ale dr 828d36i epturilor omului in clasele anterioare. Ei au luat deja, contact cu diversevalorile fundamentale ale democratiei in societate. Scopul lectiei: Cunoasterea valorilor fundamentale ale democratiei si ale dr 828d36i epturilor omului. Obiective operationale: O1 : cunoastere: sa numeasca puterile statului democratic: executiva, legislativa si judecatoreasca. O2 : intelegere: sa argumenteze rolul fiecarei institutii politice in luarea si punerea in practica a deciziilor politice: executiva –Presedinte, Guvern, Administratie publica, legislativa - Parlament si judecatoreasca – Instante Judecatoresti. O3 : aplicare: sa foloseasca conceptele de institutie, executiv, legislativ si judecatoreasc pentru explicarea mecanismelor de conducere politica. O4 : analiza: sa separe conceptele legate de institutii politice de cele legate de institutiile sociale: institutii care fac legi de cele care servesc individul – scoli, spitale. O5 : sinteza: sa argumenteze necesitatea separarii puterilor in stat: executiva, legislativa si judecatoreasca pentru functionarea democratiei
O6 : evaluare: sa aprecieze valoarea puterilor statului: executiva, legislativa si judecatoreasca. O7: aplicare: sa aprecieze elaborarea si aplicarea legilor in Romania. Metode si procedee: explicatia, conversatia euristica, studiul de caz. Material didactic: schema lectiei, tabla, creta Bibliografie: Manualul de Cultura civica, Internet: Camera Deputatior, Senat, Cristian Ionescu ,,Drept constitutional si institutii politice,,. Mod de lucru: Individual si pe grupe Evaluarea: Pe parcursul lectiei. Demers didactic
Nr. 1.
2.
Momentele lectiei Moment organizatoric
Reactua lizarea cunostintelor
Ob.
Activitatea profesorului
Activitatea Metode elevilor Profesorul asigura ordinea si linistea Elevii scot pe pentru inceperea orei de Cultura civica. Se banci cartile si striga catalogul. Se pun absentii. caietele de Cultura civica Profesorul pune intrebari din lectia Elevii conversatia precedenta despre Constitutia Romaniei. raspund la euristica intrebari. Se corecteaza tema cantitativ si calitativ.
anterioa
3.
re Captarea atentiei
Captarea atentiei se realizeaza prin Elevii conversatia prezentarea datelor generale. asculta cu euristica interes si isi Se face apel la cunostintele anterioare spun parerile despre tema ale elevilor. pusa in Se ia exemplu regulamentului scolar si discutie. regulamentului clasei. Se discuta despre prevederi. Se discuta despre alegerea sefului clasei. Capacitatile acestuia, atributiuni, puteri. Se vorbeste despre legea fundamentala, despre organizarea sociala, despre functionarea colectivitatilor umane.
4.
Anunta
Profesorul anunta tema:
Elevii conversatia asculta si scriu euristica Sistemul politic in Romania.Institutii pe caiete titlul lectiei noi. si practici democratice
rea temei si a obiecti velor Nr. 5.
Momentele lectiei Dirijarea invatarii
Ob.
Profesorul scrie pe tabla titlul lectiei noi: Principiul separarii puterilor in stat Activitatea profesorului
Activitatea Metode elevilor Profesorul intreaba elevii ce stiu ei Elevii raspund la conversatia euristica despre stat. Se ajunge la definitia statului. intrebare. Conceptul de statdesemneaza o colectivitate umanasituata pe un teritoriu bine delimitatsi supusa unei autoritati bazate pe un sistem de institutii politice siadministrative prin intermediul carora isi exercita functiile, comanda si actioneaza in sensul satisfacerii nevoilor comune ale populatiei sale, respectiv ale natiunii pe care o reprezinta.
Elevii definitia caiete.
Elevii asculta cu conversatia mult interes si isi euristica spun parerea.
Elevii definitia Se vorbeste de modalitatea de a caiete. conduce un stat. Totalitar, autoritar sau democratic. Se ajunge la democratie. Se da definitia. Democratia (gr. DEMOS = popor, gr. KRATOS = putere) = modalitate de a conduce un stat cu ajutorul poporului. Puterea poporului. Conducerea poporului de catre popor si cu ajutorul poporului. Se vorbeste de putere. Se ajunge la definitie. Puterea este un sistem al relatiilor autoritate pe care o persoana sau un grup persoane le are asupra unei colectivitati, vederea realizarii unui scop comun, stabilit, regula, de colectivitate ori impus acesteia catre detinatorii puterii.
de de in de de
Se asociaza puterea cu institutia. Institutia este o colectivitate umana reprezentanta a unei autoritati suverane, care
scriu expu pe nerea
scriu pe
comanda si actioneaza in sensul satisfacerii nevoilor comune ale populatiei sale, respectiv ale natiunii pe care o reprezinta. Se dau exemple: PARLAMENTUL, GUVERNUL, PRESEDENTIA, JUDECATORIA Se explica functiile acestora si principiul separarii puterilor in stat Separatia puterilor in statinseamna o distributie cat mai larga a acesteia intre cat mai multa persoane si institutii care sa impiedice acumularea, detinerea sau exercitarea absoluta a puterii. In 1748 filosoful francezMontesquieu a publicat lucrareaSpiritul legilor, in care sustinea necesitatea separarii celor trei puteri pentru buna functionare a unui stat. Nimeni nu trebuie sa detina puterea singur. Sa se previna abuzul si sa se rezolve cat mai multe probleme. Controlul cetateanului asupra statului prim mecanismele sistemului deschis in care oamenii comunica si aleg liber. Nu este vorba de o„separatie” a puterilor, ci de o delimitare a functiilor de baza ale oricarei puteri de stat Puterile sunt functii ale statului - roluri– functiile legislativa, executiva si juridica. Se da schema lectiei Se scriu pe tabla puterile: PARLAMENTUL = AUTORITATEA LEGISLATIVA = FACE LEGEA; autoritatea legislativa: se exercita prin elaborarea si
aprobarea legilor; GUVERNUL SI PRESEDENTIA = AUTORITATEA EXECUTIVA = APLICA LEGEA; autoritatea executiva : are ca obiectiv aplicarea legilor
Nr. Momentele lectiei 5. Dirijarea invatarii
6.
Obtine
Ob.
JUDECATORIA = AUTORITATEA JUDECATOREASCA = APARA LEGEA; autoritatea judecatoreasca: rol de identificare si corectare a abaterilor de la lege Activitatea profesorului Activitatea elevilor Concluzii. Statul este o colectivitate umana condusa de o echipa in care fiecare institutie este compusa din oameni care au roluri diferite. Rolurile in aceasta echipa este de a face legea de a aplica legea si de a apara legea. Acestia intr-o maniera democratica comunica si coopereaza intre ei si cu cetatenii pentru binele cetateanului. Se fac cateva exercitii:
rea perfor
-
simulare;
mantei
-
studiu de caz;
construirea rezolvarea -
unor
strategii
Metode
Elevii conversatia raspund la euristica intrebari.
pentru
problemelor civice;
dezbaterea unor cazuri preluate din mass-media referitoare la problemele comunitatii; realizarea de investigatii, sondaje de opinie, raspuns la scrisori etc.; 7.
Evalua
8.
rea Retentia si
realizarea unor activitati tip proiect. Se noteaza cele mai bune raspunsuri si Elevii cei care au participat activ la ora. raspund. Elevii sunt intrebati inca odata ce au
Elevii
conversatia euristica conversatia
transfe
9.
rul Tema pentru acasa
inteles din aceasta lectie. Se explica inca odata raspund lectia. Sunt clarificate aspectele dificile. scurt. Se da tema pentru acasa:
pe euristica
Elevii noteaza tema pentru acasa.