2 Proiect de Lectie Simultan [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

Scoala Primară Ciumârna Prof. înv. primar Boşutar Alina

DATA: 6.11.2017 CLASA: pregatitoare ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare DISCIPLINA: Comunicare în limba română UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Lumea necuvântătoarelor- Plante SUBIECTUL: Sunetul şi litera i TIPUL LECŢIEI: predare/ învăţare COMPETENŢE GENERALE: 1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute 2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare 3. Receptarea unei varietăţi de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute 4. Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare COMPETENŢE SPECIFICE: Comunicare în limba română 1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar 1.3. Identificarea sunetului iniţial şi/ sau final dintr-un cuvânt, a silabelor şi a cuvintelor din propoziţii rostite clar şi rar 2.1. Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor în enunţuri simple 2.3. Participarea cu interes la dialoguri scurte, în situaţii de comunicare uzuală

DATA: 6.11.2017 CLASA: I ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare DISCIPLINA: Comunicare în limba română UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: În familie SUBIECTUL: Sunetul şi literele ă, Ă TIPUL LECŢIEI: predare/ învăţare COMPETENŢE GENERALE: 1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute 2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare 3. Receptarea unei varietăţi de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute 4. Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare COMPETENŢE SPECIFICE: 1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate 1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate 2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare 2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare 3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână 4.1. Scrierea literelor de mână

DATA: 6.11.2017 CLASA:a-II-a ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţe DISCIPLINA: Matematică şi explorarea mediuluiu UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Locuim pe Pământ SUBIECTUL: Adunarea numerelor naturale până la 1000- cu trecere peste ordin TIPUL LECŢIEI: consolidare COMPETENŢE GENERALE: 1.Utilizarea numerelor în calcule elementare 5. Rezolvarea de probleme pornind de la sortarea şi reprezentarea unor date COMPETENŢE SPECIFICE: 1.1. Scrierea, citirea şi formarea numerelor până la 1000 1.2. Compararea numerelor în concentrul 01000 1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-1000, recurgând la numărare şi/sau grupare ori de câte ori este necesar 1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (sumă, total, termenii unei sume, diferenţă, rest, descăzut, scăzător, produs, factorii unui produs, cât, deîmpărţit, împărţitor, , =, +, -, ·,:) în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme 5.2. Rezolvarea de probleme de tipul a±b=x;

3.1. Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari şi mici de tipar 3.4. Exprimarea în cuvinte proprii a mesajelor redate pe suport vizual sau auditiv, manifestând interes pentru lucrul cu cartea 4.1. Trasarea elementelor grafice şi a contururilor literelor, folosind resurse variate Arte vizuale şi abilităţi practice 2.3. Realizarea de obiecte folosind materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile Muzică şi mişcare 2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm OBIECTIVE OPERAŢIONALE: - să pronunţe corect sunetul “i” izolat şi în structuri fonetice; - să identifice poziţia sunetului “i” din cuvintele date; - să realizeze sinteza fonetică prin restrângerea silabei, a cuvântului; - să identifice litera “o” marcand-o cu culoare, in cuvinte prestabilite - să traseze litera i; - să realizeze din plastilină literele i, I.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: - să formuleze propoziţii după ilustraţii precizând numărul şi poziţia cuvintelor în propoziţie; - să formeze cuvinte/ propoziţii care conțin litera „ ă”; - să scrie şi să citească corect şi conştient litere, silabe, cuvinte, propoziţii ce conțin sunetul „ă”; - să ordoneze silabe pentru a forma cuvinte ; - să ordoneze cuvintele într-o propoziţie; - să scrie corect litera „ă”; - să realizeze din plastilină literele „ă, Ă”. RESURSE METODOLOGICE STRATEGII DIDACTICE a) Metode şi procedee: : conversaţia, explicaţia, demonstraţia, jocul de rol, exerciţiul de scriere şi citire, metoda fonetică analitico-sintetică, metoda cadranelor, expunerea, observaţia, metoda cardanelor. b) Mijloace de învăţământ: plansa cu litera model, manuale, fişe de lucru, planşe cu imagini, plastilină. c) Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual. TEMPORALE Ora are o durată de 45 minute,. UMANE Clasa I are un număr de 7 elevi, care se

a±b±c=x în concentrul 0-1000; a·b=x; a:b=x, în concentrul 0-100, cu sprijin în obiecte, imagini sau reprezentări schematice OBIECTIVE OPERAŢIONALE: - să efectueze cel puțin trei adunări cu trecere peste ordinul unităților, aplicând metoda calcului în scris; - să efectueze, ținând cont de termenii specifici limbajului matematic cel puțin două exerciții din cele trei propuse, pe baza cunoștințelor dobândite anterior; - să rezolve o problemă cu toate etapele, pe baza explicațiilor anterioare. RESURSE METODOLOGICE STRATEGII DIDACTICE a) Metode şi procedee: : exercițiul, explicația, demonstrația, problematizarea, jocul didactic, expunerea, conversaţia, expunerea, observaţia. b) Mijloace de învăţământ: planșă cu problemă ilustrată, fișe de evaluare, jocul “Eliberează porumbița”, fişe de lucru. c) Forme de organizare: frontal, individual. TEMPORALE Ora are o durată de 45 minute. UMANE Clasa a II-a are un număr de 1 elev.

RESURSE METODOLOGICE STRATEGII DIDACTICE a) Metode şi procedee: munca independentă, expunerea, conversaţia, observaţia, explicaţia, metoda fonetică analitico-sitetică, exerciţiul, demonstraţia. b) Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, planşa cu litera model, plastilină, planşete, culori. c) Forme de organizare: frontal, individual. TEMPORALE Ora are o durată de 45 minute UMANE Clasa pregătitoare are un număr de 2 elevi. BIBLIOGRAFICE 1.Programa pentru disciplinele Comunicare în limba română, Arte vizuale şi abilităţi practice, Muzică şi mişcare Anexa nr. 2 la ordinul ministrului educaţiei naţionale nr. 3418/19.03.2013 2.Suport de curs – Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii mici. Program de formare de tip „blended learning” pentru cadrele didactice din învăţământul primar, 2013 3. Învăţăm comunicare în clasa pregătitoare, Cristina Iordache, Maria Ionescu, Bucureşti, Edit. Booklet, 2012

caracterizează printr-o dezvoltare psihică și fizică normală, corespunzătoare vârstei. BIBLIOGRAFICE 1.Programa pentru disciplinele Comunicare în limba română, Anexa nr. 2 la ordinul ministrului educaţiei naţionale nr. 3418/19.03.2013 2. Suport de curs „Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii mici”, 2013

BIBLIOGRAFICE 1.Programa pentru disciplinele Comunicare în limba română, Anexa nr. 2 la ordinul ministrului educaţiei naţionale nr. 3418/19.03.2013 2. Suport de curs „Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii mici”, 2013 3. Roșu, Mihail – “Metodica predării matematicii pentru colegiile universitare de institutori”, Ed. Credis, 2004

CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI 1.Moment organizatoric -Se asigură un climat corespunzător unei bune desfăşurări a orei de comunicare în limba română. (2 minute) 2. Reactualizarea cunoştinţelor ACTIVITATE INDEPENDENTĂ - Se reactualizează cunoştinţele referitoare la literele învăţate: a, A, m, M, r, R, e, E. Colorează cu aceeaşi culoare literele care se repetă. (Anexa 1). (5 minute)

STRATEGIA DIDACTICA

Munca independentă

CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI 1.Moment organizatoric - Se asigură un climat corespunzător pentru buna desfăşurare a lecţiei de comunicare în limba română. (2 minute) 2. Reactualizarea cunoştinţelor ACTIVITATE INDEPENDENTĂ - Se vor reactualiza cunoştinţele cu ajutorul ciorchinelui. Completează ciorchinele cu cuvinte care conţin literele „ u, U”. ( Anexa 1) (5 minute)

STRATEGIA DIDACTICA

Munca independentă

CONŢINUTUL STRATEG INFORMAŢIONAL AL DIDACTI LECŢIEI 1.Moment organizatoric - Se asigură un climat corespunzător pentru buna desfăşurare a lecţiei de matematică şi explorarea mediului (2 minute)

2. Reactualizarea cunoştinţelor ACTIVITATE Conversaţi DIRECTĂ Exerciţiul - Se verifică tema. - Se rezolvă exerciții de calcul mintal: *Aflați suma numerelor 6 și 7; 20 și 30; *Aflați numărul cu 5 mai mare decât 8; *Aflați numărul cu 3 mai mare decât 6; *Mă gândesc la un număr. Îl adun cu 5 și obțin rezultatul 25. La ce număr m-am gândit? (5 minute)

3.Captarea atenţiei ACTIVITATE DIRECTĂ - Se va intona cântecul „ Acum e toamnă, da!”, punându-se accent pe strofa „I, i, i, haideţi copii la vii Strugurele must se face, Şi nouă mustul de place I, i, i, haideţi copii la vii”. (5 minute)

4. Anunţarea temei şi a obiectivelor: - Se anunţă tema şi obiectivele lecţiei în mod cât mai accesibil. Le spun elevilor că vor citi cuvinte care conţin litera „i” şi vor scrie literele „i, I” de tipar (2 minute)

Expunerea

Conversaţia Expunerea

3. Captarea atenţiei ACTIVITATE DIRECTĂ - Se dă elevilor o fişă de colorat. (Anexa 2) ( 5 minute)

Munca independentă

4. Anunţarea temei şi a obiectivelor: Conversaţia - Se anunţă tema şi obiectivele Expunerea lecţiei în mod cât mai accesibil. Le spun elevilor că vor citi și scrie cuvinte, propoziţii care conţin literele „ă, Ă”. (2 minute)

3. Captarea atenţiei ACTIVITATE INDEPENDENTĂ - Se prezintă elevilor o imagine cu o colivie. Se explică că în ea se află o porumbiță care va fi eliberată dacă ei vor rezolva corect exercițiile care sunt scrise pe bilețelele de la baza coliviei. Elevii intuiesc imaginea. ( 5 minute) 4. Anunţarea temei şi a obiectivelor: - Se anunţă tema şi obiectivele levţiei. Se comunică elevilor că vor rezolva exerciții și probleme care implică adunarea numerelor 0→1000 cu trecere peste ordinul unităților. Se scrie titlul la tablă și pe caiete. (2 minute)

Expunerea Explicaţia

Conversaţi Expunerea

5.Dirijarea învăţării: ACTIVITATE DIRECTĂ Conversaţia - Se prezintă planşa cu literele Observaţia „i, I” de tipar. - Se solicită elevilor să dea exemple de cuvinte care încep şi se termină cu litera „i”. Se despart în silabe cuvintele.

5.Dirijarea învăţării: ACTIVITATE INDEPENDENTĂ - Se solicită elevilor intuirea imaginii din manual. - Ce personaje sunt prezente? - Ce face fetiţa?

ACTIVITATE INDEPENDENTA - Se rezolvă sarcina de pe fişă. 1.Colorează imaginile a căror denumire conţin sunetul „i”. 2.Găseşte drumul de la imagine la litera corespunzătoare, folosind culori diferite. (Anexa 2)

ACTIVITATE DIRECTĂ Cer elevilor să alcătuiască propoziţii cu aceste cuvintele Metoda fonetică „rochiţă” și „păpuşă”. analitico-sintetică - Se alege una dintre propoziţiile spuse de elevi şi se analizează după metoda fonetică, analiticosintetică.(Fetiţa are o rochiţă frumoasă.) - Se analizează: - numărul cuvintelor din propoziţie; - identificarea cuvântului care conţine sunetul „ă”; - despărţirea cuvântului în silabe „ro-chi-ţă”; - localizarea sunetului în silabă; - refacerea cuvântului.

Explicaţia Munca independentă Exerciţiul

-Ce literă folosim la început de

5.Dirijarea învăţării: ACTIVITATE INDEPENDENTĂ Convers - Elevii vor extrage Jocul dida bilețelele de la baza Explica coliviei în ordinea Munc crescătoare a numerelor independ scrise pe ele. Sarcina 1: Calculați: 245 + 147 = 872 + 19 = Sarcina 2: Află numărul cu 627 mai mare decât 348. Sarcina 3: Un termen al adunării este 28 iar altul 345. Află suma lor. Sarcina 4: Explicaţia Se dau numerele: 455, 128, 239, 346. Exerciţiul -calculează suma numerelor pare; -calculează suma numerelor impare. Sarcina 5: Puneți semnul >, < sau = în casetă:

propoziţie?(litera mare) ; -Când se mai foloseşte literă mare?( nume de persoane, oraşe, ţări, ape, titlul unui text….)

345 + 218 208

Prezint planşa cu litera „ă” de tipar şi o analizăm.  elemente componente ;  comparaţie cu „a”. ACTIVITATE DIRECTĂ Se dau exemple de câteva Exerciţiul cuvinte şi se cere elevilor să Problematizarea descopere poziţia sunetului „i” în fiecare cuvânt. - Se alege un cuvânt (inel) şi se cere elevilor să dea exemplu de o propoziţie cu acel cuvânt. - Se alege una dintre propoziţiile spuse de elevi şi se analizează după metoda Metoda fonetică fonetică, analitico-sintetică. analitico(Mama are un inel frumos.) sintetică - Se analizează: - numărul cuvintelor din propoziţie; - identificarea cuvântului care conţine sunetul „i”; - despărţirea cuvântului în silabe „i-nel”; - localizarea sunetului în silabă;

ACTIVITATE INDEPENDENTĂ - Se solicită elevilor recunoaşterea literei noi din manual dintre mai multe litere şi cuvinte („Recunoaşte şi încercuieşte litera ă!”) - Se cere elevilor să unească imaginile din manual cu fiecare cuvânt pe care îl reprezintă.

Explicaţia Munca independentă

509 +

- refacerea cuvântului. ACTIVITATE INDEPENDENTĂ - Se solicită elevilor să traseze liniile punctate de pe fişă pentru a scrie literele „i, I” şi apoi să le scrie singuri. (Anexa 3)

Exerciţiul Munca independentă

ACTIVITATE DIRECTĂ Din manual vor descifra, în Exerciţiul şoaptă, cuvintele de la ex. 6 , apoi se vor citi cu voce tare, antrenându-se cât mai mulţi elevi. Intuirea literei de mână pe planşa model - Se intuiesc literele „ă, Ă” mic de Demonstraţia mână şi se stabilesc elementele Observaţia componente (liniuța oblică de sprijin, ovalul și bastonașul cu întorsătura în jos spre stânga, bastonaşul cu întorsătura în jos spre dreapta) - pe planşă; - Se scrie litera model cu explicarea elementelor grafice componente; - Se realizează exerciţii de scriere a literei în aer, pe bancă, pe podul palmei; - Se scrie litera la tablă de către elevi; ACTIVITATE INDEPENDENTĂ Scrierea literei - exerciţii de pregătire: Munca încălzirea muşchilor mâinii, independentă reamintirea poziţiei corecte

ACTIVITATE DIRECTĂ Sarcina 6: La un concurs, Alin a obținut 117 puncte, Corina cu 45 mai multe,

Explicaţia Problemat

pentru scris . simularea scrierii literei: cu degetul în aer şi apoi pe bancă cu creionul - scrierea literei pe caiete. După ce au fost scrise trei litere, învăţătorul verifică şi intervine pentru corectare, dacă este cazul. Apoi fiecare continuă încă două rânduri. (20 minute)

iar Mihai cât Alin și Corina la un loc. Câte puncte a obținut Corina? (20 minute)

6.Obţinerea performanţei: ACTIVITATE DIRECTĂ Metoda cadranelor Clasa este împărţită în patru grupe Exerciţiul de câte 2-3 elevi. Fiecare grupă va primi o fişă care conţine 4 sarcini de lucru. (Anexa 3) (5 minute) 7. Asigurarea retenţiei şi a transferului Elevii vor realiza din plastilină Conversaţia literele ă, Ă. (3 minute)

6.Obţinerea performanţei: ACTIVITATE INDEPENDENTĂ Se împart fișe de evaluare. (Anexa 1) (5 minute)

-

6.Obţinerea performanţei: ACTIVITATE INDEPENDENTĂ Elevii primesc o fişă în care vor trebui să încercuiască literele „i, I”. (Anexa 4) (5 minute) 7. Asigurarea retenţiei şi a transferului Elevii vor realiza din plastilină literele i, I. (3 minute) 8.Încheierea activităţii: -Se vor face aprecieri generale şi individuale. - Se oferă recompense.

Exerciţiul

Conversaţia

8.Încheierea activităţii - Se vor face aprecieri generale şi individuale.

7. Asigurarea retenţiei şi a transferului Fişă. (Anexa 2) (3 minute) 8.Încheierea activităţii - Se vor face aprecieri verbale şi se va da tema pentru acasă. Ex.3-

Exerciţiul

Conversaţi

(3 minute)

(3 minute)

pag.25 (3 minute)