32 0 177KB
PROIECT DIDACTIC UNITATEA DE INVATAMANT: Grădiniţa cu P.P. Nr.14 Târgovişte DATA: GRUPA: mare Step by Step ,,Fluturaşii veseli" EDUCATOARE: Torcică Gheorghiţa DOMENIUL EXPERIENŢIAL: Domeniul psiho-motric DENUMIREA ACTIVITĂŢII: Educaţie fizică TEMA : Alergare în linie dreaptă Joc: Campionii grupei Joc de dezvoltare a unei calităţi motrice (forţă): Trage-mă peste linie! TIPUL ACTIVITĂŢII: formare de deprinderi motrice de bază SCOP: Formarea deprinderii de a alerga în linie dreaptă; Formarea unei ţinute corporale corecte. OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: Să-şi formeze o ţinută corporală corectă (în poziţia stând, şezând şi în deplasare); Să fie apt să utilizeze deprinderile însuşite în diferite contexte; Să execute cu deplin control mişcări simple sau complexe; Să manifeste în timpul activităţii atitudini de cooperare, spirit de echipă, de competiţie, fair-play. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1 – să execute corect, în ritmul impus, exerciţiile de front şi de formaţie; O2 – să execute cu amplitudine diferite variante de mers şi de alergare; O3 – să execute corect exerciţiile din complexul de dezvoltare fizică armonioasă; 1
O4 – să alerge în linie dreaptă, păstrând poziţia corectă a corpului în mişcare. STRATEGII DIDACTICE: METODE
ŞI
PROCEDEE:
explicaţia,
demonstraţia,
exerciţiul, jocul. MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: fluier. FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, în echipă. LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de grupă DURATA: 35-40 min
2
conversaţia,
DEMERSUL DIDACTIC Veriga şi durata
Ob. Op.
Conţinut Mijloace de realizare
Dozare
1. Moment organizatoric
Linie pe un rând Adunarea
5 sec.
1 minut
Linie pe un rând Alinierea Verificarea echipamentului sportiv şi a stării de sănătate Salutul
Comunicarea temei Întoarceri pe loc prin săritură
2. Pregătirea organismului pentru efort
Formaţii de lucru
O1
Joc de atenţie: 1. la un semnal sonor – un pas în faţă! 2. la două semnale
10 sec.
Indicaţii metodice
În faţa mea, în linie pe un rând: Adunarea! V-aliniaţi! Vă deplasaţi cu paşi mărunţi înainte, înapoi, lateral pentru a vă plasa în linie dreaptă!
Strategii didactice Metode şi Mijloace de Forme de procedee învăţământ organizare Explicaţia
Frontal
Explicaţia
Frontal
Linie pe un rând
Frontal
10 sec. 5 sec
Linie pe un rând
20 sec.
Linie pe un rând
10sec.
Linie pe un rând
3x
Linie pe un rând
Drepţi! Bună ziua! - Clar, sacadat, tare, simultan de către toţi copiii. Pe loc repaus! Astăzi vom învăţa să alergăm în linie dreaptă. La dreapta, cu faţa spre brazi! 1-2 La dreapta, cu faţa spre fereastră! 1-2 La stânga! 1-2 Vom organiza un joc de atenţie astfel, când voi fluiera o dată veţi face un pas în faţă, când voi fluiera de două ori vă veţi aşeza 3
Frontal
Frontal Explicaţia Explicaţia Exerciţiul
Explicaţia Demonstraţia
Frontal
Fluier
Frontal
Veriga şi durata 5 minute
Ob. Op. O1
O2
Conţinut Mijloace de realizare sonore – ghemuit! 3. la trei semnale sonore – săriţi şi băteţi din palme!
Dozare
Refacerea alinierii
5 sec.
Mers în cadenţă
Mers pe vârfuri cu braţele sus
10m
10m
Formaţii de lucru
Linie pe un rând Coloană câte unul
Coloană câte unul
O2 Mers pe călcâie cu braţele la spate Mers ghemuit Alergare uşoară
10m
10m 10m
Coloană câte unul Coloană câte unul Coloană câte unul
Indicaţii metodice ghemuit, iar când voi fluiera de trei ori – săriţi şi băteţi din palme! Realizez jocul de probă, apoi jocul propriu-zis. La locurile voastre! Drepţi! La stânga, cu faţa spre căsuţă! Cu stângul înainte, marş! 1,2,3,4! Mergem ca soldaţii! Privirea înainte, spatele drept, mişcăţi braţele pe lângă corp! Atenţie! Mergem pe vârfuri cu braţele sus! Priveşte înainte! Braţele întinse! Spatele drept! Atenţie! Mergem pe călcăie cu braţele la spate! Spatele drept! Privirea înainte! Atenţie! Mergem ca piticii! Palmele pe genunchi! Atenţie! Pas alergător, marş! Alergăm uşor! Mişcăţi braţele pe lângă 4
Strategii didactice Metode şi Mijloace de Forme de procedee învăţământ organizare Jocul
Frontal Explicaţia Demonstraţia
Frontal
Exerciţiul Explicaţia Demonstraţia
Frontal
Exerciţiul Explicaţia Demonstraţia Explicaţia Demonstraţia Exerciţiul Explicaţia
Frontal
Frontal Frontal
Demonstraţia
Veriga şi durata
Ob. Op.
Conţinut Mijloace de realizare
Dozare
Formaţii de lucru
O2 O2
O2
Alergare cu pendularea gambei la spate
10m
Alergare cu genunchii la piept
10m
Alergare cu schimbarea direcţiei la semnal Alergare cu ghemuire la semnal
Mers normal cu exerciţii de respiraţie
O2
Mers normal şi formarea coloanei de gimnastică
Coloană câte unul
Coloană câte unul
10m
Coloană câte unul
10m
Coloană câte unul
10m
10m
Coloană câte unul
Coloană de gimnastică
Indicaţii metodice corp! Coatele îndoite! Atenţie! Alergare cu atingerea şezutei cu călcâiele! Atenţie! Alergare cu genunchii la piept! Braţele îndoite! Coatele se mişcă pe lângă corp! Atenţie! Alergare uşoară! La semnalul meu schimbăm direcţia de alergare. Atenţie! Alergare uşoară! La semnalul meu vă ghemuiţi! Mergem normal! Inspirăm pe nas! Expirăm pe gură! Scuturaţi braţele şi picioarele! Mergem normal! Atenţie, în coloană câte 3! Cu faţa spre uşă, 1-2! Rândul din spate 2 paşi în spate, 1-2! 5
Strategii didactice Metode şi Mijloace de Forme de procedee învăţământ organizare Exerciţiul Explicaţia Frontal Demonstraţia Exerciţiul Explicaţia Demonstraţia Exerciţiul Explicaţia Demonstraţia Exerciţiul Fluier Explicaţia Demonstraţia Fluier
Frontal
Frontal Frontal
Exerciţiul Explicaţia Demonstraţia
Frontal
Exerciţiul Explicaţia Demonstraţia Frontal Exerciţiul
Veriga şi durata
Ob. Op.
Conţinut Mijloace de realizare
Dozare
Formaţii de lucru
Indicaţii metodice
Strategii didactice Metode şi Mijloace de Forme de procedee învăţământ organizare
Rândul din mijloc 1 pas în spate, 1-2! Mâinile întinse lateral, luăm distanţă! 3.Influenţarea selectivă a aparatului loco-motor 9 minute
O3
O3
Complexul de dezvoltare fizică armonioasă liberă, fără obiecte ►Exerciţiul nr.1 Ceasul P.I.: stând depărtat cu mâinile pe şolduri T1: îndoirea capului spre stânga T2: revenire T3: îndoirea capului spre dreapta T4: revenire ►Exerciţiul nr.2 Deschide fereastra şi împinge P.I.: stând depărtat cu braţele întinse în faţă. T1: ducerea braţului drept întins în lateral
Coloană de gimnastică
Picioarele uşor depărtate, mâinile pe şolduri! Îndoim capul spre stânga, revenim, îndoim capul spre dreapta, revenim! Atenţie! O dată cu mine începeţi!
Explicaţia
Demonstraţia 4x4T Drepţi! Depărtat prin săritură, luat! Braţele întinse în faţă! Spatele drept! Deschidem fereastra întâi cu braţul drept şi apoi cu braţul stâng. Atenţie! O dată cu mine începeţi! 6
Frontal Exerciţiul
Veriga şi durata
Ob. Op.
O3
O3
Conţinut Mijloace de realizare T2: revenire T3: ducerea braţului stâng întins în lateral T4: revenire ►Exerciţiul nr.3 Elasticul P.I.: stând depărtat cu braţele îndoite la piept T1-2: îndoirea braţelor la piept cu arcuire; T3-4: extensie cu arcuire. ►Exerciţiul nr.4 Sticla de şampanie P.I.: stând depărtat cu mâinile pe şolduri T1-2: răsucirea trunchiului spre stânga cu arcuire T3-4: răsucirea trunchiului spre dreapta cu arcuire. ►Exrciţiul nr.5 Balansoarul P.I.: stând depărtat cu mâinile pe
Dozare
Formaţii de lucru
Indicaţii metodice
Strategii didactice Metode şi Mijloace de Forme de procedee învăţământ organizare Exersarea
Drepţi! Depărtat prin săritură, luat! Braţele îndoite la piept! Ne imaginăm că avem un elastic pe care vrem să-l întindem Atenţie! O dată cu mine începeţi! Explicaţia Drepţi! Cu mâinile pe şolduri ,depărtat prin săritură, luat! Ne răsucim de două ori spre stânga şi de două ori spre dreapta. Atenţie! O dată cu mine începeţi!
Demonstraţia
Coloană de gimnastică
Frontal
Drepţi! Cu mâinile pe şolduri, depărtat prin săritură, luat! Ne balansăm corpul spre dreapta şi apoi 7
Exerciţiul
Veriga şi durata
Ob. Op.
O3
O3
O3
Conţinut Dozare Formaţii Mijloace de de lucru realizare şolduri T1-2: aplecarea corpului spre dreapta cu ridicarea 4x4T piciorului stâng T3-4: aplecarea corpului spre stânga cu ridicarea piciorului drept. ►Exerciţiul nr.6 Bate palmele sub genunchi P.I.: stând depărata cu mâinile pe lângă corp T1: ridicare piciorului stâng şi bătaie din palme sub genunchi T2: revenire T3: ridicare piciorului drept şi Coloană de bătaie din palme gimnastică sub genunchi T4: revenire ►Exerciţiul nr.7 Sări ca mingea! P.I.: stând, mâinile pe şold T1-8: sărituri ca
Indicaţii metodice
Strategii didactice Metode şi Mijloace de Forme de procedee învăţământ organizare
spre stânga. Atenţie! O dată cu mine începeţi! Exersarea
Drepţi! Depărtat prin săritura luat! Batem palmele sub genunchi! Explicaţia Atenţie! O dată cu mine începeţi!
Demonstraţia Frontal Drepţi! Mâinile pe şolduri! Sărituri ca mingea! Picioarele apropiate! Spatele drept!
8
Exerciţiul
Veriga şi durata
Ob. Op.
4.Realizarea temei
Conţinut Mijloace de realizare minge ►Exerciţiul nr.8 Exerciţii de respiraţie P.I.: stând T1-2: inspiraţie cu ducerea braţelor în lateral şi ridicare pe vârfuri T3-4: expiraţie cu ghemuire Alergare în linie dreaptă.
Dozare
Formaţii de lucru
4x4T
Indicaţii metodice
Acum inspirăm ridicându-ne pe vârfuri şi expirăm ghemuindu-ne.
Coloană câte unul
Strategii didactice Metode şi Mijloace de Forme de procedee învăţământ organizare
Exersarea
Astăzi vom învăţa să alergăm în linie dreaptă.
Frontal Explicaţia
15 minute
O4
- exersarea alergării în linie dreaptă
Fiecare copil va exersa alergarea în linie dreaptă.
Demonstraţia
Individual
2x O5 Joc: Campionii grupei
O4
2x
Ne vom juca un joc ce se numeşte „Campionii grupei”. Colectivul este împărţit în două grupe. Fiecare copil va alerga pâna la locul stabilit, se va întoarce dând ştafeta următorului copil şi se va aşeza la coada formaţiei. Începem la fluierul meu! Execut jocul de probă.
O5 9
Exerciţiul
În echipă Fluier Jocul
Veriga şi durata
5.Revenirea organismului după efort
Ob. Op.
Conţinut Mijloace de realizare Joc de dezvoltare a unei calităţi motrice (forţă): Trage-mă peste linie!
Dozare
Formaţii de lucru
Mers normal
5m
Coloană câte unul
Mers cu respiraţie
5m
Coloană câte unul
O2
3 minute Joc pentru liniştirea organismului
O2
Cerc
Indicaţii metodice
Strategii didactice Metode şi Mijloace de Forme de procedee învăţământ organizare
Formăm perechi si ne vom juca jocul „Trage-mă peste linie!”. Ne vom aşeza faţă în faţă, ne vom prinde de mâini şi vom trage cu putere. Câştigă cel care reuşeşte să păstreze poziţia fără să Jocul depăşească linia. Începem la fluierul meu! Execut jocul de probă şi apoi jocul propriu-zis. Atenţie! Coloană câte unul! Mers normal! Mişcaţi braţele pe lângă corp! Scutură braţele şi picioarele! Atenţie! Mers cu respiraţie! Inspirăm pe nas, expirăm pe gură! „Fulgii de nea şi frunzele” Jocul Băieţii sunt frunzele, iar fetele sunt fulgii de nea. Toată lumea se ghemuieşte. Când spun: „Frunzele zboară” băieţii se ridică şi se prefac că sunt frunze, rămânând la locul lor, iar fetele rămân ghemuite. Când spun „Fulgii de nea zboară” băieţii se ghemuiesc, iar fetele se ridică şi imită 10
În perechi Fluier
Veriga şi durata 6.Aprecieri şi recomnadări 2 minute
Ob. Op.
Conţinut Mijloace de realizare Aprecieri generale şi individuale Salutul
Dozare
100” 20”
Formaţii de lucru
Indicaţii metodice zborul fulgilor de nea. Se fac aprecieri globale şi individuale. Drepţi! Activitatea s-a încheiat! Bună ziua!
11
Strategii didactice Metode şi Mijloace de Forme de procedee învăţământ organizare Frontal Frontal