52 0 88KB
PROIECT DIDACTIC Data: 05.03.2014. Clasa: a IX-a B Unitatea: Scoala Profesionala Speciala „Ion Teodorescu” Slobozia Propunator: Matei Maria Eleonora Disciplina: Educatie vizuala Tema activitatii: „Lumea figurilor geometrice – cercul” Tipul activitatii: formare de priceperi si deprinderi OBIECTIV CADRU: Dezvoltarea structurilor si conduitelor perceptiv-motrice in vederea exprimarii artistice
OBIECTIVE DE REFERINTA: Descrierea caracteristicilor obiectelor (forma, marime, textura, culoare) ; Orientarea si organizarea spatiala (directie, pozitie, distanta) si temporala ; Dezvoltarea perceptiv-motrica generala
OBIECTIVE OPERATIONALE: O1. Sa identifice culoarea piesei de puzzle pe care o primesc; O2. Sa recunoasca cercul dintr-un context de mai multe figuri geometrice plane; O3. Sa execute corect miscarea specifica realizarii fondului plansei; O4. Sa execute corect miscarea specifica imprimarii cercurilor pe hartie; O5. Sa asambleze corect piesele din puzzle-ul supradimensionat, cu sprijinul profesorului; O6. Sa se implice in rezolvarea sarcinilor; O7. Sa cunoasca materialele folosite; O8. Sa manipuleze corect materialele.
RESURSE DIDACTICE: Procedurale: conversatia, explicatia, exemplul, demonstratia. Materiale: hartie de desen, vata, acuarele, pahare plastic, farfurii plastic, pensule, apa, piese de puzzle supradimensionat, plansa model, tabla, magneti, plansa figuri geometrice, cercuri din burete, piuneze, pixuri. Umane: elevii clasei a IX-a B
Temporale: 45 min. Spatiale: sala de clasa, holul cladirii.
Scenariul didactic Nr. Crt
Eveniment instructional
Ob. Op.
Strategii didactice
Timp alocat
Continutul activitatii
Metode si procedee Conversatia
Resurse didactice Materiale Umane Hartie de desen Clasa Vata Grupe de Acuarele nivel Pahare plastic Farfurii plastic Pensule Apa Piesa de puzzle Plansa model Clasa Tabla Magneti
Evaluare
1.
Moment organizatoric
O6 O8
3min
Profesorul imparte elevilor materialele necesare lectiei si cate o piesa dintr-un puzzle supradimensionat (grupa de nivel I primeste piese cu culori care trebuie obtinute prin derivare/combinare; grupa de nivel II primeste piese cu culori care se gasesc deja in paleta de acuarele primita).
2.
Captarea atentiei
O6
1min
Profesorul le prezinta elevilor o plansa model cu cercuri concentrice colorate diferit.
Conversatia
3.
Anuntarea subiectului si enumerarea obiectivelor Reactualizarea cunostintelor anterioare
O6
1min
Profesorul prezinta titlul lectiei si obiectivele intr-un limbaj accesibil elevilor.
Conversatia Explicatia
O1 O2
3min
Conversatia Explicatia Exemplul
Piesa de puzzle Plansa figuri geometrice
Activitate pe grupe
Individuala
Realizarea temei: a) intuirea si analiza lucrarii model
O3 O4 O7
5min
Profesorul le cere elevilor sa identifice culoarea piesei de puzzle pe care au primit-o la inceputul lectiei (ambele grupe de nivel) si sa explice modul de obtinere a culorilor derivate (grupa de nivel I). Profesorul le cere elevilor sa identifice cercul dintr-o plansa cu mai multe figuri geometrice. Profesorul le prezinta elevilor materialele pe care le vor folosi: hartie de desen, vata, farfurii, acuarele, pensule, cercuri etc. Profesorul le prezinta elevilor prin executie tehnicile de lucru:
Conversatia Explicatia Demonstratia Exemplul
Plansa model Hartie de desen Vata Acuarele Pahare plastic
Clasa
Frontala
4.
5.
Clasa
-pictarea suprafetei mari a hartiei de desen folosind vata inmuiata in apa si acuarela (pentru fond) -imprimarea cercurilor concentrice folosind cercurile din burete – fiecarui elev revenindu-i un cerc (pentru modelul central) b) explicarea si demonstrarea etapelor de lucru
O1 O3 O4 O8
25min
Elevii se familiarizeaza cu materialele primite, prin pipaire si observare. Din ratiuni didactice sunt prezentate separat etapele de lucru, insa acestea vor fi explicate si demonstrate de catre profesor concomitent cu executia lucrarii in tandem (profesor-elevi).: -profesorul le explica elevilor ca vor colora intreaga hartie de desen cu culoarea piesei de puzzle pe care au primit-o; -se umplu farfuriile de plastic cu culoarea ce i-a revenit fiecarui elev (grupa I de nivel: combina culorile pentru a obtine nuanta dorita); -se coloreaza intreaga hartie de desen cu culoarea ce i-a revenit fiecarui elev, cu vata inmuiata in apa si acuarela; -se trece la imprimarea cercurilor incepand cu cel mai mare dintre ele, astfel: fiecare elev va primi, pe rand, cate un cerc; elevul va inmuia cercul primit in acuarela din farfuria sa si va trece pe la fiecare coleg in parte si-i va imprima cercul pe hartie; elevul isi va finaliza sarcina odata cu imprimarea cercului pe propria plansa de lucru. -se continua in maniera enuntata anterior
Farfurii plastic Pensule Apa Cercuri din burete
Explicatia Demonstratia Conversatia Exemplul
Hartie de desen Vata Acuarele Pahare plastic Farfurii plastic Pensule Apa Cercuri din burete Piesa de puzzle
Activitate pe grupe
Individuala
pana cand toate cercurile sunt imprimate concentric pe fiecare plansa in parte. c) executarea lucrarii de catre elevi
O1 O3 O4 O8
Profesorul ii pregateste pe elevi pentru executie printr-o serie de exercitii de motricitate grosiera si fina (miscarile exersate fiind cele implicate ulterior in realizarea tehnicilor expuse in lectie). Profesorul le atrage atentia elevilor asupra respectarii curateniei la masa de lucru. Profesorul executa plansa proprie in tandem cu elevii. Elevii sunt sprijiniti in executie si in alegerile facute de catre profesor.
Conversatia Explicatia Demonstratia Exemplul
Hartie de desen Vata Acuarele Pahare plastic Farfurii plastic Pensule Apa Cercuri din burete Piesa de puzzle
Activitate pe grupe
Individuala
d) analiza lucrarilor
O5 O8
4min
Profesorul le cere elevilor sa-si prinda lucrarea pe piesa de puzzle primita cu ajutorul piunezelor. Elevii sunt indrumati in asamblarea puzzle-lui in fata clasei. Profesorul impreuna cu elevii analizeaza lucrarile (acuratetea imprimarii, absenta elementelor redundante etc.).
Conversatia Explicatia Demonstratia
Piuneze Puzzle
Clasa
Individuala
6.
Evaluarea performantei
O6
2min
Puzzle Pixuri
Clasa
Individuala
O6
1min
Profesorul face aprecieri cu privire la Conversatia plansele realizate de catre elevi. Explicatia Elevii se semneaza pe planse si puzzle-ul este expus la panoul din holul cladirii. Profesorul le propune elevilor sa realizeze Conversatia acasa o lucrare asemanatoare si le sugereaza ca lucrarea cea mai reusita va fi expusa pe piesa/piesele de puzzle ramasa/e necompletata/e.
7.
Asigurarea transferului
Puzzle
Clasa
Frontala