36 0 63KB
Student nivel 1 Postuniversitar : Popa Ştefania Ramona
PROIECT DIDACTIC Şcoala : Şcoala Gimnazială "Constantin Săvoiu" Târgu Jiu Anul şcolar : 2020-2021 Semestrul : I Disciplina : Educaţie Socială /Educaţie Financiară Clasa : a VIII-a Manualul :Manual de Educaţie Socială8, autori Elena Lucia Bălan, Ortansa Moise,Violeta Elena Moise; Editura Litera 2020 Unitatea de Învaţare : Împreună Propunător : Porf. .... Data : 11.01.2021 Subiectul : Consumatorul de bunuri şi servicii Tipul lecţiei : Predare/Învăţare Competenţe specifice : 1.1 Utilizarea corectă a termenilor specifici educaţiei economico/financiare cu referire la fapte/evenimente economico/financiare. 1.2 Asumarea calităţii de consumator avizat de bunuri şi servicii , de servicii financiare care işi exercită drepturile şi reponsabilităţile. 1.3 Manifestarea interesului pentru identificarea unor modalităţi de economisire şi pentru reducerea risipei de resurse financiare . 2.1 Întocmirea prin lucru în echipă a unui buget lunar al familiei/personal în scopul exersării bunei gestionari a veniturilor. Scopul lecţiei :Educarea copiilor în a gestiona cu succes resursele financiare proprii. Obiective operaţionale: Pe parcursul lecţiei elevii vor fi capabili : O1: Să elaboreze un plan de lucru personal/al familiei cu iniţiativă şi reponsabilitate. O2: Să aleagă de forma responsabilă produse de economisire/ creditare prin compararea avantajelor şi riscurilor acestora. O3: Să participe la investigarea unor probleme specifice grupurilor şi comunităţilor de apartenenţă. O4: Să identifice modalităţi de economisire şi de reducere a risipei financiare. Strategia didactică: (a) Metode , procedee, tehnici: conversaţia,explicaţia,expunerea,învăţarea prin descoperire,lucrul în echipă. (b) Mijloace de învaţământ : tabla,videoproiectorul,fişele de lucru,imagini din manual. (c)Forme de organizare ale activităţii :frontală, individuală, pe grupuri. (d)Resurse :Manual de Educaţie Socială8, autori Elena Lucia Bălan, Ortansa Moise,Violeta Elena Moise; Editura Litera 2020
Nr.. Crt.
1,
Etapele/secvenţele lecţiei şi timpul afectat
Activitatea Profesorului
Activitatea Elevului
Strategii si Procedee Didactice
Momentul Organizatoric
Consemneaza absenţii Pregăteşte materialele necesare desfaşurării lecţiei
Comunică absenţii Pregătesc materialele necesare desfăşurării lecţiei
Conversaţia
Elevii prezintă sarcinile indeplinite
Conversaţia
Elevii sunt atenţi la spusele profesorului
Conversaţia
Verificarea
Anunţarea lecţiei noi 2,
Profesorul verifică dacă elevii şi-au îndeplinit sarcinile de muncă primite acasă
Profesorul le comunică elevilor titlul lecţiei noi :Consumatorul de bunuri şi servicii
Profesorul începe expunerea Elevii vizionează invitându-i pe elevi sa vizioneze un filmuleţul şi sunt atenţi la filmuleţ la videoproiector precizările profesorului
3,
Dobândirea noilor cunoştinţe
După aceea realizează un brainstorming la tablă privind noţiunile economico/financiare Ulterior scrie la tablă schiţa lecţiei cu ajutorul elevilor Profesorul ii ajută pe elevi sa conştientizeze importanţa reducerii risipei financiare
Observaţia
Verificarea cunoştinţelor
Predarea-învăţarea Ajută la realizarea schiţei interactivă centrată lecţiei pe tabla pe elev Elevii sunt atenţi la spusele profesorului
Observaţia
Explicaţia Expunerea
Observarea sistematică a elevilor
Învaţarea prin descoperire
Profesorul invită elevii sa deschidă manualele şi sa rezolve in perechi cerinţele de la pagina 16
Predarea-învăţarea interactivă centrată Elevii colaborează pentru pe elev rezolvarea cerinţelor
Realizarea Feedback-ului
Profesorul discută cu elevii principalele informaţii dobândite în lecţia de azi , insintând cu precădere asupra exerciţului 1 de la pagina 16
Elevii raspund întrebărilor profesorului
Aprecierea activităţii elevilor şi tema pentru acasă
Profesorul face aprecieri generale si individuale privind implicarea elevilor în predarea noilor cunoştinţe si le dă subiect de gândire pentru ora urmatoare : Exerciţiu 2 de la pagina 17 pentru a lucra împreuna
Elevii iau notiţe cu spusele profesorului
4,
5,
Elevii răspund la întrebări
Forme si Instrumente de Evaluare
Conversaţia Problematizarea
Conversaţia
Observaţia
Observarea sistematică a elevilor
Aprecierea verbală Observaţia