Proiect Didactic Educatie Sociala-Financiara  [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

Student nivel 1 Postuniversitar : Popa Ştefania Ramona

PROIECT DIDACTIC Şcoala : Şcoala Gimnazială "Constantin Săvoiu" Târgu Jiu Anul şcolar : 2020-2021 Semestrul : I Disciplina : Educaţie Socială /Educaţie Financiară Clasa : a VIII-a Manualul :Manual de Educaţie Socială8, autori Elena Lucia Bălan, Ortansa Moise,Violeta Elena Moise; Editura Litera 2020 Unitatea de Învaţare : Împreună Propunător : Porf. .... Data : 11.01.2021 Subiectul : Consumatorul de bunuri şi servicii Tipul lecţiei : Predare/Învăţare Competenţe specifice : 1.1 Utilizarea corectă a termenilor specifici educaţiei economico/financiare cu referire la fapte/evenimente economico/financiare. 1.2 Asumarea calităţii de consumator avizat de bunuri şi servicii , de servicii financiare care işi exercită drepturile şi reponsabilităţile. 1.3 Manifestarea interesului pentru identificarea unor modalităţi de economisire şi pentru reducerea risipei de resurse financiare . 2.1 Întocmirea prin lucru în echipă a unui buget lunar al familiei/personal în scopul exersării bunei gestionari a veniturilor. Scopul lecţiei :Educarea copiilor în a gestiona cu succes resursele financiare proprii. Obiective operaţionale: Pe parcursul lecţiei elevii vor fi capabili : O1: Să elaboreze un plan de lucru personal/al familiei cu iniţiativă şi reponsabilitate. O2: Să aleagă de forma responsabilă produse de economisire/ creditare prin compararea avantajelor şi riscurilor acestora. O3: Să participe la investigarea unor probleme specifice grupurilor şi comunităţilor de apartenenţă. O4: Să identifice modalităţi de economisire şi de reducere a risipei financiare. Strategia didactică: (a) Metode , procedee, tehnici: conversaţia,explicaţia,expunerea,învăţarea prin descoperire,lucrul în echipă. (b) Mijloace de învaţământ : tabla,videoproiectorul,fişele de lucru,imagini din manual. (c)Forme de organizare ale activităţii :frontală, individuală, pe grupuri. (d)Resurse :Manual de Educaţie Socială8, autori Elena Lucia Bălan, Ortansa Moise,Violeta Elena Moise; Editura Litera 2020

Nr.. Crt.

1,

Etapele/secvenţele lecţiei şi timpul afectat

Activitatea Profesorului

Activitatea Elevului

Strategii si Procedee Didactice

Momentul Organizatoric

Consemneaza absenţii Pregăteşte materialele necesare desfaşurării lecţiei

Comunică absenţii Pregătesc materialele necesare desfăşurării lecţiei

Conversaţia

Elevii prezintă sarcinile indeplinite

Conversaţia

Elevii sunt atenţi la spusele profesorului

Conversaţia

Verificarea

Anunţarea lecţiei noi 2,

Profesorul verifică dacă elevii şi-au îndeplinit sarcinile de muncă primite acasă

Profesorul le comunică elevilor titlul lecţiei noi :Consumatorul de bunuri şi servicii

Profesorul începe expunerea Elevii vizionează invitându-i pe elevi sa vizioneze un filmuleţul şi sunt atenţi la filmuleţ la videoproiector precizările profesorului

3,

Dobândirea noilor cunoştinţe

După aceea realizează un brainstorming la tablă privind noţiunile economico/financiare Ulterior scrie la tablă schiţa lecţiei cu ajutorul elevilor Profesorul ii ajută pe elevi sa conştientizeze importanţa reducerii risipei financiare

Observaţia

Verificarea cunoştinţelor

Predarea-învăţarea Ajută la realizarea schiţei interactivă centrată lecţiei pe tabla pe elev Elevii sunt atenţi la spusele profesorului

Observaţia

Explicaţia Expunerea

Observarea sistematică a elevilor

Învaţarea prin descoperire

Profesorul invită elevii sa deschidă manualele şi sa rezolve in perechi cerinţele de la pagina 16

Predarea-învăţarea interactivă centrată Elevii colaborează pentru pe elev rezolvarea cerinţelor

Realizarea Feedback-ului

Profesorul discută cu elevii principalele informaţii dobândite în lecţia de azi , insintând cu precădere asupra exerciţului 1 de la pagina 16

Elevii raspund întrebărilor profesorului

Aprecierea activităţii elevilor şi tema pentru acasă

Profesorul face aprecieri generale si individuale privind implicarea elevilor în predarea noilor cunoştinţe si le dă subiect de gândire pentru ora urmatoare : Exerciţiu 2 de la pagina 17 pentru a lucra împreuna

Elevii iau notiţe cu spusele profesorului

4,

5,

Elevii răspund la întrebări

Forme si Instrumente de Evaluare

Conversaţia Problematizarea

Conversaţia

Observaţia

Observarea sistematică a elevilor

Aprecierea verbală Observaţia