0 Proiect de Lectie Metoda Triunghiurilor Congruente [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DE LECŢIE DATA: 6-II-2013 CLASA: a VI-a B ŞCOALA Gimnazială Vasile Alecsandri PROFESOR: Sălăjan Raluca Anamaria DISCIPLINA: Matematică – Geometrie UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Triunghiul TEMA LECŢIEI: Metoda triunghiurilor congruente: aplicaţii TIPUL LECŢIEI: Lecţie de consolidare a cunoştinţelor SCOPUL LECŢIEI: Formarea şi dezvoltarea deprinderilor de lucru de a aplica metoda triunghiurilor congruente în rezolvări de probleme

COMPETENŢE GENERALE: 1. Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care au fost definite 2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunţuri matematice 3. Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a unei situaţii concrete 4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaţii concrete şi a algoritmilor de prelucrare a acestora 5. Analiza şi interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii-problemă 6. Modelarea matematică a unor contexte problematice variate, prin integrarea cunoştinţelor din diferite domenii COMPETENŢE SPECIFICE: 1. Cunoaşterea şi înţelegerea conceptelor, a terminologiei şi a procedurilor de calcul specifice matematicii; 2. Dezvoltarea capacităţilor de explorare/investigare şi rezolvare de probleme; 3. Dezvoltarea capacităţii de a comunica utilizând limbajul matematic; 4. Dezvoltarea interesului şi a motivaţiei pentru studiul şi aplicarea matematicii în contexte variate.

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili: 1. să recunoască proprietăţi simple ale figurilor geometrice; 2. să utilizeze proprietăţi simple ale figurilor geometrice; 3. să măsoare lungimi şi unghiuri, ţinând cont de indicaţiile profesorului; 4. să ivestigheze valoarea de adevăr a unei afirmaţii, prin construirea unor exemple sau contraexemple; 5. să prezinte într-o manieră clară, corectă şi concisă, oral sau în scris, succesiunea operaţiilor din rezolvarea unei probleme, folosind terminologia şi notaţiile adecvate; 6. să-şi formeze obişnuinţa de a transpune in limbaj matematic anumite fenomene sau relaţii din viaţa cotidiană; 7. să-şi manifeste perseverenţa şi gândirea creativă în rezolvarea de probleme.

STRATEGII DIDACTICE: -

METODE ŞI PROCEDEE: învăţarea prin cooperare (mozaicul), conversaţia, învăţarea prin descoperire, exerciţiul, brainstormingul, explicaţia, munca independentă şi în echipe.

-

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: fişă de lucru, manualul/culegerea de matematică, flip-chart, fişă de învăţare, marker, tablă, cretă, video-proiector, calculator.

-

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual şi pe grupe.

-

RESURSE 1. umane: 20 elevi; 2. temporale: 50 minute; 3. spaţiale: sala de clasă.

-

BIBLIOGRAFIE: o Tatiana Udrea, Daniela Niţescu, Matematică - manual pentru clasa a VI a, EDP, Bucureşti, 2010. o

Ştefan Smărăndoiu, Marius Perianu, Matematică pentru clasa a VI-a. Clubul Matematicienilor, Editura Art, Bucureşti, 2012.

o

Programa de matematică - clasa a VI- a.

Scenariul didactic Etapele lecţiei

Activitatea profesorului

I. Moment organizatoric (2 min)

Profesorul creează condiţiile necesare desfăşurării lecţiei. Verifică prezenţa elevilor. Profesorul împarte elevii în 4 grupe de câte 5 elevi.

II. Verificarea cunoştinţelor din lecţia anterioară, tema (5 min)

Verificarea temei. Verificarea cunoştinţelor dobândite în cadrul lecţiei anterioare, referitoare la metoda triunghiurilor congruente şi cazurile de construcţie şi congruenţă ale triunghiurilor oarecare. Profesorul notează în mijlocul tablei cuvântul triunghi, îl încercuieşte şi solicită elevii să precizeze toate ideile care le vin în minte despre cuvântul scris.

III. Captarea atenţiei (3 min)

IV. Anunţarea temei şi a obiectivelor. (3 min)

Captarea atenţiei, prin prezentarea pe calculator ale unor imagini din realitate asemănătoare cu triunghiurile studiate. Profesorul solicită elevii să dea ei exemple de lucruri din mediul înconjurător asemănătoare triunghiului.

Activitatea elevului Elevii îşi pregătesc materialele necesare lecţiei. Elevii sunt atenţi şi răspund întrebărilor date.

Elevii privesc cu atenţie imaginile şi realizează corespondenţa între triunghi şi realitate. Lecţia de azi se numeşte ,,Metoda triunghiurilor Elevii notează congruente: aplicaţii”. titlul lecţiei în Ne propunem consolidarea cunoştinţelor dobândite caiete. anterior, recunoaşterea şi utilizarea criteriilor de congruenţă ale triunghiurilor oarecare, precum şi aplicarea metodei triunghiurilor congruente bazându-ne pe aceste cazuri, în rezolvări de

Strategii didactice -conversaţia

Forme de organizare -frontal

Evaluare

-conversaţia; -explicaţia.

-frontal

Aprecieri verbale

-brainstorming

-individual

-videoproiecţie

-frontal

-conversaţia

-frontal

V. Realizarea sensului(I) (10 min)

VI. Realizarea sensului(II) (25 min)

probleme. Profesorul împarte fiecărei grupe 2 fişe de lucru (Anexa A şi Anexa B), cu explicaţiile de rigoare. După distribuirea fişelor, profesorul trece pe la fiecare grupă discutând cu elevii eventualele neclarităţi, monitorizând modul în care se implică fiecare în activitate. După ce fiecare grupă şi-a rezolvat sarcina din fişa de lucru (Anexa A), profesorul pofteşte un reprezentant al fiecărei grupe să scrie pe flip-chart rezolvarea exerciţiului din fişa sa. Rezultatele de pe flip-chart de la cele 4 grupe, vor fi afişate pe tablă, fiecare grupă având ocazia să-şi completeze rezultatele celorlate 3 cerinţe în fişa de lucru primită (Anexa B).

Elevii rezolvă sarcina de pe fişă.

-explicaţia

- munca în echipă

Aprecieri verbale

Elevii rezolvă sarcina de pe fişă.

-explicaţia -exerciţiul

- munca în echipă

Aprecieri verbale Observarea sistematică

-conversaţia VII. Evaluarea şi tema pentru acasă (2 min)

Notarea elevilor care s-au evidenţiat în timpul orei în -conversaţia caietul profesorului. Profesorul scrie la tablă tema pentru ora viitoare, în Elevii notează aceasta regăsindu-se aplicaţii ale metodei tema de casă triunghiurilor congruente pe baza criteriilor studiate. Temă: Problemele 4, 6 şi 7, de la pagina 231 (culegere Matematică pentru clasa a VI-a Clubul Matematicienilor)

-frontal

Aprecieri verbale

Fişă de lucru (Anexa A)

Grupa 1. Cazul L.U.L (latură-unghi-latură). Două triunghiuri care au două laturi şi unghiul determinat de ele, respectiv congruente, sunt triunghiuri congruente. C C' Comparăm triunghiurile ∆ABC şi ∆A'B'C' Ştim că: m(