Proiect Matematica - Numeratia 0 1000 [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

ȘCOALA GIMNAZIALĂ SPECIALĂ ,,CONSTANTIN PĂUNESCU “ IAȘI

PROIECT DIDACTIC

DATA: 22.10.2020 CLASA: a VII-a B PROPUNĂTOR: prof. Mihaela Timofte ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi Ştiinţe ale Naturii DISCIPLINA: Matematică UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Numerele naturale de la 0 la 1000 - formare, scriere, citire, ordonare, comparare SUBIECTUL: Numerele naturale de la 0 la 1000 TIPUL LECȚIEI: fixarea, consolidarea și sistematizarea cunoștințelor elevilor SCOPUL LECȚIEI: 

consolidarea si sistematizarea capacității elevilor de a număra, forma, citi, scrie, ordona și compara numerele naturale de la 0 la 1000

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1- să citească numerele naturale de la 0 la 1000; O2- să scrie atât cu cifre, cât și cu litere numerele naturale de la 0 la 1000; O3- să numere, oral și ȋn scris, crescător şi descrescător ȋntr-un interval de numere dat (,,de la ..... până la .....”/ ,,cuprinse ȋntre ......și .....”) în concentrul 0-1000; O4- să completeze numerele care lipsesc dintr-un şir numeric dat în concentrul 0-1000; O5- să scrie numerele dintr-un interval de numere dat din concentrul 0-1000 (,,de la ..... până la .....”/ ,,cuprinse ȋntre ...... și .......”/ ,,mai mari decât .... dar mai mici decât ....” ); O6- să scrie vecinii numerelor date; O7- să ordoneze crescător și descrecător un interval din șirul numerelor naturale de la 0 la 1000; O8 – să compare numerele de la 0 la 1000, utilizând termenii specifici: „ mai mic”, „ mai mare”, „egal” și simbolurile corespunzătoare: „”, „=”. O9- să descompună numerele date ȋn sute, zeci și unități, scriindu-le apoi ca sumă de trei termeni; O10- să participe cu interes și entuziasm la activitatea didactică. STRATEGII DIDACTICE: a) Metode şi procedee didactice: conversaţia, observarea, explicaţia, exercițiul, problematizarea b) Mijloace de învăţământ: fișă – rebus matematic, fișe de lucru, instrumente de scris, tabla, creta. c) Forme de organizare: frontal, individual. RESURSE UMANE: 5 elevi (4 elevi nivel DMm , 1 elev nivel DMS cu P.I.P.) RESURSE TEMPORALE: 45 minute

RESURSE BIBLIOGRAFICE:  Neacșu, I., 2001, Didactica matematicii în învățământul primar - Ghid practic, Editura Aius, Craiova;  Pacearcă, Şt., 2004, Matematică, ghidul învăţătorului, Editura Teora, Iaşi;  Roşu, M., 2004, Metodica predării matematicii, Editura Credis, Bucureşti.

ETAPELE ACTIVITAŢII

Ob. TIMP Op.

1. Momentul organizatoric

2 min.

2. Captarea atenției 3. Anunțarea temei și a obiectivelor 4. Sistematizarea și consolidarea cunoștințelor

O10

O3 O10

O4 O10

CONŢINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV -pregătirea materialelor necesare pentru lecţie; -crearea unor condiţii ambientale necesare unei bune desfăşurări a lecției;

5 min

Cu scopul de a capta atentia elevilor, le propun elevilor să rezolve un rebus matematic la tablă.(anexa1)

1 min

Se comunică într-o manieră accesibilă elevilor obiectivele lecţiei: ,,Astăzi vom scrie, vom citi, ordona si compara numerele naturale de la 0 la 1000”. -

27 min

Voi știți să numărați? Până la cât ați învățat să numărați? Numărați crescător/descrescător din 10 ȋn 10 de la 0 până la 100! - Numărați crescător/descrescător din 100 in 100 de la 0 până la 1000! - Cine poate număra din 200 în 200 de la 0 la 1000? - Numărați crescător/descrescător de la 0 la 20! - Numărați crescător de la 45 la 56! De la 90 la 113! De la 450 la 462! De la 395 la 403! - Foarte bine! Acum deschideți caietele, puneți data de astăzi, 22.10.2020 și titlul: ,,Numerele naturale de la 0 la 1000”! Propun elevilor următoarele exerciții: Exercițiul 1 Completați numerele care lipsesc din şirurile următoare: a) 10, __ , 12, __, __ , 15, __ , __ , __, __, 20. b) 35, __, __, 38, __, __, __, 42, __, __ , 45. c) 93, __, __, __, 97, __, __, __, __, 102, __, 104. d) 217, 218, ___, ___, 221, ___, ___, ___, ___, 226. e) 567, 568, ___, ___, 571, ___, ___, ___, 575, ___ .

STRATEGII DIDACTICE Metode şi Mijloace de Forme de procedee învăţământ organizare Conversația Frontal

EVALUARE -aprecieri verbale

Frontal

-apreciez capacitatea de a găsi răspunsurile corecte

Explicația

Frontal

-observarea comportamentului elevilor

Conversația

Frontal

Observarea Explicația Exercițiul

Rebus matematic Tabla, creta

-apreciez capacitatea de a număra crescător/descrescător în concentrul 0-1000

Exercițiul

Conversația Caiete, instrumente de scris Tabla, creta

Frontal

Observarea Explicația Exercițiul

Frontal

-apreciez capacitatea de a sesiza numerele care lipsesc din şiruri numerice

O5 O10

O1 O2

O10

O1 O2

O8 O10

O9 O10

Exercițiul 2 Scrieți numerele: a) de la 398 până la 410: .............................. b) de la 650 până la 640: ............................... c) cuprinse ȋntre 792 și 813: ............................ Exercițiul 3 Citiți, apoi scrieți cu litere următoarele numere: Model: 236 = două sute treizeci și șase 170 = ............................. 418 = ............................. 606 = ............................. 811 = ............................. 999 = ............................. Exercițiul 4 Citiți, apoi scrieți cu cifre următoarele numere: Model: cinci sute cincizeci și patru = 554 șapte sute șaizeci = ............. două sute doi = ............. șase sute paisprezece = ........... trei sute nouăzeci și opt = ........... opt sute unu = ........... Exercițiul 5 Comparați numerele folosind semnul potrivit (,=) 345

721

360

329

455

456

118

418

284

288

650

605

Frontal Observarea Explicația Exercițiul

Frontal Observarea Explicația Exercițiul

Observarea Explicația Exercițiul

232

70

5 177

909

232 = ......... + ........+ ..........

550

414

-apreciez capacitatea de a număra și scrie un șir numeric

-apreciez capacitatea de a citi numere din concentrul 0-1000 -apreciez capacitatea de a scrie cu litere numere din concentrul 0-1000

Frontal

-apreciez capacitatea de a scrie cu cifre numere din concentrul 0-1000 scrise cu litere

Frontal

-apreciez capacitatea de a compara numere, utilizând semnul corespunzător

Observarea Explicația Exercițiul

Exercițiul 6 Descompuneți numerele următoare ȋn sute, zeci și unități, apoi scrieți-le ca o sumă de trei termeni: SZU Model: 875 875 = 800 + 70 + 5 800

Caiete, instrumente de scris Tabla, creta

Caiete, instrumente de scris Tabla, creta Frontal

Observarea Explicația Exercițiul

-apreciez capacitatea de a descompune numere ȋn S, Z, și U

177 = ......... + ........+ .......... 909 = ......... + ........+ .......... 550 = ......... + ........+ .......... 414 = ......... + ........+ ..........

-apreciez capacitatea de a scrie numere formate din SZU in suma de trei termeni Frontal

Elevii vor lucra mai ȋntâi pe caiete, apoi vor ieși pe rând la tablă. *Elevii cu dificultăți de ȋnvățare vor primi sprijin, oferindu-le explicații suplimentare. 5. Obținerea performanțelor

6. Evaluare

O6 O7 O10

8 min

Fiecare elev primește câte o fișă de lucru (anexa2). Profesorul explică elevilor fiecare sarcină de lucru. *Elevii cu dificultăți de ȋnvățare vor primi sprijin, oferindu-le explicații suplimentare. * Se verifică modul de lucru și se corectează eventualele greșeli.

Observarea Explicația Exercițiul

2 min

Se fac aprecieri generale asupra modului de desfășurare a lecției și se evidențiază elevii care au răspuns foarte bine.

Conversația

fișe de lucru, instrumente de scris

Individual

Frontal Individual

-apreciez capacitatea de a preciza vecinii numerelor date -apreciez capacitatea de a ordona crescător/ descrescător numerele date

ANEXA 1.

REBUS Rezolvând rebusul, veți descoperi ȋn coloana A - B un cuvânt-indiciu pentru ora de matematică:

A 1. 2. 3. 4. 5. 6.

B 1. 2. 3. 4. 5. 6.

Semnul pentru operația de scădere este semnul ............................... . Semnul pentru operația de adunare este semnul ............................... . Rezultatul adunării se numește ............................................... Rezultatul scăderii se numește diferență sau ................................ . Şir de numere ordonat de la mic la mare ................................... . Cum este numărul 500 față de 300? ..................................... .

ANEXA 2. Numele și prenumele: .....................................................................

....................................

FIŞĂ DE LUCRU – elevi DMM

1. Scrie vecinii numerelor : ___ 110 ___

___ 698 ___

___ 999 ___

___ 419 ___

___ 200 ___

___ 540 ___

___ 387 ___

___ 809 ___

2. Ordonați crescător numerele: 312, 743, 125, 303, 350, 102, 731.

3. Ordonați descrescător numerele: 433, 609, 403, 165, 630, 516, 106.

FIȘĂ DE LUCRU – elev DMS 1. Citeşte, apoi scrie cifrele de la 0 la 10:

0

1

2

3

4

5

6

7

8

5

6

9

10

2. Colorează tot atâtea pătrățele cât indică cifra:

0

1

2

3

4

7

8

9

3. Scrie cifra corespunzătoare numărului de elemente !

4. Descompune numerele date !

4

4

3

10