Proiect Matematica Adunarea Si Scaderea Numerelor Naturale 0 1000000 [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DIDACTIC Data: Clasa: a IV-a Prof.înv.primar: FIDEL NICOLAE Unitatea de învăţământ: Scoala Gimnaziala Marin Preda Aria curriculară: Matematica si Stiințe ale naturii Disciplina: Matematică Unitatea de învăţare: Numerele naturale de la 0 - 1 000 000 Subiectul lectiei: Adunarea si scaderea numerelor naturale de la 0 la 1 000 000 Tipul lecţiei: recapitulare Obiective operaţionale: Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili: a) Cognitive: O1– să efectueze adunari și scăderi cu numerele naturale de la 0 la 1 000 000; O2– să foloseasca proprietățile operațiilor pentru efectuarea unor calcule rapide; O3 – să transpuna situațiile-problemă in limbaj matematic; O4– să rezolve probleme diverse; O5– să compuna probleme după exerciții diverse; O6– să afle valorea unei necunoscute. b) Afective: O7– să participe cu interes la ora de matematică prin activitatea de grup, frontală și individuală; O8– să coopereze pentru realizarea sarcinilor, manifestând un spirit competitiv ; c) Psihomotorii: O10- să aibă un comportament corespunzător activitații desfășurate; O11- să adopte o poziție corectă la tablă și în timpul scrisului.

Strategii didactice: Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, expunerea, observația, problematizarea, metoda cadranelor, metoda Știu/Vreau să știu/Am învățat, explozia stelară, munca independentă, jocul didactic. Mijloace de învățământ: fişe de lucru, planşe, polistiren, markere,frunze, cretă colorată. Forme de organizare: frontal, individual, pe echipe, individual. Resurse: a) temporale: 45 minute b) umane: 14 elevi c) bibliografice: Ana D.,Ana M., Logel D., Logel E. - „Metodica predării matematicii la clasele I- IV”, Ed. Carminis, Piteşti 2003 Cucoş Constantin - ,,Pedagogie”, Ed. Polirom, Iaşi, 2006 Elemente de didactică matematică, C. Petrovici, M. Neagu, Ed. PIN Iași, 2004. Programa şcolară pentru disciplina MATEMATICĂ CLASELE- a III-a – a IV-a.

Etapele lecției

Ob. Op.

Conţinutul informaţional şi demersul didactic Activitatea invățătorului

Momentul organizator ic 1 min. Captarea și menținerea O10 atenței 2 min. O1 Reactualiza rea O2 cunostințel O3 or 10 min.

Anuntarea temei și O8 precizarea obiectivelor 1min

Organizarea colectivului de elevi , crearea climatului necesar începerii orei. Se captează atenția elevilor prin distribuirea unor frunze de carton, pe care sunt scrise sarcini de lucru. Fiecare frunză are o sarcină diferită. Se explică elevilor că trebuie să rezolve sarcinile de pe fiecare frunză, apoi vor forma coroana unui copac pe panoul de polistiren. ( anexa 1)

Strategia didactică Metode

Mijloace

Activitatea elevilor

Forme de organizare

Metode de evaluare

Elevii se pregătesc pentru oră.

Elevii rezolvă sarcinile și le atașează pe panou, fiecare frunză. Ies la panou în ordinea numerelor de pe frunze. Se anunță tema prin atașarea, trunchiului Elevii scriu titlul copacului pe panou pe care este scris titlul lecției. lecție Adunarea si scaderea numerelor natural de la 0 la 1 000 000. Se anunță obiectivele lecției: Astăzi vom lucra exerciții diverse, vom rezolva situații problemă, astfel incât, până la sfârșitul orei, toți elevii să știe să efectueze corect adunări și scăderi și să rezolve probleme variate.

Frunze din hartie colorată Conversația Explicația Munca independent ă

Conversația Explicația

frontal

individual

Jeton cu trunchiul copaculu i

frontal

observarea sistematică a elevului

Dirijarea învățării 15min

O8

O1

O6 O10

O6

O3

O4

Se motivează elevii prin intermediul urmatorului scenariu: Departe de-aici, acolo unde se duc rândunelele când la noi e iarnă, era odată un crai care avea unsprezece băieţi şi o fată pe care o chema Eliza. Trăiau bine copiii, numai că asta n-a ţinut prea mult! Tatăl lor, craiul, s-a însurat cu o crăiasă rea şi hapsână, căreia nu-i erau dragi copiii. Peste vreo săptămână, crăiasa a dus-o pe Eliza la ţară, la nişte ţărani, iar pe prinţi atâta i-a vrăjit, incât s-au prefăcut în unsprezece lebede frumoase. Eliza, pentru a-i salva trebuie să rupă vraja. Pentru a face asta, prințesa noastră trebuie să rostească un șir lung de numere pe care nu le intelegea. Haideți sa o ajutăm noi, să descoperim rând pe rând aceste numere și să-I explicăm cum sa nu le uite. Atunci, își va salva frații. Pentru a afla numerele, si pentru acompune un final al poveștii, trebuie să parcurgem Elevii sunt împărțiti fiecare probă, indicate de jetoanele colorate: în 2 echipe. 1. Concurs pe echipe Echipele rezolvă exercițiile de calcul 2. Steaua norocosă mintal si bifează răspunsul corect pe 3. Fii isteț! tabel. 4. Jocul problemelor Apoi, rezolvă exercitiul de aflare a 5. Cadranele unui termen necunoscut pe fisă. Concurs pe echipe Elevii citesc cu Se împart elevilor fişa „Numerele atentie cerinta celui nazdrăvane ”. (joc didactic)(Anexa 2) de al treilea 1.Bifați numărul corect din tabel

Conversația

observarea sistematică a elevului

Expunerea Explicația

Plicul cu povești

frontal

Explicația

Conversația

Jetoane colorate cu Initialele fetitei și cu nemere pe verso.

Pe echipe

apreciere verbală a răspunsuril or

O9

O10

1 7 13 19 25 31 37 43

2 8 14 20 26 32 38 44

3 9 15 21 26 33 39 45

4 10 16 22 28 34 40 46

5 11 17 23 29 35 41 47

6 12 18 24 30 36 42 48

exercitiu. Ce echipa oferă prima raspunsul corect , intoarce jetonul cu E 1.

2.Află numărul necunoscut: 667 – c + 138 – 96 + 305 = 602 Elevii formulează 3. Completeaza tabelele.Cititi cu atentie răspunsuri la cerintele si rezolvați fisa de lucru. Ce echipă întrebări, fac planul oferă prima raspunsurile corecte, va de rezolvare și scriu intoarce jetonul. rezolvarea la tablă. Daca elevii u 2. Steaua norocosă rezolvat corect, intorc jetonul L cu Se solicită elevilor să răspundă corect la numarul 11. intrebărie din colțurile stelei. Se întocmește planul de rezolvare al problemei la tablă si pe fișe. (Anexa 3) Elevii scriu la tablă 3. Fii isteț! și in caiete datele (Anexa 4) problemei, fac panul Elevii primesc un plic în care se află 2 de rezolvare oral și probleme și cerintele acestora. rezolvă problemele. 1. La un spectacol de circ au fost Daca elevii au 816 femei, cu 146 mai mulţi rezolvat corect, bărbaţi şi copii cu 139 mai puţini intorc jetonul I cu decât femei şi bărbaţi la un loc. numarul 111. Câte persoane au fost la

Jocul didactic Fișă de lucru

Pe echipe

observarea sistematică a elevului

Munca independent ă Exercitiul Conversatia

Explozia stelară Conversați Problematiz area Conversația Problematiz area Explicatia Munca independent ă

Fișă cu steaua norocoas ă Plicul cu Frontal probleme apreciere verbală a răspunsuril or

Caietele elevilor Tabla Frontal

spectacolul de circ? 2. Din suma numerelor 124 032 și 232 234, scade cel mai mic număr format din 4 cifre consecutive. Obţinerea performanţ ei 10 min.

O4

O5

4.

Jocul problemelor

Se împart elevilor fişe cu problema si tabelul. Se prezintă un exercitiu propus spre a se compune o problemă. (Anexa 5) 1. Într-un depozit se află 23 112 tone de grâu, porumb cu 200 tone mai mult, iar ovăz o cantitate egală cu cea de grâu. Câte tone de cereale se află în depozit?

2. Compune o problemă după exercițiul:5 876 – (5 876 - 1786) =

Elevii completează tabelul pe planșă si pe fise, fac planul de rezolvare oral si rezolvă problema. Daca elevii au rezolvat corect, intorc jetonul Z cu numarul 1 111.

Conversaţia explicația Știu/Vreau să știu/ Am învățat Munca independent ă

Fișă cu frontală problema planșă marker jeton

observarea sistematică a elevului apreciere verbală a răspunsuril or

Asigurarea retenției si a feedback-lui 7 min

Încheierea activității 1 min.

O1 O2 O3 O4 O7

5. Cadranele

Elevii din fiecare grupă rezolvă, Se solicita elevilor împărțiți în patru grupe, diferențiat, pe fișa să rezolve câte o sarcină din cele patru de pe exercițiile și fișa cadranelor. problemele pe fișă și Fiecare lider al grupei iese la tablă si scrie la tabla. rezolvarea corectă. (Anexa 6) Se intoarce cultimul jeton A, cu numarul 11 111.Elevii ordonează crescător numerele și află regula dde formare a șirului:1, 11, 111, 1 111, 11 111. Se compune un final al poveștii. Se anunță incheierea activității si tema pentru acasa.Se fac aprecieri generale şi individuale asupra comportamentului şi asupra participării elevilor la lecţie.Sunt notaţi elevii care au participat activ la lecţie.

Metoda cadranelor Fisa cu Explicația cele 4 Exercitiul cadrane Problematiz Tabla area Munca independent ă

Elevii notează conversaţia tema în caiete. apecierea

Pe grupe

frontal

apreciere verbală a răspunsuril or

aprecieri verbale, generale şi individuale

Anexa 1

Frunze: 1. Dacă a+b = b+a, atunci adunarea este…………. 2. Dacă (a+b)+c=a+(b+c), autnci adunarea este………….. 3. Descăzutul este numărul………………………….. 4. Proba adunării se face prin schimbarea……………….sau prin……………………….. 5. Dacă scăzătorul este 234 și restul este 156, descăzutul este…………………………. 6. Calculați și faceți proba prin adunare: 21 130+1 456= 7. Calculați și faceți proba prin scădere: 345 678 – 123 231= 8. Numărul cu 245 mai mare decît 10.000. 9. Un termen al unei adunari este 6 725, iar suma este 29 480. Aflati celalat termen. 10. ” Cu atat mai putin” inseamna operatia de .................... 11. Numerele care au cifra unitatilor 0,2,4,6,8 se numesc……..

12. “Cu atat mai mult” inseamna operatia de .................... . 13. Aflati numarul cu 112 300 mai mare decat suma numerelor 63 758 si 25 000.

Anexa 2

1. a) b) c) d) e) f)

Fişa de lucru Numerele nazdrăvane

Bifați numărul corect din tabel. Suma numerelor 15 și 33. Diferența numerelor 25 și 8. Dublul numărului 24. Întreitul numărului 9. Care număr mărit cu 3 dă rezultatul mai mic decât 12, dar mai mare decât 10? Un sfert din 40.

1 2 3 4 7 8 9 10 13 14 15 16 19 20 21 22 25 26 26 28 31 32 33 34 37 38 39 40 43 44 45 46 2. Completați tabelele: Termen

86.407

Termen

23.184

Sumă

5 11 17 23 29 35 41 47

6 12 18 24 30 36 42 48 15.052 12.898 31.098

Descăzut

60.469

Scăzător

7.136

Diferență

524.073 88.660 56.973

120.420

20.888 3. Află numărul necunoscut: 667 – c + 138 – 96 + 305 = 602

Anexa 3

Steaua norocoasă

Anexa 5 Jocul problemelor 1. Într-un depozit se află 23 112 tone de grâu, porumb cu 200 tone mai mult, iar ovăz o cantitate egală cu cea de grâu. Câte tone de cereale se află în depozit?

Ştiu

2. Compune o problemă după exercițiul: 5 876 – (5 876 - 1786) =

Vreau să ştiu

Am învățat

Anexa 6

Plicul cu problema

1. La un spectacol de circ au fost 816 femei, cu 146 mai mulţi bărbaţi şi copii cu 139 mai puţini decât femei şi bărbaţi la un loc. Câte persoane au fost la spectacolul de circ? a) Rezolvati printr-un singur exercitiu fără paranteze. b) Rezolvati printr-un singur exercitiu cu paranteze. 2. Din suma numerelor 124 032 și 232 234, scade cel mai mic număr format din 4 cifre consecutive. a) Rezolvati printr-un singur exercitiu. b) Rezolvati prin doua operații consecutive.

Cadranele

ANEXA 7

I.

Calculați și comparați folosind unul din semnele >, < , sau = :

212 435 + 126 324

124 127 + 246 321

856 298 – 345 106

739 462 – 426 353

II.

Aflați numărul necunoscut:

a + 423 504 = 676 963

IV. Descăzutul este 988 567, scăzătorul este suma numerelor 124 032 și

232 234. Aflați scăzătorul și apoi diferența.

V. Într-o seră erau 1.280 garoafe albe și 1.520 garoafe roșii. Câte flori au rămas în seră, dacă s-au vîndut 713 garoafe albe și 950 garoafe roșii ?