37 0 151KB
Proiect didactic Data: 29.03.2012 Scoala cu clasele I-VIII Manastireni Clasa I Invatatoare: Tosa Viorica Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii Disciplina: Matematica Unitatea de invatare: Adunare si scaderea numerelor naturale in concentrul 0100 fara trecere peste ordin Subiectul: Adunarea si scaderea numerelor formate din zeci (z+z/z-z) Durata: 50 minute Tipul lectiei: a. insusire de noi cunostinte b.formarea de priceperi si deprinderi Obiective de referinta: 1.3.- sa efectueze operatii de adunare si de scadere cu numerele naturale de la 0 la 100 fara trecere peste ordin; 2.6.- sa rezolve probleme care presupun o singura sau mai multe operatii dintre cele invatate. Obiective operationale: Cognitive OC1 -sa efectueze corect operatii de adunare si scadere fara trecere peste ordin cu numerele naturale in concentrul 0-100; OC2- sa utilizeze limbajul matematic termeni, suma, descazut, scazator, diferenta; OC3- sa afle numere necunoscute in cadrul operatiilor de adunare si scadere; OC4- sa rezolve problemele propuse.
Afectiv- atitudinale: OA1- sa manifeste interes pentru continuturile predate; OA2- sa se implice constient in insusirea continuturilor lectiei. Psiho-motorii: OM1- sa adopte o pozitie corecta in banca. Strategia didactica: Resure procedurale: conversatia, exercitiul, explicatia, ciorchinele, munca independenta, problematizarea. Resurse materiale: caiet, jetoane in forma de frunzulite, tabla, copac desenat pe un panou, caiet special Forma de organizare: frontal, individual. Bibliografie: Oficiale - Curriculum National- programe scolare pentru invatamantul primar, Bucuresti 2003; Pedagogice -Constantin Cucos (coord.), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare si gradele didactice, Iasi, editura Polirom, 1998; -Dumitriu Gh, Dumitriu C, psihopedagogie, editura didactica si pedagogica Bucuresti, 2003; Metodico didactice: -Lupu C, Savulescu D, Lupu I, Aritmetica-teorie. Probleme. Metode de rezolvare, editura Egal, Bacau, 2002; -Carjan F, Begu C, Metodica predarii invatarii matematicii la ciclul primar, editura Paralela 45, Brasov, 2001; -Savulescu D, Lupu C, si colaboratorii, Metodica predarii- invatarii matematicii la ciclul primar, editura Gh. Alexandru, Craiova, 2006; -www. Didactic. Ro
Desfasurarea activitatii Nr. crt. 1.
Etapele lectiei
Activitatea invatatoarei
Organizarea conditiilor 2min
Pentru buna desfasurare a lectiei se va aerisi sala de clasa si se va pregati materialul didactic necesar. Se stabileste linistea in sala de clasa.
2.
Verificarea temei
Se va verifica tema pentru acasa, Prezinta tema de cantitativ si selectiv calitativ. Se acasa. vor explica unele greseli aparute, daca va fi necesar se vor corecta la tabla. Se fac aprecieri generale.
5min
3.
Captarea atentiei 10min
Activitatea elevilor Elevii se pregatesc pentru activitate.
Le voi arata elevilor o imagine pe Asculta cu un panou. Îi voi intreba: atentie. -Ce vedeti in imagine? (un copac). Stim ca a venit primavara, dar daca privim cu atentie acest copac observam ca îi lipseste ceva. -Ce îi lipseste?(frunzele). Azi dimineata am gasit acasa pe masa o scrisorica trimisa de Zana Iarna in care va spune ca acest copac a fost tinut prizonier de ea si ca s-a gandit sa-l elibereze numai daca rezolvati corect toate exercitiile si problemele propuse de ea. Numai asa va elibera copacelul si va infrunzi. Încercam sa ajutam copacul luat captiv, rezolvand cateva exercitii
si probleme?Vreti? 20+5=25 12+10=22 20-10=10 22-2=20 Din ograda au plecat Catre lac agale 2 rate:mac,mac,mac! Dar s-au intalnit pe cale Cu 5 boboci rataciti Cati acum var fi in apa? Veti afla de socotiti. 4.
Anuntarea temei si a obiectivelor 2min
Anunt elevii ca astazi vom învata sa efectuam exercitii si probleme folosind adunarea si scaderea numerelor formate din zeci de la 0 la 100. Scriu data si titlul pe tabla.
Dirijarea invatarii 24min
Fiindca v-ati descurcat foarte bine la calculul oral, ati putea sa-mi spuneti ce operatii am folosit? (adunarea si scaderea)
5.
Voi verifica terminologia specifica celor doua operatii invatate prin metoda ciorchinelui. -Cum se numesc numerele care se aduna?(termeni) -Cum se numeste numarul din care se scade?(descazut) -Cum se numeste rezultatul adunarii?(suma) -Cum se numeste numarul care se scade?(scazator) -Care este semnul adunarii? (plus) -Care este semnul scaderii?
Elevii scriu data si titlul in caiete.
(minus) -Cum se numeste rezultatul scaderii? (diferenta) plus
adunare suma
termeni
minus
descazut
scadere
diferenta
scazator
Haideti sa numaram din 10 in 10 de la 0 la 100 crescator. Puteti sa numarati si descrescator? Observati imaginea de la exercitiul 2 si imi spuneti cate boluri are Irina ? (doua) Cate bile are in fiecare bol? (zece) Cate bile are in total? (douazeci) Deci in total 20 de bile. Mihai ii mai da un bol in care sunt tot 10 bile. Cate bile are Irina in total? (20+10=30) Observati imaginea de la exercitiul numarul 6.
Irina avea 3 boluri a cate 10 bile fiecare bol. Mihai isi ia inapoi bolul cu 10 bile. Cate boluri i-au ramas Irinei? (doua) Dar bile? ( douazeci) Cine doreste sa formeze numarul 30 la numaratoare? Dar 20? Care este suma celor doua numere? (cincizeci) Dar diferenta? (zece) Fiindca v-ati descurcat foarte bine, haideti sa vedem in acest pahar ce ne-a mai lasat si ce ne mai cere Zana Iarna sa facem pentru a fi eliberat copacelul. Avem de trecut 3 probe. Proba 1: va cere sa rezolvati cateva exercitii de adunare si scadere care sunt scrise pe jetoane in forma de frunzulite in acest pahar.Daca rezolvati corect vom ajuta sa infrunzeasca copacul. 10+30=40 20+50=70 40-10=30 60-20=40 Proba 2: in al doilea pahar ne pune la incercare dandu-ne de data asta cateva exercitii din care trebuie sa aflam numerele necunoscute.
a+a=80 a-a=20 Proba 3: sa rezolvati corect problema: Ana are 20 de mere. Mama ii mai da 10 mere. Cate mere are Ana in total? (20+10=30)
Ca sa aflati daca copacul a fost eliberat si Zana Iarna a fost învinsa trebuie sa rezolvati singuri urmatoarele exercitii: 50+30=80 50-30=20
7.
Tema pentru acasa 2min
Se va nota si explica tema pentru acasa. Se vor face aprecieri asupra modului in care elevii au participat la lectie.
Noteaza tema.