Adunarea Si Scaderea Numerelor Rationale [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DE LECŢIE Data: 02.10.2017 Clasa: a VII-a Profesor : Nicoleta Panaite Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe Disciplina: Matematică – Algebră Unitatea de învăţare: Operaţii în Q Tema lecţiei: Adunarea şi scăderea numerelor raţionale Tipul lecţiei: Comunicare de noi cunoştinţe Competenţe specifice: C1. Aplicarea regulilor de calcul cu numere raţionale, a estimărilor şi a aproximărilor pentru rezolvarea unor ecuaţii C2.Utilizarea proprietăţilor operaţiilor în efectuarea calculelor cu numere raţionale C3. Determinarea regulilor eficiente de calcul în efectuarea operaţiilor cu numere raţionale C4. Interpretarea matematică a unor probleme practice prin utilizarea operaţiilor cu numere raţionale şi a ordinii efectuării operaţiilor Obiective operaţionale La sfârşitul orei elevul va fi capabil:  Să cunoască noţiunile de număr raţional, modul, opus  Să cunoască şi să aplice proprietăţile fracţiilor (amplificări şi simplificări)  Să recunoască în exerciţii numere raţionale Metode si procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, munca individuală, expunerea; Resurse: a) materiale- cretă albă, colorată, instrumente pentru tablă, caiete de notiţe b) umane: - clasă omogenă cu cunoştinţe ce necesită consolidare - activităţi frontale, individuale; c) timp: 50 min.

Desfăşurarea lecţiei Secvenţele lecţiei

Comp . spec.

1.Moment organizatoric (3 minute)

4. Informarea elevilor asupra lecţiei noi (2 minute) 5. Dirijarea învăţării (20 de minute)

Metode

- verificarea prezenţei elevilor şi notarea absenţelor în catalog ; - verificarea ţinutei elevilor şi celor necesare desfăşurării orei; - asigurarea unei atmosfere adecvate pentru buna desfăşurare a orei;

2. Captarea atenţiei (4 minute) 3. Reactualizarea cunoştinţelor (3 minute)

Activităţi de învăţare

C1 C2

- verificarea temei elevilor prin sondaj, utilizând dialogul profesor-elev, elev-elev, prin confruntarea rezultatelor. În cazul în care apar diferenţe mari la rezultat se rezolvă exerciţiul la tablă; Elevii vor răspunde la întrebările: - Care sunt regulile de amplificare şi simplificare a fracţiilor? - Ce este un număr raţional? - Ce este opusul şi modulul unui număr raţional? În cadrul orei de astăzi vom studia adunarea şi scăderea numerelor raţionale

C1 C2 C3 C4

Adunarea şi scăderea numerelor raţionale Pentru orice număr raţional x, modulul sau valoarea absolută a lui x, notat |x| este: -x , pentru x negativ 0 , pentru x= 0 X , pentru x pozitiv Efectuaţi: 3 5 1 5 1 1 1 a )   ; b)  1 ; c )  2 2 2 6 6 2 3 Definiţie: prin adunarea a două numere raţionale a şi b se obţine un număr raţional, notat a+b şi numit suma numerelor a şi b. Reguli de calcul: 1. dacă a şi b au acelaşi semn, se adună modulele lor şi se scrie în faţa rezultatului semnul comun

Conversația

Conversaţia

Explicaţia Explicaţia Conversaţia

2. dacă a şi b au semne diferite, se scade din modulul mai mare modulul mai mic şi se scrie în faţa rezultatului semnul numărului cu modulul mai mare Obs: Operaţiile de adunare şi scădere a două numere raţionale se efectuează după regulile corespunzătoare fracţiilor: dacă fracţiile au acelaşi numitor, se copie număratorul şi se adună numitorii; dacă au numitoti diferiţi, se aduce la acelaşi numitor (cmmmc al celor două numere) şi abia apoi se efectuează adunarea numărătorilor. Proprietăţile adunării numerelor raţionale: 1) adunarea este asociativă: (a+b)+c = a+(b+c) 2) adunarea este comutativă: a+b = b+a 3) 0 este element neutru faţă de adunare: a+0 = 0+a = a 4) pentru orice a există –a astfel încât: a+(-a) = (-a)+a = 0 Definiţie: Prin scăderea a două numere raţionale a şi b se obţine un număr raţional c, notat a-b, pentru care a= b+c. c se numeşte diferenţa numerelor a şi b, a este descăzutul, iar b este scăzătorul. Definiţie: O succesiune de adunări şi scăderi de numere raţionale se numeşte sumă algebrică 6. Asigurarea feed-back-ului (15 minute) 7.Concluzii

C1 C2 C3 C4

Elevii rezolvă pe caiete, individual, exerciţiile, apoi ies pe rand la tablaȘ 3 5 1 2 1 3 5 3 2 7 1 1 a )   ; b) 2  1 ; c )  ; d )1  ; e)   2 ; 6 4 3 6 6 2 3 4 3 6 2 3

Munca independentă Conversaţia Exerciţiul

Ca tema elevii vor avea o fisa de lucru Se dau indicatii pentru rezolvarea temei Vor fi apreciati elevii care s-au remarcat pe parcursul orei

Conversaţia