Reprezentarea Șirului Numerelor Naturale Pe Axa Numerelor [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DE LECŢIE PROFESOR: Beșliu Aliona DISCIPLINA: Matematică DATA: CLASA: a V-a . UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Numere naturale TITLUL LECŢIEI: Reprezentarea șirului numerelor naturale pe axa numerelor TIPUL DE LECŢIE: Recapitulare Subcompetente: 1.1, 1.5 – 1.9 OBIECTIVE OPERAŢIONALE: 1) Să identifice proprietățile șirului numerelor naturale 2) Să reprezinte pe axă punctele ale căror coordonate sunt numere reale. 3) Să determine coordonatele punctelor situate pe axa numerică 4) Să manifeste interes și perseverență în cadrul lecției. METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE : explicația, expunerea, dialogul, exercițiul, conversația, MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: manualul, ghidul, fise. I. Achiri, A. Braicov, O. Șpuntenco. Matematica, manual clasa V,. Ed. Prut International, 2015 www.google.md

Desfășurarea lecției Nr. Etapele lecției crt. 1. 2.

3.

Moment organizatoric Captarea atenției

Reactualizarea cunoștințelor

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

- Rog elevii să se pregătească pentru ora de matematică. Aș vrea să încep lecția de azi cu cuvintele filozofului englez Roger Bacon despre matematică " Oricine nu cunoaște matematica nu poate studia alte științe și nu poate cunoaște lumea." -Sunteți de accord cu aceste cuvinte? Argumentați. Cred că în lecție vom găsi cu siguranță confirmarea cuvintelor acestui filozof. Dictare matematică: Scrieți cifra 1 dacă propoziția e adevărată și cifra 0 dacă este falsă. 1. Succesorul numărului 2379 este 2380 (1) 2. 61789-se scrie cu 5 cifre diferite (1) 3. Cel mai mare număr de cinci cifre este 10000 (0) 4. 6 ore conțin 600 minute (0) 5. 800 > 400 de 2 ori (0) 6. 7000>700 de 100 ori (1) La tablă este scris numărul 110 001  Citiți numărul;  numiți «vecinii» acestui număr;  descumpuneți ca sume ale termenilor de ordin;  scriți acest număr în caiete, continuația acest șir micșorând de fiecare dată cu 1 până la 109997; - Rog elevii să își amintească pentru ce sunt utilizate numerele naturale?

- Elevii se pregătesc pentru începerea orei de matematică - Elevii argumentează cuvintele filozofului

Evaluare

- formativă, prin răspunsurile date de elevi; - activitate frontală

- Elevii ies la tablă, pe rând și scriu; - Ceilalți scriu pe caiete. - Elevii își amintesc sistemul nostru de numerație: zecimal și pozițional și precizează ce înseamnă fiecare.

-O sută zece mii unu; -110000, 110002; -100000+10000+1 -110 000, 109 999,109 998,109 997

-Numerele naturale sunt utilizate pentru numărarea articolelor sau desemnarea numărului unui obiect întro serie de obiecte omogene: 1, 2, 3, 4, 5, ...

- formativă, prin răspunsurile date de elevi; - activitate frontală, individuală - formativă, prin răspunsurile date de elevi

4.

5.

Anunțarea temei și a obiectivelor

Analiza – sinteză materiei teoretice studiate (sistematizarea, clasificarea, generealizarea)

- Anunț titlul lecției și îl scriu pe tablă: „Reprezentarea șirului numerelor naturale pe axa numerelor.” - Precizez importanța ecestei teme. Pentru a reprezenta șirul numerelor avem nevoie de axa numerică. Să ne amintim cum se construiește ea.

Evaluarea performanţei Reprezentați pe axă puctele 𝐴(1), 𝐵(2), 𝐶(3), 𝐷(4). Folosind această axă explicați proprietățile șirului.

6.

Asigurarea feedbackului

Activitate frontală: Exercițiul 3 pag.12 (1) Reprezentați pe axă punctele ale căror coordonate sunt numerele naturale: a) 8,12,15; c) de o cifră, cel puțin egale cu 5 Exercițiul 4 pag.8 (1) Determinați unitatea de măsură pe fiecare axă. Scrieții coordonatele punctelor notate prin litere:

- Notează titlul lecției pe caiete

1. Trasăm o dreaptă și fixăm pe ea un punct Ooriginea axei; 2. Indicăm prin săgeată sensul axei; 3. Pornind din origine în direcția indicată de săgeată construim un șir de segmente de aceeași lungime (unitate de măsură); 4. Obținem un șir de puncte. Sub fiecare scrim numărul de segmente care se succed de la origine. Distanța de la origine pînă la punct se numește coordonata punctului.

- formativă, prin răspunsurile date de elevi - formativă - activitate frontală

  

0 este cel mai mic număr natural Orice număr natural are un succesor Succesorul unui număr natural 𝑛 este numărul 𝑛+1  Orice număr natural nenul are un predecesor;  Predecesorul unui număr natural 𝑛 este numărul 𝑛 − 1. Elevii ies pe rând la tablă și rezolvă exercițiile; ceilalți scriu pe caiete. -Reprezintă punctele pe axă. - Ies, pe rând, la tablă și rezolvă exercițiile.

−𝑎) 𝐵(6), 𝐶(9), 𝐷(11) 𝑏) 𝑁(20), 𝑃(35), 𝑅(50) 𝑐) 𝑌(50), 𝑍(80), 𝑄(110)

- Continuă, formativă; - activitate frontală, individuală

Exerciții din fișă 4,7-9

7.

Obținerea performanței

9.

Tema pentru acasă Bilanțul lecției

Rezolvă exercițiile din fișă

Rezolvă exercițiile din fișă Lucru individual: Exercițiul 1-3, 5-6 Descompuneți ca sume ale termenilor de ordin fiecare dintre numerele 47; 295; 9247; 6803. De învățat: Modulul 1, §2,p.2 pag.11-12; - Notează tema pentru acasă în caiete De rezolvat: exercițiul 3, pag.14 a) Cantitativ: Ce am efectuat azi la lecție? b) Calitativ: Se apreciază activitatea clasei în ansamblu. Se evidențiază obiectivele care au fost realizate și care nu. Mulțumesc pentru lecție! La revedere! La revedere!

autoevaluarea

Fișă de exerciții 2 . REPREZENTAREA PE AXA A NUMERELOR NATURALE. COMPARAREA ŞI ORDONAREA NUMERELOR NATURALE 1. Reprezentati pe axa următoarele numere naturale: 1 ; 4 ; 7 ; 8 ; 15 ; 13 ; 21 ; 17 ; 3 ; 10 . 2. Reprezentati pe axa următoarele numere naturale: 2 ; 3 ; 6 ; 0 ; 20 ; 12 ; 9 ; 18 , considerand unitatea de masura 5 mm . 3. Scrieti coordonatele punctelor reprezentate pe axa următoare: M

N

A

T

I

R

B

1

3

4

7

8

9

10

0 u

u = 10 mm

4. Este corecta reprezentarea pe axa a numerelor următoare ?

R A Z V A N Q

0

1 u

2

3

7

8

21

23

S

T

9 20

u = 5 mm

De ce ? 5. Aflati coordonatele următoarelor puncte pe axa numerelor naturale: A ; B ; C ; D;E. A

0 u

3 u = 10 mm

B

C

5

D

E

6. Scrieti coordonatele punctelor reprezentate pe axa următoare: a)

0

R

A

5

10

M

A

9

18

Z

V

N

u b)

0

R

I

u

7. Stabiliti valoarea de adevar a afirmatiilor:

0

C

A

R

M

E

N

2

4

6

12

16

18

u

a) A (4) ; R (6) ; M (12) ; b) Toate numerele reprezentate pe axa sunt pare ; c) 18 (N) ; 16 (E) ; 2 (C) ; 8. Pe o axa de coordonate se considera punctele: D (1) , M (3) , A (7) , N (6) , E (4) , G (9): a) Să se determine lungimile segmentelor OD ; DA ; MN ; DE ; EA ; NE ; b) Calculati: OD + EA + DE + MN + DA + NE ; OA – MN ; AG + EG + 2 OD ; DE + MN + EA ∙ NG . 9. Reprezentati următoarele numere naturale pe axa: x = 421 – 419 t=y–x y=1+2+3 u=x+z z = 10 – 5 - 4 v= 2∙y–z