44 1 523KB
Proiect de lectie Data: 11.11.2016 Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Nr. 2 Oituz Clasa: a IV-a Învăţător: Chirilescu Gabriela Aria curriculară: Om și societate Disciplina: Geografie Unitatea de învățare: Geografia Planetei Pamant Subiect: România si tarile vecine Forma de realizare: Activitate integrata Discipline implicate in lectie: Geografie, Arte vizuale si abilitati practice Tipul lecţiei: predare Competente: Geografie: 1.1. Identificarea unor termeni geografici in texte, contexte, situatii de invatare diferite 1.3. Utilizarea termenilor geografici simpli in contexte cunoscute 2.2. Aplicarea unor elemente si cunostinte dobandite la alte discipline in descrierea si explicarea realitatii inconjuratoare 2.3. Identificarea unor fenomene si procese cu caracter geografic din mediul inconjurator al orizontului local, al regiunii, al tarii si continentului 4.1. Dezvoltarea de cunoastere a elementelor geografice caracteristice orizontului local, tarii si lumii contemporane 4.3. Dezvoltarea interesului pentru cunoasterea si intelegerea diversitatii naturale si umane Arte vizuale si abilitati practice: 2.2. Realizarea de compoziții la alegere, valorificând potențialul expresiv al limbajului plastic Obiective operaționale: Cognitive: O2 – sa indice corespondeta dintre Rasarit si punctul cardinal corespunzator; O3 – sa utilizeze punctele cardinale pe harta; O4 – sa identifice vecinii țării noastre; O5 – sa precizeze elemente ale orizontului apropiat; Afective: OA - manifestarea interesului pentru rezolvarea sarcinilor date. Psiho-motrice: OPM - să coopereze în vederea rezolvării sarcinilor.
Strategii didactice Metode şi procedee: Coversaţia, explicaţia, exerciţiul, invăţarea prin descoperire, demonstrația, munca independentă.
Mijloace şi materiale: Manual, caietele elevilor, fişe de lucru, harta, atlas fișă de evaluare formativă Forme de organizare: Frontale si individuale Evaluare: Aprecieri verbale Evaluare formativa
Secvenţe didactice 1.Momentul organizatori c 2.Reactualizarea cunoștințelo r
T I M P
Ob Op
Continuturile invatarii
Strategia didactică Resurse Forme de Metode și material organizar procedee e e
Evaluare
- Se asigură liniştea în clasă. Elevii îşi pregătesc cele necesare pentru ora de geografie.
1’
6’
O2
-Fiecare elev va primi cate o fisa de lucru, ce cuprinde întrebări despre lecția predata anterior. (ANEXA 1) 1. Completati spatiile lacunare: a. Punctului cardinal Est ii corespunde momentul zilei numit.......... b. Miazazi este corespunzator pentru punctul cardinal .......... c. Miazanoapte este corespunzator punctului cardinal........ d. Punctul cardinal Vest este corespunzator momentului zilei ..................... 2. Pe ce continent se află tara noastra? a. Asia b. Europa c. America d. Africa
O5
O2
O5
3. Soarele rasare din partea de: a. sud b. est c. vest d. nord. 4. Completati oral spatiile punctate: Eu locuiesc in localitatea................, judetul................ Tara mea se numeste ............... . Capitala tarii se numeste .................. . 5.Conturati harta tarii si notati punctele cardinale. -se vor verifica exercitiile din fisa de lucru rezolvate individual.
Frontal Fise de lucru Explicatia Conversat ia Exercitiul
Plansa duplex
Aprecieri verbale
Individual
O3 3.Captarea atentiei
6’
-Pe o banca vor fi expuse mai multe sabloane de harti. Pe spatele fiecarui sablon vor fi rezultatele unor operatii matematice simple. (Anexa 3) - Se vor aranja in ordine
Explicatia Conversat ia Exercitiul
Fisa de lucru sabloan e
Frontal
Aprecieri verbale
4.Anuntarea temei si a obiectivelor
1’
5.Dirijarea invatarii
O6 26 '
O4
O6
O3
O4
6.Fixarea cunostintelo r
7. Obtinerea performante i
3'
5'
O3 O4
crescatoare rezultatele obtinute, apoi se vor intoarce sablonele si vor obtine cuvintele „VECINII ROMANIEI” - comunic in limbaj accesibil elevilor obiectivele lectiei. Scriu pe tabla titlul lectiei: „Vecinii Romaniei” - Se vor preciza elemente de asezarea geografica a Romaniei in Europa: -Suprafata tarii: 238 391 km 2 -Romania se afla in partea central-sudica a Europei. -Este o tara carpatica (Muntii Carpati), danubiana ( fluviul Dunarea) si pontica (Marea Neagra). - Le voi arata elevilor la harta Romania si le voi explica ce este granita (frontiera; linia care desparte doua tari). - Fiecare elev va primi cate o fisa cu harta Romaniei, pe care vor fi insemnate limitele, granitele si vecinii tarii. - predarea se va face prin invatarea prin descoperire. -elevii vor citi harta si se vor nota la tabla si in caiete punctele cardinale, vecinii tarii, limitele si tipul de granita. - Se vor preciza elemente de asezarea geografica a Romaniei in Europa: -Suprafata tarii: aproximativ 240 000 km 2 -Romania se afla in Europa. Fiecare elev va primi cate o fisa cu harta Romaniei, pe care vor fi insemnate punctele cardinale si vecinii tarii. Acestia vor identifica vecinii in functie de punctele cardinale. - predarea se va face prin invatarea prin descoperire. -elevii vor citi harta si se vor nota la tabla si in caiete punctele cardinale si vecinii tarii. Intreb elevii despre ce am discutat noi astazi la ora de geografie. -Ii intreb ce este granita. -Care sunt vecinii tarii, limitele si tipul de granita. Se indica la harta vecinii tarii. Le voi da elevilor o fisa de evaluare, in care vor fi exercitii din lectia predata.
Conversat ia
Exercitiul Explicatia Conversat ia Demonstr a-tia Invatarea prin descoperir e
Caietul de clasa Observare a sistematic a
Harta fizica a Romani ei Atlase
Frontal
Aprecieri verbale
Conversat ia Explicatia Exercitiul Conversat ia Explicatia
Harta
Fisa de evaluar e
Frontal
Aprecieri verbale
Individual
Evaluare formativă
8.Incheierea activitatii
2'
(Anexa 4 )
Exercitiul
-le voi da tema pentru acasa si indrumarile necesare rezolvarii. -felicit si apreciez elevii care au participat activ la ora
Conversat ia Explicatia
ANEXA 1
Fisa de lucru
1. Completati spatiile lacunare: a. Punctului cardinal Est ii corespunde momentul zilei numit.......... b. Miazazi este corespunzator pentru punctul cardinal .......... c. Miazanoapte este corespunzator punctului cardinal........ d. Punctul cardinal Vest este corespunzator momentului zilei ..................... 2. Pe ce continent se află tara noastra? a. Asia b. Europa c. America d. Africa
3. Soarele rasare din partea de: a. sud b. est c. vest d. nord. 4. Completati oral spatiile punctate: Eu locuiesc in localitatea............................, judetul........................... Tara mea se numeste .......................... . Capitala tarii se numeste .................. . 5. Conturati pe caiet harta tarii si notati punctele cardinale.
Aprecieri verbale
Anexa 2
Fisa de lucru Calculați: a. 20+10= 40-20= 2x2= 9:3= c. 10 000 + 2 000 = 7 000 – 4 000= 95 000 + 5 000= 4 400 – 1 300=
b. 6x9= 5x7= 4x9= 7x8= d.
45 : 5= 1 000 – a+a= 500 + a –a = 4 000 – 2000 =
Anexa 3 FIȘĂ DE EVALUARE 1. Unește prin săgeți denumirile vecinilor și ale punctelor cardinale corespunzătoare poziției lor față de România:
2. Observă harta alăturată și scrie vecinii României: