32 3 291KB
PROIECT DE LECȚIE DATA: 24.03.2020 CLASA: a III-a UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Şcoala Gimnazială ”Sf. Nicolae” Botoșani PROF. ÎNV.PRIMAR: Ihorov Ana ARIA CURRICULARA: Matematică și științe ale naturii DISCIPLINA: Matematica UNITATEA TEMATICĂ: Elemente de geometrie SUBIECTUL LECȚIEI: Perimetrul TIPUL: Lecție consolidare și sistematizare a cunoștințelor FORMA DE ORGANIZARE: activitate integrată DISCIPLINĂ INTEGRATĂ: Arte vizuale și abilități practice DURATA: 45 minute SCOPUL LECȚIEI: Consolidarea capacității de a măsura lungimile laturilor poligoanelor cu ajutorul instrumentelor de măsură și aplicarea formulelor standard pentru calculul perimetrului. COMPETENȚE SPECIFICE: Matematica: 3.1. Localizarea unor obiecte în spaţiu şi în reprezentări, în situaţii familiare; 3.2. Explorarea caracteristicilor simple ale figurilor și corpurilor geometrice în contexte familiare ; 4.1. Utilizarea unor instrumente şi unităţi de măsură standardizate, în situaţii concrete; Arte vizuale și abilități practice: 2.3. Valorificarea elementelor de limbaj plastic în compoziții tematice OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1- să recunoască formele geometrice plane după caracteristici (număr laturi/unghiuri); O2- să măsoare cu rigla lungimea laturilor a poligoanelor; O3- să aplice formulele de calcul pentru perimetru; O4 - să reprezinte prin desen figurile geometrice plane cu ajutorul instrumentelor de geometrie; O5 – să realizeze un desen din figuri geometrice plane, respectând cerințele și orientaea spațială ; STRATEGIA DIDACTICĂ: algoritmică, activ-participativă; METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, exercițiul, observația, jocul didactic MIJLOACE DIDACTICE: planșe, puzzle, instrumente de scris, fișe de lucru; instrumente de geometrie FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual;
RESURSE: -
umane: 14 de elevi materiale: instrumente de scris, planșe, instrumente geometrice, fișe de lucru, creioane; timp: 50 minute
EVALUAREA:
METODE DE EVALUARE: observarea sistematică a elevilor, autoevaluarea, interevaluarea; FORME DE EVALUARE: aprecieri verbale, joc didactic, BIBLIOGRAFIE: - Programa scolara aprobată prin ordinul ministrului Nr. 5003/2.12.2014; - M. Mihăiescu, Șt. Pecearcă – manual Matematică, clasa a III-a, partea II - www.didactic.ro , - https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20III-a/Matematica/Intuitext/Partea%20II/ - Perimetrul. Exerciții, jocuri, activități practice. Idei și materiale (clasamea.eu)
Etapele lectiei
Ob. op.
Metode, procedee
Materiale didactice
Forme de organizare
Evaluare
Se asigură liniștea în clasă și se verifică dacă toți elevii au cele necesare desfășurării orei de matematică.
Obsevația
Caiete
Frontal
Aprecieri verbale
2. Captarea atenției
Captarea atenției se va realiza prin prezentarea unor piese dintr-un tablou care reprezintă personaje figuri geometrice.. Fiecare piesă are notată pe ea un număr (rezultat/răspuns la o sarcină). Anexa 1
conversația
Pieze puzzle
frontal
3. Enunțarea temei și a obiectivelor
Se va anunța tema lecției: Perimetrul poligoanelor. Sarcina clasei va fi să asambleze piesele după un anumit mod. Modul de asamblare îl vor afla în urma rezolvării de exerciții și probleme cu și despre poligoane precum și aflarea perimetrului.
Planșe, Fișe de lucru
Frontal
1.Moment organizatoric
4. Sistematizare consolidare, fixare a cunoştinţelor prin exercitii și probleme
O1
Elemente de conţinut
I. Puzzle Elevii vor primi câte o piesă din puzzle. Voi da citire întrbărilor: 1.O linie frântă închisă se numește ………………...…… 2. Poligonul cu 4 laturi egale și 4 unghiuri egale se numește… 3. Poligonul cu laturile opuse egale și 4 unghiuri egale este … 4. Poligonul cu 3 laturi și trei unghiuri se numește… 5. Suma lungimilor laturilor unui poligon se numește …. Perimetrul cărui poligon îl aflăm prin calculul: 6 ……. = 4 x L 7.………...= 2 x l + 2 x L . 8.……….. = l1 + l2 + l3 9. Aflați perimetrul unui pătrat cu latura de 10 cm. 10. Perimetrul unui pătrat este 24 cm. Cât este latura
Conversația
Planșă Și piese puzzle
Frontal
Aprecieri verbale
O3
pătratului? 11. Care este perimetrul unui triunghi cu laturile egale cu lungimea de 3 cm?. 12. Perimetrul unui triunghi cu laturi egale este de 21 cm. Care este lungimea unei laturi?
Exercițiul oral
Elevul care are notat pe piesă răspunsul la întrebare, va lipi piesa pe planșa de la tablă.
O2 O3
II. Măsoară și calculează! Elevii vor primi fișe pe care sunt reprezentate poligoane. (Anexa 2) Sarcina lor va fi: - să măsoare cu ajutorul riglei lingimea laturilor - să noteze lungimea pe fiecare latură - să calculeze perimetrul poligoanelor
Exercițiul plactic
Fișe de lucru
Individual
Joc didactic
Foi de matematică Rigla Creioane
Frontal
Elevii cu CES for primi fișa cu cerințe diferențiate (anexa 3) Verificarea rezultatelor se va realiza frontal. 5. Obţinerea performanţei O4 O3
Joc didactic: Bătălia poligoanelor! Fiecare elev va primi foi de matematică de caiet. Voi folosi pentru joc 2 zaruri. La aruncarea zarurilor, numerele indicate de acestea reprezintă lungimile laturilor unui poligon (dreptunghi sau pătrat). Spre exemplu, pentru 4/2 se va desena un dreptunghi cu lungimea de 4 cm și lățimea de 2 cm. Pentru 4/4 se va desena un pătrat cu latura de 4 cm. Următorul pas este aflarea perimetrului poligonului. Jocul se desfășoară într-un interval de timp dat sau până la acoperirea spațiului. O regulă prestabilită va fi aceea că poligoanele pot avea latură comună, dar nu se pot suprapune. La final, fiecare copil va calculat suma tuturor perimetrelor, câștigătorul fiind cel care are numărul cel mai mare.
Individual
Observarea modului de lucru Aprecieri verbale
Observarea direct a modului de lucru
Aprecieri verbale
6. Retenție și transfer
O5
Elevii vor primi fișe cu instrucțiuni pentru a realiza un desen format din poligoane . (Anexa 4) Instrucțiuni: 1. pe mijlocul foii, în mijloc, un pătrat cu latura de 8 cm. 2. deasupra pătratului, lipit de latură, un triunghi cu laturi egale de 10 cm. 3. deasupra laturii de jos a pătratului, în interior, un dreptunghi cu lungimea de 5 cm și lățimea de 3 cm; 4. sub pătrat, o linie frântă deschisă; 5. în exteriorul pătratului, un dreptunghi cu lungimea de 6 cm și lățimea de 1 cm; 6. deasupra dreptunghiului, un cerc… Elevii cu CES vor lucre pe foi de matematică pentru a facilita realizarea desenului. Voi dicta cerințele pe înțelesul lor. Elevii vor prezenta desenul (Căsuța, copac). (Anexa 4)
7. Încheierea activității
Se va nota tema pentru acasă, cu precizarea și explicarea cerințelor. Se vor face aprecieri asupra modului de lucru. Elevii activi, vor fi evidențiați.
Joc didactic Exercițiul practice
Fișe de lucru Individual
Prezentarea lucrărilor
Observarea sistematică a modului de lucru
Aprecieri verbal Autoevaluare Frontal
Aprecieri verbale
Anexa 1
Anexa 2 Măsoară și calculeazăperimetrul fiecărui poligon!
Anexa 3 (elevi CES) Măsoară și notează lungimea laturilor! Calculează perimetrul.
Fii creativ! Realizează un desen, repectând cerințele de mai jos. Folosește rigla, creionul și radiera…
Desenează: 1. pe mijlocul foii, în mijloc, un pătrat cu latura de 8 cm. 2. deasupra pătratului, lipit de latură, un triunghi cu laturi egale de 10 cm. 3. deasupra laturii de jos a pătratului, în interior, un dreptunghi cu lungimea de 5 cm și lățimea de 3 cm; 4. sub pătrat, o linie frântă deschisă; 5. în exteriorul pătratului, un dreptunghi cu lungimea de 6 cm și lățimea de 1 cm; 6. deasupra dreptunghiului, un cerc…