36 1 464KB
Proiect didactic Şcoala Data: 04.05.2018 Clasa: a II-a Învăţător: Propunător: Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii Disciplina: Matematică şi explorarea mediului Tema activității: Figuri şi corpuri geometrice Tipul de activitate: Formare de priceperi şi deprinderi Discipline integrate: Arte vizuale şi abilităţi practice Scopul activității: -integrarea unor cunoştinţe referitoare la elemente intuitive de geometrie (figurile geometrice) în activităţi de viaţă Competenţe specifice: 2.1. Localizarea unor obiecte prin stabilirea unor coordonate în raport cu un sistem de referinţă dat, folosind sintagmele învăţate 2.2. Evidenţierea unor caracteristici simple specifice formelor geometrice plane şi corpurilor geometrice identificate în diferite contexte. Competenţe integrate: AVAP 1.2. Identificarea semnificaţiei liniei, punctului, culorii şi formei în opera de artă
Obiective operaționale:
2.1.1.- să sesizeze intuitiv axa de simetrie la corpurile geometrice prezentate; 2.1.2.- să identifice poziţia pe care o ocupă diverse obiecte în desene/realitatea imediată, în raport cu alte obiecte precizate; 2.2.1.- să recunoască corpuri geometrice în mediul apropiat (cub, cuboid, sferă, cilindru, con); 2.2.2.- să decupeze pe contur un corp geometric dat: cub, dreptunghi, pătrat, con; 2.2.3. - să construiască corpuri geometrice din desfăşurările obţinute prin decupare; Obiective operaționale: AVAP 1.2.1.- să compare metaforic formele corpurilor geometrice (sfera este caldă, conul este rece) Obiective educative: - Dezvoltarea gândirii logice;
Strategii didactice: Metode și procedee: explicaţia, conversaţia, demonstraţia, exerciţiul, problematizarea,jocul didactic; Mijloace didactice:manual tipărit, fişe de lucru,caietul elevului, foarfecă, lipici, creioane colorate, carioci, coli albe pentru desen, linie din plastic, scotch Durata activității: 45 minute Bibliografie: Programa şcolară de Matematică, clasa pregătitoare, I şi a II-a, Bucureşti, 2013
Desfășurarea activității Etapele activității
Ob. op.
Momentul organizatoric
Organizez materialele didactice necesare, aerisesc sala de clasă. Salut elevii si mă prezint: Bună dimineața, copii! Mă numesc Alina si astăzi vom desfășura împreună lecția de Matematică. Îi întreb pe elevi despre ce au discutat data trecută la matematică şi verificăm tema de acasă.
Reactualizarea cunoştinţelor
Captarea atenției
Activitatea propunătorului
O1
Anunțarea temei, a scopului, și a obiectivelor
Le prezint elevilor o casuţă din forme geometrice. Se observă căsuţa, iar elevii vor preciza denumirea figurilor geometrice utilizate în realizarea ei. Vor face aprecieri verbale asupra produsului. Anunţ titlul lecţiei Figuri şi corpuri geometrice şi spun ce vom face azi: -vom identifica figurile geometrice: cub, piramidă, cuboid; - vom decupa după şablonul dat; - vom construi un corp geometric din hârtie. În continuarea activităţii, elevii vor deschide manualul la pagina 45. Se citeşte enunţul exerciţiului, se explică sarcina precizată de lucru, pe care copiii o vor rezolva.
Prezentarea conținutului si dirijarea învățării
O3 O4
Exerciţiul 1/pag45
Activitatea elevilor
Strategii dida Metode și Mijlo procedee didac
Elevii răspund salutului: Bună dimineața!
Elevii răspund.
Conversaţia
Elevii precizează denumirea formelor geometrice.
Conversaţia
Elevii asculta cu atentie explicatiile propunatoarei.
Conversaţia Explicaţia
Conversaţia Explicaţia
Căsu constr din fig geome
Căsu constr din fig geome
Manu
Elevii deschid manualele şi citesc enunţul.
Foi c
Obținerea performanței
O1
Evaluarea
O2
Aprecieri și recomandări
Observă pentru fiecare construcţie, forma feţelor. Elevii citesc enunţul Conversaţia Construieşte corpuri exerciţiului şi construiesc Explicaţia geometrice din carton moale corpurile geometrice. Demonstraţia sau hârtie, respectând etapele Urmăresc şi aplică paşii de lucru folosite de Ada. demonstraţi de învăţător. -vor desena feţele corpurilor; -vor decupa figura după contur; -vor plia figurile; -vor lipi marginile. Le cer elevilor să privească în jurul lor şi să dea Elevii dau exemple de exemple de obiecte care ar obiecte din jurul lor, care au putea avea alte forme decât forma geometrică specificată Problematizarea cele obişnuite. Unii ar putea de propunătoare Conversaţia să-şi argumenteze alegerea. Exerciţiul Exemple de răspunsuri aşteptate: Pătrat: panoul de pe perete Dreptunghi: tabla Elevii au ca sarcini de lucru: - să realizeze un desen folosind forme geometrice Elevii desenează și Exerciţiul învăţate; construiesc un corp - să construiască un corp geometric geometric; Se fac aprecieri verbale şi se corectează greşeli, dacă este cazul. Apreciez implicarea activă a elevilor şi evidenţiez exemple pozitive de participare la Raspund salutului: La activitate. Îi îndemn să se revedere! autoevalueze astfel: -să ridice palmele ,,în ” cei care consideră că au învăţat ceva nou astăzi. - să ridice palmele ,,în ” cei care consideră că nu au învăţat ceva nou astăzi. Salut elevii: La revedere, copii!
şablo Foarf Lipi Scot
Coli a pent dese Creio color Cario Linie plast Scot