33 0 553KB
LICEUL PEDAGOGIC „VASILE LUPU” IAȘI
Proiect didactic PROFESOR COORDONATOR: COVRIG ELENA PROFESOR METODIST: ASAFTEI PETRU ÎNVĂŢĂTOARE: surdu dOINA PropunĂTOR: STICEA IULIA
DATA: 18.04.2013 CLASA: a II-a A OBIECTUL: Matematică SUBIECTUL: Aflarea numărului necunoscut TIPUL LECŢIEI: predare-învăţare SCOPUL: Însuşirea cunoştinţelor despre formulele de calcul a termenilor necunoscuţi în cadrul operaţiilor de adunare şi scădere OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1- să efectueze operaţii de adunare si de scădere cu numere naturale de la 0 la 1000, fără si cu trecere peste ordin; O2- să efectueze exerciţii de adunare şi scădere cu efectuarea probei; O3- să compună probleme după cerinţe date; O4-să rezolve probleme care presupun cel puţin două operaţii; O5- să rezolve exerciţii care să solicită aflarea unui număr necunoscut,notat în diferite moduri; O6- să verbalizeze operaţiile, folosind corect limbajul matematic. METODE ŞI PROCEDEE: exerciţiul, observarea, conversaţia, explicaţia, problematizarea, munca independentă. MATERIAL DIDACTIC: planşe, fişe de lucru, markere. BIBLIOGRAFIE: 1. Curriculum Naţional- Programe şcolare pentru clasele I-II; 2. Matematică-manual pentru clasa a II-a, autori Ştefan Paceară, Mariana Mogoş, Ed.Aramis,2004.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Nr.crt.
Momentele lecţiei
1
MOMENT ORGANIZATORIC
2
OB.OP.
Conţinut instructiv-educativ
Metode şi procedee
Evaluare formativă
Asigur condiţiile necesare desfăşurării lecţiei: -prezentarea materialului didactic; -asigurarea liniştii şi a disciplinei.
VERIFICAREA CUNOȘTINȚELOR ANTERIOARE
O1
-Pentru început vă rog să îmi spuneţi despre ce aţi învăţat ora trecută la matematică? -Ce temă aţi avut? Dacă au avut temă o verific oral şi implic mai mulţi elevi la citirea acesteia şi totodată trec pe la fiecare şi observ dacă şi-au făcut temele. Adresez apoi câteva întrebări: -Cum se numesc numerele care se adună? (termenul 1, termenul 2) -Cum se numeşte rezultatul adunării? (sumă sau total) -Cum se numesc numerele care se scad?(descăzut, scăzator) -Cum se numeşte rezultatul scăderii?(diferenţă) -Cum se face proba adunării?(prin adunare-schimbând locul termenilor şi prin scădere-scăzând din suma termenul 1 sau termenul 2) -Cum se face proba scăderii?(prin adunare- d+S=D şi prin scădereD-d=S) Exerciţii de calcul oral: Mă gândesc la un număr. Adaug 10 şi obţin 30. La ce număr m-am gândit? (nr. 20); Din care număr scad 60 şi obţin 15? (nr. 75); Aflaţi diferenţa vecinilor lui 11. (2); Aflaţi suma numerelor 8 şi 7, la care adaug 5 (20)
Conversaţia
Exerciţiul
Capacitatea de a răspunde la întrebările adresate
3
Anunţ titlul lecţiei „Aflarea numărului necunoscut”. Voi scrie apoi data şi titlul lecţiei pe tablă. Deschideţi cartea la pagina 77.Astăzi vom învăţa cum aflăm numărul necunoscut la adunare şi scădere, vom rezolva exerciţii prin metoda balanţei şi vom face şi proba exerciţiilor efectuate.
TRECEREA LA LECŢIE NOUĂ
4 PREDAREA, ÎNVĂŢAREA NOILOR CUNOŞTINŢE
O1
Explic cum se află numărul necunoscut într-o adunare.Dau exemplu : T1+T2=S T1=S-T2 T2=S-T1 7+a=20 7=termenul 1 a=20-7 a=termenul 2 a=13 20=suma V: 7+13=20 În acest caz cunoaştem termenul 1 şi suma şi nu cunoaştem ternemul 2. Termenul 2 îl aflăm prin scădere. Din sumă scădem termenul 1, iar rezultatul este termenul 2.Iar dacă cunoaştem termenul 2 şi nu cunoaştem termenul 1 scădem din sumă termenul 2, iar rezultatul este termenul 1.Facem verificarea. Explic cum se află numărul necunoscut intr-o scădere. Dau exemplu: D-S=d S=D-d D=S+d 27-a=15 27=descăzut a=27-15 a=scăzător a=12 15=diferenţă V: 27-12=15 În acest caz cunoaştem descăzutul şi diferenţa şi nu cunoaştem scăzătorul. Scăzătorul îl aflăm prin scădere. Din descăzut scădem diferenţa, iar rezultatul este scăzătorul. Iar dacă cunoaştem scăzătorul şi nu cunoaştem descăzutul îl aflăm prin operaţia de adunare: scăzător+diferenţă.Facem verificarea. Propun elevilor să deschidă manualul la pagina 78 şi să rezolvăm câteva exerciţii şi anume ex:1,2,3,4,6. Cine citeşte exerciţiul 1? Aflaţi numărul necunoscut: a)245+b=372 (127)
Explicaţia Capacitatea de a operaționaliza cu cunoștințele anterioare Demonstraţia
Explicaţia
Demonstraţia
Capacitatea de aflare a termenului necunoscut
O2
b)215-c=78 (137) c)a-216=384 (600) Vom face şi proba. Ex.2: La cercul „Micii matematicieni” de la Palatul Copiilor erau
înscrişi 185 de copii.Câţi copii s-au mai înscris, dacă acum sunt 274? (89) Ex.3: Mă gândesc la un număr. Scad din el 680 şi obţin 220. La ce număr m-am gândit?(900) Ex.4: Mă gândesc la un număr. Îl adun cu 234 şi obţin 803. La ce număr m-am gândit? (569) Ex.6: Suma a două numere este 863, iar unul dintre numere este 489. Aflaţi al doilea număr.(374) O3
O5
O4
Cu ajutorul operaţiei îi rog pe copii să îmi compună o problemă: 128-b+54=116 (b=66) Cea mai frumoasă o vom scrie la tablă şi o vom rezolva. Aleatoriu vor mai compune 2 probleme: 1. a+120=400 (280) 2. 314-b=150 (164) Elevii vor primi o fişă de lucru pe care o vom rezolva împreună: 1. Află termenul necunoscut: a + 5 = 9 (4) 10 – b = 3 (7) c + 95 = 725 (630) 624 – d = 329 (295) e – 256 = 344 (600) 485 – 232 + f = 496 (243) 962 – g = 497 + 137 (328) 2. Ce număr trebuie să adaug la 523 pentru a obţine 801? (278) Ce număr trebuie să scad din 806 pentru a obţine 532? (274) 3. La o florărie s-au adus 255 fire garoafe, iar frezii 145 fire. Câte lalele s-au adus dacă în total sunt 600 flori? (200) 4. Aflaţi numerele naturale a, b, c, ştiind că: a – 320 = 456; a + b = 998; c – b = 635 . (a=776; b=222; c=413)
Exerciţiul
Problematizarea
Exerciţiul
Capacitatea de a rezolva problemele date
Veţi primi o fişă prin care veţi face corespondenţa enunţ-întrebareexerciţiu-rezolvarea acestuia şi aflaţi rezultatul corect. Diferenţa de vârstă dintre o mamă şi fiica sa este de 26 de ani. Fiica are 9 ani. Enunţ Întrebare Exerciţiu Rezolvare
5
6
ASIGURAREA RETENŢIEI ŞI A TRANSFERULUI
ÎNCHEIEREA LECŢIEI
O6
Diferenţa de varsta=26 ani Fiica= 9 ani
Câţi ani are fiica?
a + 9 = 26
26 – 9 = Exerciţiul
Câţi ani are mama?
26 – a = 9
9 – 26 =
Câţi ani are tatăl?
a – 9 = 26
26 + 9 =
Voi da tema pentru acasă: exerciţiul 5 pagina 78, din carte. Voi face aprecieri generale şi individuale asupra modului cum au răspuns şi s-au comportat la lecţie, dar şi asupra rezolvării fişelor individuale. Voi da calificative.
FIŞĂ DE LUCRU Diferenţa de vârstă dintre o mamă şi fiica sa este de 26 de ani. Fiica are 9 ani.
Realizaţi corespondenţa enunţ – întrebare – exerciţiu – rezolvarea acestuia şi aflaţi rezultatul corect.
Enunţ Diferenţa de varsta=26 ani Fiica= 9 ani
Întrebare
Exerciţiu
Rezolvare
Câţi ani are fiica?
a + 9 = 26
26 – 9 =
Câţi ani are mama?
26 – a = 9
Câţi ani are tatăl?
a – 9 = 26
9 – 26 =
26 + 9 =
FIŞĂ DE LUCRU 1. Află termenul necunoscut: a+5=9
e – 256 = 344
10 – b = 3
c + 95 = 725
485 – 232 + f = 496
624 – d = 329
962 – g = 497 + 137
2. Ce număr trebuie să adaug la 523 pentru a obţine 801?
Ce număr trebuie să scad din 806 pentru a obţine 532?
3. La o florărie s-au adus 255 fire garoafe, iar frezii 145 fire. Câte lalele s-au adus dacă în total sunt 600 flori?
4. Aflaţi numerele naturale a, b, c, ştiind că: a – 320 = 456; a + b = 998; c – b = 635 .