Proiect Didactic Om Si Societate Clasa A 3 A Lectie Mixta [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

Proiect didactic Clasa: a III-a Propunătoare: Puntel (Branga) Petronela Aria curriculară: Om şi societate Disciplina: Educatie civică Unitatea de învățare: ,,Oameni împreună” Subiectul lecției: Acasă Tipul lecției: mixtă COMPETENȚE GENERALE: 1. Aplicarea unor norme de conduită în viața cotidiană; 2. Manifestarea unor deprinderi de comportament moral civic în contexte de viață din mediul cunoscut; 3. Cooperarea cu ceilalți pentru rezolvarea unor sarcini de lucru simple, manifestând disponibilitate.

COMPETENȚE SPECIFICE: 1.1. Explorarea calității de persoană pe care o are orice om; 1.2. Identificarea unor trăsături morale definitorii ale persoanei; 2.1. Recunoașterea unor atitudini în raport cu lucrurile, cu plantele și animalele; 2.2. Manifestarea unor atitudini pozitive în raport cu lucrurile, cu plantele și animalele; 3.1. Relaționarea pozitivă, în grupuri mici, pentru rezolvarea unor sarcini simple de lucru; 3.2. Participarea la acțiuni în grupuri mici, prin asumarea de drepturi și îndatoriri. OBIECTIVE OPERAŢIONALE O1 O2 O3 O4 O5

OBICTIVE COGNITIVE: - să descopere cel puțin trei cuvinte care denumesc membrii unei familii; - să asocieze cuvântul „familie” cu diferiți termeni, realizând un ciorchine (membri, locuință, sentimente, activități); - să ilustreze prin desen structura propriei familii; - să formuleze opinii referitor la relațiile și comportamentele membrilor unei familii în anumite situații; - să prezinte cel puțin patru date/ informații referitoare la propria familie;

O6

- să precizeze rolul și importanța unei familii cu ajutorul planșelor. OBIECTIVE PSIHO-MOTORII: OM1 - să scrie corect şi estetic pe caiete şi fişe ; OM2 - să adopte o poziție corectă în bancă, în timpul lecţiei; OBIECTIVE AFECTIVE OA1 - să manifeste grijă faţă de vietăţile neajutorate; OA2 - să prezinte interes pentru activitatea în curs;

STRATEGIA DIDACTICĂ : a) Metode şi procedee : conversaţia, observaţia, explicaţia, exerciţiul, ciorchinele, brainstorming, studiu de caz, problematizarea, activitatea independentă, jocul didactic, observarea. b) Forme de organizare : individual, frontal, pe grupe. c) Mijloace didactice: planșe-exerciții, creioane colorate, carioca, markere diverse culori, caiete, stilou, fişe de lucru, planşe, manual. RESURSE TEMPORALE : 45 minute RESURSE UMANE : 15 elevi RESURSE SPAȚIALE : sala de clasă FORME DE EVALURE : observarea sistematică, aprecieri verbale, probă scrisă, probă orală.

BIBLIOGRAFIA: 1. Dumitra Radu, Gherghina Andrei (2005) – Educaţie civică – manual pentru clasa a III –a, Editura ARAMIS, Bucureşti 2. Ioan Dănilă, Elena Ţarălungă (coord.) (2003) – Lecţia în evenimente. Ghid de proiectare didactică, Editura EGAL, Bacău. 3. M.E.C. (2004) – Programe şcolare pentru clasa a III -a – Educaţie civică, Bucureşti

Strategia didactică

Conţinutul instructiv-educativ al activității Etepele lectiei (dozarea)

Forme de evaluare

Ob. Op. Activitatea învățătoarei

1.Captarea atenţiei (2 min.)

2.Enunţarea subiectului lecţiei şi obiectivelor operaționale (2 min.)

OC4

Le voi spune copiilor o ghicitoare: „Cât de mult tu ai umbla, Mereu asta vei afla: Nicăieri nu-i ca ....” În familia ta frumoasă”!

Metode şi procedee

Mijloace de Forme de învăţământ organizare

Conversația

Frontal

Explicația

OA1 Lecția de astăzi va fi una interesantă și e chiar cheia Explicaţia OP ghicitorii noastre: ,,Acasă” a M1 Le voi scrie titlul lecţiei pe tablă şi elevii vor scrie în caiete. Le voi explica pe înţelesul lor conţinutul învăţării şi obiectivele urmărite în cadrul acestei lecții.

3.(Re)actualiza- OC1 rea cunoștințelor însușite anterior (2 min.)

4. Prezentarea optimă a

Strategii didactice

Tablă, cretă, Frontal caiete, stilouri

Le cer elevilor să completeze un ciorchine la tablă. Conversaţia Voi numi un elev care va veni la tablă și va Exercițiul completa ciorchinele.

Frontal

Conversaţia OC2

Voi ruga un elev să citească textul intitulat.

Frontal planşe

Stimularea interesului, şi a curiozităţii în vederea participării tuturor la lecţie Stimularea interesului, şi curiozităţii în vederea participării tuturor la lecţie

conținutului (3 min.)

„Minunile grădinii ” după Dimitrie Goga

5. Dirijarea invatarii (25 min)

Le voi adresa elevilor următoarele întrebări: OC3 OC4 OC2

Povestirea Explicaţia

Cât de necesar este ca membrii unei familii să Explicaţia, colaboreze între ei? Conversaţia Ce răsplată primeau copiii din partea părinților? Voi vă ajutați părinții la treburile de acasă? Cum?

Frontal, individual manual

OA1

OA2

Joc didactic: CREIONUL VORBITOR Studiu de caz Elevii vor fi așezați în formă de cerc și vor primi câte un creion în mână. Cel care primește creionul va răspunde la câteva întrebări despre familia sa.

Individual Creionul vorbitor

Frontal Frontal, Individual

Unde locuiești? Câți membri are familia ta? Ce rol are fiecare în familia ta? Ce drepturi are fiecare memebru din familia ta?

Frontal, Individual Problema tizarea, explicaţia, conversaţia

Observarea sistematică a comporta mentului elevilor în găsirea răspunsuri lor

Frontal, Individual

Aprecierea verbală a răspunsu rilor formulate şi încurajarea la participare activă Observarea sistematică a comporta-

mentului Elevilor 6.Obținerea performanței ( 3 min.)

OC6 OP M1

Exerciţiul

7.Asigurarea feedback-ului ( 2 min.)

OC5

Îi voi ajuta pe elevi să înțeleagă ce scrie la reține, după care îi voi întreba ce au reținut ei de acolo.

8.Evaluarea cunoștințelor (4 min.)

OC6 OC4 OC5

Voi aprecia activitatea elevilor verbal. Le voi cere elevilor să facă un desen cu casa lor.

Le cer elevilor sa citească de la rubrica ,,Retinem” din manual.

Fişe de lucru

Individual

Conversația

Probă scrisă

Evaluare orală

Conversaţia, Explicaţia

Frontal

Aprecieri verbale

Exercițiul Frontal

9.Retenția (1 min.)

10.Transferul cunoștințelor (1 min)

Voi întreba elevii daca consideră că cuvântul casă și Conversația acasă înseamnă același lucru. Voi face aprecieri individuale și colective despre activiatea la oră. Explicaţia,

Frontal

Conversația

Frontal Aprecieri verbale

Conversaţia Le voi comunica tema pentru acasă: Realizați un mic colaj cu imagini luate din ziare despre ce înseamnă casă și despre ce înseamnî acasă pentru ei.

Aprecieri verbale

Individual Aplauze