Plan Lectie Mixta-Educatie Financiara Clasa A Viii-A [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DE LECTIE DATA: 29.01.2021 UNITATEA DE INVATAMANT: SCOALA GIMNAZIALA CLASA: A VIII-A PROFESOR: ….. DISCIPLINA OPTIONALA:EDUCATIE SOCIALA-ECONOMIE FINANCIARA TIPUL LECTIEI: MIXTA SUBIECTUL LECTIEI:BUGETUL FAMILIEI FACE PARTE DIN CAPITOLUL III-PLANUL DE ACTIUNE PENTRU REALIZAREA UNUI SCOP SCOPUL LECTIEI : IDENTIFICAREA UNOR MODALITATI DE ECONOMISIRE A BANILOR SI DE REDUCERE A RISIPEI DE RESURSE BANESTI COMPETENTE GENERALE: 1. Raportarea critică la fapte, evenimente, idei, procese din viaţa personal şi a diferitelo rgrupuri şi comunităţi, prin utilizarea unor achiziţii specific domeniului social. 2.Cooperarea pentru realizarea unoractivităţi şi pentru investigarea unor problem specific diferitelor grupuri şi comunităţi, prin asumarea unor valori şi norme sociale şi civice. 3. Participarea responsabilă la luarea deciziilor prin exercitarea spiritului de iniţiativă şi întreprinzător, respective prin manifestarea unui comportament social, civic şi economic activ.

COMPETENTE SPECIFICE: 1.1.

Utilizarea corecta a termenilor specifici educatiei economic-financiara cu referire la fapte/ evenimente economicfinanciare.

1.3. Manifestarea interesului pentru identificarea unor modalitati de economisire si pentru reducerea risipei de resurse financiare. 2.1.Intocmirea, prin lucrul in echipa a unui buget lunar al familiei in scopul exersarii bunei gestionari a veniturilor.

OBIECTIVE OPERATIONALE: La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili: 1. 2. 3. 4.

Sa defineasca notiunile de venituri, cheltuieli, buget utilizand notitele pe care si le-au luat pe parcursul orei. Sa identifice corect cele cinci tipuri de nevoi folosindu-se de piramida lui Maslow. Avand ca reper fisa de lucru, sa planifice corect bugetul enumerand cel putin doua metode de economisire a banilor. Sa gestioneze inteligent banii folosind o evidenta clara a veniturilor si cheltuielilor in functie de nevoile ce trebuiesc satisfacute. 5. Sa decida cum va economisi in viitor folosindu-se de informatiile primite in timpul orei.

ELEMENTE DE STRATEGIE DIDACTICA: 1. Metode si procede: -conversatia, -expunerea , -metoda de rezolvare de problem prin stimularea creativitatii- Metoda Philips 6/6 2. Mijloace: tabla, manual, caietele elevilor, ilustratii sugestive, fisa de lucru, calculator. 3. Forma de organizare :

-frontala, -pe perechi – la rezolvarea fisei de lucru 4. Resurse temporale: 50 min. EVALUARE: continua, pe tot parcursul activitatii, prin observarea elevilor si oferirea de feedback permanent, ca baza a procesului de invatare. ANEXE: - Schema piramidei lui Maslow -Fisa de lucru-Problema de rezolvat– activitate pe perechi

BIBLIOGRAFIE: 1. Programa scolara pentru disciplina optional Educatie Financiara – curriculum la decizia scolii pentru gimnaziu, aprobata prin ordin al misitrului 3393/2017 2. Manual de Educatie Sociala- Economie Financiara-manual de clasa a VIII-a, autori: Daniela Barbu, Viorica- Bella Dorin, Nina Mihai, Daniela Manzu, Catalina Luiza Neagu, Ed. CD PRESS, Bucuresti, 2020 3. Manualul Practica pentru utilizatorul de servicii financiare, lansat sub brandul Platforma de Educaţie Financiară

Nr. Momentul

Activitatea profesorului

Activitatea

Metode si

Materiale

Modalitati

Cr t. 1.

lectiei

2.

Verificarea si aprecierea cunostintelor insusite anterior 10 min

3

Pregatirea pentru tema noua 5 min

Moment organizatoric 3 min

-saluta clasa -asigura ordinea si linistea in clasa -face prezenta

-adreseaza scurte intrebari prin care se realizeaza reactualizarea cunostintelor dobandite din ora trecuta - anunata subiectul lectiei si obiectivele operationale -scrie pe table titlul lectiei: “Bugetul familiei” -capteaza atentia elevilor prin intrebari scurte:

elevului

procedee

didactice

de evaluare

-saluta profesorul -comunica prezenta -se adapteaza conform cerintelor profesorului -raspund la intrebari

-conversatia

catalogul

Observarea comportamentului elevilor

-sunt atenti si noteaza pe caiete -raspund la intrebari

-expunerea -conversatia

“Care credeti voi ca sunt resursele financiare ale unei familii?” Care sunt nevoile unei familii ce trebuiesc satisfacute? Care din ele poti amanate si care nu? “Ce cheltuieli pot sa apara intr-o familie?” “Voi economisiti? Aveti un buget? Cum cheltuiti banii? 4

Transmiterea noilor

-defineste termenii:

-conversatia

Orala

-tabla

-invatarea prin descoperire

-noteaza in

-expunerea

Orala

Aprecierea verbala a raspunsurilor elevilor.

-tabla

Observarea

5

cunostinte 15 min

Venituri Cheltuieli Buget -prezinta din ce este format bugetul, cun se intocmeste, formele lui: buget excedentar, buget deficitar - cum gestionam bugetul Pentru intelegerea modului in care nevoile ne dirijeaza consumul se prezinta piramida lui Maslow, unde nevoile sunt structurate ierarhic, de la baza ( nevoielementare) spre varf (nevoisuperioare). Problema satisfacerii unor nevoi de ordin superior apare abia dupa acoperirea multumitoare a nevoilor de rang inferior. Marea problema este ca resursele sunt intotdeauna limitate si nu pot satisface toate nevoile. Din acest motiv deciziile ce le luam in legatura cu consumul trebuie sa fie rationale.

caiete precizarile facute de profesor

-conversatia

-Anexa: Piramidalu i Maslow

sistematica a elevilor

Fixarea noilor cunostinte 15 min

-stabileste echipele formate din cate 6 elevi -elevi ivor primi fisa de lucru cu problema de rezolvat -toate grupele au timp 6 min pentru gasirea solutiilor si notarea

-asculta indicatiile profesorului -colaboreaza cu membrii echipei pentru

-conversatia -metoda Philips 6/6

-fisa de lucru -calculator

Aprecierea verbal a raspunsurilor elevilor

-Brainstormingul in

6

Incheierea activitatii 2 min

acestora pe o coala de hartie -dupa rezolvare se trece la discutarea solutiilor gasite de fiecare echipa -profesorul monitorizeaza permanent activitatea elevilor, se plimba princlasa -intreaga clasa reunita analizaza si concluzioneaza ideile enuntate -se prezinta decizia finala pe baza ierarhizarii variantelor -la final profesorul impeuna cu elevii stabilesc concluziile: 1.Uneori banii familiei sunt insuficienti 2.Membrii familiei isi programeaza unele cheltuieli in functie de banii pe care ii au. 3.Familiile economisesc pentru realizarea unor proiecte. -Da feedback elevilor -face aprecieri globale si individuale -da feedback elevilor pentru intreaga activitate -elevii sunt anuntati ca nu au tema pentru acasa -multumeste pentru atentie si prezenta -saluta clasa

rezolvarea cerintelor -noteaza raspunsurile gasite -stabilesc concluzii

-se ridica si saluta

cadrul grupurilor formate

orala

PIRAMIDA LUI MASLOW

FISA DE LUCRU O familie compusa din trei persoane are urmatorul buget, constituit din: 3.000,00 lei salariu tata 2.500,00 lei salariu mama 200,00 lei alocatia copil 100,00 lei bursa copil Cheltuielile lunare sunt distribuite astfel: 35% hrana 11% cheltuieli cu intretinerea 8% transport 12% utilitatile 6% cheltuieli pentru studiu(cursuri, rechizite, carti) 5% cheltuieli cu imbracamintea 8% bani de buzunar 4% cheltuieli cu sanatatea 12% distractii 5% cheltuieli neprevazute

Studiind lista, observam ca avem un deficit de 348,00 lei pe luna, pentru care familia trebuie sa se imprumute. Cum ar putea fi posibila echilibrarea bugetului? Se poate economisi pentru o vacanta in valoare totala de 7.000, 00 lei. In cate luni preconizati a se obtine suma necesara?