Proiect Didactic O Călătorie În Țara Mea. [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

Instituția de Educație Timpurie nr.92

Proiect didactic O călătorie în Țara Mea (Grupa pregătitoare)

Educator:Andrei Oxana

23.01.2018

Proiect de activitate integrată Grupa : pregătitoare Durata :50 minute Forma de organizare :activitate integrată Tipul activităţii :Fixare şi consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi . Obiective de referinţe : -Educarea unei atitudini pozitive fata de ţara în care trăim , cultivarea sentimentelor de dragoste, atasament si generozitate pentru Republica Moldova . -Educarea respectului faţă de simbolica ţării Obiective operaţionale : Cognitive O1- Să descopere subiectul activității în baza baloanelor colorate; O2- Să explice unele deosebiri/asemănări dintre sat și oraș; O3- Să explice semnificaţia culorilor drapelului ţării noastre;. O4- Să determine sensul cuvîntului PLAI NATAL. Socioafective O1.-Să-şi formeze sentimentul de mîndrie faţă de Republica Moldova; . O2.-Să exprime atitudine grijulie și admirație față de meleagul natal; . O3.- Să-şi exprime atitudini positive faţă de ţară şi popor. Psihomotorii O1.-Să aplice imaginile pe ,,Diagrama Venn, Rebus”; O2.-Să aplice bogăţiile ţării noastre pe hartă cu ajutorul semințelor,crupelor; . O3.-Să posede deprinderi de a însemna sunete/litere prin cerculețe. . Strategii didactice Explicaţia, metoda Cubului, dialogul, metoda cubul, conversaţia, observaţia, descoperirea, problematizarea . Mijloace de învăţămînt : Cubul, poster diagram venn, rebusul, cubul, casetofon, fișe, diferite imagini, şerveţele, clei, semințe, crupe, creioane colorate, foarfece ,foi A4.

Etapele activității

Conţinutul activităţii

Moment organizatoric

Crearea condiţiilor necesare pentru desfăşurarea optimă a activităţii.

Evocare

Salutul: Băieții: Buna dimineața! Noi suntem băieți isteți, Cînd ne salutăm,mina o dăm, Buna dimineața prieten drag! Să ne cuprindem chiar din prag! Fetițele: Suntem fetițe cu fundițe! Dorim să fim politicoase Și cu lumea cuviincioase, Ne salutăm cu orisicine, Că așa e frumos și bine! Băieții: Cînd e vorba de fetițe, Noi le zicem azi crăițe Buna dimineața,sunteți ca niște garofițe! Fetițele: Buna dimineața, băieților deștepți! Harnici,veseli și isteți! Toți: Și-acum de la-nceput,tuturor ce ne aud Cînd la grădiniță mergi,soarelui și lumii întregi, Zorii cînd își spală fața, Noi vă spunem: Buna dimineața! Educatoare : Vă spun astăzi tuturor Bună dimineaţa micii mei Patrioţi .

Metode şi procedee

Material didactic

Forme de organizare

Explicaţia

Evaluare Stimularea interesului pentru activitate

Recitarea poeziei și mimarea mișcărilor

Frontal

Captarea atenției

Anunțarea temei

Realizarea sensului .

Sub acordul unei melodii, în grupă intră un băiat și o fată îmbrăcați în haine naționale ținînd în mînuță băiatul – pîinica și cu sare pe un prosop, iar fata are niște băntulețe de culoarea drapelului Țării. Oaspeții gustă din pîinica noastră și primesc cîte un băntuleț.

Frontal

Astăzi copii,vom avea o activitate neobișnuită, vom face o călătorie imaginară cu ajutorului acestui balon printr-o țară fermecată. Cum se numește această țară fermecată vom afla doar dacă vom sparge aceste baloane. Copii, ia priviți aici am pregătit niște baloane. Ce culoare au ele? Cum credeți cu ce se aseamănă ele? Dar în aceste baloane se ascunde ceva, haideți să vedem ce se ascunde. Care este prima culoare de Descoperirea pe drapel – roșu, spargem balonul roșu. s.a.m.d.Aranjăm silabele.Ce cuvînt am format? Mol-do-va.Cîte silabe are cuvîntul Moldova? Deci azi vom călători într-o țară fermecată care se numește Moldova.Dar îmi spune cineva care este capital țării?Sunteți gata să începem călătoria noastră? Călătorind prin țara noastră vom face cîteva staționări, unde vom îndepli diferite însărcinări.Și la finele activității noastr vă așteaptă o surpriză.Acum închidem ochișorii și ne imaginăm că zburăm lin,lin și la prima însărcinare ne oprim.

Capacitatea de a se exprima corect Baloane: roșu, galben,

Frontal

albastru

Metoda: Diagrama Venn Cu ajutorul imaginilor copiii vor deosebi satele de orașe, vor asemăna.

Dialogul

Continuăm călătoria copii?

Conversație

Imagini

Comportam entul

Închidem ochișorii și zburăm lin,lin, și la următoarea însărcinare noi venim.

cu orașe și sate.

Individual

copiilor

Metoda: Cubului Cubul nostru se roteşte şi la cine se nimereşte vorbeşte .( pe feţele cubului sunt lipite cite o literă din cuvîntul Patrie ).Copiii trebuie să numească litera care nimerește cu fața în sus, și să numească un calificativ care începe cu litera respectivă. P-prietenoasă,primitoare A-aleasă,admirabilă,adorabilă T-tînără R-recunoscătoare I-iubitoare E-extraordinară

Cubul,litere Conversație

În grup Se va aprecia corectitudinea răspunsurilor

Vă place călătoria noastră? Pauza dinamică: Mîinile am ridicat Sus,jos,sus,jos Și din palme batem Unul-doi,unul-doi Apoi capul înclinăm Unul- doi,unul-doi Apoi spatele îndreptăm Unul-doi,unul-doi Tropa,tropa mai vioi Batem din picioare Unul-doi,unul-doi Noi vom crește mareee! Continuăm călătoria noastră în țara fermecată? Închidem ochișorii și zburăm lin,lin și la următoarea însărcinare ne oprim. Rebusul: Pe vertical copiii vor descoperi cuvîntul Moldova 1. Care este mîncarea

Pauza dinamică Frontal

Se va aprecia corectitudinea mișcărilor

2. 3. 4. 5.

6. 7.

tradinională(mămăliga) Cine a fost Ștefan cel Mare? (domnitor) Valuta națională(Leu) Președintele Țării(Dodon) Sărbătoare unde se adună sătenii la o glumă,la un cîntec(Șezătoare) Bogățiile Moldovei(Livezi) Instrument musical(Nai)

Continuăm călătoria? Jocul: Decodarea cuvintelor Copiii își aleg cifre și se aranjează în mod crescător.Alți copii își aleg litere și se aranjează formînd cuvîntele PLAI NATAL. Trecerea la activitățile din centre.Copiilor li se explică ce au de îndeplinit la fiecare centru.Își găsesc locul, în funcție de ecuson. Știință: 1.Decodarea cuvintelor 2.Analiza sonoră a cuvintelor Alfabetizare:

Frontal

Foaia A1

Aprecierea răspunsurilor corecte

Joc didactic

Problematizarea

Frontal

Exercițiul

Cifre și litere decupate

Observarea capacității de menținere a atenției.

Microgru puri

Completăm harta Republicii Moldova cu bogăţiile ei (diferite semințe,crupe) . Artă: Desenăm apoi decupăm figuri cu fetițe și băieței îmbrăcați în haine naționale.Le aplicăm pe un stativ și formăm hora Moldovei.

Reflecție

Încheerea este realizată cu ajutorul tehnicii Trenuțul. Educatorul apreciază modul de desfășurare a activității și comportamentul copiilor. Se aplaudă.

Sumativă Conversația Explicația

Frontal

Evaluarea lucrărilor Aprecieri verbale.