Familia Mea - Proiect Didactic [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA 1

DATA: 27.09.2011 GRADINITA P.N. BEREGSAU-MARE PROFESOR: MIATOV NEVENA TEMA ANUALA: “Cine sunt/suntem?” TEMA PROIECTULUI:” Eu si lumea mea” SUBTEMA: “Familia mea” DOMENII EXPERIENTIALE: Domeniul Stiinta si Domeniul Om si Societate DENUMIREA ACTIVITATILOR: Cunoasterea mediului si Activitate practica FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata TEMA ACTIVITATII: Familia mea TIPUL ACTIVITATII: Consolidare de cunostinte SCOPUL ACTIVITATII: •

Consolidarea si sistematizarea cunostintelor copiilor referitoare la familie, transpunand intr-o lucrare individuala cunostintele dobandite;

OBIECTIVE OPERATIONALE: COGNITIV- INFORMATIONALE • sa priveasca cu atentie imaginea pregatita; • sa enumere membrii familiei din imaginea prezentata; • sa denumesca activitatile desfasurate de fiecare membru al familiei; • sa alcatuiasca cat mai multe intrebari pe baza continutului imaginii, folosind pronumele interogative:”CE?”,”CINE?”,”CAND?”,”UNDE?”,”DE CE?”; • sa descopere materiaalele pe masute; • sa lipesca siluetele umane pe suport conform cerintelor;

PSIHO -MOTORII



sa manuiasca materialul in mod organizat;

• •

sa se organizeze pe grupuri si sa colaboreze intre ei; sa manifeste spirit de echipa;

AFECTIV - EMOTIONALE

STRATEGII DIDACTICE: METODE SI PROCEDEE:conversatia, explicatia, descrierea, dialogul, brainstorming, analiza, explozia stelară. MIJLOACE DE INVATARE:1 stea mare, 5 stele mici, tablou ce reprezinta familia, cinci săgeţi, stelute mici, siluete umane de hartie (tata, mama, fetita, baietel din hartie decupate si de diferite culori),lipici, coli albe; DURATA:70 minute FORMA DE ORGANIZARE:pe grupe, frontal LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa MATERIAL BIBLIOGRAFIC: Breben S., Gancea E.,Ruiu G.,Fulga M.-Metode interactive de grup-Ghid metodic-Editura Arves,Craiova Curriculum pentru invatamant prescolar(3-6/7 ani) MECT,2008 Preda V., Dumitrana M., Programa activitatilor instructive educative in gradinita de copii,Ed.V &I Integral, Bucuresti, 2000 DESFASURAREA ACTIVITATILOR PE DOMENII EXPERIENTIALE Evenimentul didactic Continutul stiintific Strategia Evaluare 2

didactica MOMENT ORGANIZATORIC

CAPTAREA ATENTIEI

REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR

ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR

DIRIJAREA INVATARII

Voi aseza mobilierul si voi pregati cele necesare pentru buna desfasurare a activitatii: • aranjarea masutelor ; • pregatirea materialelor didactice; • aerisirea salii de grupa; • intrarea copiilor ordonata in sala de grupa. Copiii vor fi repartizati in sala de grupa in cinci grupe, dupa culoarea bulinei pe care au ales-o(galben, verde, rosu, albastru, portocaliu). Cei care au aceeasi culoare de bulina se vor aseza la echipa la care gasesc bulina reprezentativa. Captarea atentiei se realizeaza printro ghicitoare: ”Sora, fratele, mamica Tata, bunicul, bunica Ce alcatuiesc cu totii? Hai ghiceste daca poti!” (Familia) DS-Cunoasterea mediului Voi purta o scurta discutie despre familie si pun o intrebare: “-Cum ar fi sa nu avem o familie?” Desigur ca vor aparea si multe intrebari.Voi concluziona: Familia reprezinta cea mai de pret comoara a noastra, este locul unde intodeauna ne vom simti in siguranta, iar parintii sunt cei care vor veghea la linistea copiilor lor. Voi anunta copiii ca vom desfasura o activitate interesanta folosind materialele pregatite :o plansa mare ce cuprinde imaginea unei familii, cinci stelute mici si una mare din care vom afla din cine este formata o familie si care sunt actiunile fiecarui membru al familiei .

Se organizeaza colectivul de prescolari sub forma de semicerc,iar in mijlocul lor se aranjeaza stelutele.In mijloc este asezata o 3

Observarea comportamentului;

Corectarea tinutei Explicatia

Surpriza

Interesul pentru continutul surprizei

Conversatia

Proba orala: Recunoasterea elementelor specifice familiei.

Brainstorming

Conversatia

Explicatia

Proba orala. Descrierea materialului pregatit si a

OBTINEREA PERFORMANTEI

steluta mare,iar peste ea se aseaza o imagine mare ce reprezinta” Familia in bucatarie” Celelalte 5 stelute mici se aseaza in jurul stelutei mari,atentionand copiii ca pe fiecare steluta este scrisa cate o intrebare,cu culori diferite.Intrebarile folosite sunt:CE?, CINE?,UNDE, CAND?,DE CE? Astfel, copiii vor retine ca intrebarea „CE?”este scrisa cu rosu, „CINE?” cu culoarea verde, „CAND”cu culoarea galbena, „UNDE?”cu Conversatia culoarea albastra si „DE CE?” cu culoarea portocalie. Pe rand, educatoarea le citeste intrebarea de pe steluta si le explica ca fiecare echipă trebuie sa gaseasca cat mai multe intrebari referitoare la imaginea prezentata,folosind intrebarea de pe steluta aleasa. Toti copiii privesc cu interes Observatia imaginea “Familia in bucatarie” si formuleaza, in grup, cat mai multe Explicatia intrebari legate de imagine. Pentru a obtine cat mai multe conexiuni intre intrebarile descoperite se stabileste ordinea adresarii intrebarilor (CE, CINE, UNDE, CAND, DE CE). Pe rand, fiecare grup vine langa Explozia imagine si adreseaza intrebarile stelara celorlalte grupe, acestia raspund si astfel se stimuleaza activitatea grupelor. CE ? • • • • •

Ce vedeti in aceasta imagine? Ce face mama ? Ce face tata? Ce forma are masa? Ce formeaza toate persoanele din imagine?

CINE? • Cine a intrat in casa? • Cine aranjeaza tacamurile la masa? • Cine gateste? • Cine ajuta baiatul la aranjarea mesei? 4

Dialogul

sarcinilor de lucru.

Proba orală Realizarea sarcinilor de lucru;

Formularea rapida a intrebarilor si raspunsul la intrebari

ASIGURAREA RETENTIEI SI A TRANSFERULUI

EVALUARE

CAND? • Cand mananca membrii familie? • Cand vine tatal acasa? • Cand se intalneste toata familia? UNDE? • Unde serveste masa familia? • Unde aseaza baiatul tacamurile? • Unde sunt asezate cratitele? • Unde se afla asezata masa? • Unde sunt aseazate scaunele? DE CE ? • De ce aseaza baiatul masa ? • De ce gateste mama ? • De ce ajuta fetita baiatul? • De ce a venit tatal acasa? • De ce mama poarta sort? • De ce mama si-a acoperit capul cand gateste? • De ce amesteca mama in mancare? Dupa fiecare intrebare adresata si dupa fiecare raspuns corect primit, fiecare echipa va primi o steluta.La final vom numara stelutele primite, astfel vom centraliza care eschipa a raspuns mai bine. Tranzitie:”Familia mea” DOS-Activitatea practica Copiii au de lipit pe o foie A4 siluete umane decupate (tata, mama, frate sora).Isi aleg din tavite siluetele membrilor familiilor lor in functie de cine este compusa familia lor. • Copiii se aseaza la mese; • Se intuieste materialul; • Explicarea si demonstrarea modului de lucru; • Exercitii pregatitoare; • Relizarea temei de catre copiii; Voi indruma copiii, prin sugestii, pentru a finaliza lucarea conform cerintelor si voi scrie numele. copilului pe lucrare. La final copiii vor explica din cine 5

Interpretarea cantecului cu gesturi specifice

Explicatia Conversatia Exercitiul individual

Observarea comportamentului fiecarui copil .

Aprecieri

INCHEIEREA ACTIVITATII

este compusa familia lor si daca au respectat cerintele date de educatoare. Lucrarile vor fi asezate intr-o mini expozitie. Se fac aprecieri asupra modului de desfasurare a activitatii si li se ofera copiilor recompense . La final, copiii canta cantecul de tranzitie : « Randul iute sa-l formam » si parasesc sala de grupa.

Conversaţia

Conversatia Interpretarea cantecului cu miscari specifice

verbale. Recompense

Observarea comportamentului

UNDE ?

„EXPLOZIA STELARĂ” Ce?, Cine? Unde?, Când?, De ce? 6

CE? CI

NE? UNDE?

CAND ?

DE CE?

7

8