Proiect Didactic Facem Ordine in Camara Toamnei [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DIDACTIC

DATA: GRĂDINIŢA nr. 211 EDUCATOARE: Grigorescu Amelia NIVEL: I GRUPA: mijlocie 5 DOMENIUL DE ACTIVITATE: Domeniul stiinte, Activitate matematica TEMA : "Facem ordine in camara" TIPUL ACTIVITĂŢII: : formare de cunoștințe, priceperi și deprinderi FORMA DE REALIZARE: Joc didactic SCOPUL: -Clasifica fructelor după formă, culoare sau mărime. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1: Sa aseza fructele pe rafturi in funcţie de criteriul dat;(forma si culoare) SARCINA DIDACTICĂ: Realizarea grupelor de fructe după criteriul culoare si forma REGULA JOCULUI: -

Sa aseza fructele - pe rafturi după formă, ghidându-se după ,,etichetele”

-

aplicate pe rafturi ( struguri, mere,pere, gutui,prune). Sa aseze roadele toamnei după culoare, folosind drept lădițe câteva coli de carton colorat (roșu, galben, verde, violet).

ELEMENTE DE JOC: stimulente, aplauze, competiţia, mânuirea materialelor.

METODE

SI

PROCEDEE:

conversaţia, explicaţia, demonstratia, problematizarea, jocul, lucrul individual.

exerciţiul,

MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT:, stimulente, fişe de lucru, coli colorate, fructe(mere, pere, struguri, gutui, prune),rafturi, etichete cu fructe. FORME DE ORGANIZARE : frontal, pe echipe; MATERIAL BIBLIOGRAFIC -Curriculum pentru invăţâmantul preşcolar, Prezentări şi explicitări, Editura Didactica Publishing House, Bucureşti, 2009. -Toma Georgeta, Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru invatamantul prescolar, Nivel 1, Editura Delta Cart Educational, Pitesti, 2008. -Revista invaţământului preşcolar Nr.1-2, Editura Arlequin, 2011.

DURATA: 20-25 min

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII Evenimente didactice 1.Captarea atenţiei

Conţinutul activitatii

Educatoarea prezintă materialele didactice care vor fi folosite pentru activitate .

Strategii didactice

Evaluare (instrumente, indicatori)

Conversatia

Expunerea

2.Anunţarea temei şi precizarea obiectivelor

Se anunta titlul jocului “Sa facem ordine in camara Toamnei”, si obiectivele activitatii in termeni accesibili

Conversatia

Explicatia

3.Reactualizare a cunostintelor

Inainte de inceperea jocului le vor fi adresate copiilor cateva intrebari legate de anotimpul toamna: In ce anotimp suntem? Ce se intampla cu pasarile calatoare? Care sunt fenomenele specific anotimpului toamna?

Evaluare curenta

Conversatia

Verificarea orala 4. Prezentarea continutului si dirijarea invatarii

Copiii sunt asezati in forma de cerc pe covor iar in mijlocul covorului sunt asezate diferite fructe de toamna

Copiii vor trebui sa aseze fructele pe rafturi in functie de forma ghidanduse dupa etichetele lipite pe acestea.

Instructajul verbal

Evaluarea curenta

Apoi acestia vor trebui sa aseze

roadele

toamnei

după

culoare,

folosind

drept lădițe câteva coli de carton

colorat

(roșu,

galben, verde, violet,).

Aprecieri stimulative

Pe tot parcursul jocului Demonstratia sunt antrenaţi toţi copiii să răspundă. Ei vor fi încurajaţi să participe la activitate, pentru ca la final vor fi recompensati.

6. Evaluarea si Aprecierea rezultatelor incheierea fişelor de lucru aplicate; activitatii Autoaprecieri şi aprecieri ale copiilor referitoare la activităţile desfăşurate de ei si de intreaga grupa.

Stimulente diploma pentru cel mai bun matematician.