31 0 65KB
PROIECT DIDACTIC
DATA: GRĂDINIŢA nr. 211 EDUCATOARE: Grigorescu Amelia NIVEL: I GRUPA: mijlocie 5 DOMENIUL DE ACTIVITATE: Domeniul stiinte, Activitate matematica TEMA : "Facem ordine in camara" TIPUL ACTIVITĂŢII: : formare de cunoștințe, priceperi și deprinderi FORMA DE REALIZARE: Joc didactic SCOPUL: -Clasifica fructelor după formă, culoare sau mărime. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1: Sa aseza fructele pe rafturi in funcţie de criteriul dat;(forma si culoare) SARCINA DIDACTICĂ: Realizarea grupelor de fructe după criteriul culoare si forma REGULA JOCULUI: -
Sa aseza fructele - pe rafturi după formă, ghidându-se după ,,etichetele”
-
aplicate pe rafturi ( struguri, mere,pere, gutui,prune). Sa aseze roadele toamnei după culoare, folosind drept lădițe câteva coli de carton colorat (roșu, galben, verde, violet).
ELEMENTE DE JOC: stimulente, aplauze, competiţia, mânuirea materialelor.
METODE
SI
PROCEDEE:
conversaţia, explicaţia, demonstratia, problematizarea, jocul, lucrul individual.
exerciţiul,
MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT:, stimulente, fişe de lucru, coli colorate, fructe(mere, pere, struguri, gutui, prune),rafturi, etichete cu fructe. FORME DE ORGANIZARE : frontal, pe echipe; MATERIAL BIBLIOGRAFIC -Curriculum pentru invăţâmantul preşcolar, Prezentări şi explicitări, Editura Didactica Publishing House, Bucureşti, 2009. -Toma Georgeta, Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru invatamantul prescolar, Nivel 1, Editura Delta Cart Educational, Pitesti, 2008. -Revista invaţământului preşcolar Nr.1-2, Editura Arlequin, 2011.
DURATA: 20-25 min
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII Evenimente didactice 1.Captarea atenţiei
Conţinutul activitatii
Educatoarea prezintă materialele didactice care vor fi folosite pentru activitate .
Strategii didactice
Evaluare (instrumente, indicatori)
Conversatia
Expunerea
2.Anunţarea temei şi precizarea obiectivelor
Se anunta titlul jocului “Sa facem ordine in camara Toamnei”, si obiectivele activitatii in termeni accesibili
Conversatia
Explicatia
3.Reactualizare a cunostintelor
Inainte de inceperea jocului le vor fi adresate copiilor cateva intrebari legate de anotimpul toamna: In ce anotimp suntem? Ce se intampla cu pasarile calatoare? Care sunt fenomenele specific anotimpului toamna?
Evaluare curenta
Conversatia
Verificarea orala 4. Prezentarea continutului si dirijarea invatarii
Copiii sunt asezati in forma de cerc pe covor iar in mijlocul covorului sunt asezate diferite fructe de toamna
Copiii vor trebui sa aseze fructele pe rafturi in functie de forma ghidanduse dupa etichetele lipite pe acestea.
Instructajul verbal
Evaluarea curenta
Apoi acestia vor trebui sa aseze
roadele
toamnei
după
culoare,
folosind
drept lădițe câteva coli de carton
colorat
(roșu,
galben, verde, violet,).
Aprecieri stimulative
Pe tot parcursul jocului Demonstratia sunt antrenaţi toţi copiii să răspundă. Ei vor fi încurajaţi să participe la activitate, pentru ca la final vor fi recompensati.
6. Evaluarea si Aprecierea rezultatelor incheierea fişelor de lucru aplicate; activitatii Autoaprecieri şi aprecieri ale copiilor referitoare la activităţile desfăşurate de ei si de intreaga grupa.
Stimulente diploma pentru cel mai bun matematician.