Proiect Didactic: Comunicare În Limba Română [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

Proiect didactic Clasa: Pregătitoare Data: 29..04.2013 Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Comunicare în limba română Unitatea tematică : ,,Vreau să am o meserie” Forma de realizare: lecţie integrată Subietul lecţiei: ,,Ce stim despre meserii?” Conţinuturi: •

Comunicarea orală – dialoguri pe teme familiare (despre meserii)



Citirea literelor, silabelor, cuvintelor.

Tipul lecţiei: consolidare şi sistematizare de cunoştinţe Domenii integrate: • Comunicare în limba română • Dezvoltare personală • Matematică şi explorarea mediului • Arte vizuale şi lucru manual • Muzică şi mişcare Competenţe specifice • Comunicare în limba română: 1.1. Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar si rar 1.3. Identificarea cuvintelor din enunţuri scurte, rostite clar si rar 1.4. Identificarea silabelor şi a sunetului iniţial si final în cuvinte clar articulate 3.1. Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari şi mici de tipar 2.3. Participarea la dialoguri scurte, în situaţii de comunicare uzuală Competenţe integrate • Dezvoltare personală: 2.2. Identificarea şi aplicarea regulilor de comunicare specifice în activitatea şcolară 3.1. Identificarea unor rutine în activitatea şcolară



Matematica si explorarea mediului: 1.1.Recunoaşterea numerelor în concentrul 0-10; 1.2.Compararea cardinalelor unor mulţimi având cel mult 10 obiecte 3.2. Manifestarea curiozităţii pentru obsrvarea unor fenomene/procese/structuri repetitive simple din mediul apropiat, în scopul identificării unor regularitaţi • Arte vizuale si lucru manual: 2.3.Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/construcţii simple, pe baza interesului direct Obiective operaţionale:

• • • • • • • • •

• Cognitive : să identifice simbolurile adecvate caracteristicilor zilei (vreme, anotimp) să formuleze răspunsuri la ghicitori să asocieze numele profesiei cu litera corespunzătoare sunetului iniţial din cuvânt să formuleze enunţuri corecte din punct de vedere gramatical să rezolve sarcinile fişei • Motrice: să manuiasca materialul intuitiv să realizeze un puzzle din piesele primite • Afective: să colaboreze în rezolvarea sarcinilor să manifeste spirit de competiţie

Resurse: •

Metodologice

Strategii didactice: a) Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, metoda „Ciorchinele”, munca in perechi; b) Mijloace de învăţământ : panoul „Întâlnirea de dimineaţă”, „căsuţa cu surprize”, jetoane cu imagini reprezentând meserii, ghicitori despre meserii, litere, fişe de lucru, carioci, piese pentru puzzle, lipici ; c) Forme de organizare : frontală, pe grupuri, individual • Temporale: 50 minute • Umane: 14 elevi • Forme şi tehnici de evaluare : obesrvarea sistematică, aprecieri verbale, evaluare reciprocă, stimulente V. Bibliografice: • Curs formare: “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competentelor cheie la scolarii mici - program de formare continuă de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din învătământul primar.



MECTS -„Programa pentru disciplinele Comunicare în limba romană, Matematică si explorarea mediului, Arte vizuale si lucru manual, Dezvoltare personala, aprobată prin ordinul ministrului nr.3656/29.03.2012”, Bucuresti, 2012; Evenimentul Didactic 1.Moment organizatoric

Compet. specifice DP – 2.2 3.1

MEM -1.1;1.2; 3.2

DLC – 1.1

2.Captarea atenţiei

MEM -1.1

DLC – 1.1

3.Anunţarea temei

4.Dirijarea învăţării prin anuntarea selectiva a obiectivelor

MEM -1.1

Conţinutul ştiinţific

Creez climatul optim desfăşurării activităţilor propuse. Elevii sunt invitaţi să se aşeze pe covoraş pentru întâlnirea de dimineaţă. C Dirijez o conversaţie pe următoarele teme : ●Salutul Haideti să ne adunăm, Un semicerc să formăm. Invitatii-i salutăm: Bună dimineaţa! Un gând bun noi le urăm: Bine aţi venit! ●Prezenţa După ce ne-am adunat Si frumos ne-am salutat Colegii ne-am întâlnit Oare cine n-a venit?” ●Repere temporale (anotimpul, ziua din P săptămână, data, luna, anul) ●Calendarul naturii – prezentat de meteorologul de serviciu ●Mesajul zilei: De eşti harnic şi munceşti, Tu, in viaţă, reuşeşti!” În căsuţa cu surprize copiii găsesc materialele necesare desfăşurării activităţilor din ziua respectivă: C -plicuri numerotate , având mesaje diferite: 1.MESERIE 2.BANI 3.HĂRNICIE 4.RĂSPLATĂ - o scrisoare de la d-nul director al şcolii prin care sunt invitaţi să participe la un concurs: „Suntem harnici, pricepuţi, la muncă neîntrecuţi!” Astăzi vom acepta provocarea si vom participa la concurs. Deschizând plicurile în ordinea în care sunt numerotate vom rezolva sarcinile concursului. Primul plic : MESERIE C – reactualizarea cunoştinţelor despre meserii - intuiesc, după mesajul scris pe plic şi după materialele descoperite, tema abordată E Proba nr.1: jocul „Ghiceşte si potriveşte!” Prezint copiilor succesiunea regulilor :



Descifrarea ghicitorilor 2. Alegerea jetoanele ce reprezintă profesia descoperită prin intermediul ghicitorii 3.Aşezarea imaginii la panou, facând asocierea cu litera corespunzătoare sunetului iniţial si grupa potrivită. Copiii vor fi solicitaţi să observe criteriul după care am alcătuit piramida meseriilor: -meserii care oferă servicii oamenilor -meserii care asigură hrana oamenilor - meserii care asigură educaţia oamenilor - meserii care asigură asistenţa medicală Voi solicita copiii să alcatuiască propoziţii folosind cuvântul „MESERIE”.

DLC – 1.1; 1.3; 1.4

5. Obţinerea performanţei

6. Asigurarea feed-backului

Pentru urmatoarea probă ,copiii vor merge la mese. Grupaţi în perechi vor rezolva AV/LMsarcinile unei fişe. 2.3 Proba nr. 2 - Fişă de lucru Sarcinile fişei: 1. Rezolvaţi puzzle-lul prin lipirea bucăţelelor primite. DLC – 1.4; 2. Ordonaţi silabele pentru a descoperi 3.1 denumirea profesiei. Scrieţi în cerculeţul din dreapta cifra corespunzătoare numărului de litere din cuvântul descoperit. 3. Uniţi cuvântul cu imaginea corespunzătoare. 4. Scrieţi în căsuţă atatea liniuţe câte silabe are cuvăntul DLC – 1.1; DP – 2.2

7. Incheierea activităţii MM-3.1

E i

P m

C

E

E

P z

Dupa rezolvarea sarcinilor, copiii vor expune fişele, pentru a putea fi vizualizate C de colegi. Vor explica, în perechi, modul cum au rezolvat sarcinile fişei. Are loc o scurtă conversaţie despre E importanţa fiecărei meserii. Concluzie: Este bine ca fiecare om să se pregăteasca pentru o meserie care il va ajuta să ducă o viaţă decentă. Se vor face aprecieri generale si individuale asupra participării elevilor la lecţie, precum şi asupra comportamentului lor pe parcursul C orei. Vor audia cantecul „Sunt atatea meserii”, prezentat pe calculator.

ANEXE: fişe, ghicitori despre meserii, piramida meseriilor

1. Rezolvaţi puzzle-lul prin lipirea bucăţelelor primite. 2. Ordonaţi silabele pentru a descoperi denumirea profesiei. Scrieţi în cerculeţul din dreapta cifra corespunzătoare numărului de litere din cuvântul descoperit.

3. Uniţi cuvântul cu imaginea corespunzătoare. 4. Scrieţi în căsuţă atatea liniuţe orizontale câte silabe are cuvăntul

Î N V Ă Ţ Ă T O A R E

Doamna este............................................................................................

cărţi

cre-tă

ta-blă

sti-lou

1. Rezolvaţi puzzle-lul prin lipirea bucăţelelor primite. 2. Ordonaţi silabele pentru a descoperi denumirea profesiei. Scrieţi în cerculeţul din dreapta cifra corespunzătoare numărului de litere din cuvântul descoperit. 3. Uniţi cuvântul cu imaginea corespunzătoare. 4. Scrieţi în căsuţă atatea liniuţe orizontale câte silabe are cuvăntul

D O C T O R I Ţ Ă

Doamna este............................................................................................

fa-şă

ste-tos-cop

se-rin-gă

am-bu-lan-ţă

1. Rezolvaţi puzzle-lul prin lipirea bucăţelelor primite. 2. Ordonaţi silabele pentru a descoperi denumirea profesiei. Scrieţi în cerculeţul din dreapta cifra corespunzătoare numărului de litere din cuvântul descoperit. 3. Uniţi cuvântul cu imaginea corespunzătoare. 4. Scrieţi în căsuţă atatea liniuţe orizontale câte silabe are cuvăntul

M U Z

I C I A N

Domnul este............................................................................................ vi-oa-ră trom-pe-tă

pi-an

a-cor-de-on

1. Rezolvaţi puzzle-lul prin lipirea bucăţelelor primite. 2. Ordonaţi silabele pentru a descoperi denumirea profesiei. Scrieţi în cerculeţul din dreapta cifra corespunzătoare numărului de litere din cuvântul descoperit. 3. Uniţi cuvântul cu imaginea corespunzătoare. 4. Scrieţi în căsuţă atatea liniuţe orizontale câte silabe are cuvăntul.

P I C T O R

Domnul este............................................................................................

a-cua-re-le ioa-ne

pen-su-le

şe-va-let

cre-

1. Rezolvaţi puzzle-lul prin lipirea bucăţelelor primite. 2. Ordonaţi silabele pentru a descoperi denumirea profesiei. Scrieţi în cerculeţul din dreapta cifra corespunzătoare numărului de litere din cuvântul descoperit. 3. Uniţi cuvântul cu imaginea corespunzătoare. 4. Scrieţi în căsuţă atatea liniuţe orizontale câte silabe are cuvăntul.

M E C A N I C

Domnul este............................................................................................

tent

roa-tă

u-lei

şu-ru-buri

pa-

1. Rezolvaţi puzzle-lul prin lipirea bucăţelelor primite. 2. Ordonaţi silabele pentru a descoperi denumirea profesiei. Scrieţi în cerculeţul din dreapta cifra corespunzătoare numărului de litere din cuvântul descoperit. 3. Uniţi cuvântul cu imaginea corespunzătoare. 4. Scrieţi în căsuţă atatea liniuţe orizontale câte silabe are cuvăntul.

C O F E T A R

Domnul este............................................................................................ ca-nă cân-tar

mi-xer

a-ra-gaz

1. Rezolvaţi puzzle-lul prin lipirea bucăţelelor primite. 2. Ordonaţi silabele pentru a descoperi denumirea profesiei. Scrieţi în cerculeţul din dreapta cifra corespunzătoare numărului de litere din cuvântul descoperit. 3. Uniţi cuvântul cu imaginea corespunzătoare. 4. Scrieţi în căsuţă atatea liniuţe orizontale câte silabe are cuvăntul.

C R O I T O R E A S Ă

Doamna este............................................................................................

a-ţă

ac

Ieri te-a fotografiat, Filmul l-a developat, Azi zâmbeşte pe hârtie

me-tru

foar-fe-că Ciorbe, supe, sărmăluţe, Sosuri bune, chifteluţe Pregăteşte iscusit

Chipul din fotografie. (FOTOGRAFUL)

Căci e meşter la gătit. (BUCĂTARUL)

De vrei să mănânci ceva, Doar la el poţi comanda Şi-ţi va aduce îndată Comanda şi nota de plată. (OSPĂTARUL)

Te învăţa să citeşti, Să scrii şi să socoteşti, Munca să o preţuieşti De vrei bun şi drept să creşti. (ÎNVĂŢĂTO

Poartă pistol şi baston, Hoţii îi prinde uşor. Girofarul îl porneşte Atunci când o urgenţă este. (POLIŢISTUL)

Ea lucrează cu cei mici Având o grupă de pitici. Este o bună povestitoare, Meseria-i de ........... (EDUCATOARE)

El ştie că să vopsească Cu pensulă şi cu pistol, După gustul tuturor Meseria-i de ....... (VOPSITOR)

Te consultă şi-ţi prescrie Potrivită doctorie. Cum să nu fii bucuros Când te face sănătos?! (MEDICUL)

Lângă baltă-l poţi vedea, Peşte mult să prindă-ar vrea: Şalău, ştiucă, somn, homar. Meseria-i de........... (PESCAR) Cu aromă-mbietoare, Pâinea rumenă apare. Din cuptorul dogorit Cine-o scoate mulţumit? (BRUTARUL)

PIRAMIDA MESERIILOR

SĂNĂTATE

M

SERVICII HRANĂ EDUCAŢIE P B E Î

P O F V B