35 1 66KB
PROIECT DE LECȚIE
DATA: 29.11.2022 UNITATEA ȘCOLARĂ: Colegiul Național Pedagogic ,,Ștefan Velovan” PROF. ÎNV. PRIMAR: Sârbu Melania Antoaneta PROFESOR METODIST: Mihăescu Cristian PROFESOR COORDONATOR: Voinescu Vasile PROPUNĂTOR: Bălăceanu Ania-Corina CLASA: a III-a B ARIA CURRICULARĂ: Arte și tehnologii DISCIPLINA: Muzică și mișcare UNITATEA TEMATICA: Portativul-Cheia SOL SUBIECTUL/TEMA LECȚIEI : Portativul-Cheia Sol TIPUL LECȚIEI: dobândirea de cunoștinte priceperi și deprinderi Competente generale: 1. Receptarea unor cântece pentru copii şi a unor elemente simple de limbaj muzical 2. Interpretarea de cântece pentru copii, cu mijloace specific vârstei
Competente specifice: 1.2. Corelarea înălțimilor de sunete și a valorilor de note și pauze cu notația muzicală; 2.1. Cântarea individuală, în mici grupuri, în colectiv însoțită de elemente de mișcare cu diferențieri expresive; 2.2. Utilizarea notației înălțimilor sunetelor și valorilor ritmice ale notelor și pauzelor pentru însușirea unor cântece; Obiective operationale: A. Cognitive: O1. Să identifice rolul Cheii Sol în scrierea și intonarea diferitelor opere muzicale (“Sunt roman” Muzică: G. Breazul si N.Saxu). O2. Să intoneze corect cântecul “ Sunt român” respectând durata și înălțimea sunetelor muzicale,limita melodică. O3. Să respecte ordinea de intonare pe grupe a cântecului “Sunt român” O4. Să intoneze corect cântecul învățat. O5. Să utilizeze corect elementele de tehnică vocală (respirație, emisie, dicție). O6. Să cunoască legăturile dintre text și melodie, între stofă, refren și melodie. B. Psiho-motorii: O7. Să adopte o poziţie corectă în timpul lecției. C.Afective: O8. Să manifeste interes pentru activitate
STRATEGIA DIDACTICĂ: Metode,procedee si tehnici didactice: conversația, explicația, demonstrația, observația dirijată, problematizarea, exercițiul.
Resurse materiale: manualul, calculatorul. Forme de organizare a activitatii: frontală- individuală, pe grupe. Forme de evaluare: continuă- formativă realizată prin: observarea sistematică a comportamentului și a răspunsurilor elevilor, verificare orală Resurse umane: elevii Resurse de timp: 50 minute Locul de desfășurare: sala de clasă Bibliografie: - “Didactica predarii în învățământul preșcolar și primar”, Ramona Pachef și Cristina Maican, 2012, pagina 65 - Programa şcolară pentru MUZICĂ ŞI MIŞCARE clasele a III-a și a IV-a Aprobată prin ordin al ministrului Nr. 5003 /2.12.2014 - “Didactica educației muzicale în învățământul primar”, Georgeta Aldea și Gabriela Munteanu, E.D.P, București, 2001, pagina 138
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII Etapele activității/ Timpul alocat Moment Organizatoric 1 min.
Captarea atențieiReactualizarea cunostintelor 2 min
C.S/ Ob. op.
Continutul invatarii Activitatea propunatorului
Se asigură condițiile optime realizării activității: aerisirea clasei, așezarea elevilor în bănci, pregătirea materialului didactic necesar.
O să apelez la o ghicitoare atât pentru a stârni interesul elevilor,cât și pentru a le capta atenția. “Am cinci linii paralele, Patru spații între ele.” (Portativ) Pe parcursul activității o să apelez la diferite modalități de captare a atenției de câte ori este necesar.
Activitatea elevilor
Se așază în bănci și își pregătesc instrumentele și materialele necesare orei.
Ascultă cu atenție ghicitoarea propusă și încearcă să-și dea seama de răspunsul acesteia.
Strategia didactica
Forme de
Metode
Mijloace
Forma de
didactice
didactice
organizare
Conversația euristică
Conversația Explicația
Manualul
evaluare
Frontalindividuală
Frontalindividuală
Observarea sistematică
Anunțarea temei și obiectivelor 2 min.
Propunătorul anunță subiectul lecției de azi și face o scurtă prezentare a lecției ce va fi susținută
Elevii deschid caietele și notează data și titlul lecției.
Frontalindividuală
Propunătorul notează data și titlul pe tablă și îndeamnă elevii să facă acelasi lucru în caietele speciale.
Dirijarea învățării
Propunătorul afișează un portativ pe tablă.
35 min.
-“Cine incearcă să ne spună ce este portativul?” “Portativul este un grup de cinci linii și patru spații, pe care se scriu notele muzicale” -“Acum ca am stabilit ce este portativul, haideți să-l completăm. Cu ce să începem? Ați observat cu ce începe fiecare portativ? Știe cineva cum se numește semnul?” -“Hadeți să înțelegem împreună și care este rolul cheii sol”.
Elevii încearcă să dea o propiee definiție a portativului.
Conversația Observarea sistematică
Notează cu atenție definiția din manual în caiete. Manifestă deosebită atenție la întrebările și indicațiile propunătorului.
Manualul Explicația
Elevii notează în caiete câteva informații despre cheia sol
Aprecieri verbale Exercicițiul Demonstrația
Propunătorul explică rolul cheii sol:“La începutul unui portativ pe care urmează să scriem notele muzicale se notează, de obicei, cheia Sol.” Propunătorul desenează cheia sol pe portativul după dând elevilor indicații cu privire la modul în care trebuie să procedeze în realizarea reprezentării grafice; -“Haideți să scriem împreună cheia sol.Începem de pe cea de-a doua linie a portativului și ne oprim sub portativ.” Propunătorul propune spre învățare cântecul din manual “Sunt român”.
Observarea sistematică Frontalindividuală
Elevii desenează cheia sol după exemplul propunătorului.
Aprecieri verbale. Frontalindividuală
Analizează versurile împreună cu elevii citindu-le prin despărțire în silabe.
Elevii citesc în cor versurile cântecului împreună cu propunătorul.
Propunătorul le va pune cântecul audio elevilor
Elevii cântă împreuna cu propunătorul.
Propunătorul cântă împreună cu elevii cântecul. Pentru a consolida tot ce au invățat, propunătorul lucrează cu elevii exercițiile din auxiliar.
Elevii își deschid auxiliarele.
Auxiliar
1. -a) Numerotează liniile portativului. Conversația
-b)Numerotează spațiile portativului.
Exercițiul
2. Copiază notele pe portativele date. 3. Exersează scrierea cheii Sol 4. Completează portativele cu cheia Sol
Asigurarea feedback-ului și performanței 8 min.
O să li se propună elevilor un Joc muzical: Elevii o să fie distribuiți in două grupe (fete și băieți) pe care îl vor cânta pe rând;
Conversația Interpretează cântecul după indicațiile date.
-Ț
Evaluarea 2 min.
Este realizată prin aprecieri verbale legate de activitatea elevilor.