Proiect de Lectie Muzica Bun Iarna Cantec [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

Proiect de activitate Data: 14.01.2020 Grupa: Mare ,,B” Tema – Când/cum și de ce se întâmplă Subtema – ,,Iarnă, iarnă, eşti frumoasă!” Domeniul: Estetic și Creativ Categoria de activitate: Educatie muzicală Tema activității: Cântec „Uite, cum mai ninge-afară” - predare Joc cu text şi cânt „Căluşeii” – repetare Tipul de activitate: mixt Scop:  Formarea capacităţii de exprimare prin muzică;  Educarea interesului și a dragostei pentru interpretarea unor cântece şi jocuri muzicale. Obiective operaţionale:  să reproducă fragmentele folosite pentru încălzirea vocii;  să cânte în cor, în grupuri mici și individual;  să respecte semnalul de început, de sfârșit, linia melodică și ritmul cântecului;  să respecte poziţia corectă în timpul interpretării, în vederea unei respiraţii corecte şi a emiterii corespunzătoare a sunetelor;  să execute corect mişcările în concordanță cu textul;  să respecte regulile jocului muzical;  să-și exprime trăirile afective ce corespund melodiei și textului. Strategii didactice: - Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, jocul - Mijloace de învăţământ: recompense, culegere de cântece şi ghicitori, calculator, telefonul mobil Forma de realizare: frontal, pe grupe, individual Material bibliografic:     

M.E.N-,, CURRICULUM PENTRU EDUCAŢIE TIMPURIE (COPII DE LA NAȘTERE LA 6 ANI)-2018-„ Ana, Motora, Ionescu – Cântece şi jocuri muzicale pentru preşcolari, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 1980 Mihaela, Modoran, – Metodica activităţilor instructiv – educative în învăţământul preprimar, Editura Didactica Nova, Craiova, 2008 https://www.youtube.com/watch?v=kMEE-JQTiFY (clipul video al cântecului); ,, Jocuri muzicale pentru copii mari si mici”, Jean Lupu, Mihaela Stăneci, Editura Sigma Primex,1999

EVENIMENT DIDACTIC I. Momentul organizatoric

II. Captarea atenţiei

III. Anunţarea temei și enunțarea obiectivelor

CONŢINUT ŞTIINŢIFIC

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

- Aerisirea sălii de grupă. - Așezarea scăunelelor sub formă de semicerc -Intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă. Se va face sub formă de surpriză: Zâna Iarnă a trecut pe aici și ne-a lăsat o cutie cu surprize, și o scrisoare. Ia să vedem ce scrie în scrisoare: ,, Dragi copii, Am trecut pe la voi dar voi nu erați în clasă. Așa că v-am lăsat această cutie pe care trebuie s-o deschideți numai după ce o să vă aud cântând un cântec despre Iarnă.” - În ce anotimp suntem noi acum? - Vouă vă place iarna? - Ce cântece am învățat noi despre Iarnă? - Probabil că Zânei Iarna i-a plăcut cum ați cântat voi la serbare și de aceea vrea să-i mai cântăm.

Elementul-surpriză Conversaţia Explicaţia Frontal

Conversaţia Astăzi vom învăţă cântecul ”Uite, cum mai ninge-afară!” și pentru că Explicaţia vouă vă place să vă jucați foarte mult vom repeta jocul cu cânt care se Frontal numește ,,Căluşeii”. Trebuie să mă urmăriți cu atenție pentru a învăța conținutul cântecului, să păstrați poziţia corectă pe scăunel, să respiraţi corect în timp ce cântați, să respectați semnalul de începere și să cântaţi toţi odată.

Observarea comportamentului copiilor

Observarea comportamentului copiilor

IV.Dirijarea învăţării

Exerciţii de respiraţie Pentru a cânta frumos trebuie să ne pregătim puțin vocile: ”Mirosim flori”, “Suflăm lumânările de pe tort”. Exerciţii de dicţie Repetarea silabisită a unor versuri din cântecul "Uite, cum mai ningeafară!”. Exerciţii de intonaţie Ma, me, mi, mo, mu( pe diferite tonalități) - Se vor efectua apoi câteva exerciţii muzicale pregătitoare pentru omogenizarea vocilor copiilor(vom imita cântatul la vioară pe melodia cântecului) . Interpretarea model a cântecului Voi interpreta interpreta cântecul, apoi voi recita versurile şi le voi repeta cu toti elevii, în cor. Vom urmări apoi si clipul video cu conţinutul cântecului. Urmează repetarea iarăşi a cântecului şi precizari asupra modului de interpretare corectă a lui. Executarea cântecului împreună cu copiii Se va trece la însuşirea noului cântec cu toată clasa, urmărindu-se intonaţia si dicţia (pe fragmente şi în întregime). Apoi se va repeta cântecul de 2-3 ori împreună cu copiii, in dialog muzical educatoare-copii, copii-copii, nuanţat tare-încet, în gând.

V.Obtinerea performanţei

După ce copiii au învăţat versurile şi melodia cantecului îi voi impărţi în două grupe: fetele si băieţii. Pe rând, fiecare grupă va cânta o dată cântecul, iar membrii celeilalte grupe vor aplauda Vor fi solicitaţi 2-3 elevi să cânte individual.În timpul executării cântecului atenția educatoarei va fi îndreptată către o interpretare corectă și nuanțată. De asemenea se va urmări și pronunțarea corectă a cuvintelor din text. Se va înregista pe telefonul mobil interpretarea cântecului de către copii şi apoi inregistrarea va fi audiată de către întreaga grupă de preşcolari . Repetarea jocului cu text şi cânt Voi solicita copiii să-şi reamintească titlul jocului. În timp ce ei vor repeta jocul,, Căluşeii”, eu voi urmări executarea

Aprecierea corectitudinii efectuării exerciţiilor de respiraţie

Conversaţia Explicaţia Demonstraţia Exerciţiul Frontal Aprecierea corectitudinii intonării cântecului

Telefonul mobil Conversaţia Exerciţiul Jocul Frontal Pe grupe Individual

Aprecieri verbale Observarea comportamentului Aprecierea respectării regulilor jocului

VI. Încheierea activităţii

corectă a mişcărilor şi coordonarea cât mai bună a acestora cu ritmul melodiei. ,,- Pentru că ați cântat și v-ați jucat foarte frumos acum vom deschide cutia de la Zâna Iarnă, dar nu înainte de a ghici ghicitoarea pe care am să v-o spun: Totu-i îngheţat în drum, Florile-s pe geam acum, În sobă focul trosneşte, Spune, ce anotimp este?” Se vor face aprecieri asupra modului în care au participat preşcolarii la activitate, timp în care fe fundal se va audia cântecul învăţăt astăzi, apoi tot pe fundal muzical copiii vor ieşi din sală.)

Exercițiul Conversația Frontal

Observarea comportamentului copiilor Aprecieri verbale Stimulente (medalii sub forma de fulg) din cutie

Uite ,cum mai ninge afară! Uite, cum mai ninge afară! Că a sosit iarna iară. Cad fulgii albi, mititei, Să dansăm şi noi ca ei! Cad fulgii albi, mititei, Să dansăm şi noi ca ei!

După fulgi noi alergăm Şi cu ei noi ne jucăm. Ha ha ha, uite-aşa, Mi te-am prins fulguţ de nea. Ha ha ha, uite-aşa, Mi te-am prins fulguţ de nea.

Eşti un fulg mic şi uşor, De care mi-a fost mult dor. Noi îţi spunem uite-aşa, Ce frumos eşti fulg de nea! Noi îţi spunem uite-aşa, Ce frumos eşti fulg de nea!