33 0 115KB
PROIECT DE LECŢIE Data: Disciplina: Ştiinţe Clasa: a IV-a Profesor: Leşan Aliona Unitatea de învăţare:Perceperea mediului înconjurător Subiectul curricular: Organul auzului .Urechile Tipul lecţiei: Didactica generală De formare a capacităţilor de dobândire a cunoştinţelor Specific disciplinei ştiinţe Experimentul didactic Modelul constructivist ERRE bazat pe etapele:Evocare.Realizarea sensului.Reflecţie.Extindere.
Unităţi de competenţă
2.2 Stabilirea rolului părţilor componente ale organelor de simţ ;
2.4 Explicarea importanţei simţurilor în percepţia mediului înconjurător
Obiective operaţionale La sfârşitul lecţiei copilul va fi capabil : Obiective cognitive : O1-Să identifice părţile componenete ale sistemului nervos şi ale organelor de simţ; O2-Să stabilim rolul părţilor componente ale organului de simţ; O3-Să explice importanţa în perceperea mediului înconjurător; O4-Să formuleze reguli de igienă pentru menţinere sănătăţii organelor de simţ a sistemului nervos; Obiective psihomotorii: O5-Să dea dovadă de abilităţi de comunicare şi cooperare în echipă; O6-Să efectueze experienţe simple; Obiective afective: O7-Să respecte regulile de igienă pentru menţinerea sănătăţii organelor de simţ.
Produsul lecţiei
Criterii de evaluare .
P6.Sistematizarea informaţiei în schemă
Tehnologia didactică a lecţiei Forme:
Numesc părţile cunoscute ale organului. Stabilesc corect părţile componente ale organului de simţ. Prezint informaţia utilizând limbajul ştiinţific
*Frontal *În grup *Îndividual *În perechi Metode,,,,procedee şi tehnici Conversaţia,descoperirea,explicaţia,braistormingul,expunerea,observaţia,experimentul didactictabelul performanţelor şi al cercetărilor,axa performanţelor, ,Tehnica,,Gândul pe care mi-l au cu mine acasă,,instrumente web,,Bleberize,,.Storyjempar,,,Fotijet,, Mijloace instrucţionale: Manualul ,materiale pentru desfăşurarea experimentelor,laptop,PPT,planşa ,fiţe de autoevaluare.
Strategii de evaluare:
evaluare formativă punctualăP6, evaluare formativă interactivă.
Referinţe bibliografice: 1.Curriculum pentru învăţământul primar,Chişinău:MECC.2018 2.Ghid de implimentare a curriculumului pentru învăţământul primar,Chişinău MECC,2018. 3.Metodologia privind implimentarea evaluării criteriale prin descriptori Chişinău MECC,IŞE,2019. 4.Zinaida Galben- Panciuc,Svetlana Galben,Stela Diaconu,Ion Botgros-manual pentru clasa a IV-a,Prut internaţional,2013 5.Platforme educaţionale online 2020
Etapele lecţiei
1.Evocare
Ti mp
5 min
Ob.op.
Activităţi de învăţare/ Învăţător -elev
Asigur condiţiile necesare pentru buna desfaşurare a lecţiei .-Buna dragii mei!Astăzi la lecţia de ştiinţe avem nişte oaspeţi.Sper să nu aveţi emoţii şi să avem o zi productivă. ( Atom-furnica (este un serial de desene animate creat de Hanna-Barbera în care protagonistul este o furnică super-erou care locuiește într-un laborator subteran.) AtomFurnica dă întotdeauna o mână de ajutor celor aflați în primejdie, dovedindu-se imbatabil în fața inamicilor. -Fi-ţi atenţi la proector. . Voi utiliza instr.Blaberize (fotografie vorbitoare) care ne va intui subiectul lecţiei. -Avem un oaspete digital care ne va aduce un mesaj. - În baza celor expuse mai su, cred că vă daţi seama care va fi subiectul lecţiei?
Strategia didactică Metode şi Materiale şi Forme procedee mijloace de didactice organi zare
frontală PPT,instrume ntul web Blabberize (fotografii vorbitoare)
Evalua rea
Încurajări verbale
2.Realizarea sensului
25 min
O2
O3
Fi-ţi atenţi la proiector.Cu ajutorul inst.digital Fotojet voi părezenta subiectul ,cuvintele-chee conversaţia -Susana ne vine cu un mesaj, cu ce cuvinte vom coopera? explicaţia Cuvintele chee. pavilion,ciocan,nicovală,scăriţă, melc,timpan,canal sunt nişte elemente ale organului adititiv ce le ve-ţi întâlni în studierea acestui subiect. -Despre ce organ de simţ vom vorbi astăzi? -Din ce părţi este alcătuită urechea? -Care este legătura între organ şi funcţiile ei? Lucrul cu manualul,pagina 24 Elevii citesc independent informaţia . Cu o informaţie mai amplă vin imediat presentându-le pe slide- structura urechii şi funcţiile ei. .Pentru majoritatea oamenilor,auzul este al doilea simţ ca importanţă după vedere. Observarea Urechea reprezintă organul auzului,deoarece reacţionează sunetele din mediul înconjurător.Toate sunetele sunt vibraţii ale sunetelor care formează anumite unde sonore. Exemplu: aruncarea unei pietricele într-un vas cu apă,sunetul corzii de vioară,sunetul clopoţelului etc. Urechea este formată din teri părţi: Urechea externă,medie şi internă Pavilionul are are forma unei pâlnii alcătuit din un cartilaj elastic.Rolul pavilionului urechii captează undele sonore. Canalul auditiv are o lungime de 2,5 cm,unde se termină cu o membrană de protecţie care are un diametru de 1cm.
PPT,instru mentul Fotojet(colaj digital
individ ual
frontal PPT,instrume ntul web, ,,Storigeam par,,
Power Point Observare Demonstra rea
evaluare curentă aprecieri verbale
Ciocanul se sprijină de timpan şi se articulează sunetul,de nicovală şi nicovala se articulează de scăriţă.Rolul ei este-amplifică undele sonore şi le transmit în urechea internă. Melcul este o structură osoasă,având rolul de transmitere a semnalelor sonore prin nerv spre crier. Prezentarea cărţii digitale instr.Storigeampar.Acestă cărţulie vă voi expedia pe email vostru si va fi un material compensatoriu penrtu voi. 10 min
AudAudierea unui cântecel,,Instrumente mmmuzicale,, Ce instrumente aţi auzit? Cum auzim acestă melodie?Va-ţi pus vre-o dată acestă întrebare? Care - Care sunt paşii de transmitere a sunetului a sli la creier? Urechile noastre Actionează ca un radar care captează sunetele venite din direcţii multiple. Structura complexă a fiecărei urechi proceseazăsunetele și le transmite către creier undesunt interpretate. Să luăm, spre exemplu, sunetul unui camion care se apropie: cea mai apropiată ureche primește semnalele sonore ceva mai devreme decât cealaltă ureche și la o intensitate mai mare. Procesând aceste informații acustice fine provenite de la fiecare ureche, creierul are capacitatea să calculeze direcția din care vine camionul și de asemenea ne poate “spune”cu aproximație cât deaproape este.
Pentru a menţine sănătos acest organ avem nevoie de nişte reguli. Ce reguli de igienă cunoaşteţi pentru a ne proteja auzul? Completarea tabelului ,, Sfaturi utile,, Hai puţin să ne jucăm prin cântec să ne relaxăm Jocul,,Chipul meu ,,
Reflecţie
O6
Fişa de autoevaluare(Anexa 1)Voi repartiza fişele şi le voi anunţa sarcinile Acum veţi primi fişa n.1,unde ve-ţi completa căsuţele libere cu părţile componente ale urechii conform reuşitei.Pe verso sunt valorificate criteriile de succes,care vă vor ajuta să vă autoevaluaţi cu descriptorii de performanţă. Ridicaţi pălmuţa de clarificare verde, dacă aţi înţeles sarcina,dacă nu e clar ridicaţi pălmuţa roşie. .Toamna v-a adus aceste frunzuluţe cu culorile curcubeului. Cu ce culoare asociaţi lecţia de azi?
*Portocalie- dispoziţie veselă *Roşie- stare nervoasă *Albastru- tristeţe oboseală *Verde- stare activă *Galben- bucurie *Mov- nelinişte,dezamăgire
Evaluare formativă interactivă
conversaţia
explicaţia
Power Point Calculator
Frontal
Fişa n1 de autoevaluare
Indivi dual
P.7
5
O3
O4
Extindere
. Completaţi oral frunzuliţa,pentru că ea are un mesaj: Jurnal de evaluare: audiţie A Am auzit azi la lecţie…… U Utile sfaturi cunosc…… conversaţia D Doresc în continuare…… Tema pentru acasă/obligatoriu,hărnicuţii,ingenioşii Obligatoriu :De studiat tema structura urechii după tabele,manual,pagina24. Harnicii :De desenat organul auzului şi componentele ei. Ingenioşii:Curiozităţi,află mai mult explicaţia despre organul Urechea.
Pălmuţe de cupate frontal panou Evaluare orală
individ ual pălmuţe de clarificare
Aprecieri verbale
5 min O7 Fişa2,fişă de autoevaluare
Tehnica ,,Gîndul pe care mi-l iau cu mine acasă,,
O5
Indivi dual