Proiect Didactic-Iarna Grădi [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DIDACTIC PENTRU ACTIVITATE INTEGRATĂ „ZÂNA IARNA JUCĂUȘĂ”

GRĂDINIŢA CU P.P. NR. 34 BRAȘOV PIȘTA ALINA-BIANCA GRUPA: Mică , Buburuzele NIVELUL I TEMA: Când, cum și de ce se întâmplă? SUBTEMA: Ne jucăm cu Zâna Iarna ACTIVITATE INTEGRATĂ: „Zâna Iarna jucăușă” ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA):

 JOC DE MASĂ: Tema activităţii: “Alege îmbrăcămintea de iarnă!” Obiective operaţionale: 

Să aleagă corect îmbrăcămintea de iarnă pentru băieți și fetițe;



Să interacționeze cu ceilalți copiii în joc.

Metode didactice: Conversaţia, exerciţiul, problematizarea, învăţarea prin descoperire, observaţia. Mijloace de învăţământ: puzzle, jetoane cu imagini reprezentative anotimpului iarna și a jocurilor copiilor, fişe cu jumătăți de imagini.

Desfăşurarea activităţii: Copiii vor trebui să aleagă corect îmbrăcămintea de iarnă pentru băieți și fetițe.  CONSTRUCŢII: Tema activităţii: “Săniuța” - lego Obiective operaţionale: 

Să ansambleze piesele de construcţii pentru a realiza tema propusă;



Să colaboreze cu colegii pentru a obţine tema propusă.

Metode didactice: Conversaţia, exerciţiul, problematizarea Mijloace de învăţământ: Piese de contrucţii din plastic. Desfăşurarea activităţii: Copiii vor trebui să ansambleze piesele de construcţii pentru a realiza săniuțe de diferite culori. ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERENŢIALE: DEC (Modelaj) - “Săniuțe colorate”

Tema activităţii: “Săniuțe colorate” Mijloc de realizare: Modelaj Forma de organizare: Frontal, individual Scopul: Consolidarea, aprofundarea şi sistematizarea cunoştinţelor dobândite de copii despre fenomenele caracteristice produse în natură iarna şi jocurile copiilor. Obiective operaționale: O1 – Să descrie câteva caracteristici generale ale anotimpului iarna; O2 – Să enumere obiectele vestimentare pe care le poartă în anotimpul iarna; O3 – Să modeleze corect săniuța, mișcând palma față în față cu planșeta; O4 – Să răspundă corect, în propoziţii simple la întrebările puse;

O5 – Să participe cu interes la activitate. Metode didactice: Convorbirea, explicaţia, demonstraţia, conversaţia Mijloace de învăţământ: “Cutia cu surprize”, scrisoarea de la iarnă, imagini și jetoane cu aspecte de iarnă şi jocurile copiilor iarna. ACTIVITATE DE DEZVOLTARE PERSONALĂ - ADP Categoria de activitate: Activitate complementară Mijloc de realizare: Joc de mișcare Tipul de activitate: Consolidare, verificare Subiectul activităţii: „Prinde bulgărul de zăpadă!” Obiective operaţionale: - Să respecte regulile jocului folosindu-se de mișcare; - Să manifeste interes participând cu plăcere la activitate; - Să întrețină o atmosferă de joc prin participarea efectivă la activitate. Regulile jocului: Copiii sunt dispuşi în formaţie de cerc, în picioare. În faţa lor în mijlocul cercului, stă educatoarea. Educatoarea aruncă un bulgăr de zăpadă unuia dintre copii. Copilul respectiv îl prinde și va veni în centru cercului, aruncându-l mai altui copil. Jocul continuă până când toți copiii vor participa la joc. Metode de învăţământ: Explicația, demonstrația, exerciţiul, jocul. Mijloace de învăţământ: Un bulgăre din hârtie BIBLIOGRAFIE: “Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani)”; “Ghid pentru proiecte tematice” , Viorica Preda, Mioara Pletea, Marcela Calin, Aureliana Cocoş, Daniel Oprea, Filoftea Grama

„Metode interactive de grup” de: Silvia Breban, Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga.

SCENARIUL DIDACTIC

Eveniment didactic 1. Moment organizatoric

2. Captarea atenției

Continuțul știintific

Strategii didactice

Voi asigura condițiile necesare unei bune desfășurări a activității. Voi așeza materialele necesare desfășurării activității. Vom intra ordonat în sala de grupă și se vor așeza pe covor. Activitatea de azi se numește „Zâna Iarna jucăușă”. Organizez cu copiii întâlnirea de dimineață. Întâlnirea de dimineaţă: Copiii sunt aşezaţi în semicerc pentru a putea stabili un contact vizual cu toţi membrii grupei: „De mânuțe ne luăm Ochi în ochi noi ne uităm Și frumos ne salutăm!” a) Salutul porneşte de la educatoare şi este continuat de toţi copiii grupei. „ Bună dimineaţa în toi de iarnă, Mă bucur că aţi revenit cu toţii iară. Începe - acum o nouă zi... Bună dimineaţa, dragi copii!” Copiii salută colectiv, iar apoi urmează salutul individual. b) Calendarul naturii: Se va completa calendarul naturii și se va face prezența la grupă prin așezarea corespunzaătoare a fotografiilor copiilor la panoul Grupei Florilor. c) Știrea zilei: Împărtăşirea cu ceilalţi – activitatea de grup

Evaluare Observarea comporta-mentului copiilor

Conversația Evalurea acțional programatică (salutul)

Explicația Exprimarea corectă prin formularea de propoziții simple. Expunerea

3. Anunțarea temei 4. Captarea atenției

Copiii vor primi ecusoane reprezentând fulgi și oameni de zăpadă apoi se va trece la Activitatea de grup care se va desfăşura printr-un joc intitulat „Spune ceva despre anotimpul iarna!”. Folosind „Microfonul fermecat” copiii vor spune câte o însuşire a iernii (ex.:În anotimpul iarna vremea se răceşte şi ne îmbrăcăm mai gros). Noutăţile zilei – copiii vor fi anunţaţi ce activităţi vor desfăşura pe parcursul zilei, se va desemna un „copil al zilei” care va completa calendarul naturii şi va face prezenţa la panoul „Aceştia suntem noi!”. Rutine: ”Suntem harnici! ” - exersarea unor deprinderi de ordine ”Mă pregătesc pentru activități!” - exersarea unor deprinderi de autoservire Tranziţii: ”Săniuța fuge”, ”Bat din palme” Astăzi, copii, ne von juca câteva jocuri cu Zâna Iarna cea jucăușă. Se va realiza cu ajutorul “Cutiei cu surprize” care vine însoţită şi de o scrisoare pe care poştaşul le-a lăsat dimineaţă la grădiniţă pentru grupa mică. Scrisoarea este de la Zâna Iarnă care ne propune să deschidem cutia, pentru a afla ce surprize ne-a pregătit.

Conversația

Evaluarea orală

5. Dirijarea învățării

6. Obținerea performanței

Copiii așezați pe scăunele, în semicerc vor fi antrenați în observarea materialului didactic: machetă care reprezintă copii la săniuș, copii care fac oameni de zăpadă. Planul de întrebări:  În ce anotimp suntem? (iarna)  Cum ne dăm seama că suntem în anotimpul iarna?  Ce avem iarna și în celelalte anotimpuri nu avem?  Cum este vremea? MACHETA 1: Copiii cu săniuțe  Ce fac copiii din imagine? (se dau cu sania)  Cum sunt îmbrăcați? (cu haine de iarnă: geaca, căciulă, fular, mănuși, pantaloni groși, ghete)  Ce culoare are bluza fetiței? Dar pantalonii? (verde, portocaliu) Concluzia parțială: Deci, din imaginile prezentate, am reținut că iarna ne jucăm cu săniuța, patinăm, ne îmbrăcăm cu haine groase. Voi știți cum ne mai putem juca în anotimpul iarna? (ne jucăm cu bulgări de zăpadă, schiem, facem oameni de zăpadă) MACHETA 2: Copiii care fac oameni de zăpadă  Ce credeți că fac acești copii? (un om de zăpadă)  Cum facem un om de zăpadă? (din 2 bulgări mari și unul mai mic, îi punem o căciulă, un morcov în loc de nas, îi punem o mătură în loc de mână, ochii din 2 pietricele, iar nasturii și gura tot din pietricele)  Ce formă au bulgării? (formă rotundă, formă de cerc) CONCLUZIA FINALĂ: Se va realiza cu ajutorul cutiei cu surprize. Copiii vor extrage din cutia cu surprize un jeton, vor descrie jocul de iarnă din imagine și îl vor așeza corespunzător pe machetă. În timp ce cântăm „Săniuța fuge” ne aşezăm la măsuţe, față în față de o parte și de alta, unde sunt pregătite imagini reprezentând o săniuță, om de zăpadă dar și plastilină și planșete. Copiii vor fi anunțați că vor realiza lucrarea prin metoda „Schimbă perechea”.

Explicația Aprecieri verbale

Exercițiul

Demonstrația

Observarea modului în care copiii realizează sarcina

7. Asigurarea feed-back-ului

Fiecare pereche trebuie să modeleze timp de 3-5 minute. La semnalul educatoarei se schimbă perechile. O altă etapă importantă în desfăşurarea activităţii o reprezintă „încălzirea mâinilor” şi o voi realiza prin câteva versuri: Cad fulgii neîncetat, Vârful degetelor bat Degetele sunt petale Se deschid ca la o floare”. Spor la lucru! După ce consider că sarcinile propuse au fost îndeplinite, voi aprecia munca depusă de către copii şi îi voi ruga să aprecieze reciproc munca celeilalte echipe. Cu ajutorul tranziției voi trece la următoarea etapă: Bat din palme clap, clap, clap, Din picioare trap, trap, trap, Ne-nvârtim, ne răsuci Și cu toți ne-nveselim! Copiii vor fi îndrumați să-și aleagă singuri centrul de activitate preferat. Apoi voi dirija discret întreaga activitate de joc a copiilor, intervenind doar atunci când au nevoie de explicații suplimentare cu privire la modalitatea de realizare a sarcinilor de lucru sau când se simte nevoia reorientarii copiilor către sarcina de lucru în vederea obținerii de performanței. 1. Sectorul Joc de masă: „ Alege îmbrăcămintea de iarnă!” Copiii vor trebui să aleagă corect îmbrăcămintea de iarnă pentru băieți și fetițe. 2. Sectorul Construcţii: „Săniuța” Copiii vor trebui să ansambleze piesele de construcţii pentru a realiza săniuțe de diferite culori.

Munca independentă

Exercițiul

Spiritul de observație

Munca în echipă

Copiii sunt dispuşi în formaţie de cerc, în picioare. În faţa lor în mijlocul cercului, stă educatoarea. Educatoarea aruncă un bulgăr de zăpadă unuia dintre copii. Copilul respectiv îl prinde și va veni în centru cercului, aruncându-l mai altui copil. Jocul continuă până când toți copiii vor participa la joc.

12. Încheierea activității

Activitatea se finalizează cu aprecieri generale şi individuale din partea educatoarei asupra disciplinei la activitate şi a modului de lucru, iar apoi se vor oferi recompense.

Conversația

Încurajări

Conversația

Aprecieri Încurajări