49 0 100KB
PROIECT DIDACTIC Profesor : Data : 04.11.2019 Clasa : a V-a A Unitatea de învățare : Orientul Antic Lecția : Studiu de caz: Epopeea lui Ghilgameș, Codul lui Hammurabi Tipul lecției: mixtă Timp: 50 de minute Obiectivul general: dobândirea cunoștințelor și competențelor dobândite referitoare la trăsăturile, specificul și locul civilizației Orientului Antic în istoria antică universalăcontribuția culturii și civilizației Orientului la patrimoniul universal Competențe generale: 1. 2. 3. 4.
Utilizarea în contexte diverse a coordonatelor și reprezentărilor de timp și spațiu Utilizarea critică și reflexivă a limbajului de specialitate și a surselor istorice Manifestarea comportamentului civic prin valorificarea experienței istorice și a diversității socio-culturale Folosirea autonomă și responsabilă ainstrumentelor necesare învățării permanente
Competențe specifice : 1.1 Ordonarea pe criterii cronologice a faptelor/proceselor istorice 1.2 Identificarea diferențelor temporale dintre evenimente și procese istorice 1.3 Localizarea în timp și spațiu a faptelor și/sau a proceselor istorice 2.1 Folosirea termenilor de specialitate în descrierea unui eveniment-proces istoric
2.2 Relatarea unui eveniment /proces istoric, utilizând informații din surse istorice 2.3 Stabilirea de asemănări și deosebiri referitoare la evenimente/procese istorice 3.2 Descrierea rolului unor personalități în desfășurarea evenimentelor istorice 4.1 Folosirea unor tehnici de învățare în rezolvarea sarcinilor de lucru 4.2 Utilizarea resurselor multimedia în scopul învățării Obiective operaționale: Cognitive – Oe1: să opereze cu noțiunile și conceptele istorice specifice civilizației Orientului Antic Formative - Oe2 : să utilizeze tehnici de lucru cu suportul grafic și cartografic Atitudinale – Oe4 : să manifeste o atitudine de înțelegere a rolului istoriei ca predicție a schimbărilor prin raportare la contemporaneitate Instrumente de evaluare: verificarea frontală, observarea sistematică a activității comportamentului elevilor, fișe de lucru, formularea răspunsurilor, analiza izvoarelor istorice, studiilor de caz. Valori și atitudini vizate : - Gândirea critică și flexibilă -
Relaționarea pozitivă cu ceilalți
Strategia didactică: inductiv-deductivă, explicativ-conversativă
Metode : expozitiv-euristice:
M1 –expunerea M2 – explicația M3 – conversația euristică Interactive : M4- invățarea prin descoperire M5 – comparația M6- lucru cu harta și textul istoric M7 – problematizarea Mijloace de învățământ : harta istorică Orientul Antic, fișe de lucru Bibliografie: 1. Doru Dumitrescu, Mihai Manea, Mirela Popescu , Culegere de surse istorice. Antichitatea. Lumea medievală, Ed. Nomina, Pitești, 2011. 2. Minodora Petrovici, Istoria universală în texte, Ed. Corint, București, 2003 3. Liviu Lazăr, Alina Bratu, Mirela Grădină, Surse istorice,sarcini de lucru și activități de învățare pentru ciclul gimnazial, Ed, Nomina, Piești, 2011. 4. Maria Eliza Dulamă, Metodologii didactice activizante, teorie și practică, Ed. Clusium, Cluj Napoca, 2008. 5. Maria Mariana Gheorghe, Vasile Ionescu, Irina Ema Săvuță, Aurel Constantin Soare, Manual de istorie pentru clasa a V-a, Ed. Corint , 2017 6. Atlase școlare de geografie și istorie universală.
DESFĂȘURAREA LECȚIEI CONȚINUTUL INFORMAȚIONAL – FORMATIV Succesiunea etapelor lecției/ timp acordat
Conținutul științific al lecției
Moment organizatoric. Prezentarea temei
Reactualizarea cunoștințelor
Orientul Antic
Obiective
Activitatea profesorului
Activitatea elevului
- organizează materialele și clasa -crează un climat cooperant -abodează o metodă de spargere a gheții -face precizări legate de activitatea de învățare, enumeră competențele care vor fi atinse. -tema pentru evaluare a fost anunțată la ultima oră, după ce s-a efectuat recapitularea prezentei unități de învățare Recapitulare Adresează întrebări elevilor referitor la Orientul Antic
-răspund cerințelor -aplică exercițiul de spargere a gheții -pregătesc materialele solicitate
1. Definiți regiunea studiată : Orientul Antic 2. Identificați pe hărțile primite
Strategia didactică Metode/mijloace/evaluare Harta istorică a Orientului Antic Activitate frontală și individuală Expunerea
Activitate frontală
-răspund la întrebările adresate de profesor și rezolvă cerințele
Activitate individuală
Evaluare: formularea răspunsurilor, analiza
popoarele Orientului Antic 3. Unde se găsesc regiunile în care au apărut aceste popoare? 4. Care sunt trăsăturile vieții de zi cu zi în Orientul Antic ? 5. Care au fost tipurile de state care au apărut în orientul Antic? Anunțarea temei noi
Desfășurarea demersului didactic
Studiu de caz: Epopeea lui Ghilgameș, Codul lui Hammurabi Studiu de caz: Epopeea lui Ghilgameș, Codul lui Hammurabi
1 2 3
-anunță noua temă, - Sunt atenți la stabilește obiectivele lecției explicații
-observarea sistematică a activității comportamentului elevilor
-Prezintă studiile de caz: Epopeea lui Ghilgameș și Codul lui Hammurabi care se găsesc în manualul de istorie
Fișa de lucru
4 5 Oe1 Oe2
izvoarelor istorice, studiilor de caz, orientarea pe hartă.
-indică și localizează în timp și spațiu a faptelor și/sau a proceselor istorice relatate în studiul de caz -explică evenimentul
-elevii citesc pe rând studiile de caz din manualul de istorie
Activitate frontală -Sunt atenți la explicații -Sunt atenți la explicații
Activitate individuală
istoric, utilizând informații din surse istorice
5 6 7 8 9 10 Oe3 Oe4
Evaluare: formularea răspunsurilor, analiza izvoarelor istorice, studiilor de caz, orientarea pe hartă.
-compară și stabilește două asemănări și deosebiri referitoare la evenimente/procese istorice Distribuie fișele de lucru elevilor
Elevii rezolvă sarcinile de lucru propuse de fișele primite
Sunt atenți la explicații
-expunerea, explicația -conversația euristică, învățarea prin descoperire, comparația -lucrul cu harta și cu textul istoric -problematizarea
-se raportează la aprecieri
Observarea sistematică a elevilor
Elevii au de rezolvat sarcinile de lucru propuse de profesor Codul lui Hammurabi
Fișe de lucru Activitate individuală
Prezentarea pe care o vor face elevii va fi apreciată după o grilă de evaluare de către profesor. Aprecieri, temă de casă
Apreciază, ierarhizează, notează