Proiect de Lectie-Cl A V-A - Cresterea Animalelor Domestice [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DIDACTIC

I. DATE GENERALE Şcoala Clasa: a V-a Aria curriculară: Tehnologii An şcolar: 2020– 2021 Profesor: Data: II. CONSTRUCŢIA Disciplina: Educaţie tehnologică şi aplicaţii practice Unitatea: Tehnologii de cultivare a plantelor şi de creştere a animalelor Subiectul: Creşterea animalelor domestice. Factorii de mediu, hrănirea şi îngrijirea lor Tipul lecţiei: mixtă Durata: 50 minute Competențe specifice: 1.1 Executarea unor produse/lucrări creative simple pe baza unei fișe tehnologice date, selectând materiile prime, materialele, unelte/ustensile/dispozitive/aparate adecvate 1.2 Identificarea unor date, mărimi, relații, procese și fenomene specifice matematicii și științelor în realizarea unui produs 1.3 Analizarea produselor pe baza unor criterii stabilite de comun acord 2.1 Argumentarea utilizării normelor de igienă, a măsurilor de sănătate și securitate în muncă, de prevenire și stingere a incendiilor, specifice condițiilor reale de muncă 2.2 Selectarea produselor și a tehnologiilor din perspectiva păstrării calității mediului și a sănătății 3.1 Identificarea unor modele de profesioniști în domeniile explorate 3.2 Manifestarea abilității de a lucra individual și în echipe pentru rezolvarea unor probleme a) Obiective pedagogice: - să dezvolte atenţia concentrată şi spiritual de observaţie, - să dezvolte imaginaţia şi gandirea creatoare, - să formeze deprinderile de investigaţie b) Obiective operationale: O1 - să utilizeze termenii specifici; O2 – să enumere factorii de mediu care influenţează creşterea animalelor O3 - să descrie modul de hrănire şi îngrijire a animalelor domestice RESURSE: manualul, laptopul (prezentare PowerPoint), foi, lipici, puzzle, fişe de lucru METODE: conversaţia, explicația, conversaţia euristică, problematizarea, observarea directă, descoperirea MODALITĂȚI DE ÎNVĂȚARE: descrierea, explicaţia, conversaţia euristică, problematizarea . ACTIVITATE: activitate frontală, activitate practica. EVALUARE: fişă de lucru, evaluare formativă şi verificare orală Bibliografie: Educaţie tehnologică şi aplicaţii practice, Gabriela Lichiardopol, Viorica Stoicescu, manual pentru clasa a V- a, Ed. Litera. 1

Tabel de specificare a corespondenţelor Activitatea de învăţare Etapele lecţiei 1. Moment organizatoric 2 min.

Obiective operaţionale Asigurarea condiţiilor optime pentru desfăşurarea orei;

2. Reactualizarea unor cunoştinţe din lecţia anterioară 8- 10 min.

Reactualizarea noţiunilor esenţiale studiate în lecţia anterioară;

3. Captarea atenţiei şi trecerea la lecţia nouă 1 min. 4. Prezentarea noilor cunoştinţe 25-27 min.

O1 - să utilizeze termenii specifici;

O2 – să enumere factorii de mediu care influenţează creşterea animalelor O3 - să descrie modul de hrănire şi îngrijire a animalelor domestice

Conţinutul informaţional şi aplicativ detaliat

Activitatea profesorului şi strategiile folosite

Solicită informaţii privind absenţii, notează în Conversaţia catalog. Exerciţii de încălzire pentru asigurarea climatului favorabil în clasă; Pregăteşte materialele necesare Pune întrebări clasei: Conversaţia Care sunt factorii de mediu care influenţează Explicația cultivarea plantelor? Factorii de mediu care influenţează cultivarea plantelor sunt꞉ temperatura, lumina, aerul, apa, hrana şi solul. Notează elevii ascultați.

Dirijează o scurtă conversaţie prin care propune Conversaţia elevilor să-şi însuşească cunoştinţele necesare euristică privind- Creşterea animalelor domestice si factorii de mediu care influenţează creşterea animalelor. Notează titlul lecţiei şi enunţă obiectivele. Creşterea animalelor domestice. Factorii Conversaţia Explicația de mediu, hrănirea şi îngrijirea lor Descoperire Prezentare Factorii de mediu care influenţează creşterea PowerPoint animalelor domestice sunt꞉ temperatura, umiditatea, curenţii de aer, prezenţa luminii şi a razelor solare Zootehnie: ştiinţa care se ocupă cu studiul creşterii şi îngrijirii animalelor domestice.

Activitatea elevului

Elevii de serviciu informează diferite aspecte: absenţe, etc.;

Sunt atenţi la întrebările adresate de profesor, răspund la întrebări, completează răspunsurile incomplete date de colegi dacă este cazul. Participă la discuţii Notează în caiete

Participă la discuţii Notează în caiete

2

Hrănirea şi ingrijirea animalelor va influenţa calitatea şi cantitatea produselor obţinute de la ele. Această activitate se desfăşoară în funcţie de specie, rasă, destinaţia animalelor. 1. Vacile de lapte Hrănire: • De primăvara până toamna –păşunat sau nutreţ verde la iesle; • Iarna- furaje însilozate, grăunţe, nutreţuri combinate, tărâţe; • Adăparea se face de trei ori pe zi; Îngrijire: • Scoaterea zilnică la plimbare; • Protejarea de arşiţă şi ploile de vară se face în şoproane; • Aşternut curat şi uscat; • Evacuarea gunoiului şi a aşternutului murdar; • Aerisirea adăpostului; • Ţesălatul de două ori pe zi; 2. Oile pentru lână şi lapte Hrănire : • Primăvara, vara şi toamna – păşunat; • Iarna – fân, paie, coceni, furaje, tărâţe, sare; • Adăparea; Îngrijire: • La păşunat se amenajează umbrare pentru odihnă şi mulgere; • In gospodarii se amenajează şoproane sau saivane; • Tunsul în lunile mai-iunie • Curăţirea adăpostului; Muls; 3. Porci pentru carne Hrănire: • Furaje fierte în amestec cu concentrate; • Huruială din amestecuri de porumb, orz, grâu; Sfeclă;Cartofi; Îngrijire: 3

5. Fixarea cunoştinţelor şi evaluarea 8 min.

6. Anunţarea temei pentru acasă 2 min.

• Adăpare; • Aşternut din paie curat şi uscat; • Curăţenie în adăpost; 4. Caii de muncă Hrănire: • Iarna- fân, paie, concentrate; • Primăvara, vara, toamna- iarbă verde, fân, paie, furaje şi sare; Îngrijire: • Adăparea cu 30-40 l /zi; • Ţesălatul şi periatul zilnic; • Tunderea coamei; • Potcovitul; • Curăţenia în adapost; 5. Păsări Hrănire: • Grăunţe, tărâţe, şroturi, făină de grâu, furaje verzi, calciu; Îngrijire: • Menţinerea sănătăţii; • Amenajarea cuibarelor; • Adăpare şi spălarea zilnică a adăpătorilor; • Curăţenia în coteţ; Fixarea cunoştinţelor se va face prin întrebări Fişa de lucru, puzzle Notez elevii care s-au implicat în realizarea lecţiei.

Realizați un referat cu tema „ Realizarea unei povestiri privind normele de igienă în cresterea unui animal domestic”.

Comunică sarcina de lucru Indrumă elevii Oferă sprijin Observarea directă Conversaţia Descoperire Conversaţia

Elevii participă la discuţii şi notează despre cresterea animalelor domestice. Completeaza fişa si asambleaza puzzlul. Elevii notează tema.

4