63 0 326KB
PROIECT DIDACTIC Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială Drăgăești-Pământeni Profesor: Dina Denisa-Reli Disciplina: Limba şi literatura română Data: 17. 02. 2020 Clasa: a V – a Tema: Eu și universul meu familiar Unitatea de învăţare: Vreau să salvez lumea (Lecția nr.13 din totalul de 17) Subunitatea: Adjectivul Subiectul: Gradele de comparaţie ale adjectivului Tipul lecţiei: predare – învăţare - evaluare Timp alocat: 50' Competenţe generale: 3. Redactarea textului scris de diverse tipuri; 4. Utilizarea corectă, adecvată și eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise.
Competenţe specifice
Domenii de conținut
3.2. Redactarea, individual și/sau în echipă, a unui text simplu, pe o temă familiară, cu integrarea unor imagini, desene, scheme; 3.3. Analizarea constantă a propriului scris/a Redactare unor texte diverse din punctul de vedere al corectitudinii, al lizibilității, al coerenței și al clarității.
Conţinuturi asociate Stil: corectitudine gramaticală, respectarea convențiilor ortografice și de punctuație.
4.1. Utilizarea achizițiilor sintactice și Adjectivul. Gradele de comparație. morfologice de bază ale limbii române standard pentru înțelegerea și exprimarea Elemente de corectă a intențiilor comunicative; construcție a 4.4. Respectarea normelor ortografice și comunicării ortoepice în utilizarea structurilor fonetice, lexicale și sintactico-morfologice în interacțiunea verbal. Obiective operaționale: La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili: O1: să identifice gradele de comparaţie ale adjectivelor (corelare cu c.s. 3.2., c.s. 3.3. și cu A1 ); O2: să formeze gradele de comparaţie ale adjectivului prin diferite mijloace lexicale sau gramaticale (corelare cu c.s. 4.1. și cu A2); O 3: să construiască enunţuri cu adjective la diferite grade de comparaţie (corelare cu c.s 4.4 și cu A3).
Activităţi de învăţare: 1
A1: exerciţii de identificare a gradelor de comparaţie ale adjectivului (corelare cu c. s.3.2., c.s.3.3. și cu O1); A2: exerciţii de completare cu gradele de comparaţie ale adjectivului (corelare cu c.s. 4.1. și cu O2); A3: exerciţii de redactare a unor enunţuri cu adjective la diferite grade de comparaţie (corelare cu c.s.4.4. și cu O3). STRATEGIA DIDACTICĂ: Metode şi procedee didactice: observaţia, explicaţia, exerciţiul de imaginaţie, exercițiul de comparare, exerciţiul de completare, conversaţia cateheticã, analiza gramaticală, învăţarea prin descoperire, exerciţiul de identificare, exerciţiul de redactare, metoda A, B, C. Forme de organizare ale activităţii: activitate frontală, pe grupe, individuală. Metode şi tehnici de evaluare: observarea curentă, conversaţia examinatoare, aprecierea verbală, proba scrisă, interevaluarea, metoda A, B, C. Resurse: a. umane: 18 de elevi ai clasei a V-a; b. materiale / mijloace de învăţământ: tabla şi instrumentele de scris, caietele elevilor, Manualul pentru clasa a V-a, Editura Art, flichart-ul, cubul, prezentarea PPT, laptop-ul, videoproiectorul, fişe de lucru şi fișa de evaluare. c. de timp: 50 de minute. Locul desfăşurării activităţii: sala de clasă. BIBLIOGRAFIE 1. ILIE, Emanuela, 2008, Didactica literaturii române. Fundamente teoretico-aplicative, ediţia a II-a revăzută şi adăugită, Iaşi: Polirom. 2. PAMFIL, Alina, 2008, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, ediţia a V-a, Colecţia Metodica activă, Piteşti: Ed. Paralela 45. 3. SÂMIHĂIAN, Florentina, 2014, O didactică a limbii și literaturii român. Provocări actuale pentru profesor și elev, București: Editura Art. 4. Programa școlară pentru clasa a V-a, Limba și literatura română, București, 2017.
2
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
SECVENŢELE INSTRUIRII DIDACTICE/ DURATA
CREAREA SITUAŢIILOR DE ÎNVĂŢARE
Obiective operațional e 1. Moment organizatoric 2’
2. Captarea atenţiei şi asigurarea climatului afectiv
-
-
Activitatea profesorului
Activitatea elevului
* Salutul; * Prezentarea invitaţilor; * Notarea absenţelor în catalog; * Asigurarea unui climat adecvat desfăşurării lecţiei. Profesorul le propune elevilor, organizați pe grupe, să compare persoanele din imaginea dată, referindu-se la aspectele fizice.
Elevii de pregătesc pentru începerea orei de limba şi literatura română.
Metode/ procedee
Mijloace de învăţământ
-
-
Elevii organizaţi pe Observaţia grupe, compară persoanele din imaginea dată, referindu-se la Exerciţiul de aspectele fizice. imaginaţie
-
Profesorul notează titlul lecției pe tablă: Gradele de comparație ale adjectivului. Apoi, profesorul enunță
Elevii notează titlul lecţiei în caiete și urmăresc obiectivele operaționale propuse de
Expunerea
Forme de organizare a activităţii Activitate frontalã
Forme și instrumente de evaluare
Activitate pe grupe
Observarea curentă
Activitate frontalã
Aprecieri verbale
Activitate frontală
-
Foia de flipchart (Anexa 1)
Elevii prezintă Exercițiul de persoanele, comparându- comparare le în ceea ce priveşte înălţimea şi greutatea.
5’ 3. Anunţarea temei şi a obiectivelor operaționale
STRATEGII DIDACTICE
FORME ŞI INSTRUMENTE DE EVALUARE
Foia de flipchart Caietele
3
obiectivele operaționale într- profesor. o formă accesibilă elevilor.
2’ 4. Verificarea, reactualizarea, sistematizarea şi esenţializarea cunoştinţelor 5’ -
5. Dirijarea procesului de consolidare a cunoştinţelor/ de dezvoltare a competenţelor 15’
O1
1.Profesorul solicită elevilor să completeze tabelul recapitulativ despre adjectiv, aşezând termenii daţi în căsuţa corespunzãtoare. 2.Verifică prin sondaj, cantitativ şi calitativ, modul de efectuare a temei pentru acasă: - tema nr.1: exerciţiile 5 și 7 de la pag. 135 din manual; - tema nr.2: redactarea unei compuneri, de 100-150 de cuvinte, despre o întâmplare din copilărie, folosind cel puțin cinci adjective pe care le veți sublinia. A1 exerciţii de identificare a gradelor de comparaţie ale adjectivului Profesorul le propune elevilor un joc cu cubul, pentru a afla gradele de comparaţie ale adjectivului. Şase elevi vor folosi cubul, descoperind pe fiecare faţă a acestuia gradele de comparaţie ale adjectivului. De asemenea, printr-o prezentare Power Point, profesorul le prezintă elevilor reperele teoretice ale acestei părți de vorbire.
Elevii completeazã Exerciţiul de tabelul recapitulativ completare despre adjectiv, aşezând termenii daţi în cãsuţa corespunzãtoare. Conversaţia cateheticã Analiza gramaticală
elevilor şi instrumentele de scris Fişa de lucru (Anexa 2)
Activitate frontală
Conversaţia examinatoare
Caietele elevilor şi instrumentele de scris
Elevii citesc tema şi corectează eventualele greşeli.
Elevii vor descoperi pe fiecare faţă a cubului gradele de comparaţie ale adjectivului, le vor Învăţarea prin transmite colegilor și vor descoperire fi notate în caiete. Elevii notează noţiunile teoretice descoperite în caiete.
Prezintă soluţiile Exerciţiul de cerinţelor şi notează pe identificare caiete informaţiile,
Flipchart Activitate (Anexa 3) frontală Instrumentele de scris Un cub cu gradele de comparaţie ale adjectivului Prezentarea PPT, laptop, videoproiector
Observarea curentă
Fişe de lucru adaptate la nivelul clasei
Aprecierea verbală a răspunsurilor
Activitatea pe grupe
4
6. Obţinerea performanţei și asigurarea feedback-ului 10’
O2
A2 exerciţii de completare cu gradele de comparaţie ale adjectivului Profesorul distribuie elevilor fişe de lucru. (Anexa 4) Verifică modul de rezolvare a cerinţelor de la exerciţiile fiecărei grupe.
identificând gradele de comparaţie ale adjectivelor din enunţurile date.
O3
A3 exerciţii de redactare a unor enunţuri cu adjective la diferite grade de comparație Solicită elevilor să găseascã sinonime pentru expresiile date, să formeze cu ajutorul prefixelor grade de comparaţie şi să construiascã enunţuri cu adjectivele date.(Anexa 5).
Primesc fişele, ascultă Exerciţiul de explicaţiile şi rezolvă completare sarcinile propuse. Exerciţiul de Elevii găsesc sinonime redactare pentru expresiile date, formează cu ajutorul prefixelor grade de comparaţie şi construiesc enunţuri cu adjectivele date. (Anexa 5).
7. Integrarea evaluării de tip formativ 5’ -
8. Intensificarea procesului de retenţie şi transfer
-
Verifică modul de rezolvare a sarcinilor, solicitând elevii să precizeze soluţiile găsite. Profesorul distribuie elevilor câte o fişă care conţine un test formativ şi explică elevilor modul de rezolvare a sarcinilor. Prezintă soluţiile sarcinilor de lucru şi punctajul oferit pentru fiecare răspuns.
Elevii rezolvă sarcinile după indicaţiile profesorului. Proba scrisă Aceștia se interevaluează pe baza răspunsurilor şi a baremului prezentat de profesor.
Profesorul comunică elevilor Notează tema pentru tema pentru acasă: acasă. - tema nr. 1: Exercițiile 3, 4 și 5 pag. 137; - tema nr. 2: Alcătuiţi o
Fişe de lucru adaptate la nivelul clasei
Activitate pe grupe
Fişa de evaluare (Anexa 6)
Activitate individualã
Observarea curentă
Aprecierea verbală Observarea curentă Interevaluare
Explicaţia
Manualul
Activitate frontală
Observarea curentă
5
3’
9. Evaluarea activităţii didactice 3’ -
compunere, de 100-150 de cuvinte, pe tema ,,Cel mai bun prieten”, în care să folosiţi adjective la toate gradele de comparaţie învăţate. Apreciază global şi individual aportul elevilor la lecţie. Solicită elevilor să-şi exprime opiniile despre activitate, prin metoda A, B, C.: Am învăţat ........................ Bine a fost că ........... Cred că ..............................
Elevii exprimă aspectele Conversaţia pozitive şi aspectele negative ale activităţii, Metoda A, B, tinând cont de C obiectivele propuse la inceputul lecţiei, folosind metoda A, B, C.
Aprecieri verbale
Activitate frontală
Aprecierea verbală şi prin metoda A, B, C
Metoda A, B, C
6
Anexa 1
Descriem, comparăm, titlul lecţiei aflăm!
7
Anexa 2 Adjectivul (reactualizare) Să ne aducem aminte! Completaţi tabelul recapitulativ despre adjectiv, aşezând termenii daţi în căsuţa corespunzãtoare: frumoasă, vechi, încălzit, mov, inteligent, lila, limpede, roșu, bun, bălai, gri, deștept, ager, roz, înalt,desenat, iute, arse.
Adjectivul Propriu-zis
Provenit din verb la participiu
Variabile
4 forme
3 forme
Invariabile
2 forme
8
Anexa 3
Joc didactic cu cubul: Gradele de comparaţie ale adjectivului
1. 2. 3. 4. 5.
Gradul pozitiv: harnic Gradul comparativ de superioritate: mai harnic Gradul comparativ de egalitate: la fel de harnic Gradul comparativ de inferioritate: mai puţin harnic Gradul superlativ relativ: - de superioritate: cel mai harnic; - de inferioritate: cel mai puţin harnic. 6. Gradul superlativ absolut: - de superioritate: foarte harnic. - de inferioritate: foarte puţin harnic.
9
Anexa 4, Grupa 1 Observați, subliniați, gradele de comparație identificați! 1. 2. 3. 4. 5. 6.
Casa mea este mai frumoasă decât apartamentul tău. Şcoala noastră este mai mare decât a prietenilor noştri. Căţelul tău este foarte jucăuş. Dicţionarul acesta de sinonime este cel mai bun de pe piaţă. Poeziile lui Mihai Eminescu sunt expresive. Prăjitura cu mere este mai puţin gustoasă decât prăjitura cu vanilie.
10
Anexa 4, Grupa 2 Observaţi, subliniaţi, gradele de comparaţie identificaţi! 1. Casa mea este mai utilată decât a bunicilor. 2. Familia mea este cea mai bună din lume. 3. Fratele tău este foarte simpatic. 4. Dicţionarul acesta de sinonime este mai puţin bun decât cel achiziţionat de la târgul de carte. 5. Basmele sunt mai interesante decât povestirile despre viaţa cotidiană. 6. Prăjitura cu nucă este mai puţin apetisantă decât prăjitura cu ciocolată.
11
Anexa 4, Grupa 3
Observaţi, subliniați, gradele de comparație identificați! 1. Bucătăria mea este mai utilată decât a vecinilor. 2. Bunica mea este cea mai bună din lume. 3. Eu am un văr foarte simpatic. 4. Dicţionarul acesta de sinonime este la fel de bun ca cel achiziţionat de la târgul de carte. 5. Maşina vecinilor mei este mai puin confortabilă decât a mea. 6. Prăjitura cu nucă este mai puţin apetisantă decât prăjitura cu zmeură.
12
Anexa 5, Grupa 1 Găsiţi adjective sinonime cu expresiile date şi indicaţi gradul lor de comparaţie: ca scos din cutie = ca vai de el = tot unul şi unul = c-o falcă-n cer şi una-n pământ = Alcătuiţi enunţuri în care să folosiţi expresiile de mai sus.
13
Anexa 5, Grupa 2 Cu ajutorul prefixelor, formaţi gradul superlativ absolut de la adjectivele date: aglomerat, modern, plin, dezvoltat. Alcătuiţi enunţuri cu superlativele adjectivelor date.
14
Anexa 5, Grupa 3 Cu ajutorul prefixelor, formaţi gradul superlativ absolut de la adjectivele date: mobilat, plin, sensibil, condensat. Alcătuiţi enunţuri cu superlativele adjectivelor date.
15
Anexa 6 Fişă de evaluare Alegeţi varianta corectă de răspuns: 1. Adjectivul la gradul pozitiv este: 1p.
SUCCE S!
a. forma de dicţionar a adjectivului;
b. forma de adjectiv cu particula „mai puținˮ ;
c. adjectivul cu
particula ,,mai”. 2. Gradul comparativ se împarte în:
1p.
a. de superioritate, de inferioritate, de egalitate; b. de egalitate, de inferioritate; 3. Gradul superlativ se clasifică astfel: a. superlativ absolut;
c. de superioritate, de inferioritate.
1p.
b. superlativ relativ;
c. superlativ relativ şi superlativ absolut.
4. În propoziţia ,,Copiii noştri sunt mai cuminţi decât ai voştri.”, adjectivul este la gradul: 2p. a. pozitiv;
b. comparativ de superioritate;
c. superlativ relativ.
5. În propoziţia ,,Prăjitura făcutăde bunica este cea mai bună.”, adjectivul este la gradul: a. comparativ de superioritate;
2p.
b. pozitiv; c. superlativ relativ de superioritate.
6. În enunţul ,,Tata este tobă de carte”, sensul expresiei ,,tobă de carte” este de: a. pozitiv;
b. superlativ absolut; c. comparativ de inferioritate.
2p.
Se acordă un punct din oficiu! 16
Fişă de evaluare a activităţii Ce aţi descoperit astăzi?
Exprimaţi-vă opinia despre activitatea desfăşurată astăzi, folosind metoda A, B, C: Am învăţat ............................................................................................................................ Bine a fost că ....................................................................................................................... Cred că.................................................................................................................................
Fişă de evaluare a activităţii Ce aţi descoperit astăzi?
Exprimaţi-vă opinia despre activitatea desfăşurată astăzi, folosind metoda A, B, C: Am învăţat ............................................................................................................................ Bine a fost că ....................................................................................................................... Cred că.................................................................................................................................
17