Organe de Masini - Clasa A Ix-A - Proiect Didactic - Cuplaje [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DIDACTIC

COLEGIUL TEHNIC “ANGHEL SALIGNY” BACĂU PROFESOR: ing. Carmen Gabriela Cenușă CLASA: a IX-a DATA: DISCIPLINA: Organe de mașini UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Organe de legătură pentru transmiterea mișcării de rotație LECȚIA: Cuplaje – Cuplaje permanente TIPUL DE LECŢIE: Lecție de transmitere și însușire de noi cunoștințe DURATA: 50 minute LOC DE DESFĂȘURARE: Cabinetul de mecanică

COMPETENŢE GENERALE: CG1. Cunoașterea și înțelegerea terminologiei, a conceptelor și a metodelor specifice domeniului CG2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbajului tehnic în diferite situaţii de comunicare COMPETENŢE SPECIFICE: CS1: Clasifică organele de mașini CS2: Indică modul de utilizare al diferitelor tipuri de organe de mașini COMPETENȚE DERIVATE/ OBIECTIVE OPERAŢIONALE: A. COGNITIVE: OC1. Să definească noțiunea de cuplaj OC2. Să precizeze condițiile impuse cuplajelor OC3. Să clasifice cuplajele OC4. Să clasifice cuplajele permanente OC5. Să recunoască și să analizeze diferite tipuri de cuplaje permanente OC6. Să formuleze concluzii

B. AFECTIVE: OA1. Să manifeste interes faţă de conţinutul lecţiei OA2. Să-şi fixeze preferenţial atenţia asupra anumitor secvenţe din lecție C. MOTRICE: OM1. Să-şi reprime tendinţa de a realiza mişcări inutile în timpul desfăşurării orei OM2. Să foileteze în condiţii de igienă şi securitate materialul utilizat STRATEGIA DIDACTICĂ: A. METODE ŞI PROCEDEE: expunerea, dialogul, conversația euristică, explicația științifică, observarea dirijată, analiza comparativă, exercițiul, învățarea prin descoperire, învățare în grupuri mici. B. FORME DE ORGANIZARE A ÎNVĂȚĂRII: activitate frontală, activitate individuală, activitate în grupuri mici. C. MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: fișă de documentare, fișă de lucru, fișă de evaluare, videoproiector, soft-uri educaționale, portofolii, table, caiete de notițe. D. BIBLIOGRAFIE: Identificarea organelor de mașini, manual pentru clasa a X-a, Editura Didactică și Pedagogică, R.A., București, 2007 Organe de mașini, manual pentru clasa a X-a, Editura CD PRESS, București, 2010;

DESFĂȘURAREA DEMERSULUI DIDACTIC Nr. crt. / Timp

Secvenţele lecţiei

Activitatea de învățare Activitatea profesorului Activitatea elevilor

Strategia didactică Metode şi Mijlloace de procedee învăţământ

1 2 1. Moment 2 min. organizatoric

3 Salutul, scurtă conversație de acomodare, verificarea prezenței, asigurarea celor necesare lecţiei.

4 Răspund solicitărilor profesorului.

5 Conversația Dialogul

2. Anunțarea 3 min. temei, scopului lecției și a competențelor derivate

Captează atenția elevilor printr-o scurtă reactualizare şi verificare a cunoştinţelor anterioare, pentru a pregăti premisele asimilării noilor informaţii; Anunță tema și prezintă obiectivele lecției. Prezintă informația însoțind expunerea de prezentare de soft-uri educaționale și de explicații: - definește cuplajele; - prezintă condițiile impuse cuplajelor; - clasifică și precizează rolul funcțional al fiecărui tip de cuplaj; - prezintă și analizează diferite tipuri de cuplaje permanente - realizează analize comparative; - apelează la cunoștințele dobândite la alte discipline.

Ascultă cu atenţie; Notează în caiete; Răspund solicitărilor

Conversația euristică Explicația

Sunt atenți la explicații; Notează informația; Se concentrează și, folosindu-se de noțiunile învățate la alte discipline, colaborează cu profesorul.

Explicația științifică Învățarea prin descoperire Conversația euristică Observarea dirijată Analiza comparativă Problematizarea

3. 30 min.

Prezentarea conținutului și dirijarea învățării

6 Condițiile materiale și ambientale din cabinet Condițiile materiale și ambientale din cabinet Tabla Caiete de notițe Videoproiector Soft-uri educaționale Fișă de lucru Fișă de documentare Tabla Caiete de notițe

Evaluare Forme de organizar ea activităţii 7 Activitate frontală

8 Observarea sistematică

Activitate frontală

Observarea sistematică Investigația

Activitate frontală

Evaluare orală Observarea sistematică Investigația

Indică elevilor modul de lucru; Dă informația și împarte fișele de evaluare pe grupe de elevi, dând indicații; Direcționează elevii să completeze fișa; Monitorizează activitatea, oferă informaţii suplimentare acolo unde este cazul, observă şi evaluează implicarea elevilor în realizarea sarcinii de lucru. Solicită elevilor să prezinte rezolvările aplicațiilor din fișa de evaluare

4. 8 min

Fixarea cunoștințelor și dezvoltarea competențelor prin efectuarea unor activități aplicative

5. 3 min.

Realizarea feed-back-ului

6. 3 min

Evaluarea performanței

Face aprecieri, evidențiază și, dacă este cazul, notează elevii, motivând notele.

7. 1 min

Transmiterea sarcinii de lucru

Propune următoarea temă: „Identificați, pe fișa de lucru dată, elementele componente ale cuplajelor prezentate”

Sunt atenți la explicații; Se concentrează și, folosindu-se de noțiunile învățate, completează fișa; Trag concluzii.

Explicația Învățarea în grupuri mici Conversația Problematizarea

Elevii prezintă rezolvările aplicațiilor din fișa de lucru, făcând, astfel, dovada retenţiei informaţiilor însuşite în cadrul lecţiei Sunt atenți la aprecierile profesorului; Își autoevaluează activitatea.

Dialogul Explicația Conversația

Dialogul Explicația Conversația

Notează tema; Cer indicații referitoare la temă.

Dialogul Explicația Conversația

Fișă de evaluare Fișă de documentare

Activitate frontală Activitate pe grupe Activitate individual ă

Observarea sistematică Evaluare scrisă Fișă de lucru

Activitate frontală

Evaluare orală Interevaluare Observarea sistematică Investigația

Catalog

Activitate frontală

Observarea sistematică Evaluare finală

Caiet de notițe Fișa de lucru

Activitate frontală

Observarea sistematică

Fișă de evaluare Fișă de documentare