55 1 245KB
Şcoala Gimnazială Sascut Şcoala Primară Bereşti (structură) Clasa Pregătitoare E Prof.înv.primar Feraru Lenuţa
PROIECT DIDACTIC Clasa: Pregătitoare Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Comunicare în limba română Unitatea tematică: Balul florilor Forma de realizare: lecţie integrată Tema lecţiei: „În lumea cuvintelor” Tipul lecţiei: consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor Competenţe specifice Comunicare în limba română 1.3 Identificarea cuvintelor din enunţuri scurte,rostite clar şi rar; 1.4 Identificarea silabelor şi a sunetului iniţial şi final în cuvinte clar rostite; 2.1.Articularea de enunţuri folosind accentul şi intonaţia corespunzătoare intenţiei de comunicare; 2.4. Manifestarea interesului pentru exprimarea de idei în contexte cunoscute; 3.1 Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari şi mici de tipar; 4.1 Reproducerea unor mesaje simple în contexte uzuale de comunicare.
Şcoala Gimnazială Sascut Şcoala Primară Bereşti (structură) Clasa Pregătitoare E Prof.înv.primar Feraru Lenuţa Competenţe integrate: Educaţie pentru societate 3.1. Relaţionarea pozitivă cu alţi membri ai grupului de apartenenţă, în rezolvarea unor sarcini simple de lucru Dezvoltare personală 2.2. Identificarea şi aplicarea regulilor de comunicare specifice în activitatea şcolară 3.1. Identificarea unor rutine în activitatea şcolară Matematică şi explorarea mediului 1.1. Recunoaşterea numerelor în concentrul 0 -10; Arte vizuale și lucru manual 2.2. Manifestarea liberă a ideilor şi trăirilor personale, apelând la forme simple de exprimare specifice artelor;
Obiectiv fundamental Consolidarea cunoştinţelor elevilor despre cuvânt, silabă, sunet Dezvoltarea auzului fonematic Dezvoltarea operaţiilor gândirii; educarea spiritului de echipă Obiective operaţionale
a. Cognitive : OC 1 -să denumească corect elemente de primăvară prezentate în imagini OC 2 -să alcătuiască enunţuri cu cuvinte date
Şcoala Gimnazială Sascut Şcoala Primară Bereşti (structură) Clasa Pregătitoare E Prof.înv.primar Feraru Lenuţa
OC 3 –să despartă cuvintele în silabe, precizând numărul acestora OC 4 -să asocieze cuvântul cu imaginea corespunzătoare OC 5 –să scrie cuvinte cunoscute, folosind literele învăţate OC 6-să precizeze sunetul iniţial/final al unui cuvânt b. Psiho-motorii:
OM 1 – să mânuiască cu grijă materialul intuitiv OM 2 – să respecte poziţia corectă a corpului, în timpul activităţii c. Afective: OA 1 -vor manifesta dorinţa de afirmare OA 2 -vor relaţiona pozitiv cu membrii grupului pentru rezolvarea sarcinii
Resurse: I.
Metodologice
Strategii didactice: a) Metode şi procedee : conversaţia, cubul, exerciţiul, explicaţia, ciorchinele, munca independentă, metoda globală b) Mijloace de învăţământ : calendarul naturii, plansa ciorchine, imagini cu elemente de primăvară, cubul, plicuri cu sarcini, carioca, stimulente, bagheta magică, hartie creponată c) Forme de organizare : frontală, pe grupuri, individuală. d) Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale,stimulente II.
Temporale Ora are o durată de 50 minute, din care 35 minute activitatea propriu-zisă şi 15 minute activităţi recreative subsumate temei şi obiectivelor lecţiei. Ora este a 10-a oră din totalul de 12 ore al unităţii tematice.
Şcoala Gimnazială Sascut Şcoala Primară Bereşti (structură) Clasa Pregătitoare E Prof.înv.primar Feraru Lenuţa
III.
Umane Clasa are un număr de 14 elevi, care se caracterizează printr-o dezvoltare psihică şi fizică normală, corespunzătoare vârstei. Toţi elevii au frecventat grădiniţa. IV.
Bibliografice:
Curs formare: “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii din clasele I-IV” program de formare continuă de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din învăţământul primar. MECTS -„Programa pentru disciplinele Comunicare în limba romană, Matematică şi explorarea mediului, Arte vizuale şi lucru manual, aprobată prin ordinul ministrului nr.3656/29.03.2012”, Bucureşti, 2012; „Ghidul învăţătorului pentru clasa pregătitoare”, Editura Delta 2012;
Şcoala Gimnazială Sascut Şcoala Primară Bereşti (structură) Clasa Pregătitoare E Prof.înv.primar Feraru Lenuţa
SCENARIU DIDACTIC
Evenimentul didactic
Momentul organizatoric
Ob
Activitate cadru didactic/activitate elevi
Asigurarea condiţiilor desfăşurării activităţii.
necesare
Pregătirea materialului didactic necesar bunei desfăşurări a activităţii
Strategii didactice Metode şi procedee
Forme de organizar e
Mijloace de învăţămâ nt
Evaluare
Şcoala Gimnazială Sascut Şcoala Primară Bereşti (structură) Clasa Pregătitoare E Prof.înv.primar Feraru Lenuţa Captarea şi orientarea atenţiei
Ziua debuteaza cu momentul Întâlnirii de dimineaţă. Copiii vor fi aranjaţi în semicerc. Învăţătoarea le va adresa salutul: „Bună dimineaţa, flori cu multe culori! A-nceput o nouă zi... Bine aţi venit, copii!” Elevii vor forma două cercuri concentrice, vor cânta şi se vor saluta, adresându-şi complimente.
Observarea comportamentului inițial
Frontal Se va intona apoi cântecul “ Bună dimineaţa, cer frumos!”
OA
1
”Vremea să o studiem La panou să aşezăm, De e ploaie sau e soare Sau e vreme de plimbare.”
Conversatia
Explicaţia
Individual
Calendarul naturii
Se va completa calendarul naturii, discutând despre anotimp, luna în care ne aflăm, se va stabili ziua şi data, copiii folosindu-se de jetoanele potrivite. Se vor stabili elevii prezenţi şi cei absenţi, se vor număra fetele, băieţii, apoi toţi elevii.
Aprecieri verbale
Şcoala Gimnazială Sascut Şcoala Primară Bereşti (structură) Clasa Pregătitoare E Prof.înv.primar Feraru Lenuţa
” După ce ne-am adunat Şi frumos ne-am salutat, Colegii ne-am întâlnit, Oare cine n-a venit? ” Noutatea zilei: avem musafiri Mesajul zilei: Primăverii
se
citeşte
scrisoarea
(anexa 1)
Conversatia
Scrisoarea Zânei Primăvara
Elevii vor fi bucuroşi să fie spiriduşii Primăverii pe parcursul activităţilor.
Enunţarea temei şi a obiectivelor Reactualizarea cunoştinţelor
OC1
însuşite anterior OC2
Elevii sunt anuntati ca astazi vor trebui să dovedească Primăverii că ştiu să se exprime corect, să denumească imagini, să se joace cu cuvintele, cu silabele şi cu sunetele. Pe panou este afişată o imagine cu Zâna Primăvară. Se adresează întrebarea : -Ce ne aduce Zâna Primăvară ? Elevii vor răspunde întrebării, asezând pe planşă jetoane cu elemente de primăvară : soare, iarbă, flori de primăvară, păsări călătoare, fluturi,
Conversatia
Frontal
Observare sisitematica
Explicaţia Conversatia
Frontal Planşă
explicaţia
Imagini Individual
brainstormin
Observarea comportame n-tului elevilor
Evaluare orala
Şcoala Gimnazială Sascut Şcoala Primară Bereşti (structură) Clasa Pregătitoare E Prof.înv.primar Feraru Lenuţa OM
1
OC3 OC
Prezentarea optimă a conţinutului
6
OC2 OM
2
OC3
Dirijarea învăţării
OC
4
OC
6
OC
5
OA
2
albine. Vor fi solicitaţi să alcătuiască enunţuri despre primăvară, să despartă în silabe unele cuvinte sau să precizeze sunetul iniţial /final.
g
Elevii vor fi antrenaţi în joaca cu cubul. Vor fi împărţiţi în 6 echipe, iar elevul-rostogolici de la fiecare echipă va arunca cubul, alegând plicul cu sarcini corespunzător cifrei de pe cub. Sarcinile vor viza competenţe de tipul : 1.Descrie 2. Compară 3. Asociază 4. Analizează 5. Aplică 6. Argumentează (anexa 2) Se vor citi sarcinile de pe fişe elevilor, se vor explica neclarităţile, apoi fiecare echipa va rezolva sarcinile primite pe fişa de lucru. Fiecare grupă va lucra sarcinile de pe fişă, în timpul anunţat. Se vor da explicaţiile necesare pentru fiecare grupă, se vor sprijini elevii care întâmpină dificultăţi în rezolvarea sarcinilor.
Cubul
Aprecieri verbale Frontal ecusoane
Conversatia cubul explicaţia
exerciţiul
Pe grupe
Aprecieri reciproce
Şcoala Gimnazială Sascut Şcoala Primară Bereşti (structură) Clasa Pregătitoare E Prof.înv.primar Feraru Lenuţa OC3
Obţinerea performanţei
OC
4
OC
5
OA
2
Elevii din fiecare grupa se vor consulta şi sprijini reciproc în rezolvarea sarcinilor, iar un lider ales va rezolva pe fişa de lucru.
Aprecieri verbale
Cubul Pe grupe Conversatia
Individual
Fişe de lucru
Exerciţiul Carioca Evaluarea
OA
Retenţia şi transferul
OC
1
1
La expirarea timpului, fiecare echipă va afişa fişa de lucru la panou şi va prezenta ceea ce a lucrat Celelalte echipe vor trece şi vor analiza modul de lucru, apreciind corectitudinea rezolvării sarcinilor. Se fac aprecieri globale si individuale cu caracter motivant privind participarea elevilor la desfasurarea lectiei. Se oferă stimulente.
Se va prezenta elevilor un material PPT cu ghicitori despre florile de primăvară. Elevii vor asculta cu atenţie ghicitorile şi vor alege , folosind mouse-ul, imaginea care corespunde răspunsului la ghicitoare.
Autoevaluar e Turul galeriei
Pe grupe
Fise de lucru
Evaluare reciprocă
Analiza produselor activităţii
Exercitiul
Calculator
Fronatal
Conversatia
CD
Individual
Aprecieri verbale