36 0 139KB
Proiect didactic Data: Clasa: a VI-a Durata: 45 min Obiectul: Biologia Modulul: Sisteme vitale. Subiectul lecției:Transportul substanțelor prin corpul organismelor. Tipul lecției: de comunicare a noilor cunoștințe Profesor: Binzari Serghei Subcompetențe: Argumentarea rolului nutriției în viața organismelor. Obiective operaționale: O1 să identifice cum se realizează transportul substanțelor la animale. O2 să caracterizeze sistemul circulator la câine. O3 să descrie transportul substanțelor la plante. Strategii didactice: 1. Activități de învățare și evaluare: tehnica Învățarea prin descoperire, posterul, Ciorchine, conspect de reper, eseul de 5 minute, explicația, graficul T, explicația. 2. Materiale didactice: planșă cu Transportul substanțelor prin plantă, imagini.
Desfăşurarea activităţii Momentel Activitatea profesorului e lecţiei Evocarea În baza unei imagini cu transportul substanțelor prin corpul Captarea organismelor se descoperă subiectul lecției. atenţiei Realizarea Anunțarea subiectului și obiectivelor lecției.
Activităţi de învăţare
sensului
Cum ajung substanțele nutritive în corpul organismelor? Cum credeți, prin ce sisteme se realizează transportul de substanțe la animale și plante. Plantelor și animalelor le este caracteristic sistemul circulator. Explicaţia
sistemul conducător la animale închis
deschis
vase sangvine vase sangvine - artere - vene Transportul substanțelor Citoplasmă Nivelul plasmodesmelor (prelungiri citoplasmatice care unesc celule între ele)
cavități
Tehnica Ciorchine
vasele conducătoare Conspect de reper
se realizează lent distanțe mici
rapid distanțe mari Sistemul conducător 2 direcții
ascendentă (de la rădăcină spre frunză)
descendentă (de la frunză spre rădăcină)
asigurat de elementele
Xilemul Traheide anexe -
Vase(trahei)
Vase ascendente Pornesc de la rădăcini spre frunze. Transportă seva brută – apa și sărurile minerale.
Floem Tuburi ciuruite
Celule
Vase descendente - Pornesc de la frunze spre rădăcini. - Transportă seva elaborată – apa și substanțele organice formate în urma fotosintezei.
Analiza sistemului circulator la animale Elevii analizează fig. 1 pag. 56 Transportul substanțelor la plante. Elevii desenează un copac și schematic duc săgeți vizînd vasele descendente și ascendente. Lucrul în grup: I gr. – Transportul apei și al sărurilor minerale prin plante.
Graficul T
Tehnica Posterul Tehnica Învățarea prin descoperire
II gr. – Transportul substanțelor organice prin plante. Reflecția
Extinderea
Eseul de 5 minute: Importanța circulației substanțelor prin corpul organismelor.
Eseul de 5 minute
Reaîntoarcerea la obiective. Notarea elevilor Rezolvarea exerciţiilor 5 pag.58. Explicație