45 0 205KB
PROIECT DE ACTIVITATE
EDUCATOARE: Pop Ramona UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa cu Program Prelungit „Ion Creangă” Structura Grădiniţa cu Program Prelungit ”Mihai Eminescu” Baia Mare DATA: 14.11. 2019 NIVELUL/GRUPA : 3-5 ani, I, Grupa mijlocie TEMA ACTIVITĂŢII : „Săculețul cu emoții”- joc didactic SCOP: Formarea capacităţii de a utiliza limbajul nonverbal prin identificarea și utilizarea, în diferite contexte, a expresiilor faciale asociate emoţiilor de bază.
OBIECTIVE: -
Să identifice și conștientizeze emoțiile; Să enumere emoţii, exemplificând situaţii personale în care au remarcat prezenţa acelor trăiri afective; Să identifice trăirile afective ale anumitor personaje prin obervarea expresiilor faciale; Să redea prin imitaţie în oglindă diferite expresii faciale care expimă emoţiile învăţate. Să deseneze expresii faciale potrivite emoţiilor impuse de anumite situaţii,
STRATEGII DIDACTICE : Metode şi procedee: conversaţia, exemplificarea , observaţia, exerciţiul, explicaţia, joc de rol; Resurse materiale: buzunarul emoţiilor, săculeţul cu emoţii, planșe cu expresii faciale,fragmente muzicale, suport tehnic; Forme de organizare : frontal, individual, în perechi; Bibliografie: Breben, Silvia, 2010, Jocuri pentru dezvoltarea inteligenţei emoţionale la vârsta preşcolară şi şcolară mică, editura Reprograph, Craiova.
DEMERS DIDACTIC
EVENIMENT
CONŢINUT ȘTIINȚIFIC
STRATEGII DIDACTICE
DIDACTIC Moment organizatoric
EVALUARE
Asigurarea condițiilor necesare lecției : -
pregătirea mobilierului și a materialelor ; organizarea
colectivuluI
pentru
Conversaţia buna
desfăşurare a activităţii. -
copiii vor da mâna unii cu alţii şi vor menţiona
Explicaţia Observaţia
cum se simt astăzi. Se va realiza printr-un joc. Jocul se numește Borcanul Captarea atenției
fericirii. Se prezinta copiilor o imagine două borcane
Explicația
.
Conversaţia
colorate. Un borcan reprezinta lucruri pe care le pot aduna în borcan pentru a fi fericit, iar în celălalt borcan ceea ce trebuie dat afară, lucruri care pricinuiesc emoții negative. Fiecare copil va trebui să prezizeze un lucru pe care il stange în borcan și unul pe care il scoate afară.
Anunțarea temei Copiii sunt anunţaţi că vor învăţa să îşi exprime și a obiectivelor emoţiile altfel decât o fac în mod obişnuit, prin utilizarea cuvintelor, şi anume prin expresii ale feţei.
Explicaţia
Capacitatea de a recepta un mesaj transmis pe cale orală
Ce alte emoţii cunoaşteţi? Dirijarea învățării
Se va identifica fiecare stare afectivă cu ajutorul “buzunarului cu emoţii”. Conversaţia Daţi exemple de situaţii când v-aţi simţit fericiţi/trişti/
Evaluez capaciatea copiilor de a denumi emoţii, asociind fiecăreia situaţii specifice.
furioşi ? Cum aţi reacţionat în aceste siţuaţii? În continuare fiecare copil va extrage câte o figurină din „Săculeţul cu emoţii” şi va asocia
acesteia
modalităţi de reglare emoţională, cât şi exemple de comportamente empatice. Ce faci atunci când esti supărat?
Evaluez capacitatea copilor de a idenitfica modalităţi de reglare emoţională
Cum reacţionezi dacă îl vezi pe colegul tău plângând? Ce ar putea sa o facă pe prietena ta veselă? Cum te comporţi atunci cand esti furios? Explicația Asocierea diferitelor emoţii unor momente muzicale. Ce emoţie îţi transmite
această compoziţie. Ce ţi-ai
Conversația Exercițiul
imaginat ?
Se vor expune o serie de imagini cu diferite personaje care exprima emoţii diverse prin limbaj non-verbal. Se va analiza expresia feţei pe baza unor indici: ochi, spâncene, nas, gură. Ce credeţi ca simte fetiţa? De unde ştim că este speriată? Cum sunt ochii ei?
Evaluez capacitatea de a identifica caracteristici ale expresiilor faciale specifice fiecărei emoţii
2. Se vor realiza două diagrame, una pentru emoţiile
Conversaţia
pozitive, cealaltă pentru cele negative. Copiilor li se vor arăta diferite imagini cu expresii faciale, se va denumi emoţia, iar planşa va fi plasată în una din cele două diagrame. 3.
Pentru exersarea identificării emoţiilor după
expresiile faciale se va organiza un joc „mim în
Conversaţia
oglindă”. Copiii vor imita în perechi, plasaţi faţă în faţă
Observaţia
o serie de emoţii ce vor fi identificate pe baza unor situaţii. Situaţia 1. Ionică şi George se plimbă prin poieniţă. Deodată le apare în faţă o vulpe.
Explicaţia
Exerciţiul
Situaţia 2. A venit vacanţă de vară. Iona și Mihaela sunt
Evaluez capacitatea de a imita „în oglindă” expresii faciale ale unor contexte emoţionale
prietene foarte bune. Ele se vor revedea din nou în toamnă, când va începe un nou an şcolar. Situaţia 3. Mihai se jucă cu mingea în grupă. Din neatenţie băiatul sparge un geam. Situaţia 4. Este ziua Cristinei. Mama i-a facut cadou cartea pe care fetiţa şi-o dorea foarte mult. Situaţia 5. Andrei are doar 3 ani. Baieţelul merge cu părinţii săi la cumpărături în super marchet, Copilul se rătăceşte prin mulţimea de oameni. Situaţia 6.
Copii sunt in curtea grădiniței. Mihai il
implinge in mod repetat în timp ce aceştia se joacă cu mingea.
Rezolvarea exercițiilor de pe fișa de lucru.
Evaluez capacitatea de a grupa imaginile cu expresiile faciale după criteriul emoţie pozitivă sau negativă.
Joc de rol
Obtinerea performanței.
Elevii vor deseana diferite expresii facilae în funcţie de
Exerciţiul
situaţia indictă de cerinţă.
Despre ce am învăţat astăzi? Asigurarea trasferului și a Enumeraţi modurile în care putem exprima ceea ce retenției simţim.
Conversaţia
Care sunt indiciile după care ne punem ghida pentru a ne da seama ce simte o persoană?
Încheierea activității
Voi face aprecieri gloabale și individuale asupra modului de participare a copiilor la activitate.
Conversaţia
Evaluez capacitatea copiilor de a reda prin desen expresii faciale asociate unor emoţii.