46 0 271KB
Proiect de lectie DATA:12.IV.2010 ARIA CURRICULARA:Limba si comunicare DISCIPLINA:Limba si literatura romana UNITATEA DE INVATARE:Copilaria
TEMA LECTIEI:Cuvinte cu sens opus TIPUL LECTIEI:predare-invatare OBIECTIVE OPERATIONALE: La sfarsitul activitatii didactice elevii vor fi capabili: O1:sa compare obiecte din clasa.Obiectivul va fi realizat daca vor compara cel putin un obiect. O2:sa gaseasca cuvinte cu sens opus pentru cuvintele date. Obiectivul va fi realizat daca vor gasi cuvinte cu sens opus pentru cel putin doua cuvinte date. O3:sa completeze propozitii cu cuvinte cu sens opus. Obiectivul va fi realizat daca vor completa cel putin doua propozitii. O4:sa alcatuiasca propozitii cu perechi de cuvinte opuse. Obiectivul va fi realizat daca vor alcatui propozitii pentru cel putin o pereche de cuvinte. METODE SI PROCEDEE: Conversatia,explicatia, ,exercitiul,demonstratia,observatia, jocul didactic
RESURSE MATERIALE: Plansa didactica,fise de lucru ,jetoane,manual BIBLIOGRAFIE: Programa scolara pentru clasa a-II-a Tudora Pitila ,Cleopatra Mihailescu ,,Limba si literatura romana”,editura Aramis,Bucuresti,2004
Continutul
Strategia didactica Situatia de invatare
C(O1) Situatia 1 -obiecte din clasa -avand la dispozitie (guma,creion,caiet,carte) obiecte din clasa le vor compara C(O2) Situatia 2 -jetoane cu imagini - avand la -puzzle dispozitie jetoanele (anexa 2;anexa 4) cu imagini(puzzle) vor gasi cuvinte cu sens opus pentru insusirile acestora
Evaluare Sarcina de invatare S(O1) -comparati obiecte din clasa
-frontala
S(O2) -gasiti cuvinte cu sens opus pentru insusirile obiectelor din imagini
-individuala -pe grupe
C(O3) -fisa evaluare (anexa 3)
Situatia 3 -avand la dispozitie fisa de evaluare vor completa propozitii cu cuvinte cu sens opus celor date
S(O3) -completeaza propozitiile cu cuvinte cu sens opus celor date
-individuala
C(O4) plansa didactica (anexa 1)
Situatia 4 -avand la dispozitie perechi de cuvinte cu sens opus scrise pe plansa didactica vor alcatui propozitii cu acestea
S(O4) alcatuieste propozitii cu perechile de cuvinte de pe plansa didactica
-frontala
Nr. Eveniment crt instructional . 1. Moment organizatoric (1min.) 2. Reactualizarea cunostintelor anterioare (3min.) 3. Captarea atentiei (5min.)
4.
5.
Anuntarea titlului si a obiectivelor operationale (1min.) Dirijarea invatarii (22min.)
6.
Asigurarea feed-back-ului (7min.)
7.
Incheierea lectiei (1min.)
Obiective Activitati de invatare operationale Se asigura un climat de ordine si disciplina necesar desfasurarii in bune conditii a lectiei Ce este propozitia? Din ce sunt alcatuite propozitiile? Ce sunt cuvintele? Din ce sunt alcatuite cuvintele? Se citeste poezia si se completeaza cu cuvinte cu sens opus : Eu vreau o canita mica C-o tortita ca o floare. Sora mea vrea cana ….. Eu vreau doar salata dulce De cu zori si pana-n seara. Sora vrea salata ….. Eu vreau patul cel de sus Ca-i inalt si ca-i frumos. Sora-l vrea pe cel de……. Eu vreau ca sa fie pace Si-ntelegere-ntre noi. Sora mea ar vrea ………. Se anunta si se scrie titlul lectiei pe tabla si pe caiete Se prezinta obiectivele lectiei intr-un mod accesibil elevilor. O1 O2 O3 O4
O2 O3
*Vor compara obiecte din clasa(creioane,gume,caiete etc.). * Vor gasi cuvinte cu sens opus pentru cuvintele scrise pe florile copacului si vor alcatui propozitii. Fiecare elev va primi o imagine reprezentand un obiect .Vor gasi cuvinte cu sens opus pentru insusirile acestora. Vor completa un puzzle cu cuvinte cu sens opus.(vor compune imaginea unei veverite formand perechi de cuvinte opuse) Elevii vor rezolva fisa de evaluare. (anexa 3)
Se va da tema pentru acasa. Se fac aprecieri generale cu privire la desfasurarea integrala a lectiei.
Resurse
-conversatia -frontala -conversatia -frontala
-explicatia
-jetoane -plansa didactica - exercitiul -conversatia -explicatia -jocul didactic -demonstratia - frontala -pe grupe -individuala -fisa de evaluare -explicatia -exercitiul -individuala -conversatia -frontala
Anexa 3 Fişa de evaluare 1.Subliniază cuvintele cu sens opus pentru fiecare cuvânt: harnic leneş gospodar bunătate blândeţe răutate minciună păcăleală adevăr
2.Priveşte desenul. Completează spaţiile goale din propoziţii cu cuvântul opus cuvântului din paranteză.
1.
Valiza lui Toma e .....................
(deschisă)
2.
Toma e .................................... la faţă.
(încruntat)
3.
Valiza lui e ..................... ............
(grea)
4.
Haina lui Toma este .....................
(strâmtă)
Anexa 2
Anexa 1
PUŢIN
Anexa 4 Puzzle
pleacă prieten tace coboară puţin
vine duşman spune suie mult