Cuvinte Cu Sens Opus-Plan de Lectie [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DIDACTIC Unitatea de învăţământ: Centrul Şcolar de Educaţie Incluzivă Propunător: Clasa: Locul desfăşurării activităţii: Sala de clasă Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Tema: Cuvinte cu sens opus Tipul de activitate:Consolidare de cunoştinţe Obiective generale: a) să distingă sensul cuvintelor într-un enunţ b) consolidarea deprinderilor de a folosi corect cuvintele cu sens opus în cadrul enunţurilor Obiective operaţionale: Cognitive: O1- să identifice cuvintele cu înţeles opus din enunţurile date; O2 -să formeze perechi de cuvinte cu înţeles opus; O3- să completeze spaţiile libere cu cuvinte cu înţeles opus; Psihomotorii: O 4–să mânuiască corect materialul didactic pus la dispoziţie; O5 – să adopte o postură corectă în bancă şi pe scaune.

Afective: O6 – să participe cu interes la lecţie; O7- să aibă o atitudine pozitivă faţă de profesor, faţă de sarcinile didactice; Strategia didactică:  Metode şi procedee didactice: conversaţia, observaţia sistematică, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, problematizarea, jocul didactic  Mijloace de invăţământ: probleme ilustrate, jetoane, obiecte concrete, numărători, fişe de lucru, stimulente, creoioane colorate  Forma de organizare a activităţii: frontală, individuală

Resurse:  Temporale: 45 minute  Bibliografice: - Gherguţ, Alois (2005), Sinteze de psihopedagogie specială, Ghid pentru concursuri şi examene de obţinere a gradelor didactice, Ed. Polirom, Iaşi

- Norel, Mariana (2010) Didactica limbii şi literaturii române pentru învăţământul primar, Editura Art, Bucureşti; - Nuţă, Silvia (2005), Metodica predării limbii române în clasele primare, Editura Aramis , Bucureşti.

SCENARIUL DIDACTIC

Etapele activitǎţii

Ob. op.

Timp

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

1 min.

Salut elevul şi mă pregătesc pentru desfăşurarea activităţii, asigurând o atmosferă corespunzătoare şi materialele necesare.

Elevul salută şi se pregăteşte pentru orӑ .

O5 O6 O7

2min.

Activitatea va ȋncepe cu Elevul cântă cȃntarea unui colind şi o scurtă discuţie despre sărbătorile de iarnă.

3.Comunicarea O5 temei, a O6 obiectivelor şi a O7 conţinutului învăţării

1 min.

4.Dirijarea activtӑţii

20 min.

1. Momentul organizatoric

2. Captarea atenţiei

O1 O2 O3 O4 O5

Astăzi vom vorbi despre Elevul ascultă cu cuvintele cu sens opus.Aşadar atenţie. vom căuta cuvinte cu sens opus, vom forma perechi de cuvinte cu sens opus şi vom alcătui enunţuri. Se va face o scurtă Elevul rezolva sarcinile reactualizare a cunoştinţlor primite depsre cuvintele cu sens opus,

Metode şi procedee didactice Conversaţia

Mijlloace de învăţământ Materialele utile pentru derularea activitӑţii

Forma de organizare Frontal

Frontal Conversaţia Observaţia

Conversaţia

.

Frontal

Fişe, creioane colorate, Jetoane Materiale

Frontal

Individual

O6 O7

din clasă

după aceea se vor rezolva exerciţiile. 1. Ajută-l pe Moş Crăciun să umple sacul cu cadouri (Anexa I) 2.

La următorul exercițiu

trebuie să coloreze însușirile care i se potrivesc (Anexa II) curajos-timid înalt-scund darnic-zgârcit silitor-leneș 3.

Formează

perechi

de

cuvinte care au înțeles opus : prieten,

dușman,

adevăr,

dedesubt, minciună, deasupra.

5. Obţinerea performanţei

O1 O2 O3 O4 O5

5 min

Alcătuieşte propoziţii cu aceste cuvinte Elevul răspunde, Pe o planşă este scris un text, rezolvӑ sarcinile elevul va trebui să completeze solicitate de cӑtre profesor. ȋn spaţiul punctat cuvinte cu

Conversaţia Explicaţia Descrierea Observaţia Exerciţiul

Jetoane Planşă Materiale din clasă Lipici

Frontal

Individual

O6 O7

sens opus, astfel va alege de pe masa jetonul ce conţine cuvȃntul cu sens opus şi ȋl va lipi pe planşa Sora

mea

vrea

altceva

De Marcela Peneș Eu vreau o căniță mică, C-o tortiță ca o floare. Sora mea vrea cană…… Eu vreau doar salată dulce, De cu zori și până-n seară. Sora vrea salată....... Eu vreau patul cel de sus Că-i înalt și că-i frumos. Sora-l vrea pe cel de......

6. Asigurarea feedback-ului şi fixarea cunoştinţelor

7.Evaluare şi încheierea activităţii

O1 O2 O3 O4 O5 O6 O7

O1 O2 O3 O4 O5 O6 O7

8 min.

Acum haide să ne jucăm jocul “Dacă nu e aşa, atunci cum este?”

Conversaţia, Jocul didactic

Jetoane

Individual Frontal

Conversaţia

Prăjiturele Bulinuţe zâmbitoare Planşe de colorat

Frontal

Ex. Dacă nu e mare, este ….. Dacă nu e veselă, este …. etc. Ii voi da elevului un săculeţ ȋn Elevul este atent şi care sunt bileţele pe care sunt participӑ la joc. scrise diverse cuvinte. Eu voi spune un cuvȃnt iar elevul va trebui să aleagă din sac un bilet pe care este scris cuvȃntul opus şi să-l citească. Ȋi spun ce trebuie să facă, la start începe jocul. Start! Ȋncurajez implicarea elevului. 5 min.

Se vor face aprecieri referitoare la modul de desfăşurare a activităţii.Elevul va fi recompensat pentru participarea la lecţie. Imi iau „La revedere” de la acesta.

Elevul salută