LAURA-proiect de Lectie Impartirea Cu Rest VA [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

UNITATEA ŞCOLARĂ: SCOALA CU CLASELE I-VIII TORMAC PROFESOR: BIDILECI LAURA OFELIA PROIECT DIDACTIC OBIECTUL DE STUDIU : MATEMATICA DATA : 18.11.2010 CLASA : a V-a A TITLUL LECŢIEI: IMPARTIREA CU REST A NUMERELOR NATURALE TIPUL LECŢIEI: lectie mixta OBIECTIVE OPERATIONALE: La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili sa: a) Cognitive O1. Sa –si formeze deprinderi de a exprima prin operatii matematice anumite probleme practice, O2. Să rezolve probleme simple din cotidian si sa observe necesitatea invatarii operatiei de impartire; O3.Să efectueze calcule caontinand impartiri cu numere naturale; O4.Să recunoasca si sa aplice teorema impartirii cu rest in contexte variate; b) Afective - stimularea curiozităţii si dezvoltarea simţului critic; - dezvoltarea spiritului de observaţie si a concentrării in rezolvare - concentrarea afectiva la lecţie. c) Psihomotorii - sa dobandeasca abilitati de calcul si de efectuare a operatiei de impartire in contexte variate - sa compare si sa estimeze rezultate ale operatiei de impartire STRATEGII DIDACTICE a) Metode şi procedee: conversatia euristica,problematizarea, exercitiul,algoritmizarea explicatia, b) Mijloace de realizare: frontala , individuala c) Forme de organizare: tabla, creta, fise de lucru d) Evaluare: verificarea temei de casa, observarea sistematica, calitatea exprimarii, fise de autoevaluare,munca independenta, scrierea la tabla,prezentarea si argumentarea rezultatelor

1

STRATEGIA DIDACTICĂ Etapele lecţiei

Obiective curriculare

Moment organizatoric Verificarea temei de casa

O2

Reactualizarea cunostiintelor 3.3, 4.2 O2

Informarea elevilor asupra obiectivelor urmarite Desfasurarea lectiei

O1 O3 O4 O1 O2 O3 O4 B C

CONŢINUTURI ŞI SARCINI DE ÎNVĂŢARE Salutul Consemnarea absentelor in catalog Captarea atentiei Verificarea temei de casa prin sondaj si rezolvarea la tabla a problemelor care au prezentat dificultate in rezolvare la majoritatea elevilor - Se propun spre rezolvare urmatoarele impartiri: 2400: 100= 2520 : 15 = 2527: 12 = Se cere elevilor sa puna in evidenta denumirea fiecarui numar din impartire si sa efectueze proba impartirii Prezentarea si distribuirea fisei de lucru Stabilirea strategiei pe fiecare secventa Discutarea modului in care se face evaluarea Fiecare elev primeşte câte o fişă de lucru. Se începe discutarea exerciţiilor. Elevii lucrează pe caiete si la tabla Profesorul intervine cu explicaţii suplimentare, unde este cazul, şi supraveghează întreaga activitate a elevilor. Se discută soluţiile găsite.

Metode şi procedee

Mijloace de realizare

Forme de organizare

Conversatia

Catalog

Colectiv dirijat

Conversatia euristica

Caiet Tabla

Frontal

Modalităţi de evaluare

Formativa

Conversatia euristica

Tabla de perete

Frontal

Conversatia Explicatia

Fisa de lucru

Frontal

Observatia

Fisa de lucru

Munca independenta

Verificare orala si la tabla

Raportarea rezultatelor

Munca independenta

2

Caiet Colectiv dirijat

Tema de casa

La sfârşit, au loc concluziile şi aprecierile profesorului, criticând (dacă e cazul), dar mai ales încurajând elevii. Elevii îşi exprimă părerea în legătură cu activitatea susţinută. Exercitiile de pe fisa de lucru nerezolvate in clasa si cele specificate pentru tema de casa

Conversatia euristica

Tabla Creta colorata

Frontala

formativa

3

4

ŞCOALA CU CLASELE I-VIII TORMAC PROF. BIDILECI LAURA CLASA A V-A FIŞA DE LUCRU ÎMPĂRŢIREA CU REST A NUMERELOR NATURALE 1. 250 de lei se împart în mod egal la 5 copii.Cât primeşte fiecare copil?Dar dacă se împart la 25 copii, cât va primi fiecare? 2. La o competiţie participă 144 elevi din diferite şcoli.Din fiecare şcoală participa câte 12 elevi.Câte şcoli participă la competiţie? 3. Într-o clasă sunt 20 de elevi.Profesorul doreşte să formeze echipe de câte 3 elevi.Câte echipe se pot forma?De câţi elevi mai este nevoie pentru a forma 7 echipe? 4. Calculaţi : a) b) c) d)

485 : 23 1425 : 25 15300 : 15 6426 : 63

5. Mama are 45 ani.Vârsta fiicei este de 3 ori mai mică decât a mamei.Fiica are ....... ani. 6. Aflaţi numărul care împărţit la 25 dă câtul 14 şi restul 24. 7. Numarul 695 se împarte la un număr natural şi se obţine câtul 12 şi restul 11.Aflaţi împărţitorul. Temă de casă 1. Efectuaţi împărţirile: a) 48 : 22 b) 56 :1 4 c) 100 : 25 d) 100 :24 e) 125 : 15 2. 3. 4. 5.

f) 128 : 28 g) 200 : 25 h) 150 : 6 i) 427 : 17 j) 2256 : 23

k) 1024 : 48 l) 20043 : 29 m) 495642 : 47 n) 38945 : 35 o) 444444 : 6

Calculaţi câtul numerelor 196 şi 14. Aflaţi numărul de 25 ori mai mic decât 625 Aflaţi deîmpărţitul unei împărţiri ştiind că împărţitorul este 6, câtul este 49 si restul este 3. Aflaţi împărţitorul unei împărţiri ştiind că deîmpărţitul este 1001, iar câtul este 7.

5

Unitatea şcolară: SCOALA CU CLASELE I-VIII TORMAC Disciplina: MATEMATICA

Profesor: BIDILECI LAURA OFELIA Clasa: a V-a Nr. ore / săptămână: 4 Anul şcolar: 2010-2011

Proiectul unităţii de învăţare Unitatea de învăţare: Împărţirea numerelor naturale Nr. ore alocate: 9 Conţinuturi (detalieri)

1.Împărţirea, cu rest zero, a numerelor naturale când împărţitorul are mai mult de o cifră.

Competenţe specifice

Activităţi de învăţare Materiale

1. Identificarea caracteristicilor - Exerciţii şi probleme de aplicare Fise de lucru numerelor naturale şi a formei de a împărţirii cu rest scriere a unui număr natural în Planse contexte variate -exercitii de analizare a textului unei probleme în vederea 2. Utilizarea operaţiilor identificării operaţiilor aritmetice aritmetice şi a proprietăţilor utilizate în rezolvare acestora în calcule cu numere naturale - Formularea unor probleme pe baza unor scheme, modele sau Fise de lucru 5. Deducerea unor proprietăţi reguli şi soluţionarea ale operaţiilor cu numere acestora prin utilizarea unor naturale pentru a estima sau tehnici variate Fise de lucru pentru a verifica validitatea unor calcule - Exerciţii care pun în evidenţă tabla avantajele folosirii proprietăţii operaţiilor cu numere naturale în contexte matematice şi practice

Resurse Organizarea clasei

Evaluare Timp

Activitate pe grupe

Justificarea raspunsurilor si argumentare

Activitate la tabla

2 ore Activitate frontala dirijata Conversatia euristica

Problematizarea Algoritmizarea

Observatia sistematica Analiza situatiilor Consemnarea rezultatelor si aprecierea lor

6

5. Deducerea unor proprietăţi ale operaţiilor cu numere naturale pentru a estima sau pentru a verifica validitatea unor calcule 2. Împărţirea cu rest a numerelor naturale

3. Ordinea efectuării operaţiilor.

6. Transpunerea unei situaţiiproblemă în limbaj matematic, rezolvarea problemei obţinute (utilizând ecuaţii sau inecuaţii) şi interpretarea rezultatului

2. Utilizarea operaţiilor aritmetice şi a proprietăţilor acestora în calcule cu numere naturale

Fise de lucru - Exerciţii şi probleme de aplicare a împărţirii cu rest - Exerciţii care pun în evidenţă avantajele folosirii proprietăţii operaţiilor cu numere naturale în contexte matematice şi practice

Tabla

Activitate pe grupe

Justificarea raspunsurilor si argumentare

Activitate la tabla

2 ore Fise de lucru tabla

- Exerciţii de respectare a ordinii efectuării operaţiilor în paranteze rotunde şi/sau pătrate - Exerciţii de calcul a unor Fise de lucru expresii numerice care conţin paranteze (rotunde, pătrate şi tabla acolade), cu respectarea ordinii efectuării operaţiilor - Exerciţii de utilizare a factorului comun

Problematizarea Algoritmizarea

Observatia sistematica

Conversatia euristica

Consemnarea rezultatelor si aprecierea lor

Problematizarea Algoritmizarea

Justificarea raspunsurilor si argumentare

Activitate pe grupe Activitate la tabla Conversatia euristica

1 ora

Observatia sistematica Analiza situatiilor Consemnarea rezultatelor si aprecierea lor

7

3. Selectarea şi utilizarea de algoritmi pentru efectuarea operaţiilor cu numere naturale şi pentru divizibilitatea cu 10, 2 şi 5 4. Noţiunea de divizor; noţiunea de multiplu. Divizibilitatea cu 10, 2, 5.

5. Evaluare sumativă.

6. Transpunerea unei situaţiiproblemă în limbaj matematic, rezolvarea problemei obţinute (utilizând ecuaţii sau inecuaţii) şi interpretarea rezultatului

- Exerciţii de identificare a divizorilor şi a multiplilor unui număr natural folosind produsul a două numere naturale Fise de lucru - exercitii de recunoastere a numerelor naturale diviyibile cu 2,5 si 10 pe baza criteriilor de divizibilitate

Exerciţii de respectare a ordinii efectuării operaţiilor în paranteze rotunde şi/sau pătrate - Exerciţii de calcul a unor expresii numerice care conţin paranteze (rotunde, pătrate şi acolade), cu respectarea ordinii efectuării operaţiilor exercitii de analizare a textului unei probleme în vederea identificării operaţiilor aritmetice utilizate în rezolvare

tabla

Justificarea raspunsurilor si argumentare

Problematizarea Algoritmizarea Activitate pe grupe Activitate la tabla

3 ore

Consemnarea rezultatelor si aprecierea lor

Conversatia euristica Fise de evaluare

Observatia sistematica Analiza situatiilor

Individual

1 ora

Autoevaluare

8