43 0 473KB
PROIECT DIDACTIC Unitatea de învăţământ: Centrul Şcolar de Educaţie Incluzivă Propunător: Clasa: Locul desfăşurării activităţii: Sala de clasă Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Tema: Cuvinte cu sens opus Tipul de activitate:Consolidare de cunoştinţe Obiective generale: a) să distingă sensul cuvintelor într-un enunţ b) consolidarea deprinderilor de a folosi corect cuvintele cu sens opus în cadrul enunţurilor Obiective operaţionale: Cognitive: O1- să identifice cuvintele cu înţeles opus din enunţurile date; O2 -să formeze perechi de cuvinte cu înţeles opus; O3- să completeze spaţiile libere cu cuvinte cu înţeles opus; Psihomotorii: O 4–să mânuiască corect materialul didactic pus la dispoziţie; O5 – să adopte o postură corectă în bancă şi pe scaune.
Afective: O6 – să participe cu interes la lecţie; O7- să aibă o atitudine pozitivă faţă de profesor, faţă de sarcinile didactice; Strategia didactică: Metode şi procedee didactice: conversaţia, observaţia sistematică, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, problematizarea, jocul didactic Mijloace de invăţământ: probleme ilustrate, jetoane, obiecte concrete, numărători, fişe de lucru, stimulente, creoioane colorate Forma de organizare a activităţii: frontală, individuală
Resurse: Temporale: 45 minute Bibliografice: - Gherguţ, Alois (2005), Sinteze de psihopedagogie specială, Ghid pentru concursuri şi examene de obţinere a gradelor didactice, Ed. Polirom, Iaşi
- Norel, Mariana (2010) Didactica limbii şi literaturii române pentru învăţământul primar, Editura Art, Bucureşti; - Nuţă, Silvia (2005), Metodica predării limbii române în clasele primare, Editura Aramis , Bucureşti.
SCENARIUL DIDACTIC
Etapele activitǎţii
Ob. op.
Timp
Activitatea profesorului
Activitatea elevilor
1 min.
Salut elevul şi mă pregătesc pentru desfăşurarea activităţii, asigurând o atmosferă corespunzătoare şi materialele necesare.
Elevul salută şi se pregăteşte pentru orӑ .
O5 O6 O7
2min.
Activitatea va ȋncepe cu Elevul cântă cȃntarea unui colind şi o scurtă discuţie despre sărbătorile de iarnă.
3.Comunicarea O5 temei, a O6 obiectivelor şi a O7 conţinutului învăţării
1 min.
4.Dirijarea activtӑţii
20 min.
1. Momentul organizatoric
2. Captarea atenţiei
O1 O2 O3 O4 O5
Astăzi vom vorbi despre Elevul ascultă cu cuvintele cu sens opus.Aşadar atenţie. vom căuta cuvinte cu sens opus, vom forma perechi de cuvinte cu sens opus şi vom alcătui enunţuri. Se va face o scurtă Elevul rezolva sarcinile reactualizare a cunoştinţlor primite depsre cuvintele cu sens opus,
Metode şi procedee didactice Conversaţia
Mijlloace de învăţământ Materialele utile pentru derularea activitӑţii
Forma de organizare Frontal
Frontal Conversaţia Observaţia
Conversaţia
.
Frontal
Fişe, creioane colorate, Jetoane Materiale
Frontal
Individual
O6 O7
din clasă
după aceea se vor rezolva exerciţiile. 1. Ajută-l pe Moş Crăciun să umple sacul cu cadouri (Anexa I) 2.
La următorul exercițiu
trebuie să coloreze însușirile care i se potrivesc (Anexa II) curajos-timid înalt-scund darnic-zgârcit silitor-leneș 3.
Formează
perechi
de
cuvinte care au înțeles opus : prieten,
dușman,
adevăr,
dedesubt, minciună, deasupra.
5. Obţinerea performanţei
O1 O2 O3 O4 O5
5 min
Alcătuieşte propoziţii cu aceste cuvinte Elevul răspunde, Pe o planşă este scris un text, rezolvӑ sarcinile elevul va trebui să completeze solicitate de cӑtre profesor. ȋn spaţiul punctat cuvinte cu
Conversaţia Explicaţia Descrierea Observaţia Exerciţiul
Jetoane Planşă Materiale din clasă Lipici
Frontal
Individual
O6 O7
sens opus, astfel va alege de pe masa jetonul ce conţine cuvȃntul cu sens opus şi ȋl va lipi pe planşa Sora
mea
vrea
altceva
De Marcela Peneș Eu vreau o căniță mică, C-o tortiță ca o floare. Sora mea vrea cană…… Eu vreau doar salată dulce, De cu zori și până-n seară. Sora vrea salată....... Eu vreau patul cel de sus Că-i înalt și că-i frumos. Sora-l vrea pe cel de......
6. Asigurarea feedback-ului şi fixarea cunoştinţelor
7.Evaluare şi încheierea activităţii
O1 O2 O3 O4 O5 O6 O7
O1 O2 O3 O4 O5 O6 O7
8 min.
Acum haide să ne jucăm jocul “Dacă nu e aşa, atunci cum este?”
Conversaţia, Jocul didactic
Jetoane
Individual Frontal
Conversaţia
Prăjiturele Bulinuţe zâmbitoare Planşe de colorat
Frontal
Ex. Dacă nu e mare, este ….. Dacă nu e veselă, este …. etc. Ii voi da elevului un săculeţ ȋn Elevul este atent şi care sunt bileţele pe care sunt participӑ la joc. scrise diverse cuvinte. Eu voi spune un cuvȃnt iar elevul va trebui să aleagă din sac un bilet pe care este scris cuvȃntul opus şi să-l citească. Ȋi spun ce trebuie să facă, la start începe jocul. Start! Ȋncurajez implicarea elevului. 5 min.
Se vor face aprecieri referitoare la modul de desfăşurare a activităţii.Elevul va fi recompensat pentru participarea la lecţie. Imi iau „La revedere” de la acesta.
Elevul salută