Proiect Multimi Clasa 6 [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DIDACTIC 1. DATE GENERALE: Numele şi prenumele cadrului didactic: STAN Gabriela Unitatea școlară: Școala Gimnazială “Iuliu Valaori” Nisipari Data: 18.11.2016 Clasa: a V-a Disciplina: MATEMATICĂ - ARITMETICĂ Unitatea de învăţare: MULȚIMI Subiectul lecţiei: MULȚIMI: DESCRIERE ȘI NOTAȚII; ELEMENT, RELAȚIA DINTRE ELEMENT ȘI MULȚIME (RERLAȚIA DE APARTENENȚĂ) Scopul lecţiei: Efectuarea de exerciții în care să se folosească simbolurile și notațiile specifice mulțimilor, de aflare a cardinalului unei mulțimi și de utilizare a celor trei moduri de definire a mulțimilor; folosirea mulțimilor în cotidian. Tipul lecţiei: FIXARE ŞI CONSOLIDARE A CUNOŞTINŢELOR Durata: 50 MIN 2. COMPETENŢE SPECIFICE: CS1. Identificarea în limbajul cotidian sau în enunţuri matematice a unor noţiuni specifice teoriei mulţimilor. CS2. Evidenţierea, prin exemple, a relaţiilor de apartenenţă. CS4. Exprimarea în limbaj matematic a unor situaţii concrete ce se pot descrie utilizând mulţimile. 3. OBIECTIVE OPERAȚIONALE:  Să definească noțiunea de mulțime, mulțime vidă, element.  Să stabilească apartenenţa unui element la o mulţime.  Să utilizeze simbolul de apartenenţă  Să calculeze corect cardinalul unei mulțimi.  Să reprezinte mulțimile folosind cele trei moduri de definire. 4. STRATEGII DIDACTICE: 4.1. Metode şi procedee: conversaţia, explicația, învățarea prin descoperire, problematizarea, exerciţiul, rebusul, jocul de Bingo 4.2. Mijloace şi materiale didactice: manuale alternative, culegeri de exerciţii, auxiliare, planșe, flipchart, fișe de lucru 4.3. Forme de organizare: frontală, individuala, pe perechi, pe echipe 4.4. Forme de evaluare: observația, apreciere orală, apreciere frontal, apreciere individual

1

Etapele lecţiei

Moment ul organiza -toric 7’

Competenţe vizate

Desfășurarea lecţiei

Desfășurarea lecţiei

Se asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea lecţiei (curăţenie, lumină, ţinută). Se verifică prezența elevilor. Se verifică frontal tema, calitativ şi cantitativ. Dacă apar neclarități sau exerciții nerezolvate, acestea se rezolvă la tablă sau elevii primesc indicații pentru a le reface acasă.

Strategii didactice Mijloace/ materiale Metode și Forme de didactice procedee activitate

Conversaţia Explicația

Se începe prin a solicita unui elev să ofere definiția mulțimii , iar restul de noțiuni teoretice Conversa predate în lecția precedentă se reiau folosind ţia metoda rebus (Anexa nr.1). Fixarea Se afișează pe tabla o planșă cu rebusul Învățarea și necompletat. prin consoliSe împart elevilor plașe pe care vor completa descoperi darea același rebus ca la tablă, iar pentru a putea face -re cunoștin acest lucru trebuie să răspundă la întrebările din țe-lor lecția predată anterior. Rebus Cea de-a treia modalitate de definire a 5’ mulțimilor de reia oral, printr-o întrebare adresată clasei. În rebus se gasește titlul lecției și se notează pe C.S.1 tablă: C.S.3 MULȚIMI: DESCRIERE ȘI NOTAȚII; C.S.4 ELEMENT, RELAȚIA DINTRE ELEMENT ȘI MULȚIME (RERLAȚIA DE APARTENENȚĂ) Se anunță obiectivele lecției.

25’

Se împart elevilor fișe de lucru pentru fixarea și consolidarea cunoștințelor. Aceștia vor rezolva individual exercițiile marcate I. Înțelegere ; în perechi la fiecare bancă execițiile marcate II. Aplicare și exersare și în 4 grupe de câte 5 elevi exercițiile marcate III. Aprofundare , iar reprezentantul grupei iese la tablă astfel încât să poată toți elevii să iși verifice rezultatele. (Anexa nr.2) Elevii cu un ritm ridicat, pot rezolva exercițiile marcate *suplimentare.

2

Conversa -ţia Explicația Problema -tizarea

Frontală Individua -lă

Frontală

Caiete Tablă Cretă

Planșe cu rebus

Individua -lă

Flipchart

Frontală

Fișe de lucru

Pe perechi Pe echipe

Caiete Tablă Cretă

Exerciţiul

Pentru a stabili gradul de fixare al cunștințelor dobândite se propune relovarea individuală de către elevi a unei fișe de lucru (Anexa nr. 3) folosind “Jocul de Bingo”. Se împarte fiecărui elev câte o fișă cu trei exerciții, toți elevii se apucă de rezolvat exercițiile în acelaș timp, iar primul care termină de rezolvat primul Concluexercițiu corect ridică mâna și spune „LINIE”. Se zii și procedează la fel și pentru celălalte două exerciții, realizeC.S.1 iar primul care le rezolvă corect pe toate, ridică rea feed C.S.3 mâna și spune “BINGO”. backC.S.4 Elevii care reușesc să facă “linie” primesc câte un ului “+” în catalogul profesorului, iar cel care reușește să faca primul “Bingo” primește un punct în plus la 10’ următoarea probă de evaluare. Strâng toate fișele de lucru pentru a le corecta, urmând ca în lecția următoare să discutăm rezultatele.

Jocul de Bingo Conversa -ţia

Individua -lă

Fișe de lucru Caiete

Se notează corespunzător și elevii care s-au evidențiat în restul orei. Tema pentru acasă

Se împart fișele de lucru (Anexa nr. 4) cu tema pentru acasa fiecărui elev și se oferă explicații pentru rezolvarea acesteia.

3’

3

Conversa -ţia Explicația

Frontală

Fișe de lucru Caiete

Anexa nr. 1 ~ REBUS

Titlul lecției se află pe coloana A-B

A 1 2 3 4 5 6 7

L C

I A

D

T R

I P

E

R

D A

I P

E G N A

A R

G O

R P

R A R V A R

M A R U P L U L Ț I N I D Ă M Ă I E T

I D

E

O

B

I

E

C

T

E

E T

N N E

-

E

U

L

E

R

E V A

B

1) 2) 3) 4) 5) 6)

Notăm mulțimile cu ... ... . mulțime este un ... .. ... distincte, numite elementele mulțimii. Numărul de elemente ale unei mulțimii de numește ... unei mulțimi. Fie A={1,2,3}. Spunem că elementul 2 ... mulțimii A. Mulțimea care nu are niciun element de numește mulțimea ... . O mulțime poate fi definită prin enumerarea tuturor elementelor în interiorul unei linii curbe închise numită ... ...-... . 7) O mulțimie poate fi definită enunțând o ... comună a elementelor acelei mulțimi.

4

Anexa nr. 2 ~ Fișă de lucru I. Înțelegere 1) Scrieţi mulţimea literelor din care este format cuvântul: Antananarivo (este capitala insulei Madagascar) 2) Scrieţi mulţimea cifrelor din care este format numărul: 180 258 3) Fie mulţimea A= {2,4,6,8,10,12,14,16} şi B = {0;1;2;3;5;7;11;13;17;19;23}. Scrieţi valoarea de adevăr a propoziţiilor: a) 1  A b) 2  A c) 3  A d) 9  A 4) Utilizând diagramele Venn-Euler reprezentați mulțimea: A={litere din scrierea cuvântului noblețe} II. Aplicare și exersare 1) Determinati elementele multimii A de mai jos: A = {𝑥 ∈ 𝑁/𝑥 ≤ 4} 2) În tabelul de ma jos sunt prezentate în grade Celsius, temperaturile, la ora 12:00, înregistrate într-o săptămână la Mamaia. Ziua Luni Marți Miercuri Joi Vineri Sâmbătă Duminică Temperatura 28o 34o 38o 28o 36o 33o 34o a) Scrieți mulțimea tempreraturilor înregistrate pe parcursul săptămânii. b) Scrieți mulțimea zilelor săptămânii in care tempreratura a fost mai mare de 33o. 3) Fie mulțimea A={1,4,7,10,13,15}. Eliminați un element al mulțimii A astfel încât elementele rămase să aibă o proprietate comună. III. Aprofundare 1) Fie mulțimea A={1,2,3,…,2016}. Determinați cardinalul mulțimii A și arătați că media aritmetică a elementelor din mulțimea A nu aparține mulțimii A.

**IV.

Exerciții suplimentare 1) Se consideră mulțimile: 𝐴 = {𝑥 ∈ 𝑁 |1 ≤ 𝑥 ≤ 3} ; 𝐵 = {𝑥 ∈ 𝑁 ∗ |45 − 3𝑥 ≥ 15} . Determinați elementele mulțimilor considerate. ** Aceste exerciții se rezolvă numai in cazul în care au fost rezolvate toate celălalte.

5

Anexa nr. 2 ~ Fișă de lucru - REZOLVARE I. Înțelegere 1) Scrieţi mulţimea literelor din care sunt formate cuvintele: {a,n,t,r,i,v,o} 2) Scrieţi mulţimea cifrelor din care sunt formate numerele: a) {1,8,0,2,5} 3) Fie mulţimea A= {2,4,6,8,10,12,14,16} şi B = {0;1;2;3;5;7;11;13;17;19;23}. Scrieţi valoarea de adevăr a propoziţiilor: a) 1  A (F) b) 2  A (A) c) 3  A (A) d) 9  A (F) 4) Utilizând diagramele Venn-Euler reprezentați mulțimile: A={litere din scrierea cuvântului noblețe} II. Aplicare și exersare 1) Determinati elementele multimilor A si B de mai jos: A = {0,1,2,3,4} 2) În tabelul de ma jos sunt prezentate în grade Celsius, temperaturile, la ora 12:00, înregistrate într-o săptămână la Mamaia. Ziua Luni Marți Miercuri Joi Vineri Sâmbătă Duminică Temperatura 28o 34o 38o 28o 36o 33o 34o a) {28o , 34o , 38o , 36o , 33o } b) {Marți, Miercuri, Vineri, Duminică} 3) Fie mulțimea A={1,4,7,10,13,15}. Eliminați un element al mulțimii A astfel încât elementele rămase să aibă o proprietate comună. R: Se elimină elementul 15, deoarece toate celălalte elemente se obțin adăugând 3 la precendetul număr III. Aprofundare 1) Fie mulțimea A={1,2,3,…,2016}. Card A=2016 Ma= (1+2+3+…+2016):2016= 2016(2016+1):2:2016= 1008 rest1 ∉ A **IV.

Exerciții suplimentare 1) Se consideră mulțimile: 𝐵 = {1,2,3} ; 𝐶 = {0,1,2,3, … ,10} .

6

Anexa nr. 3 ~ Jocul de Bingo

1) Dacă A={1,6,5,3,2,7}, atunci Card A = …..

2) Fie B={x|x∈N*, x