Proiect de Lecţie Clasa 7 - Floarea [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

Proiect de lecţie A. DATE GENERALE Liceul Teoretic „Duiliu Zamfirescu” Odobeşti Clasa: a VII-a B Aria curriculară: Matematică și științe Disciplina de învăţământ: BIOLOGIE Unitatea de învățare: Funcția de reproducere – Reproducerea la plantele cu flori Subiectul lecţiei: Structura florii la angiosperme Tipul lecţiei: Transmitere și însușire de noi cunoștințe Scopul lecţiei: Cunoaşterea de către elevi a principalelor elemente florale, în vederea înțelegerii și stabilirii corelației dintre structura și funcția componentelor acestora în procesul de reproducere la plante. Locul desfăşurării: Laboratorul de biologie Timp: 45 minute Profesor: DINIŢĂ ANDREEA LAVINIA Competențe generale: 1. Explorarea sistemelor biologice, a proceselor şi a fenomenelor, cu instrumente şi metode ştiinţifice; 2. Comunicarea adecvată în diferite contexte ştiinţifice şi sociale; 3. Rezolvarea unor situaţii problemă din lumea vie pe baza gândirii logice şi a creativităţii; 4. Manifestarea unui stil de viaţă sănătos într-un mediu natural propice vieţii. Competenţe specifice: 1.1. Sistematizarea informațiilor din texte, filme, tabele, desene, scheme, utilizate ca surse pentru explorarea unor sisteme biologice, a unor procese și fenomene; 1.2. Realizarea independentă a unor activități de investigare pe baza unor fișe de lucru elaborate de elev; 1.3. Asumarea de roluri în cadrul echipei pentru rezolvarea sarcinilor de lucru; 2.1.Interpretarea contextualizată a informațiilor științifice; 2.2. Expunerea, în cadrul unui grup, a informațiilor prezentate sub formă de modele, grafice, texte, produse artistice, cu mijloace TIC, utilizând adecvat terminologia specifică biologiei; 3.1. Realizarea unor modele ale sistemelor biologice; 3.2. Elaborarea unor algoritmi pentru realizarea unei investigații; STRATEGIA DIDACTICĂ: 





METODE ŞI PROCEDEE: învățarea prin descoperire, algoritmizarea, conversația euristica, observația, problematizarea, explicația, investigația, redescoperire inductivă, prin analogie, învățarea dirijată, expunere; MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: manual, mulaje, material didactic natural (flori de lalea), planșe cu structura florii la angiosperme, calculator, film didactic scurt, fișe de lucru, prezentare power point; TIPUL DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII ELEVILOR : frontal, individual, pe grupe.

B. DESFĂŞURAREA LECŢIEI (Scenariul didactic) Nr Crt 1.

2.

EVENIMENTELE LECŢIEI (timpul alocat)

Conţinutul lecţiei

Competențe specifice

Resurse Activitatea profesorului Asigură condiţiile optime necesare

Reproducerea în lumea vie

1.2

desfăşurării lecţiei.  Profesorul

deschide

o

prezentare power point și distribuie

Reproducerea asexuată

elevilor fișe de lucru.

Reproducerea sexuată

lecţia precedentă pe baza unui joc



Verificarea unor noţiuni din

didactic „Rebus”. 

Rebusul are un număr de 7

întrebări legate de subiectul prezentat ora

trecută

și

anume

din

„Reproducerea asexuată și sexuată”. 

Profesorul

atrage

atenția

asupra faptului că în urma rezolvării acestui rebus, elevii vor descoperi pe coloanal AB un cuvânt care are legătură cu lecția ce va fi predate în

Captarea

1.1

Evaluare

Activitatea elevilor

Notează absenţii în catalog.

Momentul orgnizatoric (1 min.) Reactualizarea cunoștințelor anterioare (6 min.)

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

această oră.  Elevii sunt puși să vizioneze

Se pregătesc lecţie.

pentru

 Elevii fișele de lucru

primesc Expunere cu ajutorul mijloacelor  Sunt atenți la audiovizuale explicațiile profesorului și răspund la întrebările Conversația pe care le regăsesc în fișele de lucru în Observația vederea rezolvării rebusului propus de Fișe de lucru către profesor.  În urma Prezentare rezolvării acestui rebus, ppt elevii descoperă pe coloana AB subiectul lecției de astăzi.  Elevii descoperă prin rezolvarea rebusului, cuvântul „FLOAREA” și află subiectul lecției de astăzi. 

Elevii

Observația

Evaluare orală și scrisă pe fișe de lucru

un film didactic scurt, în care se vizionează didactic scurt. prezintă elemente legate de

atenţiei (2 min)

reproducerea

în

lumea

vie

filmul Problematiza rea



și

Răspund la întrebările structura unei flori la angiosperme. profesorului și sunt Învățarea  Profesorul pune o serie de dirijați în descoperirea dirijată subiectului lecției de întrebări despre ceea ce au vizionat, astăzi. Film didactic pentru a-i introduce în subiectul 3.

Anunţarea scopului şi a competențelor urmărite (1 min)

lecției de astăzi.  Profesorul

Reproducerea la plantele cu flori

notează

titlul



Elevii notează în Expunerea

Reproducerea la caiete titlul lecției și Observația

lecţiei pe tablă:

plantele cu flori – Structura florii la sunt atenți la ceea ce le angiosperme şi se anunţă scopul spune profesorul. lecției ce va fi atins până la sfârșitul

4.

Transmiterea noilor cunoștinţe (30 min)

Structura florii la angiosperme

1.1

acesteia.  Prezintă materialele didactice

1.2

profesorul și le cere acestora să didactic

1.3

Investigația prin cu care vor lucra elevii împreună cu învestighează materialul descoperire

natural

structura unei flori.

 Profesorul imagine

2.2.

Elevii

Observarea vizioneze și să investigheze florile pe împreună cu colegii de sistemică și independencare le au la dispoziție, în grupe de bancă și observă tă

câte doi elevi. 2.1.



la

proiectează

videoproiector

o



Elevii

cu imaginea prezentată de

structura florii la angiosperme și cere către elevilor să descrie ceea ce observă.

observă Problemati-

încearcă

profesor să

și

zarea

Lucru în

descrie echipă

Evaluare orală

Observare sistemică

3.1.

 Profesorul începe descrierea elementele componente Conversația componentelor unei flori, realizând ale

3.2.

unei

flori

în același timp și un desen cu aceste angiosperme.

euristică

Demonstrația

componente, la tablă.   Cere

Elevii sunt atenți

explicațiile Imagini cu

să-și la

elevilor

Mulaje

flori

pregătească creioanele colorate și profesorului și notează explică rolul pe cre il are fiecare în caiete componentele Flori naturale culoare în realizarea desenului florii angiosperme, în ordinea prezentată de

propus.

către profesor, iar în  Pe măsură ce sunt descrise elementele componente ale florii, profesorul cere elevilor să facă investigații pe materialul didactic natural, pe care îl au pe bancă și

același timp realizează un desen cu aceste componente pe foaia de desen a caietului de biologie.

astfel vor fi întărite descrierile și 

explicațiile profesorului.

Notează

caiete  Se

asigură



elevii

au

completat desenul de pe tablă în caiete și că au înțeles ceea ce au vizionat pe materialele didactice puse la dispoziție.

ceea

în ce

descoperă împreună cu profesorul,

pe

baza

imaginilor prezentate și pe

baza

materialului

didactic natural.

Pensetă

Desen

 Le cere elevilor să discute în cadrul

grupelor

formate

componentele florii. 5.

Fixarea cunoştinţelor (5 min)



1.3. 2.1.



Elevii discută cu

despre colegii lor de bancă despre

elementele

florale.  Profesorul dă elevilor o fișă  Elevii rezolvă Fișă de lucru Evaluare orală și de lucru pentru a fixa noțiunile fișele de lucru după un scrisă – fișă prezentate în această lecție. anumit algoritm. de lucru

BIBLIOGRAFIE PEDAGOGICĂ: 1. 2. 3. 4. 5.

Iuliana Alina Sprînceană, Florina Claudia Ghițulescu, Manual de biologie, clasa a VII-a, Editura ARS Libri, București, 2019; Traian Șăitan, Adriana Simona Popescu, Manual de biologie, clasa a VII-a, Editura Didactică și Pedagogică, București, 2019; Alexandrina-Dana Grasu, Jeanina Cîrstoiu, Manual de biologie, clasa a VII-a, Editura LITERA , București, 2019; Iordache Ion, Ulpia Maria Leu, ,, Metodica predării – învăţării biologiei”, Editura Corson, Iaşi, 2001, pag. 31,32; Camelia Ureche, Corina Cucu, ,,Metodica predării biologiei”, Editura Zedax, Focşani, 2003, pag. 31-33, 37

Schița lecției pe tablă Reproducerea la plantele cu flori Structura florii la angiosperme

1. Peduncul: codița cu care se prinde floarea de tulpină 2. Receptacul: susține componentele florii 3. Învelișul floral: - protejează organele de înmulțire a) Sepale - Totalitatea lor formează CALICIUL (K) - De obicei sunt verzi b) Petale - Totalitatea lor formează COROLA (C) - de diferite culori 4. Organe de reproducere: a) Stamine: • Reprezintă partea bărbătească a florii • Totalitatea lor formează ANDROCEUL (A) • Prezintă: - filament - anteră cu polen b) Carpele (Pistil): • Reprezintă partea femeiască a florii • Totalitatea lor formează GINECEUL (G) • Format din: - ovar cu ovul - stil - stigmat  După organizarea lor, florile pot fi: Unisexuate = au organele masculine și feminine separate Hermafrodite = ambele organe de reproducere sunt pe aceeași floare  După dispoziția florilor pe tulpină: solitare sau grupate în inflorescență.

Fișă de lucru – Funcția de Rezolvă următorul rebus și vei afla pe subiectului lecției de astăzi

1. Se înmulțesc prin spori. 2. Se practică la pomii fructiferi și la arbuști.

3. Celule prin care se înmulțesc algele, ciupercile, mușchii sau ferigile. 4. Tip de reproducere ce se realizează fără participarea gameților. 5. Organisme unicelulare ce se înmulțesc prin diviziune directă.

reproducere coloana AB numele

6. Înmulțire prin care un grup de cellule se detașează de corpul părintelui, devenind organism independent.

6 5

Fișă de lucru Completează următoarele desene cu elementele structurale ale florii: