Proiect de Lecţie Clasa Pregătitoare [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DE LECŢIE

Data: 17.04.2018 Şcoala Gimnazială: Grigore Moisil, Galați Clasa: Pregătitoare A Institutor:Pomohaci Elena-Cristina Aria curriculară: Limbă și comunicare Disciplina: Comunicare în limba română Unitatea de învăţare: “Vreau să am o meserie” Subiectul lecţiei:Poezia „Gospodina”de Otilia Cazimir Forma de realizare:Activitate integrată Discipline integrate:  Arte vizuale și abilități practice;  Matematică și explorarea mediului.  Muzica și mișcare Tipul lecţiei:predare-învățare Competenţe specifice: CLR 1.3 Identificarea sunetului iniţial şi/ sau final dintr-un cuvânt, a silabelor şi a cuvintelor din propoziţii rostite clar şi rar; 2.2. Transmiterea unor informaţii referitoare la sine şi la universul apropiat, prin mesaje scurte; 3.1. Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari şi mici de tipar; AVAP 2.2 Exprimarea ideilor şi trăirilor personale, în aplicaţii simple, specifice artelor vizuale ; MEM 1.3 Ordonarea numerelor în concentrul 0-31, folosind poziţionarea pe axa numerelor. MM 1.4. Receptarea cântecelor cu un ambitus cuprins între DO1-La, cu o structură ritmico-melodică asemănătoare cântecelor din folclorul copiilor. Obiective operaţionale: la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili: O1 – să răspundă la întrebări pe baza textului poeziei; O2 – să povestească,cu ajutorul imaginilor,ce treburi face fetița în casă; O3 – să spună pe de rost o strofă din poezie; O4 – să formuleze enunțuri folosind cuvintele:gospodină,grabă,lecții. Strategia didactică:

1. metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observaţia,demonstrația, joc de rol, aprecierea verbală. 2. forme de organizare: frontal, individual; 3. mijloace didactice: caiet auxiliar, imagini , videoproiector, laptop,CD,portretul autoarei, marker, tablă,șorțuleț,fișă,creioane colorate. Resurse:  Ministerul Educaţiei Naţionale, Programa şcolară pentru disciplina Comunicare în limba română Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a, Bucureşti, 2013  Manea Alexandra, Matache Claudia, Comunicare în limba română , Clasa pregătitoare, Editura Delta Cart Educațional, Piteşti,2016  Alexandra Manea, Claudia Matache, Liliana Ioan, Clara Ruse, Ghid practic pentru Clasa pregătitoare, Editura Delta Cart Educaţional, Piteşti,2017  www.didactic.ro B. Temporale: 35 minute curs + 10 minute activități recreative C. Umane: clasa de elevi (23 elevi)

Nr. Etapele lecţiei Ob. crt. op.

Conţinutul instrutiv-educativ al lecţiei Activitatea cadrului didactic Activitatea elevilor Pregătirea materialelor necesare desfăşurării lecţiei. Pregătesc şi caietele auxiliare.

1

Moment organizatoric 1’

2

Captarea atenţiei şi motivarea pentru învăţare ’2

Se realizează prin vizionarea videoclipului animat al cântecului”Gospodina”. Se adresează întrebări despre ceea ce au vazut și auzit. „Despre ce este vorba în cântec? „Cum este furnica?”

Anunţarea temei noi și a obiectivelor 1’

Copii, astăzi, la Comunicare în limba română, veți Recepţioneazǎ informaţiile asculta poezia “Gospodina”de Otilia Cazimir,în care transmise. se vorbește despre o fetiță la fel de gospodină ca furnica din cântecel, să fiți atenți pentru că veti răspunde la întrebări pe baza textului, veti povesti cu ajutorul imaginilor ce face fetița,veti memora o strofă din poezie și veti alcătui propoziții cu unele cuvinte date. Se prezintă portretul autoarei Otilia Cazimir. Ascultă poezia. Răspund la întrebări: -Fetița se compară cu o răndunică la iuțeală și cu o albină la hărnicie. -Ea coboara colivia din perete și hrănește sticletele. -Pisicii îi dă lapte,iar câinelui Se utilizează CD-ul caietului auxiliar pentru audiția pâine.

3

4

Dirijarea învăţării 20’ O1

Vizionează Ascultă și răspund.

Metode şi procedee

Forme de Mijloace organizar didactice e

Evaluarea

Conversaţia Frontal individual

orală

conversaţia frontal Videoobservaţia proiector individual laptop

analiza răspuns uri-lor

conversaţia frontal

orală

“În cântec este vorba despre o furnică”. “Furnica este gospodină.”

individual

frontal conversația explicaţia

exerciţiul

Videoproiector CD Laptop Portretul autoarei caietul auxiliar

observa rea comportame n-tului participativ orală

O2 O3 O4

5

7

Obţinerea performanţei 8’ Activitate de completare prin joc 12’

poeziei. Se adresează întrebările: -Cu cine se compară fetița? -Ce face imediat cum se trezește? -Ce le dă pisicii și câinelui să mănânce? -Cum se pregătește pentru școală? -Cum se simte fetița după ce își termină toate treburile gospodărești?

-Învață la citire și matematică. -Ea se simte bucuroasă. Deschid caietele și rezolvă cerințele.

videoproiector

analiza răspuns uri-lor orală

Povestesc Memorează

Rog elevii să deschidă caietul auxiliar la pagina 56. (ANEXA1) Se vor rezolva exerciţiile: Formulează enunțuri 2.Povestește cu ajutorul imaginilor,ce treburi face fetița în casă. 3.Memorează o strofă din poezie(ANEXA2); “Greu e când ești gospodină! Uite, eu, cât sunt de mică, Iute-s ca o rândunică, Harnică-s ca o albină.” 4.Formulează enunțuri folosind cuvintele: gospodină, grabă, lecții. Se realizează prin colorarea imaginii care redă Colorează imaginea hărnicia . corespunzătoare hărniciei. (ANEXA3) Se realizează prin joc de rol “De-a gospodarul”.

demonstrația

frontal observaţia exerciţiul

Un copil mimează activitățile exerciţiul casnice pe care le face pentru joc de rol a-și ajuta părinții. observaţia Ceilalți recunosc activitățile.

Fișe, creioane colorate

individual frontal, șorțuleț individual pe grupe

expoziti e aprecier i verbale observa rea Sistema

8

Încheierea lecţiei 1’

La sfârşitul orei fac aprecieri individuale şi colective asupra modului de desfăşurare a lecţiei şi de participare al elevilor. Se scot în evidenţă aspectele pozitive ale lecţiei.

Recepteazǎ concluziile şi aprecierile adresate de către învǎţǎtor.

conversaţia frontal

-tică Aprecieri verbale