Proiect La Istorie CL 4.întemeietrea Țării Moldova [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

Proiect didactic Clasa a IV-a ,,C,, învățătoare: Zglavoci Valentina Data: 19.11.2019 Disciplina: Istoria Modulul / II. Evenimente și personalități istorice Nr. lecției în modul: 3 Subiectul lecţiei: Întemeierea Țării Moldovei. Legenda despre întemeierea Țării

Moldovei. Voievodul Dragoș Vodă. Rolul lui Bogdan I în istorie. Tipul lecției: lecție de formare a capacitășilor de dobândire a cunoștințelor. Unități de competenţe 2.1.Recunoașterea unor termeni istorici în diverse contexte de comunicare. 2.3.Descrierea unor evenimente istorice în contextul localizării în spațiu și timp. 2.4.Caracterizarea unor personalități istorice în baza unui plan de idei dat.

Obiectivele lecţiei: La sfârșitul lecţiei, elevul va fi capabil: O1: Să se familiarizeze cu termenii istorici noi: descălecat, Invazie, voievod O2:Să cunoască unde, când și cum a avut loc întemeierea Țării Moldova. O3:Să determine factorii principali ce au dus la întemeierea Țării Moldova O4:Să caracterizeze activitățile înfăptuite de DragoșVodă și Bogdan I la întemeierea Țării Moldova O5:Să descrie o personalitate istorică în baza unui plan de idei dat. O6:Să manifeste interes și bunăvoință colaborând cu alți colegi in perechi și în grup. Strategi didactice: - forme: Frontal, individual, în perechi, in grup, pe variante. - metode, tehnici și procedee: Asaltul de idei, Conversația, Harta mută, Joc energizant, Joc didactic , CE?CE? CE?, Urme în istorie ș.a. - mijloace: Proiector, calculator, portrete, fișe de lucru. Strategii de evaluare: EFI, EFP ( P -5, Axa cronologică) Produsul evaluat P -5

Axa cronologică

Criterii de succes: 1. 2. 3. 4.

Realizez axa cronologică. Repartizez pe axa cronologică segmente de timp (ani, decenii, secole). Plasez pe axa cronologică evenimente istorice. Urmăresc corectitudinea plasării evenimentelor istorice pe axa cronologică.

Resurse bibliografie:  Curriculum național: învăţămânul primar, Chişinău: Lyceum, 2018  Metodologia privind implementarea evaluării criteriale prin descriptori. Clasa 4. Chișinău: MECC, IȘE, 2018.  Pavel Cerbușca. Istoria românilor și universală. Manual pentru clasa a IV-a. Chișinău: Știința, 2016.  Evaluarea criterială prin descriptori în învățământul primar. Clasa 1- 4. Ghid metodologic. Chișinău: MECC, IȘE, 2019.  Pavel Cerbușca. Istoria românilor și universală. Caietul elevului pentru clasa a IV-a. Chișinău: Știința, 2018

Etapele lecției I. Evocare

Conținuturi

1.Restabilți provervul și tălmăciți sensul după înțelesul vostru.  Un popor care nu îşi cunoaşte istoria este ca un copil care nu îşi cunoaşte părinţii.

Strategii Metode, For tehnici me Asaltul de LF idei

Evaluare EFI

proverbul

2.Cum se numeau strămoșii noștri? Joc didactic Joc energizant: razele soarelui ,,Soarele,, Scop: elevii scrie pe o rază cîte o informaţie despre geto-daci cunoscută anterior.

LP

EFI

3.- Ştim cu toţii că fiecare om, doreşte el sau nu, lasă urme în Conversația LF istorie. Cineva lasă urme neînsemnate, care se păstrează un timp scurt, iar alţii rămân în memoria urmașilor multe secole

EFI

strămoşii noştri Locuiau în dave Getodacii

buni luptători

harnici neînfricați II. Reactualizareazarea cunoștințelo r

 Ce aţi face voi personal ca să rămâneţi în istorie?  Ce personalităţi din istoria strămoşilor noştri cunoaşteţi? Numiți personajul istoric, timpul în care a trăit și urma lăsată de el în istorie. Gr.1( Burebista) , Gr.2 ( Decebal), Gr.3 (Traian)  Joc didactic: ,,Convinge publicul că ești…,, 1.Cine ești? 2.Când și unde trăiești? 3. Enumeră 3 fapte sau evenimente la care ai participat. 4.De ce ești considerat o figură importantă?  Joc didactic: ,,Motivează-ți alegerea..,, Gr.4 Ești Burebista. Motivează-ți decizia de a întemeia statul geto-dac. Gr.5 Ești Traian.Motivează-ți decizia de a cuceri Dacia. Gr.6 Ești Decebal.Motivează-ți decizia de a te sinucide

Turul galeriei LG Joc didactic ,,Convinge publicul că ești,, LG Joc didactic ,,Motivează-ti alegerea,,

5.Explicați n

Explică noțiunile istorice: Colonist ---persoană care s-a strămutat din țara sa stabilindu-se într-o țară străină. Provincie romană—teritoriu cucerit de romani și supus legilor lor. Imperiu—stat compus din mai multe teritorii cucerite.

Tehnica ,,Microfonul Magic,,

6. Comunicați succinct cum a avut loc procesul de romanizare a Daciei și apariția limbii române. III. I.Anunț tema și obiectivele lecției. Realizarea Întemeierea Țării Moldova. Dragoș Vodă și Bogdan I sensului.

1

LF

LF

Tehnica ,,Harta lecției,,

LF

EI

Harta lecției

a)Vocabular istoric b)Descrierea în timp și în spațiu a evenimentelor c) Orientare pe hartă d) Descrierea personalităților istoric e)Axa timpului. 2.Situații de învățare 2. Vocabular A descăleca 1 A se da jos de pe cal. 2 A se așeza într-un loc. 3. A întemeia o țară. INVÁZIE, invazii, 1. Intrare neașteptată, năvălire a unei armate inamice într-o țară (cu scopul de a o cuceri, de a o subjuga); cotropire, invadare; p. ext. năvălire, venire neașteptată și în număr mare a cuiva sau a ceva într-un anumit loc VOIEVÓD, voievozi, 1. (În evul mediu) Titlu dat domnilor Moldovei și Țării Românești, precum și guvernatorului Transilvaniei (până în 1571), domn, vodă; p. ext. principe; persoană care avea acest titlu. 2. (Înv.) Comandant de oaste; căpitan. 3.Descrierea în timp și în spațiu. CE știți? Ce vreți să știți? Ce am aflat? Legende despre Dragoș Vodă a) Legende despre Dragoș Vodă P.27.man------V-I

Dicționar istoric

LF

Ce? Ce? Ce? LF EI

Lucrul cu manualul

LV

b) Întemeierea Țarii Moldovei ,Bogdan I.-------V-II Lucrul cu manualul.P.26.man c) Întemeierea Țării Românești-------------------V-III Basarab I

LI

EI după model

4 .Orientare pe hartă Localizați pe hartă hotarele Țării Românești și a Țării Moldova

Harta mută

1330--- Întemeierea Țării Românești…Basarab I 1359 --- Întemeierea Țării Moldova…Bogdan I

IV Reflecţie IV. Extindere

Ex.1 p20 CE Completați propozițiile utilizând informația din din textul lecției. Evaluare produs. EFP (P-5) Criterii de succes: 1.Realizez axa cronologică. 2.Repartizez pe axa cronologică segmente de timp (ani, decenii, secole). 3.Plasez pe axa cronologică evenimente istorice. 4.Urmăresc corectitudinea plasării evenimentelor istorice pe axa cronologică.

Secolul d.n.Hr I

II

III

IV V

VI

VII

VIII

IX

X

XI XII

XIII

XIV

 Scrie în chenar sub axa timpului ce proces a avut loc în acea perioadă.  Haș urează pe axa timpului anii de domnie a lui Dragoș Vodă cu albastru, iar a lui Bogdan I cu verd Temă p/u acasă

Lectura informației din manual p.26-27. CE ex.2, 3 p.20

Exercițiul

LI

EI

Lucrare practică

LI

EFP

Evaluare reciprocă după model