19 0 1MB
GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT ,,LUCIAN GRIGORESCU”, MEDGIDIA Str. Aleea Spitalului, nr.10, Medgidia, cod poştal 905600 e-mail: [email protected] Telefon: 0241-810827
PROIECT DIDACTIC PENTRU INSPECȚIA CURENTĂ 2 DE OBȚINERE A GRADULUI DIDACTIC II Susţinător, Prof. Neica Corina
An școlar 2017 - 2018
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ „PENTRU TINE, MAMĂ!“ DATA: 08. 03. 2018 UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: G.P.P. „Lucian Grigorescu“, Medgidia GRUPA: Mijlocie „Puișorii Moțați” PROPUNĂTOR: Prof. Neica Corina TEMA ANUALĂ: „Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?” SUBTEMA: „Dragă mamă, te iubesc!” TEMA ACTIVITĂȚII: „Pentru tine, mamă!” TIPUL ACTIVITĂȚII: Mixt FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată ADP+ALA+ADE (DLC+DOS) SCOPUL ACTIVITĂȚII: Dezvoltarea capacității de a sintetiza informațiile unui text relatat, dezvoltându-și atenția, creativitatea limbajului și a încrederii în posibilitățile de relaționare și asumarea a responsabilităților; Consolidarea deprinderilor și abilităților estetice în vederea executării unor lucrări cu materiale cunoscute de copii; Educarea și cultivarea unor calități volitiv-morale (inițiativa, hărnicia, perseverența în desfășurarea și finalizarea jocurilor) și a sentimentelor de dragoste față de apropiați; Formarea capacității de a utiliza deprinderile însușite în diferite contexte.
ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE I. ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP) ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ: „Ce mi-a povestit un ghiocel“ RUTINE: „Dăruim din suflet!“ (deprinderea de a dărui și de a face bucurii celor dragi) TRANZIȚII: jocuri cu text și cânt: „Bat din palme, clap, clap, clap!“, „Dacă vesel se trăiește” ; cântece: „Glasul florilor“ , „E ziua ta, mămico!“; poezie: „Mesaj pentru mama“ II. JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI ALESE (ALA 1) ARTĂ: „Flori pentru mama” – pictură JOC DE ROL: „Pregătim dulciuri pentru mama!” – activitate practic-gospodărească 2
JOC DE MASĂ: „Chipul mamei“ – puzzle III. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERENŢIALE (ADE) „Pentru tine, mamă!“ – activitate integrată (DLC+DOS – „Inimioare, inimioare”, de Sarina Cassvan – povestirea educatoarei+ DOS – „Daruri pentru mama” – lipire) IV. JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI RECREATIVE (ALA2) „Floricică de pe șes“ – dans tematic OBIECTIVE OPERAȚIONALE: I.
ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)
Cognitive: O1: să participe activ la activitățile propuse, urmând indicațiile educatoarei; Motrice: O2: să acompanieze cântecele cu mișcări sugestive; Afective: O3: exprimarea sentimentelor față de mama prin descrierea imaginii acesteia II.
JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI ALESE (ALA 1)
Cognitive: O1: să picteze tabloul, folosindu-și creativitatea în alegerea culorilor; O2: să reconstituie imaginile îmbinând adecvat piesele de puzzle; O3: să realizeze biluțele din biscuiți, respectând atât indicațiile educatoarei cât și regulile de comunicare şi comportament stabilite în activitatea de grup; 04: să colaboreze cu colegii pentru reușita activității; Motrice: O5: să mânuiască corect materialele și instrumentele de lucru; 06: să adopte o poziție corectă a corpului față de suprafața de lucru; Afective: O7: manifestarea interesului față de activitate prin implicarea activă. III.
ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERENȚIALE (ADE)
Cognitive: O1: să asculte activ povestea relatată de către educatoare; 02: să demonstreze înțelegerea poveștii, prin redarea conținutului cu ajutorul imaginilor; O3: să se exprime în propoziţii corecte din punct de vedere gramatical, ajutându-se de imagini; 3
O4: să intuiască materialele puse la dispoziţie pentru realizarea lucrării; O5: să compună în mod personal și original spaţiul plastic, având la bază un suport intuitiv; Motrice: O6: să-şi coordoneze mişcările în utilizarea materialului ilustrativ; O7: să mânuiască materialul de lucru conform indicațiilor primite; O8: să utilizeze corect tehnica de lucru însușită anterior; Afective: O9: exprimarea plăcerii şi a interesului pentru activitate prin participarea activă; O10: exprimarea impresiilor estetice referitoare la lucrarea proprie și a celorlalți. IV.
JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI RECREATIVE (ALA2)
Cognitive: O1: să asculte cu atenţie explicaţiile educatoarei; O2: să se implice activ în reușita activității; Motrice: O3: să realizeze mișcări însușite anterior; Afective: O4: manifestarea sentimentelor prin intermediul acțiunilor motrice. STRATEGII DIDACTICE: Metode și procedee: conversaţia, exerciţiul, observaţia, explicaţia, cubul, demonstraţia, învăţarea prin cooperare, jocul, lucrul în echipă, povestirea, analizarea și interpretarea imaginilor, expunerea Mijloace și materiale: mijloace audio (CD-player), cubul, ghiocel, mini tablouri pentru pictat, acuarele, pensule, puzzle-uri, șervețele, compoziție pentru biluțe din biscuiți, farfurii de unică folosință, șorțuri și bonete, planșe ilustrative pentru poveste, siluete, cadru specific poveștii, panou de expunere, coșulețe confecționate din hârtie, flori din hârtie colorată, diverse forme din hârtie necesare confecționării felicitării, lipici. Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupuri EVALUAREA: Continuă: pe parcursul întregii activităţi prin aprecieri şi îndrumări când este cazul. Finală: autoevaluarea și la sfârşitul activităţii prin concluzii şi aprecieri. DURATA: o zi LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de grupă 4
BIBLIOGRAFIE: 1. Breben, S. Gongea, E. Ruiu, G. Fulga, M. (2002). Metode interactive de grup - ghid metodic. Bucureşti: Ed. Arves. 2. Grama, F. Pletea, M. Culea, L. Sesovici, A. Ciobotaru, A. Spânu, C. Dincă, G. Pletea, G. Călin, E. (2009) – Aplicaţiile noului curriculum pentru învăţământul preşcolar – ghid pentru cadrele didactice – Vol I, Vol II. Bucureşti: Editura Didactica Publishing House. 3. Prof. Balint, M. (2008). Metodica activităţilor de educare a limbajului în învăţământul preşcolar. Didactica limbii şi literaturii române.
Universitatea Babeş – Bolyai, Cluj-
Napoca: Syllabus. 4. Cioflică, S.M., Berbeceanu, G., Ilie, E., Marta, C., (2016). Ziua bună începe cu „Întâlnirea de dimineață“. Petroșani: Tehno-Art *** Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Tineretului. (2008). Curriculum pentru educaţie timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani. *** Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Tineretului. (2008). Ghid de bune practici.
5
SCENARIUL ACTIVITĂȚII În cadrul ÎNTÂLNIRII DE DIMINEAȚĂ cu tema „Ce mi-a povestit un ghiocel“ se va face: salutul, prezenţa copiilor, se va completa calendarul naturii, va avea loc activitatea de grup și în final se vor prezenta noutățile zilei. Voi saluta copiii (Bună dimineața!), iar ei îmi vor răspunde: „Bună dimineața, ne bucurăm că suntem împreună aici!“ Prezenţa se va face după rostirea unor versuri: „După ce ne-am adunat Şi frumos ne-am salutat Cu toţii ne-am întâlnit Oare cine n-a venit?” Voi chema copiii prezenți să-și așeze poza la panoul întâlnirii de dimineață. Voi numi omul zilei și împreună vom stabili data calendaristică. Calendarul naturii se va realiza prin adresarea de întrebări: „Ce zi este astăzi?”, „Dacă astăzi este joi, ieri ce zi a fost?”, „Dar mâine?”, „În ce anotimp suntem?”, „Cum este vremea afară?”, „Cum ne-am îmbrăcat?”. La momentul împărtășirea cu ceilalți, copiii vor juca joculețul „Cum este mama mea?“. Voi cere câtorva copii să-și descrie mama (culoarea ochilor, a părului, cum îi place să se îmbrace, ce face ea acasă etc.). Voi sugera apoi copiilor să se grupeze după culoarea părului mamei lor, formând grupa copiilor a căror mamă are părul șaten/negru/blond/roșcat. Urmează activitatea de grup în cadrul căreia se va desfășura un mic joculeț cu ajutorul metodei „Cubul“. Copiii sunt deja grupați de la joculețul anterior. Fiecare grupă va trebui să rezolve sarcinile în funcție de ceea ce au scris pe cub. Fiecare copil dintr-o grupă va participa: unul va rostogoli cubul, altul va „citi“ imaginea, ceilalți o vor descrie/compara/asocia/analiza/aplica. Copiii vor trebui să descrie imaginea apărută pe cubul rostogolit, să compare imaginea de pe cub cu imaginea reală a mamei sau a tabloului apărut (asemănări și deosebiri), să asocieze imaginea cu un cuvânt sau cu altă imagine, să analizeze comportamentul mamei față de el, să interpreteze (să aplice) rolul mamei, să argumenteze afirmația: „Mama mea, eu te iubesc!”. Pentru a încheia activitatea de grup, se realizează verbal tabloul mamei așa cum o văd copiii (frumoasă, zâmbitoare etc.). Noutatea zilei constă în prezentarea temei de la Întâlnirea de dimineață, și anume, „Ce mi-a povestit un ghiocel“. Le voi povesti cum, venind în această dimineață spre grădiniță, am cumpărat 6
un buchet de ghiocei. Unul dintre acești ghiocei mi-a povestit că a văzut mulți copilași cu flori în mânuțe și se întreba de ce. „Voi știți de ce copiii astăzi au flori în mânuțe?“ Se va naște o discuție pe tema zilei de 8 Martie și voi întreba copiii dacă sunt de acord să aflăm împreună mai multe lucruri despre semnificația acestei zilei și dacă vor să realizăm împreună cadouri pentru mămici. Pentru a realiza toate aceste lucruri, va trebui să ne jucăm la centre, astfel: la centrul ARTĂ, copiii vor picta „Ghiocei pentru mama”, la JOC DE ROL „Pregătim dulciuri pentru mama!” iar la JOC DE MASĂ vor realiza puzzle-uri cu „Chipul mamei“. Întâlnirea de dimineață se va încheia cu intonarea cântecului „Glasul florilor”. După lucrul la centre, copiii vor merge la grupul sanitar să se spele pe mânuțe. Tranziția de la lucrul la centre la activitățile pe domenii experiențiale se va realiza cu ajutorul jocului cu text și cânt „Bat din palme, clap, clap, clap!“. În cadrul activităților pe domenii experiențiale, copiii vor asculta povestea „Inimioare, inimioare” de Sarina Cassvan (domeniul limbă și comunicare) și vor realiza felicitări și coșulețe de flori pentru mămici (domeniul om și societate). După desfășurarea activității din cadrul domeniului limbă și comunicare, preșcolarii vor cânta „E ziua ta, mămico!”. Tranziția către ALA 2, se va face prin recitarea unui mesaj pentru mame. La ALA 2, copiii vor desfășura un dans dedicat mamelor apoi vor primi stimulente și aprecieri pentru toate activitățile desfășurate până în acel moment. Prin tranziția: „Dacă vesel se trăiește”, copiii vor merge la grupul sanitar să spele mânuțele pentru masa de prânz. Pe parcursul întregii zilei se va acorda o atenție deosebită rutinei („Dăruim din suflet!“)
7
STRATEGII EVENIMENTUL
DIDACTICE CONŢINUTUL ŞTIINȚIFIC
DIDACTIC
Moment organizatoric
EVALUARE
Se
asigură
condiţiile
organizatorice
Metode și procedee
Mijloace și materiale
Forme de organizare
Forme
Metode
Indicatori
Orală
Observare
Manifestarea
sistemati-
interesului
că
prin
şi
psihopedagogice necesare desfăşurării eficiente a Exercițiul activităţii:
organizatoric
aerisirea sălii de clasă;
aranjarea mobilierului;
pregătirea materialelor didactice;
introducerea și amplasarea copiilor în
Frontal
În grup
spațiul educațional special amenajat. Povestea noastră debutează cu
Intâlnirea de
Panoul
dimineață. După realizarea salutului, a prezenței, a Observația Captarea atenţiei
calendarului naturii, a împărtășirii cu ceilalți și a
Întâlnirea
Frontal
de
activității de grup, urmează noutatea zilei, care Conversaţia
dimineață
constă în relatarea celor povestite de către un
În grup
ghiocel: „Azi dimineață, în drum spre grădiniță Jocul
participarea
am cumpărat un buchet de ghiocei. Unul dintre
Cubul
ghiocei mi-a povestit că, în această dimineață a văzut mulți copilași cu flori în mână și se întreba
Ghiocel
de ce. Voi știți de ce copilașii aveau flori în 8
activă
mânuțe? Știți ce zi este astăzi?“ Va urma o discuție despre Ziua Mamei și le voi spune copiilor că, astăzi își vor face mamele fericite, dăruindu-le lucruri confecționate de ei, cu multă dragoste. În încheierea Întâlnirii de dimineață, copiii vor cânta „Glasul florilor“. Le voi spune copiilor că, astăzi le voi povesti o istorioară și vom lucra ceva special pentru mame, Conversaţia dar, mai întâi va trebui să ne jucăm la centre. Anunţarea
Astfel, la centrul artă, copiii vor picta tablouri
Frontal
Manifestarea
temelor şi
pentru mama, la centrul joc de rol, copiii vor Explicaţia
În grup
interesului
enunțarea
pregăti dulciuri pentru mama iar la centrul joc de
obiectivelor
masă vor realiza puzzle-uri cu chipul mamei. Se face enunțarea obiectivelor pe înțelesul Observaţia copiilor, spunându-le că vor trebui să lucreze frumos pentru ca bucuria mamelor să fie mai mare. ALA 1 Se va asigura un climat de lucru plăcut, copiii
Mijloace Observația
Manifestarea
Tablouri de La măsuțe
ascultând cântecele despre mama în timp ce lucrează.
audio
Conversaţia
Se va interveni pe parcursul desfăşurării
pictat, acuarele,
9
Individual
Orală
Observare
comporta-
sistemati-
mentului
că
activităţilor, corectându-i dacă este nevoie, se dau
Explicaţia
explicaţiile necesare şi se asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea activităţilor. Îi voi sprijini în mod deosebit pe copiii care
Expunerea
pensule,
Gradul
șervețele
implicare
umede
activă
Jocul
Puzzle-uri
lucrează la centrele joc de rol și joc de masă dar
Lucrul în
Compoziție
nu îi voi neglija nici pe cei care lucrează la centrul
echipă
artă. Pe tot parcursul activității voi aprecia activitatea copiilor și voi interveni atunci când va fi cazul. Preșcolarii se vor deplasa de la un centru la altul
Pe grupe
Practică
Probă practică
pentru
Nivelul
de
de
cooperare
realizarea Învăţarea
biluțelor din
Modul
prin
biscuiți,
îndeplinire a
cooperare
bonete,
sarcinilor
pentru a putea aprecia lucrările colegilor. La
de
șorțuri
sfârșitul activității, vor fi însoțiți la grupul sanitar, tranziția de la lucrul la centre la activitățile pe domenii experiențiale realizându-se cu ajutorul Dirijarea
jocului cu text și cânt „Bat din palme clap, clap,
învățării
clap!” (anexa). Orală DLC
Observare
Conversația
Le voi spune copiilor că, așa cum le-am promis,
Frontal
vom lucra ceva special pentru mame, dar mai întâi
Individual
vor asculta o poveste interesantă despre un băiețel și mama sa.
sistematică
Manifestarea interesului și
Povestirea
Voi anunța titlul și autorul povestirii („Inimioare,
a
comporta-
mentului 10
inimioare“ de Sarina Cassvan) și voi expune conținutul povestirii, ajutându-mă de siluete.
Siluete Expunerea
Cadru
Corectitudi-
Expunerea va fi clară și accesibilă copiilor,
ambiental
expresivă, îmi voi schimba ritmul vorbirii în
specific
răspunsurilor
timpul expunerii povestirii și îmi voi schimba
poveștii
oferite
nea
intonația în funcție de conținutul povestit.
Chestio-
După expunerea povestirii cu ajutorul siluetelor,
narea orală
voi arăta copiilor imagini reprezentative din
implicare activă
poveste. Pentru retenția conținutului abordat, voi aplica
Analizarea și
metoda „Analizarea și interpretarea imaginilor“.
interpretarea
Voi grupa copiii câte patru și fiecare grup va primi
imaginilor
câte o imagine din poveste. Le voi trasa sarcina „Priviți cu atenție imaginea și spuneți ce vedeți“.
Planșe
Îi voi susține cu întrebări: „Ce vedeți în
imagini din
imagine?“, „Ce fac personajele din imagine?“ etc.
poveste
cu
Liderul fiecărui grup va face prezentarea imaginii în urma analizării imaginii cu colegii săi. Evaluarea se va realiza printr-un joculeț de
Gradul de
Jocul
atenție. Voi ruga copiii să închidă ochii, voi așeza
Panou expunere
imaginile pe panou amestecate iar copiii vor deschide ochii și vor trebui să așeze imaginile în ordinea corectă a desfășurării evenimentelor. 11
de
Tranziții : „E ziua ta, mămico!” (anexa). Gradul de
Coșulețe DOS
Conversaţia
“Acum haideți să le facem o bucurie mamelor
performanței
din
Preșcolarii merg la măsuțe, unde vor confecționa Expunerea coșulețe de flori și felicitări pentru mame.
Se prezintă modul de lucru:
interesului și
colorată,
poza Explicaţia
Manifestarea
hârtie
flori
Intuim materialele primite pe măsuțe și voi arăta
copiilor,
Observare sistematică
cu Frontal
a
comporta-
mentului
Individual
forma
„Pe felicitare veți lipi toate aceste componente (le
mânuțelor
arăt elementele care trebuiesc lipite), pentru a Demonstrația obține o felicitare pe placul vostru. Pe tulpinile
copiilor decupată,
florilor din coșulețe, veți lipi cât mai multe flori pentru a obține un coșuleț cu flori.”
activă
și
inimioare
mama fericită.“
preșcolarilor câte un produs finalizat.
implicare
hârtie,
flori
voastre, așa cum băiețelul din poveste și-a făcut Obținerea
din
Practică
Modul Probă practică
mânuire materialelor
lipici Exercițiul
Voi demonstra tehnica de lucru verbalizând acțiunile făcute și arătând preșcolarilor modul în care vor trebui lipite elementele pe coșulețe și pe felicitare. Se execută exerciții de încălzire a mușchilor fini
Aprecieri
ai mâinii:
asupra
“Mâna lebădă o fac,
execuţiei 12
de a
Care dă ușor din cap,
exerciţiilor de
Lebedele-n jur privesc,
încălzire
Mâinile eu le rotesc.
degetelor
a
Degetele-mi sunt petale, Se deschid ca la o floare.
Originalitatea
Ploaia cade ne-ncetat,
lucrărilor
Vârful degetelor bat Iar apoi le răsfirăm
Modul
Şi la pian noi cântăm.”
interacţionare
Preșcolarii sunt invitați la lucru și îi voi sprijini pe
cu partenerii
cei care îmi solicită ajutorul sau întâmpină
de joc
de
dificultăți. Preșcolarii se vor plimba de la o masă la alta și Conversaţia Evaluarea performanței
În grup
vor face aprecieri individuale ale lucrărilor
Auto-
Analiza
Produsele
evaluare
produselor
activității
colegilor și autoaprecieri.
activităţii
Tranziție: „Mesaj pentru mama“ Încheierea activităţii
Preșcolarii vor desfășura un dans dedicat mamelor Conversaţia apoi vor fi recompensați cu turtă dulce în formă de inimioare. Se vor face aprecieri pentru toate Jocul activitățile desfășurate până în acel moment.
Stimulente
Frontal Individual
Orală
Apreciere
Implicarea
verbală
activă în reușita activității
Prin tranziția „Dacă vesel se trăiește”, copiii vor merge la grupul sanitar.
13
„Glasul florilor” Sunt micuț și frumușel
Al meu nume-i busuioc
Și mă cheamă ghiocel
Eu vă port la toți noroc
Eu alung iarna din țară
Răspândesc parfumul meu
Și-aduc dulcea primăvară.
Până sus departe-n hău.
Mama mea e primăvara
Sunt cel mai frumos din lume
Și mă cheamă lăcrămioara
Trandafir e al meu nume
Sunt sora lui Ghiocel
Strălucesc în mii culori
Și-s mai mică decât el.
Sunt mai mare printre flori.
„Bat din palme, clap, clap, clap !”
Bat din palme clap, clap, clap!
Înainte uite-așa
Din picioare, trap, trap, trap!
Și-napoi tot așa
Ne-nvârtim, ne răsucim
Ne-nvârtim, ne răsucim
Și la horă noi pornim.
Și cu toți ne veselim! În genunchi ne așezăm Și așa aplaudăm Iar apoi ne ridicăm Și cu trenul noi plecăm!
14
„E ziua ta, mămico!“ Am vrut să-ți culeg o floare,
Am vrut să-și culeg steluțe,
Un mic ghiocel frumos,
Să-ți fac un frumos colier,
Dar până la urmă moare,
Dar cine nu știe oare,
Și cui mai e de folos?
Că-n zori steluțele pier.
Ref.:
Ref.
E ziua ta, mămico,
Am vrut să-ți culeg din soare
În dar ți-am adus inima
O rază să-ți prind în păr
Și crede-mă, mămico
Dar tu strălucești mai tare
Un dar mai frumos nu se putea!
De dragoste și dor.
Ref.
Ref.
„Dacă vesel se trăiește” Dacă vesel se trăiește Bate așa: 3 x bătăi din palme Dacă vesel se trăiește Bate așa 3 x bătăi din palme Dacă vesel se trăiește Unul altuia zâmbește Dacă vesel se trăiește Bate așa 3 x bătăi din palme (se continuă cu aceleași versuri, însă in locul bătăilor din palme vor fi: mișcări ale mâinilor, bătăi ale picioarelor, strigarea versului „Bine e!”)
15