Proiect GRUPA MICA IULIA - BRIGADA - 2020 - PDF [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT Nr.7, GALAȚI

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

"CĂLĂTORIM CU PINGU"

Educatoare: Prof. Învăț. Preșc., IULIA Teodor

GRUPA MICĂ "C" BUBURUZELE Februarie 2020

Data: 20.02.2020 Unitatea de învățământ: Grădinița cu P.P. nr.7, Galați Nivel I: Grupa mica "C" – "Buburuzele" Educatoare: Prof.învăț.preșc., IULIA Teodor Tema anuală de studiu: "CUM ESTE, A FOST ȘI VA FI ICI PE PĂMÂNT?" Tema proiectului: Animale de la Poli" Tema activităţii: "Călătorim cu Pingu" Mijloc de realizare:Activitate integrată ADE: (DȘ+DOS) +ALAII ADE:DLC (Limbă și comunicare) DOS (Activitate practică) Tipul de activitate: Transmitere și însușire de noi cunoștințe Forme de organizare:Frontal, pe grupe, individual.

DOMENIILE DE DEZVOLTARE: 

Dezvoltarea fizică, a sănătății și igienei personale.



Dezvoltarea limbajului, a comunicării și a premiselor citirii și scrierii..

COMPETENȚE GENERALE: 

Motricitate grosieră și motricitate fină în context de viață familiare.



Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute .

COMPETENȚE SPECIFICE: 

1.3. Utilizează mâinile și degetele în manipularea corespunzătoare a unor obiecte/instrumente (tacâmuri, creion, pensulă, puzlle etc.).



1.1. Ascultă poveștiși povestiri scurte, participă la jocuri/cântece/poezii însoțite initial de gesture (comunicare receptivă)2.2 Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină dificultăți.

CATEGORII DE ACTIVITĂȚI: 1. ADP - ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ Întâlnirea de dimineață: "Bună dimineața, pinguinii mei!" Tranziții: "Mergem la polul Nord" (diferite tehnici de mers). "Astăzi învățăm Pinguinul!" "Pin și Guin!" –Cântec "Pinguinii au o fermă!" "Dansul pinguinilor"

2. ADE - ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE DLC: Domeniul limbă și comunicare Tema:„Pinguinul” Mijloc de realizare: Memorizare OBIECTIVE OPERAȚIONALE: O1:Să audieze cu atenție textul; O2:Sărețină pe cât posibil versurile poeziei; O3:Să recite corect și cât mai expresiv poezia respectând intonația, ritmul și pauzele; O4:Să rețină cuvintele și expresiile noi.

DOS: Activitate practică Tema:„Pinguinul meu!” Mijloc de realizare: Aplicație OBIECTIVE OPERAȚIONALE: O1: Să denumească materialele de lucru; O2: Să uitilizeze instrumentele de lucru corect pentru realizarea lucrării; O3:Să aplice corect ochii, pliscul și labele pentru realizarea pinguinului; O4:Să realizeze lucrări practice, valorificând deprinderile de lucru însușite; O5:Să exprime prin propriile cuvinte, impresii estetice apreciind lucrările proprii și ale celorlalți.

STRATEGII DIDATICE: METODE ȘI PROCEDEE:conversația, explicația, memorizarea, demonstrația, exercițiul, „turul galeriei”,metoda interactivă Brainstorming, jocuri de mișcare; MATERIAL

DIDACTIC:element

surprizapinguinul

Pingu,laptop,imagini

sugestive

versurilor poeziei, carton colarat, lipici, șabloane cu pinguini, ochi, plisc, labe.

ACTIVITĂȚI PE CENTRE DE INTERES: BIBLIOTECĂ: Tema :"Răsfoim imagini cu pinguini” Mijloc de realizare: Citire imagini Obiective operationale: O1:Să,,citeasca” cu ajutorul imaginilor viața pinguinilor; O2:Să sorteze imagini cu pinguini; O3:Să exprime prin propoziţii simple imaginile care îi plac cel mai mult; Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul; Materiale didactice: imagini cu scene din povești, diverse imagini cu pinguini, jetoane cu diferite animale de la Poli.

JOC DE MASĂ: Tema:"Activitățile animalelor polare” Mijloc de realizare:Puzzle Obiective operationale: O1:Să pună corect piesele pentru a obține un puzzle; O2:Să-și dezvolte simțul estetic și creativ; O3:Să manifeste spirit de colaborare în realizarea imaginii respective; Metode și procedee: explicația, consversația, demonstrația, instructajul verbal; Materiale didactice:piesele de puzzle.

ARTĂ: Tema:"Pinguinul meu!” Mijloc de realizare:Aplicație Obiective operationale: O1:Să denumească materialele de lucru; O2:Să uitilizeze instrumentele de lucru corect pentru realizarea lucrării; O3:Să aplice corect ochii, pliscul și labele pentru realizarea pinguinului; O4:Să realizeze lucrări practice, valorificând deprinderile de lucru însușite; O5:Să exprime prin propriile cuvinte, impresii estetice apreciind lucrările proprii și ale celorlalți. Metode si procedee: conversatia, demonstratia, exercitiul, instructajul verbal; Materiale didactice: șabloane cu pinguini, lipici, carton colorat, ochi, plisc, labe.

STRATEGIA DIDACTICĂ METODE ȘI PROCEDEE: explicația, exercițiul, demonstrația, instructajul verbal, aprecierea verbal. MATERIALE DIDACTICE: surpriza pinguinulPingu, puzzle, diferite imagini cu animale polare, șabolane, planșe cu pinguini, lipici, carton colorat, suportul de lucru,

3. ALA II – ACTIVITĂȚI LIBER ALESE TEMA: “Parada pinguinilor” Mijloc de realizare: Euritmie Obiective de referinţă:  Să se folosească de acțiunile motrice învățate pentru a exprima sentimente și comportamente, pentru a răspunde la diferiți stimuli (situații), la diferite ritmuri;  Să exprime prin mișcare starea sufletească creată de versurile cântate. Obiective operaţionale: O1:Să execute mişcări de dans sugerate de text; O2:Să participe afectiv la desfăşurarea activităţii; O3:Să manifeste interes faţă de activitatea desfăşurată.

Descriere: Copiii sunt așezati pe patru rânduri, alternând fete şi băieți. Preşcolarii cântă şi execută mișcarile sugerate de text. Regulile jocului: -

Fiecare copil va executa mişcările conform textului;

-

În timpul dansului vor relaţiona pozitiv cu partenerii de dans.

Elementele de joc: mișcarea şi aplauze. Material didactic: calculator, măşti de pinguini.

TEMA: “Aşa vorbeşte Pingu!” Mijloc de realizare: Joc distractiv Obiective de referinţă:  Să trăiască în relaţiile cu cei din jur stări afective pozitive, să manifeste prietenie, toleranţă, armonie;  Să capete abilitatea de a intra în relatie cu cei din jur, respectând norme de comportament corect şi util. Obiective operaţionale: O1:Să respecte regulile jocului; O2: Să transmita mai departe cuvântul care i s-a şoptit la ureche; O3:Să manifeste interes faţă de activitatea desfăşurată; Descriere: Aşezaţi pe scaun, copiii formează un semicerc. Primul copil din stânga semicerculuişopteşte la urechea celui de lângă el un cuvânt, al doilea îl transmite şi el mai departe până se ajunge la capătul opus al semicercului. Ultimul copil din şir spune cu voce tare ce cuvânt i s-a şoptit. Deseori nu e acelaşi cuvânt de la care s-a pornit iniţial, spre distractia participanţilor. Regulile jocului:  Fiecare copil căruia i s-a şoptit la ureche cuvântul, îl repetă celui de lângă el şi cel de lângă el, următorului şi tot aşa până la ultimul copil din şir;  Ultimul copil din şir spune cu voce tare cuvântul care i-a fost şoptit la ureche; Elementele de joc: vorbitul în şoaptă, aplauze Material didactic: medalioane cu pinguini.

BIBLIOGRAFIE: o

Curriculum pentru educația timpurie, M.E.N, 2019

o

”Repere metodice utile pentru învăţământul preşcolar”,volumul 1/2011,Editura Delta Cart, PiteştI.

o

M.Lespezeanu- ,, Traditional si modern in invatamantul prescolar”, Ed. S. C. Omfal Esential S.R.L , Bucuresti , 2007;

o

V.Preda, M.Pletea, F.Grama, A.Cocos, D.Oprea, M.Calin, - ,,Ghid pentru proiectele tematice”, Ed. Humanitas Educational, Bucuresti 2005;

SCENARIUL ZILEI Ziua va debuta cu rutinele de dimineaţă, primirea copiilor şi micul-dejun, cu activităţile liber alese de dimineaţă. Educatoarea îi îndrumă pe copii către cele trei centre liber alese: joc de rol, construcţii şi știință, prezentându-le obiectivele pe înţelesul lor. La centrul JOC DE ROL copiii vor intra în pielea pinguinilor prin interpretarea de mici scenete ce reliefează viaţa pinguinilor. La centrul CONSTRUCŢII

cei micivor construi cu ajutorul

pieselor lego, iglu-uri. Iar la centrulȘTIINȚĂvor ajuta pinguinul să găsească drumul spre iglu (fișă de lucru – labirint).

Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineață:Copiii vor intra în sala de grupă și se vor așeza pe scăunele în semicerc. Educatoarea îi va saluta (Bună dimineața, pinguinii mei!) pe copii, spunându-le: ”Dimineața a sosit, Toți copiii au venit În semicerc să ne-adunăm, Cu toți să ne salutăm Bună dimineața, dragii mei!” Se va realiza apoi prezența, după care se va trece la discuții pe baza vremii și se va completa calendarul naturii: “Calendarul e-ncântat Căva fi iar completat Cu nori, ploaie, vânt, furtună, Mai bine, cu vreme bună.” Se prezintă noutatea zilei sub forma unei ghicitori: „Are aripi, dar nu zboară, Umblă fără sănioară, Pe gheţuri şi prin zăpezi, Mergi la Poli şi ai să-l vezi.” (Pinguinul)

Captarea atenției se va realiza cu ajutorul lui Pingu(un pinguin) care a sosit de la Polul Sud și care ne-a adus câteva informații despre el și ceilalți pinguinii, o poezie și materiale necesare pentru realizarea (aplicație) unui pinguin. Aș dori ca Pingu, să plece astăzi fericit de la noi, să-l bucurăm cu activitățile noastre, astfel, se anunță tema, se prezintă obiectivele activităţiiși se desfășoarătranziția "Mergem la polul Nord"(diferite tehnici de mers), care face trecerea spre prima activitate comună propusă, Domeniul limbă și comunicare– memorizarea poeziei„Pinguinul”. Urmează o scurtă familiarizare a copiilor cu poezia și explicarea cuvintelor mai puțin cunoscute prin sinonime corespunzătoare: Pinguin= pasăre de la Polul Sud, care nu zboară dar își folosește aripile pentru a înota. Haios= amuzant, simpatic. Frac= haină bărbătească, elegantă, neagră care se termină în spate în două cozi. Voi recita împreună cu copii poezia folosindu-mă de imagini care descriu versurile. Tranziția:"Astăzi învățăm pinguinul". Mergemcătre activitatea comună, respectiv meu!". Așadar

laActivitatea practică - "Pinguinul

după ce vedem ce ne-a lăsat pe măsuțe,

fiecare din voi va veni la

centrulArtă pentru a aplica ochii, pliscul și labele, pentru a realiza „Pinguinul meu!”, la sectorul Joc de masă vom așeza corect piesele pentru a obține un puzzle -"Activitățile animalelor polare”, apoi vom afla cât mai multe despre pinguini, "Răsfoim imagini cu pinguini"la sectorul Bibliotecă, astfelîi voi invita să se așeze la măsuțe și le amintesc că voi expune lucrările la panou pentru a le aprecia și ei trebuie să lucreze ordonat. La sfârșit primesc recompense (stimulente) . Trecerea către următoarea etapă a activităţii se va face prin intermediul tranziţiei:"Pin și Guin" Copiii se vor așeza la sectoare după preferință pentru a realiza obiectivele propuse, pentru început,urmând să se rotească pe la toate centrele. Rotația grupurilor se va face astfel încat toți copiii să participe la toate cele trei sectoare. Ziua se va încheia într-o atmosferă relaxantă decântec, dans și voie bună prin tranziția: "Pinguinii au fermă" În cadrul ALA II se vor desfăşura:

“Parada pinguinilor” – euritmie - Copiii vor fi aşezaţi pe patru rănduri alternand fete şi băieţi, purtând pe cap măşti de pinguin. Vor executa pe muzică, (cântecul "Dansul pinguinilor") mişcări sugerate de text. “Aşa vorbeşte Pingu!”- joc distractiv - Copiii vor fi aşezaţi în semicerc şi vor purta medalioane cu pinguini. Primul copil din partea stângă a semicercului va şopti la urechea celui de lângă el un cuvânt. Acesta va transmite mai departe ce a recepţionat, jocul desfăşurându-se până când ultimului copil din semicerc i-a fost şoptit ceva la ureche. Acesta va spune cu voce tare ce i s-a şoptit la ureche, copilul care a început jocul confirmând sau infirmând spusele colegului său. În încheierea activităţii, Pingu face aprecieri generale şi individuale asupra activităţii desfăşurate recocompensându-i pe copii cu ouă de pinguini (ouă de ciocolată).

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII ETAPELE LECŢIEI

CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC

EVALUARE

ACTIVITATEA EDUCATOAREI Moment organizatoric

Captarea atenţiei

Anunţarea temei şi a obiectivelor opraţionale

Reactualizarea cunoştinţelor

STRATEGII DIDACTICE

Voi asigura o bună desfăşurare a activităţii: - aerisirea sălii de grupă; - aranjarea mobilierului; - pregătirea materialului didactic; Captarea atenției se va realiza cu ajutorul lui Pingu (un pinguin) care a sosit de la Polul Sud și care ne-a adus câteva informații despre el și ceilalți pinguinii, o poezie și materiale necesare pentru realizarea (aplicație) unui pinguin. Prezentarea materialului şi familiarizarea cu acesta. Se descoperă materialele de pe mese. Anunţarea titlului jocului şi a obiectivelor urmărite. Aș dori ca Pingu, să plece astăzi fericit de la noi, să-l bucurăm cu activitățile noastre, astfel, învăța o poezie dedicată lui și anume "Pinguinul" şi le prezint obiectivele. Astfel Pingu va fi tare bucuros. Se realizează prin metoda Brainstorming (furtună în creier).

interactivă

ACTIVITATEA COPIILOR

Resurse procedurale

Copiii intră în sala de grupă, se aşază pe scaune în semicerc, saluta musafirii, având posibilitatea de a-şi manifesta starea de bună dispoziţie.

Conversația

Preșcolarii sunt atenţi și ascultă cu interes.

Expunerea

Instructajul verbal

Conversația

Copiii ascultă cu atenţie şi interes indicaţiile educatoarei şi obiectivele activității pe care urmează să o desfăşoare Copiii exprimă propriile păreri şi idei despre animalele polare.

Resurse materiale

Forme de organizare

Frontal

Mascota Pingu

Conversația

Frontal

Frontal

Explicația

Conversaţia Problematiza rea

Imagini cu animale

Frontal

Observarea curentă

Observarea comportamen tului prescolarilor.

Observarea sistematică privind interesul pentru activitate Observarea sistematică prin corectarea

greșelilor

polare, panou afişaj, patafix Dirijarea învățării

Trecerea la activitatea de Domeniul limbă și

Copiii execute tehnici de mers.

Exerciţiul

Copiii se aşază în semicerc și ascultă poezia recitată de educatoare o data.

Explicația

comunicarese va face prin tranziția "Mergem la polul Nord"(diferite tehnici de mers)

Recit poezia cu expresivitate, mimică și gestică adecvată.După recitare urmează o scurtă familiarizare a copiilor cu poezia "Pinguinul" (fără autor)Descopăr materialul pregătit (imagini Ascultă cu interes și rețin titlul sugestive poeziei) în scopul concretizării poeziei conținutului informațional formativ și explic cuvintele mai puțin cunoscute prin sinonime corespunzătoare: Pinguin= pasare de la Polul Sud, care nu Ascultă explicațiile cuvintelor zboară dar își folosește aripile pentru a înota. Haios= amuzant, simpatic. Frac= haină bărbătească, elegantă, neagră care se termină în spate în două cozi. Recit apoi poezia integral pentru a doua oară după care realizez o scurtă expunere narativă a conținutului poeziei. După explicații voi întreba copiii: - Despre ce este vorba în poezie? - Ce fel este pinguinul? - Unde este casa lui? - Ce fel e vremea la Polul Nord? Copiii raspund la intrebari.

Conversația Exerciţiul

Conversația Explicația Demonstrația Exerciţiul Conversația Exercițiul Conversația Problematiza rea Exerciţiul

Calcula tor

Frontal

Frontal Imagini suggesti ve poeziei Pingui nul

Observarea sistematică prin corectarea greșelilor

Individual Frontal Observarea sistematică prin corectarea greșelilor

Imagini suggesti ve poeziei Pingui nul Individual Frontal

Aprecieri

- Ce face el ziua-ntreagă? - Unde se odihnește? Se trece la învățarea poeziei pe strofe. Recit Recită 2-3 copii I strofă prima strofă. Solicit 2-3 copii să recte prima strofă. Apoi recit prima strofă cu cea de-a doua Recită 2-3 copii I și a II strofă strofă. La fel numesc 2-3 copii să recete I și a IIRecită 2-3 copii, I și a-II-a a strofă. Recit clar, expresiv și corect întreaga strofă poezie. Solicit alți 2-3 copii să recite întreaga poezie. Copiii execute mișcările Tranziţie: "Astăzi învățăm pinguinul". sugestive tranziției

Obţinerea performanţei

Conversația Exerciţiul

Exerciţiul

Imagini suggesti ve poeziei Pingui nul

Individual Frontal

După ce realizează scurte aprecieri, Copiii realizează tranziția, se educatoarea îndrumă copiii către activitatea pe încolonează și pornesc centrele de interes prin intermediul tranziţiei împreună cu educatoarea spre „Suntem pinguini vioi/ Către centre necentre. ndreptăm noi”. Preşcolarii îşi aleg centrul unde Solicită copiilor să facă câteva exerciţii de vor lucra. încălzire ai muşchilor mici ai mâinii în momentul în care se așează la măsuțe. Copiii execută exerciţii de Educatoarea va merge împreună cu copiii la încălzire a mâinilor. fiecare centru pentru a-i familiariza cu materialele, sarcinile de lucru şi obectivele urmărite.

Conversaţia

Individual

Explicația

Frontal

La centrul BIBLIOTECĂ vor afla cât mai multe despre realizarea pinguini, "Răsfoim imagini cu pinguini"

Demonstraţia Exerciţiul Conversația Instructajul verbal

CentrulBIBLIOTECĂ. Educatoarea sprijină copiii sarcinilor trasate. Centrul JOC DE MASĂ Educatoarea supravegheză

în

activitatea La

centrul

JOC

DE

Exerciţiul Instructajul verbal Exerciţiul

Individual Frontal Imagni cu pinguini

Puzzle

Pe grupuri

pozitive Asupra recitării poeziei

Observarea sistematică privind interesul pentru activitate

Observarea sistematică prin corectarea greșelilor

Observarea sistematică

copiloracordând explicaţii suplimentare este cazul. Tranziția: "Pin și Guin"

unde MASĂpreşcolarii vor realiza un puzzle, așezând corect piesele pentru a obține "Activitățile animalelor polare”. Centrul ARTĂ Asigură desfăşurarea în linişte şi ordine a La centrul ARTĂ, copiii vor activităţii, acordând ajutor unde este solicitată. aplica ochii, pliscul și labele, pe șablon pentru a realiza Supravegheaz și antreneaz copiii la fiecare „Pinguinul meu!”. centru de activitate, oferind și explicații suplimentare, acolo undeeste cazul. La finalul activității produsele obținute sunt expuse, realizandu-se evaluarea lucrărilor. Evaluarea activității

Se fac aprecieri asupra modului de desfăşurare a activităţii, a gradului de implicare a copiilor şi a comportamentul acestora. Tranziţie:"Pinguinii au fermă"

Urmăresc aprecierile educatoarei.

Conversația Exerciţiul Instructajul verbal

cu pinguini

Frontal Șabloane Carton colorat, ochi, plisc, labe

Conversația

Exercițiul

muzică, (cântecul "Dansul pinguinilor") mişcări sugerate de text.

Frontal

Observarea sistematică privind interesul pentru activitate

Aprecieri asupra lucrărilor copiilor

Frotnal

“Parada pinguinilor” – euritmie - Copiii vor fi purtând pe cap măşti de pinguin. Vor executa pe

Frontal

tor

Intonează cântecul

Copiii desfăşoară euritmiarespectând regulile acestuia.

Individual

Individual Calcula

prin corectarea greșelilor

Pe grupuri

Exerciţiul

În cadrul ALA II se vor desfăşura: aşezaţi pe patru rănduri alternand fete şi băieţi,

Individual

Conversația Instructajul verbal Exercițiul

Măşti de pinguin.

Observarea sistematică privind interesul pentru activitate

“Aşa vorbeşte Pingu!”- joc distractiv - Copiii vor fi aşezaţi în semicerc şi vor purta medalioane cu pinguini. Primul copil din partea stângă a semicercului va şopti la urechea celui de lângă el un cuvânt. Acesta va transmite mai departe ce a recepţionat, jocul desfăşurându-se până când

Copiii desfăşoară jocul distractiv respectând regulile şi indicaţiile educatoarei

Conversația

Individual

Instructajul verbal

Medalioa Frontal ne cu pinguini. Pe grupuri

Exercițiul

ultimului copil din semicerc i-a fost şoptit ceva

Observarea sistematică privind interesul pentru activitate

la ureche. Acesta va spune cu voce tare ce i s-a şoptit la ureche, copilul care a început jocul confirmând sau infirmând spusele colegului său. În încheierea activităţii, Pingu face Încheierea activităţii

aprecieri generale şi individuale asupra activităţii desfăşurate recocompensându-i pe copii cu ouă de pinguini (ouă de ciocolată).

Preşcolarii primesc stimulentele(ouă de ciocolată).

Conversația Aprecierea verbală.

Ouă de ciocolată

Frontal

Aprecieri verbale.

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGITNr.7, GALAȚI

PROIECT DE JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI DIDACTICE ALESE I

"CĂLĂTORIM CU PINGU"

Educatoare: Prof. Învăț. Preșc.: IULIA Teodor

GRUPA MICĂ "C" BUBURUZELE Februarie 2020

PROIECT DE JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI DIDACTICE ALESE I Data: 20.02.2020 Unitatea de învățământ: Grădinița cu P.P. nr.7, Galați Nivel I: Grupa mica "C" - Buburuzele Educatoare: Prof.învăț.preșc., IULIA Teodor Tema anuală de studiu: "CUM ESTE, A FOST ȘI VA FI ICI PE PĂMÂNT?" Tema proiectului: Animale de la Poli"" Tema activităţii: "Călătorimcu Pingu" Categoria de activitate: Jocuri şi activităţi didactice alese I Tipul de activitate: Transmitere și însușire de noi cunoștințe Forme de organizare:Frontal, pe grupe, individual Durata: 30 minute

SCOPUL:

dezvoltarea relaţiilor de prietenie, colaborare, încredere ,

respect între copii şi stimularea capacităţii preşcolarilor de a reflecta realitatea prin joc.

ACTIVITĂȚI PE ARII DE STIMULARE: JOC DE ROL Tema activității: "Cu prietenul meu, pinguinul!" Mijlocul de realizare:dramatizare OBIECTIVE OPERAȚIONALE: O1 - Să denumeascăanimalele/obiectelefolosite în interpretarea rolurilor; O2 - Să se transpună în rolul de penguin, utilizand formule de adresare și politețe specifice; O3- Să-şi exerseze deprinderile de cooperare şi colaborare ȋn grup pentru realizarea unui scop comun;

CONSTRUCTII Tema activității: - “Iglu” Mijlocul de realizare:îmbinare OBIECTIVE OPERAȚIONALE: O1- Să îmbine piesele de Lego, realizând iglu pentru pinguin; O2- Să colaboreze în realizarea sarcinilor. O3- Să construiască din cuburi prin alăturare și suprapunere, iglu pentru penguin.

ȘTIINȚĂ Tema activității: "Drumul pinguinului!" Mijlocul de realizare:fișă de lucru - labirint OBIECTIVE OPERAȚIONALE: O1:Să denumească materialul repartizat pe mese; O3–Să recunoascădin imagini animalele de la Poli; O2–Să găsească în cadrul labirintului drumul cel mai scurt de la pinguinului la ghețar.

STRATEGII DIDACTICE: Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, demonstraţia , exerciţiul, problematizarea; Materiale didactice:animale pluș de la Poli, puzzle, laptop, piese lego, fișe de lucru, creioane colorate.

BIBLIOGRAFIE: o

Curriculum pentru educația timpurie, M.E.N, 2019

o

”Repere metodice utile pentru învăţământul preşcolar”,volumul 1/2011,Editura Delta Cart, PiteştI.

o

M.Lespezeanu- ,, Traditional si modern in invatamantul prescolar”, Ed. S. C. Omfal Esential S.R.L ,

Bucuresti , 2007; o

V.Preda, M.Pletea, F.Grama, A.Cocos, D.Oprea, M.Calin, - ,,Ghid pentru proiectele tematice”, Ed.

Humanitas Educational, Bucuresti 2005; o

Ghid pentru proiecte tematice: abordare în manieră integrată a activităţilor din grădiniţă, V. Preda,

M. Pletea, F. Grama, Bucureşti, Editura Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2005.

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII ETAPELE LECŢIEI

Moment organizatoric

Captarea atenţiei

Anunţarea temei şi a obiectivelor

Prezentarea conținutului și Dirijarea

CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC

ACTIVITATEA EDUCATOAREI Voi asigura o bună desfăşurare a activităţii: - aerisirea sălii de grupă; - aranjarea mobilierului; - pregătirea materialului didactic;

Captarea atenției se va realiza cu ajutorul lui Pingu (un pinguin) care a sosit de la Polul Sud și care ne-a adus câteva informații despre el și ceilalți pinguinii, o poezie și materiale necesare pentru realizarea (aplicație) unui pinguin. Prezentarea materialului şi familiarizarea cu acesta. Anunţarea titlului jocului şi a obiectivelor urmărite. Aș dori ca Pingu, să plece astăzi fericit de la noi, să-l bucurăm cu activitățile noastre, astfel, învăța o poezie dedicată lui și anume "Pinguinul" şi le prezint obiectivele. Astfel Pingu va fi tare bucuros.

ACTIVITATEA COPIILOR Copiii intră în sala de grupă, se aşază pe scaune în semicerc, saluta musafirii, având posibilitatea de a-şi manifesta starea de bună dispoziţie.

Preșcolarii sunt atenţi și ascultă cu interes.

STRATEGII DIDACTICE Resurse Resurse Forme de procedurale materiale organizare Conversația Instructajul verbal

Expunerea Conversația

Copiii ascultă cu atenţie şi interes indicaţiile educatoarei şi obiectivele activității pe care urmează să o desfăşoare

Preșcolarii sunt informați că în cadrul activității de azi vor realiza unJOC DE ROL - "Cu prietenul meu, pinguinul!"copiii vor intra Copiii ascultă explicațiile în pielea pinguinilor prin interpretarea de mici

EVALUAR E

Frontal

Mascota Pingu

Conversația

Frontal

Frontal

Explicația

Expunerea

Animale polare

Individual

Observarea curentă

Observarea comportamen tului prescolarilor.

Observarea sistematică privind interesul pentru activitate Observarea sistematică a comporta mentelor

învățării

Obţinerea performanţei

scenete ce reliefează viaţa pinguinilor. educatoarei. CONSTRUCŢII- “Iglu”cei micivor construi cu ajutorul pieselor lego, Iglu-uri. ȘTIINȚĂ - "Drumul pinguinului!"vor ajuta pinguinul să găsească drumul spre iglu (fișă de lucru – labirint).

Explicația

Se va dirija activitatea copiilor. Se va urmări realizarea corectă a sarcinilor. Seva acorda ajutor suplimentar unde este cazul. Solicit ca pentru a realiza obiectivele propuse, grupele de copii să se rotească în centre.

Conversația

Piese Lego Conversația

Frontal

Fișă de lucru

Apreciere verbală Evaluarea formativă continuă

Expunerea Explicația

Individual

JOC DE ROL copiii vor intra în pielea Copiii interpretează mici scenete cu pinguini. pinguinilor prin interpretarea de mici scenete ce

Problemati zarea

Pe grupe

reliefează viaţa pinguinilor.

Conversația

La centrul CONSTRUCŢII cei micivor construi Copiii îmbină piesele de Lego. cu ajutorul pieselor lego, Iglu-uri. Iar la centrulȘTIINȚĂvor ajuta pinguinul să găsească drumul spre iglu (fișă de lucru –

Copiii rezolvă labirintul.

Problemati zarea

Individual

exerciţiul

Pe grupe

Turul galeriei Joc Conversația Exercițiul

Frontal Individual Pe echipe

Observarea comportamentelului copiilor

labirint). Se trece în grup pe la fiecare centru de interes Evaluarea performanțelor pentru evaluarea rezultatelor. Se fac aprecieri generale si individuale referitoare la comportamentul copiilor pe parcursul activitatii si la modul de indeplinire a sarcinilor

Receptivitate a copiilor. Modul de implicare în activităţi.

Încheierea activităţii

În încheierea activității, educatoarea aprecieri asupra activității și copiii recompensați pentru activitatea depusă.

poezie Pinguinul. Eu sunt un pinguin haios Și am un frac negru, lucios. La Polul Nord e casa mea, Acolo unde-i iarna grea. Eu sunt un bun înotător, Dar și foarte bun dansator. Ziua întreagă pescuiesc Și pe ghețari mă odihnesc.

face sunt

Conversația Aprecierea

Recompen Individual se dulci frontal (Ouă de ciocolată)

Apreciere verbală recompense dulci