34 0 559KB
GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT Nr.7, GALAȚI
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
"CĂLĂTORIM CU PINGU"
Educatoare: Prof. Învăț. Preșc., IULIA Teodor
GRUPA MICĂ "C" BUBURUZELE Februarie 2020
Data: 20.02.2020 Unitatea de învățământ: Grădinița cu P.P. nr.7, Galați Nivel I: Grupa mica "C" – "Buburuzele" Educatoare: Prof.învăț.preșc., IULIA Teodor Tema anuală de studiu: "CUM ESTE, A FOST ȘI VA FI ICI PE PĂMÂNT?" Tema proiectului: Animale de la Poli" Tema activităţii: "Călătorim cu Pingu" Mijloc de realizare:Activitate integrată ADE: (DȘ+DOS) +ALAII ADE:DLC (Limbă și comunicare) DOS (Activitate practică) Tipul de activitate: Transmitere și însușire de noi cunoștințe Forme de organizare:Frontal, pe grupe, individual.
DOMENIILE DE DEZVOLTARE:
Dezvoltarea fizică, a sănătății și igienei personale.
Dezvoltarea limbajului, a comunicării și a premiselor citirii și scrierii..
COMPETENȚE GENERALE:
Motricitate grosieră și motricitate fină în context de viață familiare.
Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute .
COMPETENȚE SPECIFICE:
1.3. Utilizează mâinile și degetele în manipularea corespunzătoare a unor obiecte/instrumente (tacâmuri, creion, pensulă, puzlle etc.).
1.1. Ascultă poveștiși povestiri scurte, participă la jocuri/cântece/poezii însoțite initial de gesture (comunicare receptivă)2.2 Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină dificultăți.
CATEGORII DE ACTIVITĂȚI: 1. ADP - ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ Întâlnirea de dimineață: "Bună dimineața, pinguinii mei!" Tranziții: "Mergem la polul Nord" (diferite tehnici de mers). "Astăzi învățăm Pinguinul!" "Pin și Guin!" –Cântec "Pinguinii au o fermă!" "Dansul pinguinilor"
2. ADE - ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE DLC: Domeniul limbă și comunicare Tema:„Pinguinul” Mijloc de realizare: Memorizare OBIECTIVE OPERAȚIONALE: O1:Să audieze cu atenție textul; O2:Sărețină pe cât posibil versurile poeziei; O3:Să recite corect și cât mai expresiv poezia respectând intonația, ritmul și pauzele; O4:Să rețină cuvintele și expresiile noi.
DOS: Activitate practică Tema:„Pinguinul meu!” Mijloc de realizare: Aplicație OBIECTIVE OPERAȚIONALE: O1: Să denumească materialele de lucru; O2: Să uitilizeze instrumentele de lucru corect pentru realizarea lucrării; O3:Să aplice corect ochii, pliscul și labele pentru realizarea pinguinului; O4:Să realizeze lucrări practice, valorificând deprinderile de lucru însușite; O5:Să exprime prin propriile cuvinte, impresii estetice apreciind lucrările proprii și ale celorlalți.
STRATEGII DIDATICE: METODE ȘI PROCEDEE:conversația, explicația, memorizarea, demonstrația, exercițiul, „turul galeriei”,metoda interactivă Brainstorming, jocuri de mișcare; MATERIAL
DIDACTIC:element
surprizapinguinul
Pingu,laptop,imagini
sugestive
versurilor poeziei, carton colarat, lipici, șabloane cu pinguini, ochi, plisc, labe.
ACTIVITĂȚI PE CENTRE DE INTERES: BIBLIOTECĂ: Tema :"Răsfoim imagini cu pinguini” Mijloc de realizare: Citire imagini Obiective operationale: O1:Să,,citeasca” cu ajutorul imaginilor viața pinguinilor; O2:Să sorteze imagini cu pinguini; O3:Să exprime prin propoziţii simple imaginile care îi plac cel mai mult; Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul; Materiale didactice: imagini cu scene din povești, diverse imagini cu pinguini, jetoane cu diferite animale de la Poli.
JOC DE MASĂ: Tema:"Activitățile animalelor polare” Mijloc de realizare:Puzzle Obiective operationale: O1:Să pună corect piesele pentru a obține un puzzle; O2:Să-și dezvolte simțul estetic și creativ; O3:Să manifeste spirit de colaborare în realizarea imaginii respective; Metode și procedee: explicația, consversația, demonstrația, instructajul verbal; Materiale didactice:piesele de puzzle.
ARTĂ: Tema:"Pinguinul meu!” Mijloc de realizare:Aplicație Obiective operationale: O1:Să denumească materialele de lucru; O2:Să uitilizeze instrumentele de lucru corect pentru realizarea lucrării; O3:Să aplice corect ochii, pliscul și labele pentru realizarea pinguinului; O4:Să realizeze lucrări practice, valorificând deprinderile de lucru însușite; O5:Să exprime prin propriile cuvinte, impresii estetice apreciind lucrările proprii și ale celorlalți. Metode si procedee: conversatia, demonstratia, exercitiul, instructajul verbal; Materiale didactice: șabloane cu pinguini, lipici, carton colorat, ochi, plisc, labe.
STRATEGIA DIDACTICĂ METODE ȘI PROCEDEE: explicația, exercițiul, demonstrația, instructajul verbal, aprecierea verbal. MATERIALE DIDACTICE: surpriza pinguinulPingu, puzzle, diferite imagini cu animale polare, șabolane, planșe cu pinguini, lipici, carton colorat, suportul de lucru,
3. ALA II – ACTIVITĂȚI LIBER ALESE TEMA: “Parada pinguinilor” Mijloc de realizare: Euritmie Obiective de referinţă: Să se folosească de acțiunile motrice învățate pentru a exprima sentimente și comportamente, pentru a răspunde la diferiți stimuli (situații), la diferite ritmuri; Să exprime prin mișcare starea sufletească creată de versurile cântate. Obiective operaţionale: O1:Să execute mişcări de dans sugerate de text; O2:Să participe afectiv la desfăşurarea activităţii; O3:Să manifeste interes faţă de activitatea desfăşurată.
Descriere: Copiii sunt așezati pe patru rânduri, alternând fete şi băieți. Preşcolarii cântă şi execută mișcarile sugerate de text. Regulile jocului: -
Fiecare copil va executa mişcările conform textului;
-
În timpul dansului vor relaţiona pozitiv cu partenerii de dans.
Elementele de joc: mișcarea şi aplauze. Material didactic: calculator, măşti de pinguini.
TEMA: “Aşa vorbeşte Pingu!” Mijloc de realizare: Joc distractiv Obiective de referinţă: Să trăiască în relaţiile cu cei din jur stări afective pozitive, să manifeste prietenie, toleranţă, armonie; Să capete abilitatea de a intra în relatie cu cei din jur, respectând norme de comportament corect şi util. Obiective operaţionale: O1:Să respecte regulile jocului; O2: Să transmita mai departe cuvântul care i s-a şoptit la ureche; O3:Să manifeste interes faţă de activitatea desfăşurată; Descriere: Aşezaţi pe scaun, copiii formează un semicerc. Primul copil din stânga semicerculuişopteşte la urechea celui de lângă el un cuvânt, al doilea îl transmite şi el mai departe până se ajunge la capătul opus al semicercului. Ultimul copil din şir spune cu voce tare ce cuvânt i s-a şoptit. Deseori nu e acelaşi cuvânt de la care s-a pornit iniţial, spre distractia participanţilor. Regulile jocului: Fiecare copil căruia i s-a şoptit la ureche cuvântul, îl repetă celui de lângă el şi cel de lângă el, următorului şi tot aşa până la ultimul copil din şir; Ultimul copil din şir spune cu voce tare cuvântul care i-a fost şoptit la ureche; Elementele de joc: vorbitul în şoaptă, aplauze Material didactic: medalioane cu pinguini.
BIBLIOGRAFIE: o
Curriculum pentru educația timpurie, M.E.N, 2019
o
”Repere metodice utile pentru învăţământul preşcolar”,volumul 1/2011,Editura Delta Cart, PiteştI.
o
M.Lespezeanu- ,, Traditional si modern in invatamantul prescolar”, Ed. S. C. Omfal Esential S.R.L , Bucuresti , 2007;
o
V.Preda, M.Pletea, F.Grama, A.Cocos, D.Oprea, M.Calin, - ,,Ghid pentru proiectele tematice”, Ed. Humanitas Educational, Bucuresti 2005;
SCENARIUL ZILEI Ziua va debuta cu rutinele de dimineaţă, primirea copiilor şi micul-dejun, cu activităţile liber alese de dimineaţă. Educatoarea îi îndrumă pe copii către cele trei centre liber alese: joc de rol, construcţii şi știință, prezentându-le obiectivele pe înţelesul lor. La centrul JOC DE ROL copiii vor intra în pielea pinguinilor prin interpretarea de mici scenete ce reliefează viaţa pinguinilor. La centrul CONSTRUCŢII
cei micivor construi cu ajutorul
pieselor lego, iglu-uri. Iar la centrulȘTIINȚĂvor ajuta pinguinul să găsească drumul spre iglu (fișă de lucru – labirint).
Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineață:Copiii vor intra în sala de grupă și se vor așeza pe scăunele în semicerc. Educatoarea îi va saluta (Bună dimineața, pinguinii mei!) pe copii, spunându-le: ”Dimineața a sosit, Toți copiii au venit În semicerc să ne-adunăm, Cu toți să ne salutăm Bună dimineața, dragii mei!” Se va realiza apoi prezența, după care se va trece la discuții pe baza vremii și se va completa calendarul naturii: “Calendarul e-ncântat Căva fi iar completat Cu nori, ploaie, vânt, furtună, Mai bine, cu vreme bună.” Se prezintă noutatea zilei sub forma unei ghicitori: „Are aripi, dar nu zboară, Umblă fără sănioară, Pe gheţuri şi prin zăpezi, Mergi la Poli şi ai să-l vezi.” (Pinguinul)
Captarea atenției se va realiza cu ajutorul lui Pingu(un pinguin) care a sosit de la Polul Sud și care ne-a adus câteva informații despre el și ceilalți pinguinii, o poezie și materiale necesare pentru realizarea (aplicație) unui pinguin. Aș dori ca Pingu, să plece astăzi fericit de la noi, să-l bucurăm cu activitățile noastre, astfel, se anunță tema, se prezintă obiectivele activităţiiși se desfășoarătranziția "Mergem la polul Nord"(diferite tehnici de mers), care face trecerea spre prima activitate comună propusă, Domeniul limbă și comunicare– memorizarea poeziei„Pinguinul”. Urmează o scurtă familiarizare a copiilor cu poezia și explicarea cuvintelor mai puțin cunoscute prin sinonime corespunzătoare: Pinguin= pasăre de la Polul Sud, care nu zboară dar își folosește aripile pentru a înota. Haios= amuzant, simpatic. Frac= haină bărbătească, elegantă, neagră care se termină în spate în două cozi. Voi recita împreună cu copii poezia folosindu-mă de imagini care descriu versurile. Tranziția:"Astăzi învățăm pinguinul". Mergemcătre activitatea comună, respectiv meu!". Așadar
laActivitatea practică - "Pinguinul
după ce vedem ce ne-a lăsat pe măsuțe,
fiecare din voi va veni la
centrulArtă pentru a aplica ochii, pliscul și labele, pentru a realiza „Pinguinul meu!”, la sectorul Joc de masă vom așeza corect piesele pentru a obține un puzzle -"Activitățile animalelor polare”, apoi vom afla cât mai multe despre pinguini, "Răsfoim imagini cu pinguini"la sectorul Bibliotecă, astfelîi voi invita să se așeze la măsuțe și le amintesc că voi expune lucrările la panou pentru a le aprecia și ei trebuie să lucreze ordonat. La sfârșit primesc recompense (stimulente) . Trecerea către următoarea etapă a activităţii se va face prin intermediul tranziţiei:"Pin și Guin" Copiii se vor așeza la sectoare după preferință pentru a realiza obiectivele propuse, pentru început,urmând să se rotească pe la toate centrele. Rotația grupurilor se va face astfel încat toți copiii să participe la toate cele trei sectoare. Ziua se va încheia într-o atmosferă relaxantă decântec, dans și voie bună prin tranziția: "Pinguinii au fermă" În cadrul ALA II se vor desfăşura:
“Parada pinguinilor” – euritmie - Copiii vor fi aşezaţi pe patru rănduri alternand fete şi băieţi, purtând pe cap măşti de pinguin. Vor executa pe muzică, (cântecul "Dansul pinguinilor") mişcări sugerate de text. “Aşa vorbeşte Pingu!”- joc distractiv - Copiii vor fi aşezaţi în semicerc şi vor purta medalioane cu pinguini. Primul copil din partea stângă a semicercului va şopti la urechea celui de lângă el un cuvânt. Acesta va transmite mai departe ce a recepţionat, jocul desfăşurându-se până când ultimului copil din semicerc i-a fost şoptit ceva la ureche. Acesta va spune cu voce tare ce i s-a şoptit la ureche, copilul care a început jocul confirmând sau infirmând spusele colegului său. În încheierea activităţii, Pingu face aprecieri generale şi individuale asupra activităţii desfăşurate recocompensându-i pe copii cu ouă de pinguini (ouă de ciocolată).
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII ETAPELE LECŢIEI
CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC
EVALUARE
ACTIVITATEA EDUCATOAREI Moment organizatoric
Captarea atenţiei
Anunţarea temei şi a obiectivelor opraţionale
Reactualizarea cunoştinţelor
STRATEGII DIDACTICE
Voi asigura o bună desfăşurare a activităţii: - aerisirea sălii de grupă; - aranjarea mobilierului; - pregătirea materialului didactic; Captarea atenției se va realiza cu ajutorul lui Pingu (un pinguin) care a sosit de la Polul Sud și care ne-a adus câteva informații despre el și ceilalți pinguinii, o poezie și materiale necesare pentru realizarea (aplicație) unui pinguin. Prezentarea materialului şi familiarizarea cu acesta. Se descoperă materialele de pe mese. Anunţarea titlului jocului şi a obiectivelor urmărite. Aș dori ca Pingu, să plece astăzi fericit de la noi, să-l bucurăm cu activitățile noastre, astfel, învăța o poezie dedicată lui și anume "Pinguinul" şi le prezint obiectivele. Astfel Pingu va fi tare bucuros. Se realizează prin metoda Brainstorming (furtună în creier).
interactivă
ACTIVITATEA COPIILOR
Resurse procedurale
Copiii intră în sala de grupă, se aşază pe scaune în semicerc, saluta musafirii, având posibilitatea de a-şi manifesta starea de bună dispoziţie.
Conversația
Preșcolarii sunt atenţi și ascultă cu interes.
Expunerea
Instructajul verbal
Conversația
Copiii ascultă cu atenţie şi interes indicaţiile educatoarei şi obiectivele activității pe care urmează să o desfăşoare Copiii exprimă propriile păreri şi idei despre animalele polare.
Resurse materiale
Forme de organizare
Frontal
Mascota Pingu
Conversația
Frontal
Frontal
Explicația
Conversaţia Problematiza rea
Imagini cu animale
Frontal
Observarea curentă
Observarea comportamen tului prescolarilor.
Observarea sistematică privind interesul pentru activitate Observarea sistematică prin corectarea
greșelilor
polare, panou afişaj, patafix Dirijarea învățării
Trecerea la activitatea de Domeniul limbă și
Copiii execute tehnici de mers.
Exerciţiul
Copiii se aşază în semicerc și ascultă poezia recitată de educatoare o data.
Explicația
comunicarese va face prin tranziția "Mergem la polul Nord"(diferite tehnici de mers)
Recit poezia cu expresivitate, mimică și gestică adecvată.După recitare urmează o scurtă familiarizare a copiilor cu poezia "Pinguinul" (fără autor)Descopăr materialul pregătit (imagini Ascultă cu interes și rețin titlul sugestive poeziei) în scopul concretizării poeziei conținutului informațional formativ și explic cuvintele mai puțin cunoscute prin sinonime corespunzătoare: Pinguin= pasare de la Polul Sud, care nu Ascultă explicațiile cuvintelor zboară dar își folosește aripile pentru a înota. Haios= amuzant, simpatic. Frac= haină bărbătească, elegantă, neagră care se termină în spate în două cozi. Recit apoi poezia integral pentru a doua oară după care realizez o scurtă expunere narativă a conținutului poeziei. După explicații voi întreba copiii: - Despre ce este vorba în poezie? - Ce fel este pinguinul? - Unde este casa lui? - Ce fel e vremea la Polul Nord? Copiii raspund la intrebari.
Conversația Exerciţiul
Conversația Explicația Demonstrația Exerciţiul Conversația Exercițiul Conversația Problematiza rea Exerciţiul
Calcula tor
Frontal
Frontal Imagini suggesti ve poeziei Pingui nul
Observarea sistematică prin corectarea greșelilor
Individual Frontal Observarea sistematică prin corectarea greșelilor
Imagini suggesti ve poeziei Pingui nul Individual Frontal
Aprecieri
- Ce face el ziua-ntreagă? - Unde se odihnește? Se trece la învățarea poeziei pe strofe. Recit Recită 2-3 copii I strofă prima strofă. Solicit 2-3 copii să recte prima strofă. Apoi recit prima strofă cu cea de-a doua Recită 2-3 copii I și a II strofă strofă. La fel numesc 2-3 copii să recete I și a IIRecită 2-3 copii, I și a-II-a a strofă. Recit clar, expresiv și corect întreaga strofă poezie. Solicit alți 2-3 copii să recite întreaga poezie. Copiii execute mișcările Tranziţie: "Astăzi învățăm pinguinul". sugestive tranziției
Obţinerea performanţei
Conversația Exerciţiul
Exerciţiul
Imagini suggesti ve poeziei Pingui nul
Individual Frontal
După ce realizează scurte aprecieri, Copiii realizează tranziția, se educatoarea îndrumă copiii către activitatea pe încolonează și pornesc centrele de interes prin intermediul tranziţiei împreună cu educatoarea spre „Suntem pinguini vioi/ Către centre necentre. ndreptăm noi”. Preşcolarii îşi aleg centrul unde Solicită copiilor să facă câteva exerciţii de vor lucra. încălzire ai muşchilor mici ai mâinii în momentul în care se așează la măsuțe. Copiii execută exerciţii de Educatoarea va merge împreună cu copiii la încălzire a mâinilor. fiecare centru pentru a-i familiariza cu materialele, sarcinile de lucru şi obectivele urmărite.
Conversaţia
Individual
Explicația
Frontal
La centrul BIBLIOTECĂ vor afla cât mai multe despre realizarea pinguini, "Răsfoim imagini cu pinguini"
Demonstraţia Exerciţiul Conversația Instructajul verbal
CentrulBIBLIOTECĂ. Educatoarea sprijină copiii sarcinilor trasate. Centrul JOC DE MASĂ Educatoarea supravegheză
în
activitatea La
centrul
JOC
DE
Exerciţiul Instructajul verbal Exerciţiul
Individual Frontal Imagni cu pinguini
Puzzle
Pe grupuri
pozitive Asupra recitării poeziei
Observarea sistematică privind interesul pentru activitate
Observarea sistematică prin corectarea greșelilor
Observarea sistematică
copiloracordând explicaţii suplimentare este cazul. Tranziția: "Pin și Guin"
unde MASĂpreşcolarii vor realiza un puzzle, așezând corect piesele pentru a obține "Activitățile animalelor polare”. Centrul ARTĂ Asigură desfăşurarea în linişte şi ordine a La centrul ARTĂ, copiii vor activităţii, acordând ajutor unde este solicitată. aplica ochii, pliscul și labele, pe șablon pentru a realiza Supravegheaz și antreneaz copiii la fiecare „Pinguinul meu!”. centru de activitate, oferind și explicații suplimentare, acolo undeeste cazul. La finalul activității produsele obținute sunt expuse, realizandu-se evaluarea lucrărilor. Evaluarea activității
Se fac aprecieri asupra modului de desfăşurare a activităţii, a gradului de implicare a copiilor şi a comportamentul acestora. Tranziţie:"Pinguinii au fermă"
Urmăresc aprecierile educatoarei.
Conversația Exerciţiul Instructajul verbal
cu pinguini
Frontal Șabloane Carton colorat, ochi, plisc, labe
Conversația
Exercițiul
muzică, (cântecul "Dansul pinguinilor") mişcări sugerate de text.
Frontal
Observarea sistematică privind interesul pentru activitate
Aprecieri asupra lucrărilor copiilor
Frotnal
“Parada pinguinilor” – euritmie - Copiii vor fi purtând pe cap măşti de pinguin. Vor executa pe
Frontal
tor
Intonează cântecul
Copiii desfăşoară euritmiarespectând regulile acestuia.
Individual
Individual Calcula
prin corectarea greșelilor
Pe grupuri
Exerciţiul
În cadrul ALA II se vor desfăşura: aşezaţi pe patru rănduri alternand fete şi băieţi,
Individual
Conversația Instructajul verbal Exercițiul
Măşti de pinguin.
Observarea sistematică privind interesul pentru activitate
“Aşa vorbeşte Pingu!”- joc distractiv - Copiii vor fi aşezaţi în semicerc şi vor purta medalioane cu pinguini. Primul copil din partea stângă a semicercului va şopti la urechea celui de lângă el un cuvânt. Acesta va transmite mai departe ce a recepţionat, jocul desfăşurându-se până când
Copiii desfăşoară jocul distractiv respectând regulile şi indicaţiile educatoarei
Conversația
Individual
Instructajul verbal
Medalioa Frontal ne cu pinguini. Pe grupuri
Exercițiul
ultimului copil din semicerc i-a fost şoptit ceva
Observarea sistematică privind interesul pentru activitate
la ureche. Acesta va spune cu voce tare ce i s-a şoptit la ureche, copilul care a început jocul confirmând sau infirmând spusele colegului său. În încheierea activităţii, Pingu face Încheierea activităţii
aprecieri generale şi individuale asupra activităţii desfăşurate recocompensându-i pe copii cu ouă de pinguini (ouă de ciocolată).
Preşcolarii primesc stimulentele(ouă de ciocolată).
Conversația Aprecierea verbală.
Ouă de ciocolată
Frontal
Aprecieri verbale.
GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGITNr.7, GALAȚI
PROIECT DE JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI DIDACTICE ALESE I
"CĂLĂTORIM CU PINGU"
Educatoare: Prof. Învăț. Preșc.: IULIA Teodor
GRUPA MICĂ "C" BUBURUZELE Februarie 2020
PROIECT DE JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI DIDACTICE ALESE I Data: 20.02.2020 Unitatea de învățământ: Grădinița cu P.P. nr.7, Galați Nivel I: Grupa mica "C" - Buburuzele Educatoare: Prof.învăț.preșc., IULIA Teodor Tema anuală de studiu: "CUM ESTE, A FOST ȘI VA FI ICI PE PĂMÂNT?" Tema proiectului: Animale de la Poli"" Tema activităţii: "Călătorimcu Pingu" Categoria de activitate: Jocuri şi activităţi didactice alese I Tipul de activitate: Transmitere și însușire de noi cunoștințe Forme de organizare:Frontal, pe grupe, individual Durata: 30 minute
SCOPUL:
dezvoltarea relaţiilor de prietenie, colaborare, încredere ,
respect între copii şi stimularea capacităţii preşcolarilor de a reflecta realitatea prin joc.
ACTIVITĂȚI PE ARII DE STIMULARE: JOC DE ROL Tema activității: "Cu prietenul meu, pinguinul!" Mijlocul de realizare:dramatizare OBIECTIVE OPERAȚIONALE: O1 - Să denumeascăanimalele/obiectelefolosite în interpretarea rolurilor; O2 - Să se transpună în rolul de penguin, utilizand formule de adresare și politețe specifice; O3- Să-şi exerseze deprinderile de cooperare şi colaborare ȋn grup pentru realizarea unui scop comun;
CONSTRUCTII Tema activității: - “Iglu” Mijlocul de realizare:îmbinare OBIECTIVE OPERAȚIONALE: O1- Să îmbine piesele de Lego, realizând iglu pentru pinguin; O2- Să colaboreze în realizarea sarcinilor. O3- Să construiască din cuburi prin alăturare și suprapunere, iglu pentru penguin.
ȘTIINȚĂ Tema activității: "Drumul pinguinului!" Mijlocul de realizare:fișă de lucru - labirint OBIECTIVE OPERAȚIONALE: O1:Să denumească materialul repartizat pe mese; O3–Să recunoascădin imagini animalele de la Poli; O2–Să găsească în cadrul labirintului drumul cel mai scurt de la pinguinului la ghețar.
STRATEGII DIDACTICE: Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, demonstraţia , exerciţiul, problematizarea; Materiale didactice:animale pluș de la Poli, puzzle, laptop, piese lego, fișe de lucru, creioane colorate.
BIBLIOGRAFIE: o
Curriculum pentru educația timpurie, M.E.N, 2019
o
”Repere metodice utile pentru învăţământul preşcolar”,volumul 1/2011,Editura Delta Cart, PiteştI.
o
M.Lespezeanu- ,, Traditional si modern in invatamantul prescolar”, Ed. S. C. Omfal Esential S.R.L ,
Bucuresti , 2007; o
V.Preda, M.Pletea, F.Grama, A.Cocos, D.Oprea, M.Calin, - ,,Ghid pentru proiectele tematice”, Ed.
Humanitas Educational, Bucuresti 2005; o
Ghid pentru proiecte tematice: abordare în manieră integrată a activităţilor din grădiniţă, V. Preda,
M. Pletea, F. Grama, Bucureşti, Editura Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2005.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII ETAPELE LECŢIEI
Moment organizatoric
Captarea atenţiei
Anunţarea temei şi a obiectivelor
Prezentarea conținutului și Dirijarea
CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC
ACTIVITATEA EDUCATOAREI Voi asigura o bună desfăşurare a activităţii: - aerisirea sălii de grupă; - aranjarea mobilierului; - pregătirea materialului didactic;
Captarea atenției se va realiza cu ajutorul lui Pingu (un pinguin) care a sosit de la Polul Sud și care ne-a adus câteva informații despre el și ceilalți pinguinii, o poezie și materiale necesare pentru realizarea (aplicație) unui pinguin. Prezentarea materialului şi familiarizarea cu acesta. Anunţarea titlului jocului şi a obiectivelor urmărite. Aș dori ca Pingu, să plece astăzi fericit de la noi, să-l bucurăm cu activitățile noastre, astfel, învăța o poezie dedicată lui și anume "Pinguinul" şi le prezint obiectivele. Astfel Pingu va fi tare bucuros.
ACTIVITATEA COPIILOR Copiii intră în sala de grupă, se aşază pe scaune în semicerc, saluta musafirii, având posibilitatea de a-şi manifesta starea de bună dispoziţie.
Preșcolarii sunt atenţi și ascultă cu interes.
STRATEGII DIDACTICE Resurse Resurse Forme de procedurale materiale organizare Conversația Instructajul verbal
Expunerea Conversația
Copiii ascultă cu atenţie şi interes indicaţiile educatoarei şi obiectivele activității pe care urmează să o desfăşoare
Preșcolarii sunt informați că în cadrul activității de azi vor realiza unJOC DE ROL - "Cu prietenul meu, pinguinul!"copiii vor intra Copiii ascultă explicațiile în pielea pinguinilor prin interpretarea de mici
EVALUAR E
Frontal
Mascota Pingu
Conversația
Frontal
Frontal
Explicația
Expunerea
Animale polare
Individual
Observarea curentă
Observarea comportamen tului prescolarilor.
Observarea sistematică privind interesul pentru activitate Observarea sistematică a comporta mentelor
învățării
Obţinerea performanţei
scenete ce reliefează viaţa pinguinilor. educatoarei. CONSTRUCŢII- “Iglu”cei micivor construi cu ajutorul pieselor lego, Iglu-uri. ȘTIINȚĂ - "Drumul pinguinului!"vor ajuta pinguinul să găsească drumul spre iglu (fișă de lucru – labirint).
Explicația
Se va dirija activitatea copiilor. Se va urmări realizarea corectă a sarcinilor. Seva acorda ajutor suplimentar unde este cazul. Solicit ca pentru a realiza obiectivele propuse, grupele de copii să se rotească în centre.
Conversația
Piese Lego Conversația
Frontal
Fișă de lucru
Apreciere verbală Evaluarea formativă continuă
Expunerea Explicația
Individual
JOC DE ROL copiii vor intra în pielea Copiii interpretează mici scenete cu pinguini. pinguinilor prin interpretarea de mici scenete ce
Problemati zarea
Pe grupe
reliefează viaţa pinguinilor.
Conversația
La centrul CONSTRUCŢII cei micivor construi Copiii îmbină piesele de Lego. cu ajutorul pieselor lego, Iglu-uri. Iar la centrulȘTIINȚĂvor ajuta pinguinul să găsească drumul spre iglu (fișă de lucru –
Copiii rezolvă labirintul.
Problemati zarea
Individual
exerciţiul
Pe grupe
Turul galeriei Joc Conversația Exercițiul
Frontal Individual Pe echipe
Observarea comportamentelului copiilor
labirint). Se trece în grup pe la fiecare centru de interes Evaluarea performanțelor pentru evaluarea rezultatelor. Se fac aprecieri generale si individuale referitoare la comportamentul copiilor pe parcursul activitatii si la modul de indeplinire a sarcinilor
Receptivitate a copiilor. Modul de implicare în activităţi.
Încheierea activităţii
În încheierea activității, educatoarea aprecieri asupra activității și copiii recompensați pentru activitatea depusă.
poezie Pinguinul. Eu sunt un pinguin haios Și am un frac negru, lucios. La Polul Nord e casa mea, Acolo unde-i iarna grea. Eu sunt un bun înotător, Dar și foarte bun dansator. Ziua întreagă pescuiesc Și pe ghețari mă odihnesc.
face sunt
Conversația Aprecierea
Recompen Individual se dulci frontal (Ouă de ciocolată)
Apreciere verbală recompense dulci