44 0 204KB
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
DATA EDUCATOARE : NIVELUL GRUPA TEMA ANUALĂ: ,,Cȃnd, Cum și de ce se întȃmplă?” TEMA PROIECT:,,Zâna Primăvară!” SUBTEMA:,,Flori de primăvară și insecte ” TEMA ZILE: ,,Primăvara a sosit” FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată ALA I+ADE (DŞ + DOS)+ALA II; TIPUL ACTIVITĂŢII: activităţi de predare-învăţare de noi cunoștințe; FORMA DE ORGANIZARE: pe grupe, frontal,individual; SCOPUL : Dezvoltarea capacităţii de a înţelege şi utiliza numere, cifre, întrebuinţând un vocabular adecvat;
Formarea deprinderilor de lucru pentru realizarea temei; Stimularea expresivităţii şi creativităţii prin activități practice; Educarea unei exprimări verbale corecte din punct de vedere fonetic, lexical, sintactic; LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de grupă TIMP: 10 - 15 minute pe centru RESURSE: UMANE - educatoarea şi copiii. TEMPORALE - o zi STRATEGII DIDACTICE: METODE ŞI PROCEDEE: observaţia; conversaţia; explicaţia; demonstraţia; exerciţiul; munca în echipă;. MIJLOACE DIDACTICE: ,creioane colorate ,acuarele,apa,piese puzzle; siluetă insecte ,Zana Primavara, imagini cu flori de primavera; jetoane, cifre; album; coli ;, lipici, joc puzzle EVALUARE :ORALA,PE PROCES ,PE PRODUS DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII A2 Conduita senzorio-motorie,pentru orientarea miscarii; B1 Interacțiuni cu adultii și cu copiii de varste apropiate; B2 Comportamente prosociale,de acceptare și de respectare a diversitatii; C1 Curiozitate,interes și initiativa de invatare; C2 Finalizarea sarcinilor și a actiunilor ; D2 Mesaje orale în diverse contexte de comunicare; E1 Relații,operatii și deductii logice în mediul apropiat; E2 Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și cunoasterea mediului apropiat; E3 Caracteristici structurale și functionale ale lumii inconjuratoare; COMPORTAMENTE VIZATE 1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei 1.2. Participă la activităţi fizice variate, adecvate nivelului lui de dezvoltare 1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate 2.1. Utilizează simţurile (văzul, auzul, simţul tactil, mirosul etc.) în interacţiunea cu mediul apropiat. 3.1. Exersează, cu sprijin, respectarea unor principii de bază specifice unei alimentaţii sănătoase 3.2. Manifestă deprinderi de păstrare a igienei personale 3.3. Demonstrează abilităţi de autoprotecţie faţă de obiecte şi situaţii periculoase 3.4. Utilizează reguli de securitate fizică personală
1.2. Demonstrează abilități de solicitare și de primire a ajutorului în situaţii problematice specifice 1.3. Inițiază/participă la interacţiuni pozitive cu copii de vârstă apropiată 2.1. Exprimă recunoașterea și respectarea asemănărilor şi a deosebirilor dintre oameni 2.3. Exersează, cu sprijin, asumarea unor responsabilități specifice vârstei, în contexte variate 2.4. Exersează, cu sprijin, abilități de negociere şi de participare la luarea deciziilor 2.5. Demonstrează acceptare și înțelegere faţă de celelalte persoane din mediul apropiat 2.3. Folosește cuvinte noi în experiențele zilnice 2.1. Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni, emoții proprii (comunicare expresivă) 2.2. Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare 2.3. Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului
A.L.A. I ● BIBLIOTECA ,, Albumul florilor de primăvară” OBIECTIVE: -să recunoască florile de primăvară din imagini -să trieze imaginile cu flori de primăvară ; -să ordoneze imaginile într-un album. ● JOC DE MASA: ,,Vietățile primaverii” Puzzle OBIECTIVE: -să potrivească piese de puzzle pentru realizarea imaginii; -să coopereze cu colegii; -să respecte norme de securitate personală și ȋn grup.
ARTA :
„Lalea”
Dactilopictură OBIECTIVE - sa picteze cu buricul degetelor floarea din imagine ,folosind culorile preferate;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: DOMENII EXPERENŢIALE: DŞ : ACTIVITATE MATEMATICĂ : Numerația ȋn concentrul 1-5 ,,Flori pentru Zâna Primăvară ”- joc didactic Cognitive: să formeze mulțimi de obiecte ȋn limitele 1-5; Să numere ȋn concentrul 1-5; să raporteze numărul la cantitate şi invers; să formeze grupe de elemente după un criteriu dat; Psihomotorii: să completeze puzzle cu flori; Afective : să manifeste interes pentru rezolvarea sarcinilor. DOS: DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE Lipirea unor forme pe o suprafață plană ’’Flori de primăvară ’’- colaj Cognitive: ▪să cunoască și să utilizeze materiale de lucru specifice activităților practice; ▪să verbalizează acțiunile specifice ȋntreprinse; Psihomotorii : ▪să selecteze adecvat materialele necesare, conform temei date; ▪să ȋmbine elemente ȋn ordinea etapelor de lucru în vederea realizării temei; Afective: ▪să coopereze cu colegii în vederea realizării sarcinii.
A.L.A. II: https://youtu.be/bJ0ShmKjSvA ,,Vine ,vine Primăvara” OBIECTIVE : -să coordoneze mişcarea cu ritmul muzical; -să execute mişcări ritmice specifice dansului.
Activități pe domenii experiențiale DŞ : ACTIVITATE MATEMATICĂ: ,,Flori pentru Zâna Primăvară” - joc didactic SARCINA DIDACTICĂ: VARIANTA I Copilul care este numit de doamna educatoare, ia cartonasul cu cifre și conform cifrei numără paşii care trebuiesc făcuţi până la floare, întoarce floarea şi rezolvă corect sarcina de pe spatele ei. Pentru fiecare sarcina rezolvată corect,se va primi un puzzle. VARIANTA II În final copiii vor trebui să îmbine împreună piesele unui puzzle care reprezintă imaginea primaverii. REGULI DE JOC Copiii trebuie să-şi aştepte rândul până când sunt numiţi de către doamna educatoare; Să rezolve sarcinile activitatii. ELEMENTE DE JOC: aplauze, încurajări, dreptunghiuri de hârtie(drumul parcurs), imagini cu flori, siluete de plus de insecte,Zana Primăvara ,piese puzzle
STRATEGII DIDACTICE: METODE ŞI PROCEDEE: observaţia; conversaţia; explicaţia; demonstraţia; exerciţiul; munca în echipă;.
MIJLOACE DIDACTICE: piese puzzle; jetoane cu cifre; hârtie,imagini cu flori
BIBLIOGRAFIE: ● Repere fundamentale în invatarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la 7 ani ,UNICEF,2008 ● Curriculum pentru educație timpurie OMEN 4694\02.02.2019
Activitatea integrata din grădinița,Ed.Didactica Publishing House,Buc,2008,Culea ,I.,Sesovici,A.,Grama,F.,Pletea,M
Scenariul zilei Copiii intră ȋn clasă intonȃnd cȃntecul ,,Înfloresc grădinile” ADP: Întâlnirea de dimineaţă Copiii sunt organizaţi în semicerc pentru a putea stabili fiecare un contact vizual cu toţi membrii grupei. Salutul porneşte de la educatoare şi este continuat de toţi copiii grupei. Voi rosti versurile : „A-nceput o nouă zi, Bine aţi venit, copii! Sunteţi veseli, sănătoşi Dar... la fel de curioşi? Bună dimineața, copii frumoși! Să ne salutăm voioși ” Salutul :
„A-nceput o nouă zi, Bine aţi venit, copii! Sunteţi veseli, sănătoşi Dar... la fel de curioşi? Bună dimineața, copii frumoși! Să ne salutăm voioși ”
Prezența: "După ce ne-am adunat/ Și frumos ne-am salutat/ Colegii ne-am întâlnit/ Oare cine n-a venit?̎̎ Zâna Primăverii, , ne-a trimis niște floricele frumoase pentru a împodobi pomisorul clasei. Pe floricică e lipită o fotografia cu chipul vostru .Vă invit să vă descoperiți chipul și să o prindeți în copăcel. Florile rămase sunt ale copiilor care lipsesc . (consemnarea prezenței copiilor).
Urmează Carelendarul naturii,unde copiii vor preciza ziua,luna.anul ,anotimpul.vremea de afara. Împărtășirea cu ceilalți: Dacă aș fi o floare mi-ar place să fiu o….(numele florii). Activitate de grup:-cântec:"Înfloresc grădinile"(Autor:Ștefan Octavian Iosif) Se anunța tema zilei:” ,,Primăvara a sosit” ”. Se prezintă musafirul, Zâna Primavara care este supărată că azi de dimineață, cȃnd a fost ȋn grădină nu a mai găsit florile. Se cere acordul copiilor. Sunt anunţaţi că pentru a o ajuta pe Zană, trebuie să lucreze pe centre, pentru ca în final să poată crea grădina cu flori pentru a face zana fericită; se vor prezenta centrele de interes, obiectivele şi materialele de lucru. Regulile grupei: Amintirea regulilor grupei MOMENT DE INVIORARE
„Dacă vreau să fiu voinic Fac gimnastică de mic, Merg în pas alergător, Apoi sar într-un picior Mă opresc… respir uşor,
Tranziţie către centre
Deschid braţele şi zbor. Toată lumea e a mea Când m-aşez iar pe podea Acesta-i doar un început Ia priviţi cât am crescut !”
Cel mai mult, aici la grădi, Noi am vrea să ne jucăm, Dar trebuie să şi lucrăm. La măsuțe ne-aşezăm
Tranziţia către ALA II: „Unu-doi, unu-doi, Mergem toţi în pas vioi În cerc să ne adunăm, Și apoi sa si dansam La sfârşitul activităţii, copiii vor face o trecere în revistă a centrelor şi a rezulatele muncii lor desfăşurate pe ȋntreaga zi. Lucrările realizate ȋn cadrul activităților vor fii folosite pentru realizarea unei expoziții care să reprezinte grădina cu flori de primăvară unde Zâna se poate bucura de florile ei preferate.
SECVENŢE DIDACTICE 1.MOMENT ORGANIZATORIC
2. CAPTAREA ATENȚIEI
CONŢINUT ŞTIINŢIFIC
STRATEGII DIDACTICE METODE ŞI MIJLOACE PROCEDEE DIDACTICE
-Crearea condiţiilor necesare pentru buna desfăşurare a activităţilor; -Aerisira grupei; -Asezarea scaunelelor în semicerc; -Pregătirea materialului demonstrativ şi distributiv; -Prezenţa și completarea calendarului naturii; Se realizează la ȋntȃlnirea de dimineață. Se prezintă musafirul,Zana Primavara care este supărată că nu mai sunt flori în grădina . Ea ȋi roagă să o ajute și să fie din nou Surpriza şi grădina plină cu flori colorare și inmiresmate. expunerea Copiii sunt impresionaţi şi o invită alături de ei ca să o poată ajuta.
Zâna Primavara
EVALUARE
Stimularea interesului pentru activitate
3. ANUNȚAREA TEMEI ŞI A OBIECTIVELOR
Prezint materialul didactic, explicând totodată şi tema ce urmează a fi realizată în cadrul fiecărui centru de interes, precum şi obiectivele specifice centrelor. A.L.A. I BIBLIOTECA : Copiii trebuie să denumească și să coloreze florile de primavară, să le ordoneze într-un album, să recunoască florile din imagine.
Conversaţia, explicaţia, observaţia, demonstraţia.
Imagini cu flori, creioane colorate,
Observaţiacopiii manifestă interes şi atenţie
JOC DE MASA: Copiii trebuie să identifice și apoi să unească piesele puzzle pentru realizarea imaginii de primavara. ARTA :
Conversaţia, explicaţia, obseraţia
Cu ajutorul degetelor copiii vor picta floarea din imagine. A.D.E. D.S ACTIVITATE MATEMATICĂ Copiii trebuie să răspundă la cerințe pentru a descoperii floricele din grădină (raporteze numărul la cantitate şi invers; să numere crescător ; să formeze grupe de elemente după un criteriu dat; să completeze un puzzle cu flori) DOS ACTIVITATE PRACTICĂ Copiii trebuie să lipească siluetele florilor de primăvară conform cerințelor pentru a realiza grădina cu flori de primăvară. ALA II Copiii se vor organiza ȋn cȃntecului.
Conversaţia, explicaţia, observaţia
piese puzzle ,pahar apa,acuarele,imagi ne cu Lalea, dreptunghiuri decupate( pasii ) ,
Copiii manifestă interes şi atenţie
Conversaţia, explicaţia; observaţia
cerc și vor dansa pe ritmul
ALA I : 4. DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII
BIBLIOTECA: Demonstraţia şi Copiii vor alege imagini cu flori de primăvară, le vor colora, exerciţiul educatoarea va scrie numele florilor ; vor aşeza imaginile cu flori într-un album. În continuare vor recunoaşte florile din imagini.
Imagini cu flori de primăvară, album cu folii, carioca, creioane colorate
Aprecierea rezolvării corecte a sarcinii
JOC DE MASA: Copiii trebuie să identifice și apoi să unească piesele puzzle pentru realizarea de imagini cu flori. ARTA :
Demonstraţia Exerciţiul Explicatia
Cu ajutoru degetelor,copiii sunt nevoiți sa picteze floarea din imagine.
4. DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII
DŞ : MATEMATICĂ „Flori pentru Zâna Primavara „- joc didactic I.Explicarea și demonstrarea jocului Conversaţia, Se explică copiilor că vor juca un joc „Flori pentru Zana explicaţia, Primavara”. Copilul care va fi numit de doamna educatoare , va demonstraţia, extrage un cartonas cu numar ,iar acel numar va indica numarul exerciţiul, de pași făcuti pana la floare. Fiecare răspuns corect se punctează observaţia cu o piesă de puzzle. Rezolvȃnd toate sarcinile copiii vor descoperii un tablou cu un cȃmp cu flori. II. Jocul de probă Se execută un joc de probă pentru a vedea dacă copiii au ȋnţeles corect sarcinile. III. Desfăşurarea jocului propriu-zis Educatoarea va numi un copil . Copilul numit va merge la saculet unde va lua un cartonas cu un numar care va indica numarul pasilor spre prima sarcină, o va rezolva oral și va primii piesa puzzle. Incurajarea copiilor se va face prin bătăi din palme.
Piese pizzle
Observarea comportamen tului copiilor
acuarele,apa,pahar, servetel dreptunghiuri decupate(pasii) , piese puzzle.
Aprecierea respectării sarcinilor date Aprecierea rezolvării corecte a sarcinilor date
Se urmăreşte realizarea corectă a sarcinilor. Dacă un copil nu poate rezolva sarcina îl vor ajuta colegii. VARIANTA 2 Copiii vor unii pisele puzzle pentru realizarea tabloului de Primavara..
Observarea curentă a comportamentului copiilor
Conversaţia; Explicaţia; Demonstrţia Exerciciul
Evaluare verbală
5. OBȚINEREA PERFORMANȚEI ŞI ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI
DOS:Activitate practică „Flori de primăvară “- colaj Copiii vor lipii pe o coala A4, reprezentȃnd grădina zanei, flori de primavara,insecte soare și nori. Exerciții de ȋncălzire a mȃinilor: Batem palmele ușor 1,2,3,/1,2,3 Batem palmele cu spor 1,2,3/1,2,3
Eu strâng pumnii și-i desfac,degetelor fac pe plac 1,2 /1,2 Toți suntem acum vioi.
Conversaţia, demonstraţia
Coală A4 colorată, lipici, imagini decupate de flori, nori, soare,insecte Expoziţie de lucări
Aprecierea denumirii şi folosirii corecte a materialelor cu care lucrează
6.EVALUAREA PERFORMANȚEI
7.ÎNCHEIEREA ACTIVITĂȚII
ALA II Dans tematic- ,,Vine,vine Primavara’’ Copiii formează un cerc iar toți vor dansa pe ritmul cȃntecului.
Se va face o trecere în revista a temei zilei, activităţilor pe centre, a produselor activităţilor copiilor. Se fac aprecieri verbale cu privire la modul de lucru indvidual a copiilor, la comportamentul acestora în timpul activităţii.
Conversaţia, demonstraţia, euritmia
Observarea curentă a comportamentului copiilor
Conversaţia
Aprecieri stimulative, aplauze
Dans tematic, explicația
ANEXA DACTILOPICTURA