Proiect Didactic Toamna [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

Grădinița cu Program Prelungit, Nr. 17, Vaslui Grupa Mare ,, Piticii Voinici” An școlar : 2019- 2020

PROIECT DIDACTIC Educatoare : Giurgea Marcela

“ Pentru oameni ,toamna este anotimpul recoltei ,al adunarii roadelor. Pentru natura ,toamna este o perioada a insamantarii,a risipirii in cele patru vanturi”. (Edwin Way Teale)

Data: 06 noiembrie 2019 Nivelul: II (grupa mare) Tema anuală: ,, Când, cum și de ce se întâmplă?” Tema proiectului: ,, Toamna darnică” Tema săptămânală: ,, Mândra toamnă” Tema activității: ,,Povestea castanelor” Durata: o zi Forma de organizare: frontal, pe grupuri mici, individual Forma de realizare:activitate integrata:DLC+DOS Tipul de activitate -integrata Elemente componente ale activității integrate:  ADP : Întâlnirea de dimineață: ,,Toamna e un joc cu bile”; Rutine: Salutul, Calendarul naturii, Noutatea zilei, Activitatea de grup; Deprinderi specifice: ,,Singurel mă îngrijesc”; ,,Prosopelul însetat”; Tranziții: ,,Jocul degetelor” ( poezie ritmată) ; ,, Ploaia pic pic” (cântec).  ALA1 : Construcții: ,,Castelul Zânei Toamna” Artă : ,,Colorăm castane și frunze”- fișe de lucru Joc de masă: Puzzle.  ADE : DLC : ,, Povestea castanelor” de Trenca Banciu- (povestirea educatoarei) DEC: ,,Rochița castanei”- (pictură)  ALA2: Jocuri cu text și cânt: Joc de mișcare: ,,Bate vântul frunzele”; Joc recreativ : ,,Țăranul e pe câmp”; Joc de relaxare: ,,Mirosim florile”. Tipul activității : predare- învățare Dimensiuni ale dezvoltării :  Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;  Mesaje orale în diverse situații de comunicare;  Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjuătoare;  Activare și manifestare a potențialului creativ;  Curiozitate, interes și inițiativă în învățare;  Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor ( persistență în învățare). Componente vizate :  Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui (comunicare receptivă);

 Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor, semnificațiilor etc. (comunicare expresivă) ;  Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni, emoții proprii (comunicare expresivă);  Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare;  Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului;  Manifestă creativitate în activități diverse;  Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în conversații și povestiri creativ;  Demonstrează simț muzical ritmic, armonic prin cântec, joc cu text și cânt, dans etc. Scopul activității : transmiterea unor conținuturi privind cunoștințe specifice anotimpului de toamnă, prin pictarea unor elemente de conținut ale povestei ascultate. Obiective operaționale : ACTIVITĂȚI PE CENTRE DE INTERES: ALA1 CONSTRUCȚII: -să mânuiască materialele puse la dispoziție; -să realizeze construcția respectând sarcina dată; -să colaboreze cu ceilalți copii. ARTĂ; -să coloreze castanele și frunzele folosind culorile potrivite, încadrându-se în spațiul dat; -să adopte o poziție corectă la masă, pe durata activității. ȘTIINȚĂ: - să alcătuiască întregul prin asamblarea pieselor; -să ducă la bun sfârșit activitatea. ALA2: Jocuri cu text și cânt: -să execute mișcările adecvate jocului ; -să interpreteze corect cântecele ; -să manifeste buna dispoziție în grupul de copii . II. ACTIVITATI INTEGRATE; DLC : -să asculte cu atenție povestirea educatoarei; - să redea succesiunea momentelor acțiunii și mesajul transmis prin textul literar; - să formuleze propoziții simple pe marginea poveștii; -să reproducă fragmente din poveste, folosindu-se de imagini, cu ajutorul întrebărilor puse de educatoare;

DEC: -să execute exerciții de încâlzire a mușchilor mici ai mâinii; - să identifice corect materialele de lucru și utilitatea acestora; - să respecte tema dată, utilizând materialele puse la dispozitie; -să creeze lucrari originale prin folosirea tehnicilor de lucru învățate; -să manifeste interes pentru activitate. TRANZITII ,,Jocul degetelor” ( poezie ritmată) ; ,, Ploaia pic pic” (cântec) RUTINE: ,,Singurel îmi fac ordine la locul de muncă” ·”Prosopelul însetat” - exersarea unor deprinderi de igiena Resurse : 1.Procedurale: Metode si procedee: conversatia, explicatia, povestirea, demonstratia, exercitiul, 2..Materiale: imagini din poveste,frunze, materiale din natură, foi colorate, acuarele, pensoane. Forme de evaluare:  observarea continuă și sistematică, proba orală, proba practică, metoda ,,turul galeriei”, competiția, aprecierea verbală și materială, jocul. Locul desfășurării: Sala de grupă Bibliografie: -“Educația timpurie”-Conona Petrescu -”Revista învătămantului preșcolar”, editura Arlequin 2017 -”Metode Interactive De Grup” Ed.Arves 2018 -”Activitatea integrata din gradinita.L Culea “,A Sesovici,F Grama.

SCENARIUL ZILEI Programul zilei debutează cu ,,Întâlnirea de dimineața.”-,,Toamna e un joc cu bile”. Dupa ce au sosit toti copiii, le propun să facem cercul prieteniei pentru a realiza ,,,Întâlnirea de dimineața”. În timpul acestei activități, copiii stau pe pernuțe așezați în cerc ( -cercul prieteniei) pentru a se putea vedea mai bine și a relaționa în bune condiții fizice. Are loc salutul: ,,Buna dimineața!” Împărtășirea cu ceilalți -se va face printr-o scurtă discuție despre anotimpul în care ne aflăm. Activitatea de grup-se va completa prezența(la sosirea în grupă, fiecare copil își va așeza poza la panoul copiilor prezenți). Un băiat va numi fetițele prezente, iar o fetiță va numi băieții prezenți. Astfel, se vor stabili și absenții zilei. Urmărim apoi ,, Calendarul naturii” și recunoaștem în ce zi a săptămânii suntem. Un copil va fi rugat să privească pe fereastră șisă spună cum este vremea afară. Se completează ,, calendarul naturii”. Noutatea zilei – Se prezintă elementul surpriză – o scrisoare de la Zâna Toamnă care își exprimă surprinderea și mulțumirea pentru interesul deosebit pe care copii îl manifestă față de bogățiile ei. Ca drept răsplată, aceasta dorește să le ofere mai multe informații despre caracteristicile anotimpului de toamnă, propunându-le numeroase activități , cele liber alese și cele pe domenii experiențiale. castane, prin ,, Povestea castanelor”, dar îi și roagă să picteze rochița castanelor, punându-le la dispoziție materialele necesare. Prin tranziția ,, Jocul degetelor” , poezia ritmată, preșcolarii vizitează centrele de interes: La centrul ,,ARTĂ”- vom colora castane și frunze iar pentru aceasta am pregătit fișele și creioanele colorate. La centrul ,,JOC DE MASĂ”- vom asambla piese de puzzle cu fructe și pentru aceasta avem pe masa cutiile cu puzzle. La centrul ,,CONSTRUCȚII”- vom construi castelul Zânei Toamna, iar pe masă se gasesc cuburile necesare. Fiecare copil își va alege singur centrul de interes unde dorește să lucreze. În timpul activității pe centre de interes voi supraveghea activitatea desfasurată pe fiecare centru dându-le explicațiile necesare copiilor. După ce sarcinile de lucru au fost îndeplinite, invit copiii să viziteze fiecare

centru pentru a observa cele realizate. Apoi copiii vor face ordine la centrele la care au lucrat. ( Rutină : ,,Singurel îmi fac ordine la locul de muncă”) Trecerea la activitatea integrată se va face printr-o ghicitoare: ,, Chiar de-ar trece vara toată Sub al său cojoc țepos, Toamna când l-aruncă jos Minunat o de bronzat(castana)” Copiii se vor aseza pe covor în formă de semicerc pe câte o pernuță fiecare. Domenii experientiale: DLC- Le aduc copiilor la cunostință faptul că in continuare le voi spune o poveste numită ,,Povestea castanelor” de Trenca Banciu. Se vor urmări plansele cu imagini din poveste. Se vor stabili personajele si mesajul povestii. Trecerea la momentul următor se va face prin intonarea cântecului ,, Ploaia pic pic” DEC - Vom picta în culori specifice anotimpului de toamnă ,, Rochița castanei”. La sfârșit se va organiza o expoziție cu lucrările copiilor și se vor face aprecieri colective și individuale. RUTINE:”Prosopelul însetat”( exersarea unor deprinderi igienice ) Urmează apoi a doua parte a ALA care consta în Jocurile cu text si cânt executând miscarile sugerate de text. Apoi urmeaza etapa de relaxare care consta în Jocul linistitor”Mirosim florile” Copiii se aseaza pe pernuțe, activitatea zilei încheindu-se printr-o discutie cu toti copiii asupra lucrurilor desfasurate în aceasta zi la gradinita apoi copiii vor primi recompense de Zâna Toamna.

EVENIMENTE -LE INSTRUIRII Moment organizatoric

Captarea atenției

Reactualizarea cunoștințelor

ADP+ALA-DEMERS DIDACTIC CONTINUT STIINTIFIC

Crearea condiţiilor psiho-pedagogice necesare bunei desfăşurări a activităţii:  Aerisirea sălii de grupă  Aranjarea materialelor pe centrele de activitate  Aşezarea pernuţelor pentru intâlnirea de dimineaţă Intrarea copiilor în clasă. Se va realiza în cadrul “Întâlnirii de dimineaţă”, prin pătrunderea în grupă a unei scrisori ce le aduce copiilor un coș plin cu daruri de la Zana Toamnă. Cadrul didactic citeste scrisoarea găsită în coș.

STRATEGII DIDACTICE

EVALUAREA

PROCEDURALE MATERIALE ORGANIZATORICE - pernuţe - frontal materialele de la fiecare centru

conversaţia -explicația

Voi iniţia o scurtă conversaţie despre anotimpul Toamna.

conversaţia

Cadrul didactic anunță tema activităților care se

conversația

-panoul “Întalnirea de dimineața”, coș cu fructe și legume.

-materiale

- frontal individual

-corectarea ținutei

-observarea comportamentului copiilor

-frontal -observarea -individual comportamentului verbal şi nonverbal al copiilor -frontal -observarea

Anunțarea temei vor desfășura. și a obiectivelor

-explicația

de la fiecare centru

capacităţii de menţinere a atenţiei

Împreună cu toți copiii vom face turul centrelor și se efectuează explicarea modului de realizare a temelor propuse. Dirijarea învățării

Voi demonstra copiilor ce au de facut la fiecare centru de activitate. Apoi îi voi invita să se aseze pe sectoare după preferință. JOC DE MASĂ Copiii de la acest sector vor forma imagini cu fructe utilizand piesele de puzzle.

-exercițiul demonstrația -explicația -puzzle -observarea -individual comportamentului copiilor

ARTĂ Copiii de la sectorul artă, vor colora în contur imagini cu castane și frunze folosind culorile potrivite.

CONSTRUCTII La acest sector, copiii construiesc din diferite jocuri de construcție, castelul Zânei Toamna.

Dupa aprox 15 minute, voi anunța copiii de schimbarea centrelor.

Obținerea performanței

O voi realiza prin câteva întrebări adresate copiilor -conversaţia referitoare la activitatea desfăşurată.

-fișe de lucru -creioane colorate

-cuburi din lemn -cuburi Arco,Lego

-observarea -individual comportamentului copiilor și execuția artistică

-pe grupe -individual -rezolvarea sarcinii

Evaluarea

O voi realiza prin metoda ,,Turul galeriilor” Copilul zilei îşi va alege câţiva copii cu care vom trece pe la fiecare sector pentru a analiza rezultatele obţinute. Se vor face aprecieri globale asupra participării copiilor și a modului de lucru pe parcursul activităților.

-metoda „Turul galeriilor” -conversaţia -explicaţia

Încheierea activității

Rutine:”Singurel imi fac ordine la locul de munca”-voi spune copiilor sa lase curata masuta -conversația pe care au lucrat. -explicația “ Prosopelul însetat”-(exersarea unor deprinderi de igiena)-se dezinfecteze mâinile după terminarea activităților.

-lucrările copiilor

-pe grupe -sumativă -individual -evaluarea -frontal lucrărilor -aprecieri verbale

-frontal

-observarea comportamentului copiilor

ACTIVITATE PE DOMENII EXPERIENȚIALE DLC+DOS DEMERS DIDACTIC EVENIMENTE -LE INSTRUIRII

CONȚINUT ȘȚIINTIFIC

Moment organizatoric

Crearea condiţiilor psiho-pedagogice necesare bunei desfăşurări a activităţii:  Aerisirea sălii de grupă  Asezarea pernutelor in forma de semicerc  Pregătirea panoului si a imaginilor din poveste.  Pregătirea materialelor pentru activitatea practică  Aranjarea măsuțelor și a scăunelelor  Intrarea copiilor în grupă.

STRATEGII DIDACTICE -PROCEDURALE -MATERIALE -ORGANIZATORICE - pernuţe -imagini din poveste -materiale din naturaaracet

EVALUAREA

- frontal

Captarea atenției

Reactualizarea cunostintelor

Preșcolarii sunt invitați să se așeze comod pe conversaţia pernite, apoi captarea atenției se face cu ajutorul unei ghicitori: -explicația “Chiar de-ar trece vara toată Sub al sau cojoc tepos, Toamna cand l-arunca jos Minunat o de bronzat(castana)” Voi iniţia o scurtă conversaţie despre conversaţia anotimpul Toamna.

Le comunic copiilor ca astăzi le voi spune o Anuntarea temei poveste foarte frumoasă care se numește si a obiectivelor ,,Povestea castanelor” de Trenca Banciu. Le mai spun copiilor sa fie atenți la conținutul poveștii pentru a răspunde corect la întrebări.

Dirijarea invatarii

Le mai spun dealtfel și faptul că o să pictăm rochițele castanelor, potrivit poveștii. Domeniul Limbă si comunicare Voi prezenta conținutul poveștii clar, coerent și expresiv, folosind un ton și o mimica adecvate , modelându-mi vocea pentru a imita personajele,nuanțând astfel expunerea în funcție de stările afective pe care le implica povestea și voi insista asupra

- frontal individual

-observarea comportame n-tului copiilor

-frontal individual

-verbal şi nonverbal al copiilor

conversația -explicația

-frontal

-observarea comportame n-tului copiilor

-povestirea

-frontal

-observarea comportame n-tului copiilor

-panou -imagini din poveste

mesajului poveștii. Vom purta o conversatie pe baza planșelor din poveste.

-explicația -conversația

Domeniul Estetic și Creativ Le spun copiilor ca Zana Toamna este foarte darnica si plina de surprize si asta zi ne-a adus multe materiale pe care le putem folosi pentru realizarea unei picturi. Vom executa cateva mișcări de încăllzire a mușchilor mici ai mainii, apoi le voi prezenta -conversatia Obtinerea materialele de lucru si le voi demonstra cum -explicatia performantei,asi trebuie sa lucreze. Voi interveni de cate ori gurarea retentiei va fi nevoie. si a transferului

-fronntal individual  foi colorate  acuarele  pensoane

demonstratia

Evaluarea

-observarea indeplinirii sarcinilor de lucru -lucrarile copiilor

individual

Îi voi intreba pe copii -”Ce am realizat noi astăzi?”

Vom organiza o expozitie cu lucrarile copiilor.Se vor face aprecieri individuale si colective

-conversatia -analiza

aprecieri verbale

-frontal individual