33 0 157KB
Proiect didactic Data: 19.01.2015 Propunator: Manolescu Andreea Ionela Unitatea de invatamant: Gradinita cu program prelungit nr.14 Iasi Grupa: Mare Profesor coordonator: Momanu Mariana Educatoare: Azamfirei Mihaela, Dragoi Ana Maria Tema anuala: „Cum, cand si de ce se intampla?” Subtema: „ Tic-tac, tic tac, timpul trece ne-ncetat!” Domeniul experential: Stiinte Categoria de activitate: Cunoasterea mediului Subiectul: Timpul Tipul activitatii: predare-invatare- consolidare Scopul activitatii: Familiarizarea copiilor cu unitatile de masurare a timpului Consolidarea deprinderilor de a utiliza corect instrumentele de masurare a timpului precum ceas, cronometru, calendar Consolidarea deprinderii de a ordona cronologic unitatile de masurare a timpului Obiective operationale: O1. Sa dea dovada de atentie, raspunzand corect la intrebarile adresate O2. Sa enumere corect si in ordine zilele saptamanii si lunile anului O3. Sa utilizeze corect notiunile de secunda, minut, ora, zi O4. Sa recunoasca instrumentele de masurare a timpului si contextul in care sunt folosite O5. Sa rezolve corect cerintele de pe fisa de lucru Strategii didactice: Metode si procedee:conversatia, explicatia, exercitiul Materiale didactice:imagini, calendar, ceas, tabla magnetica, lipici, carioci, stimulente
Resurse temporale: 40 minute
DEMERS DIDACTIC Nr. Crt .
Etapele lecției
1.
Moment organizatori c
2.
Captarea atenției
3.
Anunțarea
Ob.
Conținutul instructiv-educativ Metode și procedee didactice
O1
Creez condițiile optime pentru buna desfășurare a activității: - aerisirea sălii de grupa - aranjarea scaunelor sub forma de semicerc; - pregatirea materialului didactic; - intrarea și așezarea ordonată a copiilor pe scaune. ”Buna dimineata copii! Astazi vom face impreuna niste activitati, si de aceea am niste Conversația surprize pentru voi. Aseara Mos Timp mi-a trimis un vis in care mi-a spus ca trebuie sa va arat cum sa folosim timpul, astfel incat sa avem cum sa facem cat mai multe jocuri si activitati, si sa castigam cat mai multe premii inainte sa se termine ziua si sa mergem acasa. Voi ce spuneti, sunteti de acord?” Astazi vom vorbi despre trecerea timpului.
Strategia didactică Mijloace de învățământ
Planșe
Evaluare Mod de organizare
Frontal
Evaluez capacitatea de concentrare a atenției si interesul
temei și a obiectivelor
4.
Dirijarea invatarii
O1
O2 O3 O4
5.
6.
Obtinerea performantei si realizarea feed-backului Incheierea activitatii
O3 O4
Vom despre unitati de masurare a timpului, Conversatia despre instrumentele cu care masuram timpul si despre importanta lor. Voi adresa copiilor o serie de intrebari, iar raspunsurile lor vor genera alte intrebari: Conversatia ”Ce stiti despre timp? Cu ce masuram Explicația timpul? (ceasul, clepsidra, cronometrul, calendarul). Voi numi un copil care sa imi descrie un ceas. Ce ne indica ceasul? Din ce sunt formate orele? Dar minutele? Care este acul ce ne arata ora, minutul si secunda? Unde trebuie sa fie acul cel mai lung pentru a ne arata ora 11:00?Dar pentru a ne indica ora 12:30?Cate ore are o zi? Cu ce instrument masuram mai bine trecerea zilelor? zile are saptamana? Care sunt zilele saptamanii? Cate luni are un an? Care sunt lunile anului? Copiii vor veni pe rand la tabla magnetica si Explicatia vor aseza in ordine zilele saptamanii, Exercitiul anotimpurile si vor indica orele ce cadranul ceasului
Frontal
Tabla magnetica, lipici, carioci, imagini, ceas, calendar
Frontal
capacitatea de a raspunde corect si clar intrebarilor adresate
Tabla magnetica, ceas, planse,
Individual
Stimulente
Frontal
O5 Voi face aprecieri colective si individuale
Evaluez
Conversatia
Evaluez capacitatea de a raspunde si de a rezolva cerintele