Proiect Didactic Recapitulare [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

Recapitulare: Procese cognitive superioare

DATA: CLASA: a X-a OBIECTUL DE ÎNVĂȚĂMÂNT : Psihologie SUBIECTUL LECȚIEI : Gândire, Memorie, Imaginaţie TIPUL LECȚIEI: de recapitulare și sistematizare a cunoștințelor SCOPUL: Organizarea și consolidarea cunoștințelor referitoare la procesele cognitive superioare: Gândire, Memorie, Imaginaţie Aplicarea cunoştinţelor privind procesele cognitive superioare în rezolvarea unor situaţii – problemă, precum şi în analizarea posibilităţilor personale de dezvoltare Identificarea legăturilor între procesele psihice studiate: Gândire, Memorie, Imaginaţie Relaţionarea eficientă/ cooperarea cu ceilalţi în colectarea, interpretarea şi evaluarea informaţiilor referitoare la procese şi manifestări psihice OBIECTIVE OPERAȚIONALE  Să definească procesele cognitive superioare: Gândirea, Memoria, Imaginaţia  Să descopere modul în care funcţionează şi interrelaţionează procesele psihice studiate, în definirea omului ca personalitate.  Să surprindă importanţa şi necesitatea dezvoltării tuturor proceselor psihice.  Să organizeze cunoştinţele referitoare la cele trei procese psihice potrivit diagramelor date  Să asocieze afirmaţiile privind caracteristicile noțiunilor/conceptelor la tipul de noţiune adecvat (empirică, concretă, ştiinţifică, abstractă)  Să ilustreze printr-un grafic legile memoriei (legea înţelegerii, motivaţiei, exerciţiului, poziţiei materialului în serie)  Să aprecieze valoarea de adevăr a propoziţiilor date în legătură cu caracteriticile imaginaţiei  Să compare cele trei procese cognitive superioare, stabilind cel puţin 2 asemănări şi 2 deosebiri  Să asocieze afimaţiile date, (privind procesele cognitive superioare) la conceptele potrivite

Recapitulare: Procese cognitive superioare

 Să aplice cunoştinţele dobândite în acest capitol pentru rezolvarea unor situaţii – problemă (Turnul din Hanoi) precum şi în analizarea posibilităţilor personale de dezvoltare (îmbunătățirea memoriei, dezvoltarea imaginației)

STRATEGIA DIDACTICĂ: a) Metode şi procedee: expunerea, explicaţia, demonstraţia, conversaţia, problematizarea, dezbaterea, metoda cubului, exercițiul, experimentul, tabelul T, harta conceptuală tip paianjen, cvintetul b) Material didactic: AEL, markere., hârtie, fişe de lucru, imagini FORME DE ORGANIZARE: individuală, frontală, de grup, diade BIBLIOGRAFIE:  Psihosociologie. Teorie si aplicatii, S. Chelcea, Ed. Economica, 2006, Bucuresti.  Ann Birch (2000) “Psihologia dezvoltării”, Editura Tehnică, Bucureşti PROFESOR: Moldovan Adela

Recapitulare: Procese cognitive superioare Momentele lecţiei Dozare Moment organizatoric 1 min Captarea şi orientarea atenţiei 5 min

Conţinutul informaţional-formativ Activitatea profesorului Activitatea elevilor Se asigură activităţii.

contextul

necesar

desfăşurării Elevii se pregătesc pentru începerea activităţii

Se face printr-un rebus

Conversaţia

Forme de organ izare Frontal

Rebus

Frontal

Elevii completează rebusul

1.Reprezentarea în plan mintal, pe baza descrierilor verbale a ceea ce nu s-a întâmplat niciodată în experienţa personală este …..reproductivă imaginaţia…. 2. ……..constă în proiectarea conştientă şi …perspectivă voluntară a drumului propriu de dezvoltare în acord cu posibilităţile personale, condiţiile şi cerinţele sociale. 3. În formarea noţiunilor la preşcolari şi şcolarii mici se pleacă de la particlar la general această modalitate fiind…… 4. Separarea în plan mintal obiectelor se numeşte….

Strategia didactică

a însuşirilor

Explicația

….inductivă Demonstrația …analiza

5. Noţiunile constituite în copilărie ce integrează ….empirice trăsături concrete, particulare, însuşiri locale restricitive, dependenţe accidentale şi neesenţiale sunt….. …decizia 6 . Etapă a procesului de rezolvare a problemei ce vizează alegerea unui alternative dintre mai

Conversația

Problematizarea

Recapitulare: Procese cognitive superioare multe generate….. 7. Operaţia gândirii care vizează reţinerea a ceea ce este esenţial şi ignorarea a ceea ce este nesemnificativ

…..abstractizarea

8. Fenomenul psihic ce se manifestă sub forma …..uitarea erorilor în recunoaştere sau reproducere, mergând până la imposibilitatea de a reactualiza materialul memorat se numeşte….. 9. Performanţa în memorare, păstrare şi …situaţional reactualizare depinde de anumite caracteristici ale subiectului (starea de sănătate-boală, odihnitobosit) dar şi de similaritatea contextului fizicneuropsihic, ceea ce demonstrează caracterul ……

Rebus

Explicația

Demonstrația

Conversația

10. Reprezintă un flux de imagini ce realizează ….reveria dorinţele în plan imaginar…. 11. Este cea mai complexă şi valoroasă formă a imaginaţiei voluntare şi active, orientată spre …..creatoare ceea ce ţine de nou, viitor

Problematizarea

12. Atunci când găsim un echivalent între noile informaţii şi cunoştinţele anterioare vorbim ….. înţelegere de….

Anunţarea temei Prin dezlegarea rebusului se descoperă titlul Elevii ascultă . şi a obiectivelor lecţiei: RECAPITULAREA cunoştinţelor despre 1 min gândire, memorie şi imaginaţie. Vom sistematiza şi aprofunda cunoştinţele despre cele trei procese

Frontal Explicaţia Expunerea

Recapitulare: Procese cognitive superioare psihice, stabilind asemănări/deosebiri, relaţia dintre ele şi rolul lor în viaţa individului. Harta conceptuală 8 min

Elevii împărţiţi în grupe de câte 5 vor completa hărţile conceptuale Se solicită elevilor să completeze hărţile pentru cele trei procese psihice. După care se prezintă întregii conceptuale date. clase. Explicaţia

Realizaţi corespondenţa necesară pentru a defini corect fiecare tip de noţiune empirică, ştiinţifică, concretă, abstractă : Dirijarea

Prezintă un caracter mult mai elaborat

…noţiune ştiinţifică

învăţării

Reflectă însuşirile reale ale obiectelor

….noţiune concretă

Se elaborează pe baza experienţei concrete Se elaborează istoriceşte

Sarcină de grup

Problematizarea Sarcină frontală

…noţiune empirică …noţiune ştiinţifică

Reflectă însuşiri desprinse de suportul lor …noţiune abstractă intuitiv, real Se formează în prima parte a vieţii individului Vizează adevăruri generale

…noţiune empirică ….noţiune ştiinţifică Fișă de lucru Markere

Ilustrează printr-un grafic legile memoriei Elevii reprezintă grafic legile (motivaţiei, înţelegerii, exerciţiului, poziţiei memoriei. materialului în serie ) Adevărat sau fals Apreciază valoarea de adevăr a următoarelor

Sarcină în diade

Recapitulare: Procese cognitive superioare propoziţii : Este …….că imaginaţia este un proces cognitiv.

…adevarat

Este…..că imaginaţia este un alt nume pentru ….fals reprezentare.

Demonstraţia Problematizarea Sarcină individuală

Este…..că imaginaţia permite explorarea realului …adevărat şi posibilului deopotrivă. Este……că constituirea visului ascultă exclusiv …fals de legile gândirii raţionale. Este…….că reveria se caracterizează prin ….fals caracterul exclusiv demobilizator pentru activitatea individului. Dirijarea învăţării

Este….că visul ascultă, în constituirea legea asociaţiei libere între imagini.

sa de …adevărat

Este ….că imaginaţia joacă un rol important ….adevărat inclusiv în domeniul tehnico-ştiinţific. Este……că limbajul verbal nu indeplineşte nici ….fals un rol în cadrul imaginaţiei. Este……că imaginaţia indeplineşte funcţia de obiectivare, nu şi pe cea de semnificare.

Se împart elevii în 6 grupe. Fiecare grup are de abordat tema dată « Procesele cognitive superioare » sub următoarele aspecte : descriere, comparare, analiză, asociere, aplicare

…fals

Explicaţia Fişă de lucru 1

Sarcină de

Recapitulare: Procese cognitive superioare argumentare. 10 min

Defineşte şi enunţă 1. Descrie cele trei procese cognitive superioare caracteristicile date 2. Compară cele trei Memorie, Imaginaţie

Dirijarea învăţării

procese :

Gândire,

Asemănări : -Sunt procese cognitive -asigură lărgirea câmpului cunoaşterii umane şi adaptarea eficientă la mediu -operează cu noţiuni/idei (cogniţii) Deosebiri : Memoria- vizează experienţe trecute Imaginaţia –se bazează de experienţele perceptive, dar ţine de viitor Gândirea – operează cu informaţiile stocate în memorie şi asigură premisele necesare aplicării proceelor imaginaţiei Spre deosebire de gândire unde omul cunoaşte ceea ce este necesar, esenţial , general din realitatea existentă, în imaginaţie are în vedere ceea ce este ipotetic, posibil, dar fundamentat logic

Sunt în strânsă interdependeţă asigurând cunoaşterea şi adaptarea individului 3. Analizează relaţia dintre Gândire, Memorie, Realizează unitatea dintre trecutprezent-viitor Imaginaţie Prin imaginaţie îşi stabileşte scopuri, anticipează atât drumul parcurs (operaţii,modalităţi de rezolvare a problemelor) cât şi

grup Metoda cubului

Explicaţia

Demonstraţia

Flipchart

Problematizarea

Explicaţia

Fişă de lucru 2

Sarcină de

Recapitulare: Procese cognitive superioare rezultatele pe care le va obţine. Memoria oferă materialul necesar de combinare pentru imaginaţie. Problematizarea Gândirea oferă idei, date asupra realului şi totodată ghidează într-o anumită măsură transformările imaginative. Imaginaţia participă la elaborarea ipotezelor, la găsirea de strategii, procedee pentru rezolvarea de probleme. Gândirea este cea care susţine, Problematizarea verifică şi evaluează rezultatele imaginaţiei şi o fereşte de greşeli şi alunecări în fantezii inutile.

Dirijarea învăţării

4. Asociază afirmaţiile date cu noţiunile Elevii stabilesc : corespunzătoare : 1.visul de perspectivă, 2.memorie perceptivă 3. noţiunea A-3, B-4, C-2, D-8, E-9, F-1, 4.raţionament deductiv 5. modificarea 6. G-10, H-5, I-6, J-7 memorie mecanică 7. înţelegere, 8. memorie logică 9. memorie verbală, 10.aglutinarea A. Unitatea informaţională de bază a gândirii este B. Raţionamentul în care trecem de la adevăruri

Explicaţia Sarcină de grup

Fişă de lucru

Metoda cubului

generale, deja cunoscute la deducerea unor adevăruri particulare se numeşte.

grup

Explicaţia

C. Tip de memorie care are la bază materialul concret furnizat de analizatori Demonstraţia

Recapitulare: Procese cognitive superioare D. Suma unghiurilor unui triunghi este 180 ,necesită..... E.Tip de memorie care are la bază materialul furnizat de concepte

Sarcină de grup

F. Asigură orientarea individului către anumite scopuri G. Constă într-o nouă organizare a unor părţi uşor de identificat şi care au aparţinut unor lucruri/fiinţe/fenomene

Fişă de lucru

H. Presupune păstrarea neschimbată a unor componente şi funcţii ale obiectelor cunoscute şi schimbarea altora Dirijarea invăţării

Metoda cubului

I. Cod pin 1003 Explicaţia

J. Stabilirea unei relaţii între cunoştinţele anterioare şi noile informaţii se numeşte 5. Aplică

Sarcină de grup

Sunt necesare 7 mutări Demonstraţia

Problema Turnului din Hanoi 1)Mută cele trei discuri de pe prima tijă pe ultima, fără a aşeza un disc mic peste unul mai mare 3) Să verifice dacă înţelegerea (stabilirea de relaţii) îmbunătăţeşte performanţa individului în memorare. Se prezintă următoarele liste de cuvinte. Elevul le citeşte şi apoi trebuie să le reproducă. Se înregistrează performanţa :

Experimentul

Sarcină de grup

Recapitulare: Procese cognitive superioare I listă Problematizarea

pian-câine Elevii citesc prima listă de cuvinte şi o reproduc. Apoi procedează la fel cu a doua listă. Compară rezultatele şi apreciază că performanţele lor sunt mai bune deoarece între cuvintele din adoua listă există o relaţie/semnificaţie.

literă-casă minge-spirală calculator-arbore nou-partitură

Fişă de lucru

zâmbet-ceai tricou radieră

Metoda cubului

prăjitură-ochelari

Sarcină de grup

II listă Explicaţia

Oaie-cioban Băiat-fată

Demonstraţia

Chitară-corzi Stilou-caiet Pahar-apă Copac-prună Elev-şcoală Dirijarea

Minge-fotbal.

învăţării

6. Argumentează afirmaţiilor :

valoarea

de

adevăr

a Problematizarea

Sarcină de

Recapitulare: Procese cognitive superioare Suntem ceea ce gândim, tot ceea ce suntem ia Apreciază valoarea de adevăr a naştere din gândurile noastre, cu gândurile afirmaţiilor date şi aduc argumente pro-contra. noastre construim lumea. (Buddha)

grup

Memoria este mama vitregă a învăţării, mama adevărată este rezolvarea de probleme. Imaginaţia nu este decât fructul memoriei noastre. Pierre Bonnard Imaginaţia este curajul de a evada din realitate, şi de a te reîntoarce pentru a o convinge şi pe ea să facă la fel. Octav Bibere Evaluarea activităţii

Se apreciază specific prestaţia fiecărui elev.

Elevii ascultă

Explicaţia

Activitate frontală